9875
  • Sequoyah
    #7829
    Nem igazi kuzdelem ez, azon kivul hogy a 100 szep kerek szam, semmi ertelme nincs hogy mindenkinek kotelezo legyen ugyanazt a hatart hasznalnia.
    Egy muhold szamara teljesen mast jelent a hatar, mint egy urturista szamara. A muholdnak az a fontos, hogy eleg ritka legyen a legkor, hogy ne lassitsa le. Egy urturista szamara pedig az a fontos hogy fekete legyen az egbolt, es latszodjon a fold gorbulete, ami mas magassagnal mar igaz. Egy kituntetes odaitelesenel (vagy hogy is hivjak a NASA "urhajos lettem" jelvenyet?) pedig a feladat nehezsege szamit, ha mindenkinek van repulo DeLoreanje ami fel tud menni 110km-re, de 120-ra mar csak a NASA tud felmenni, akkor a plecsni odaitelesenel a 120 lesz a relevans hatar.

    Hasznalja mindenki szepen csak azt a hatar definiciot, ami szamara hasznos jelentessel bir, ami valoban segiti is a munkajukat. A tul-egysegesitett hatarnak az egvilagon semmi gyakorlati haszna szamit, kizarolag a forum-harcosok ragodnak folyton rajta.
  • [NST]Cifu
    #7828
    Azért a légkörhöz való viszonyításnál kihagy pár tényezőt, például a napszél hatására a Mesosphere határa akár több km-t is eltolódhat, ezért nem jó ötlet ilyesmihez mérni. A 100km egy kerek, jól érthető, egyértelmű határ. Nem tudom, miért van akkora küzdelem, hogy más határszámokat hozzanak előre...
  • Dzsini
    #7827
    Egy kis gondolkodás az "űr határa" dologról:
  • Dzsini
    #7826
    Kicsírázott a gyapot és a krumpli a Holdon :)


    a New Horizonsról az első nagy felbontású képek letöltése február végére várható
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2019.01.16. 09:02:37
  • [NST]Cifu
    #7825
    Akkor meg eleve törölni a hsz.-t és a reakciókat. Felesleges trollkodás a részéről. Első lendületből majdnem csináltam is...

    Ezért lett anno zárva a Holdraszállás topic is...
  • ximix #7824
    Bár akkor nem írtam, de az SG-n, mint fórum portálon van lehetőség topikot nyitni, akár sajátot is.
    Ha itt ad egy frappáns címet pl: "Az első holdra szállás, kérdések és válaszok a számok mentén, szakmai topik" címmel ott valószínűleg hamarább jutott volna eredményre, mint egy olyan "belakott" topikban ahol ez nem téma.
  • Dzsini
    #7823
  • Dzsini
    #7822
    Nem igazán értem miért reagáltok rá, ha leírta, hogy ő csak kinyilatkoztatni jött, és többet nem fog erre járni... ezeket máskor privát üzenetben, ide felesleges.
  • gafzhu
    #7821
    Én is számolgattam, ezért mindenkitől elnézést, nem vagyok szakmabeli. Adatok a wikipediáról származnak.
    Holdon az első kozmikus sebesség 1660 m/s
    A 15 tonnás Holdkomp (ascent+descent stage) 2400 m/s deltV-t tud. Bőven képes leszállni, a hajtóműve max. 6,5 m/s2 gyorsulásra képes majdnem üres tankkal (leszállás előtt), ez 0.66 g, a holdon a gravitáció 0.16 g, ez is stimmel.
    Az ascent modul 2117 m/s deltaV-t tud, ok. Max. gyorsulás amire képes kiürülés előtt 6.2 m/s, 0.6g, minimális teli tankkal (felszálláskor) 0.34g, stimmel.
    Max. tolóerővel az ascent stage durva közelítéssel 10 perc alatt éri al az 1660 m/sec. sebességet.
    110 km-t 1660 m/sec-el alig 1 perc alatt meg lehet tenni.
    A Saturn V hold felé ~45 t teherbírása meg pont egyezik az egész hóbelevanc (Apolló, LM + apróságok) súlyával.
    Valahogy nem látom azt a nagy felfedezést, ami cáfolja a holdraszállást.
    A rakétahajtómű üzemanyagfogyasztási adataihoz nincs elég adat...
  • Xsillione #7820
    "Na most jön a lényeg. Mondom hogy egy kívülállónak mi jön le ebből. Jött egy kulturált ember aki azt hitte hogy itt színvonalasan fog eszmét cserélni értelmes partnerekkel"

    Kívülállóként lehet, ha értenél a témához, akkor vélhetően nem.
    Kulturált ember nem szól hozá olyasmihez, amihez nem ért, legfeljebb kérdez, hogy miképp ismerhetné meg a témát, ha érdekli.
    Színvonalas eszmecseréhez szükséges az alapfogalmak ismerete mindkét fél részéről, nála ez nem volt meg, nagyon nem volt meg. Ellenben mindezt végtelen baromsághalmozással fejelte meg. És megtoldotta a második körben a reakciók teljes figyelmen kívül hagyásával, pontosan azzal a Write only hozzáállással, amivel az első sületlenségéhez is eljutott, hiszen minden a témában meglévő ismeretett elvetett, mert nem támogatta az elképzelését (nem volt holdraszállás.)

    "hát egyértelműen a laposat választanám"

    Nos akkor irány vissza a barlang, a tudomány nem kedves, nem demokratikus és nem törődik azzal, hogy szimpatikus vagy sem; sajnos manapság keveseknek jelzik idejekorán, hogy a matematika nem szavazással eldönthető, hanem a helyes eredmény jó, akkor is, ha csak egy nagyon kis kisebbségnek jött az ki.
  • molnibalage83
    #7819
    Talán, ha legalább a tolóerőt sikerült volna eltalálnia. Nem sikerült. Aztán egy téves feltevésből a végtelenbe extrapolált. Marhaságot.
    Egyeseknek már nagyon teli van a tökük a holdraszállás tagadó meg nem értett zsenikből és nem érdekel, hogy mennyire álszkeptikus köntösbe bújtatják cukormázzal nyakon öntve.

    És azért küldte oda, mert a téma ennyit ér. Ez lezárt topikot. Nem többet.
  • s_andras
    #7818
    Helló Mindenki, külön Dzsini.
    Véletlenül keveredtem ide az Elite topicból, nem akartam írni, de muszáj. Nem fogok kérdést feltenni, csak közlöm néhány tapasztalatomat, aki akar okul belőle, aki nem az nem - ez finom célzás arra hogy nem várok semmilyen választ, nem is fogok ide benézni többé, tehát aki mégis reagál, az valószínűleg csak alátámasztja néhány megállapításomat.
    1. Nos tehát, felbukkant itt egy úr a #7793 -as bejegyzéssel. Maximálisan _KORREKT_ stílusban írt.
    2. Kiemelnék néhány sort azokból a hozzászólásokból amiket válaszként kapott: "Medve anyám!"; "az ilyen ***********ra pazaroljam" (legfinomabb mondjuk barmokra?); "ostobaságokat írsz [...] halvány fogalmad sincs semmiről"; "üdvözöljük a legújabb holdraszállás tagadó meg nem értett zsenit". Ez itt gúny, leereszkedés, arrogancia, fölényeskedés, személyeskedés.
    3. Erre ő MEGINT teljesen korrekt stílusban válaszolt, méghozzá részletesen mindenkinek, és bekerült ez a mondat: "Túl nagy kérés lenne, hogy olyan írjon bírálatot aki a 9. osztályban nem bukott meg fizikából? Csak azért kérdezem, mert a reagálásokban olvasható vagdalózások nélkülözik a 9.-es anyag ismeretét."
    4. Dzsini: "ezt a stílust nem szeretjük". Nem hittem a szememnek, _EZT_ a stílust?! AHHA!! Tehát a 2-es pont az rendben van, de ha ő sokkal enyhébben, finoman és elegánsan jelzi az őt támadók szintjét - na az már botrány, és irgum-burgum!
    5. Miközben hiába várja azt amit kért, beszúr egy olyan infót, amivel éppen az "ő oldalán állók" tévedését tisztázza, alátámasztja hogy hiába követeli bárki a távcsöves bizonyítékot, erre...
    6. ...TROLLnak minősítve elküldöd egy 8 éve lezárt topikot olvasgatni!

    Na most jön a lényeg. Mondom hogy egy kívülállónak mi jön le ebből. Jött egy kulturált ember aki azt hitte hogy itt színvonalasan fog eszmét cserélni értelmes partnerekkel, aztán belátta hogy tévedett, és az energiahatékonyság jegyében távozott is.

    Nem érdekel, hogy kinek van igaza, nem érdekel hogy a NASA kamuzik vagy sem, mondhatnám hogy ****** * ******, mégegyszer mondom hogy EZ JÖN LE. Csak akkor a sok mindentudó utána ne csodálkozzon hogy egyre több a lapos Föld hívő, ha kérhetném. Kapnék egy teljes memóriatörlést hogy ne tudjam azt se hogy mit jelent az hogy "lapos" és mi a "gömb", és egy ilyen vitát megnézve el kellene döntenem hogy ki mellé állok, hát egyértelműen a laposat választanám, mert az ottani emberekből nem süt a gyűlölet. Inkább élnék egy gömbön csupa laposhívő között boldogan, mint hogy ezt az undorító bánásmódot lássam (ezt most nem ide az sg-re értettem hanem bármelyik laposföld "beszélgetésre" szerte a világban). Apropó NASA, engem mint laikust azért az egy kicsit elgondolkoztat, hogy vajon az ISS élő közvetítéseinél miért csak 5-10 éves gyerekekkel olvastatnak fel előre megírt kérdéseket. Lehet kicsit tartanak attól hogy egy "troll" nem csak egy sima szaltót kér, hanem mondjuk azt hogy a két űrhajós járja körül egymást 10-szer ugyanabba az irányba, aztán csak az egyikük menjen el hátrafelé ki a képből Na csá.
  • Dzsini
    #7817
  • Dzsini
    #7816
  • Prof William
    #7815
    Szinte már várom ,hogy hirtelen kilépjen belőle Flash Gordon oldalán az éppen ügyeletes szőke cicababával. :)
  • gothmog
    #7814
    cuki. szóval a támasztólábak nem merevek -ahogy a koncepciós kép sugallná-, csak be vannak takarva ezzel a tükrös fóliával.
  • Dzsini
    #7813
  • Dzsini
    #7812
    És természetesen legyen kerek ablaka:

    Mert úgy kell kinéznie.
  • [NST]Cifu
    #7811
    A Starship (brrr.... BFS) koncepciója, állítólag a szuborbitális tesztjármű így fog kinézni, ha elkészül. A végleges Starship ettől némileg el fog térni, például lesznek rajta ablakok...


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.01.07. 17:11:50
  • Dzsini
    #7810
  • Dzsini
    #7809
    Na, azt hiszem most lett elég a témából, köszönjük a részvételt, a továbbiakban ajánlom a Holdraszállás topic olvasgatását.

    Szerk: ez mindenkire vonatkozik, kérlek ne etessétek tovább.
    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2019.01.05. 14:09:40
  • Gaborszkop
    #7808
    Több helyen felmerült a kérdés, hogy miért nem fordítják az óriás távcsöveket a leszállóhelyek felé? Mert akkor - a vélekedés szerint - lehetne látni, hogy valóban ott jártak a Holdon.
    Összegyűjtöttem néhány távcső felbontási adatait:
    cm " mm/km Minimális méret:
    Hubble 240 0,047916667 0,232306556 84,05315792 m
    Kepler 140 0,082142857 0,398239809 144,0911279 m
    JWST 600 0,019166667 0,092922622 33,62126317 m
    Földi
    10 m 1000 0,0115 0,055753573 20,1727579 m
    Newton1 7,6 1,513157895 7,33599649 2654,31025 m
    Newton2 11,4 1,00877193 4,890664327 1769,540167 m

    A "Minimális méret' oszlopban látható egy-egy képpont mérete a Hold esetében. Ezek a távcsövek fizikai felbontóképességének
    határadatai. Ezek szerint a földi legnagyobb 10 m átmérőjű optikai távcsővel nézve a Holdat, ami a holdon 20 méteres területen belül van az mind összesen egyetlen színpontot ad. Ezt a pontot tovább nagyítva sem jelennek meg részletek ( a fény hullámhosszának köszönhetően). Vagyis nem látható semmi olyannak a körvonala ami 20 méternél kisebb.
    Az űrtávcsövek, bár sokkal tisztább képeket adnak, mint a légkörön keresztül a földi társaik, de a méretükből adódóan 33 m, 84 m, 144 m pontméreteikkel szintén nem dönthetnének el egy ilyen vitát.
    Sok amatőr csillagász használ tükrös Newton távcsöveket Példának, egy 7,6 cm és egy 11.4 cm tükörátmérőjűt tettem a lista aljára (Ezek olcsó,50-100 ezer Ft közötti árú eszközök,) ahol az is látszik, hogy ekkora távcsövek maximális felbontásánál már kilométeres méretű hegyek látszanak pontnak.
    Utoljára szerkesztette: Gaborszkop, 2019.01.05. 14:08:56
  • Gaborszkop
    #7807
    Vettem, szem előtt tartom.
  • Dzsini
    #7806
    "Túl nagy kérés lenne, hogy olyan írjon bírálatot aki a 9. osztályban nem bukott meg fizikából? " - ezt a stílust itt nem szeretjük.
  • Gaborszkop
    #7805
    Üdvözlet Mindenkinek! Látom a kedélyek felborzolódtak.
    Akkor nézzük az ellenvetéseket!
    A NASA adatai szerint a leszálló egység maximális tolóereje 44316 N ami csak rövid ideig alkalmazható a szerkezeti problémák miatt (NASA indoklás, de mi Kamov ötletének ellenőrzése érdekében éljünk ezzel.) Induló tömeg nagysága 15 266 kg sebessége 1667 m/s,
    landoló tömeg 7 528 kg.
    A tolóerő impulzusának (44316 Ns) és a másodpercenként felhasznált üzemanyag tömegének ( 7738/368=21,02648 kg) hányadosa
    adja a kilépő gázsugár sebességét, mivel: F=m*v -> v= F/m = 2092,599711 m/s (Ezek a NASA jegyzőkönyvekből vett adatok.)
    A Kamov által emlegetett Ciokovszkij formula v(t)= 2092,6 * ln ( 15266/7528) = 1479,31 m/s Induló sebesség 1667 m/s
    így a vízszintes irányú végsebesség = 1667-1479,31 =187,69 m/s == 675,684 km/h
    Tegyük hozzá, hogy a Ciokovszkij formula az idealizált veszteség és gravitáció mentes környezetre érvényes.

    Túl nagy kérés lenne, hogy olyan írjon bírálatot aki a 9. osztályban nem bukott meg fizikából? Csak azért kérdezem, mert a reagálásokban olvasható vagdalózások nélkülözik a 9.-es anyag ismeretét.

    Kedves Xsillione!

    Az egy másodpercre jutó sebesség változást nevezzük gyorsulásnak. A sok másodperc alatt bekövetkezőt pedig sebesség változásnak nevezzük. A mértékegységeik is erről tanúskodnak.
    A körpálya R sugarával fordítottan, a pálya menti sebesség négyzetével egyenesen arányos a centrifugális erő. Ez az erő hat ellen a Hold 1,622 m/s^2 gravitációs gyorsulása által okozott nehézségi erőnek. A kettő egyenlősége 110 km magasságban 1667 m/s mellett teljesül és hatványosan csökken a sebesség csökkenésével. (9.-es tananyag) A négyzetes sebességfüggés következtében az út nagyobb részén csak tizedekkel, illetve még annyival sem csökkenti a gHold hatását.
    Egyébként is teljesen mindegy, miután a teljes tolóerőt a vízszintes komponens csökkentésére felhasználva, semmivel sem tudták volna csökkenteni a függőleges sebességet. És olyan mindegy, hogy 1000 km/h vagy 2000 km/h sebességgel csapódtak volna be. Mert közben
    a vízszintes sebesség nőtt volna 600 km/h-ról 1200 km/h-ra. Így sem - úgy sem élték volna túl.

    Kedves Többiek!
    A Dragon Crew 50 évvel későbbi technika, és a Dragon 9-es sorozat kudarcait tekintve nem volt könnyű a kifejlesztése. Ugyanakkor a levegőben leereszkedésnél, a fékerő nagyobbik részét a légellenállás biztosítja. A Hold esetében mivel nincs légköre, teljes mértékben a rakéta hajtás az egyetlen erőforrás.

    Az öt tükör... Nos egy az az öt tükör. Egy diplomatatáskányi méretű felületen sok kis tömör üveg prizma . A tükrök anyaga a beágyazásnak köszönhetően 25 G gyorsulást (fékezést) is elviselt. (NASA adat) Így bármelyik szonda elhelyezhette a Holdon.


    Kedves molnibalage83 !
    Mint írtam nem cáfolni jöttem. Pusztán az adatok és a számok tükrében szeretnék tiszta képet látni arról, hogy mi történt 1969-ben.
    A NASA https://www.hq.nasa.gov/alsj/alsj-LMdocs.html oldalán megadott dokumentumok adatai szerint számolva nem járhattak a Holdon.
    Kérdés az, hogy ha jártak akkor milyen technikával tették? Ha meg nem jártak akkor bevallják, vagy megvárják az orosz vagy a kínai leleplezést?
    A NASA által megadott adatokat használó számítások egyikével sem lehetséges a Holdról visszahozni emberi lényt.
    Csupán az a kérésem, hogy aki elvégezte a 9. osztályt, ellenőrizze le, hogy van-e olyan számítás-adat ami más következtetésre adna lehetőséget.
  • Dzsini
    #7804
    függőlegesbe fordult a Crew Dragon
  • MerlinW
    #7803
    Oszt a holdon hagyott 5 lézerreflektor - amiket a mai napig használnak - hogy a bánatba kerültek fel? :)
    Értem - nem értem - nem hiszed el az első holdra szállást, de 6x szálltunk le a holdra (Apollo 11, 12, 14, 15, 16, 17) és 12 ember mászkált rajta. Mármint én is jól szórakozom az emberi butaságon, de azért elhinni nem kéne mindent.

    A mostani kínai holdjáró előkészületeihez is az Apollo 15 által lerakott reflektort használták a kínaiak a távolság beméréséhez, tavaly év elején.

    Szerk: találtam nekem mythbuster epizódot is, hátha az ő szavuk szent :D
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2019.01.05. 03:30:14
  • molnibalage83
    #7802
    És üdvözöljük a legújabb holdraszállás tagadó meg nem értett zsenit...
    Vagy inkább ne...
  • Xsillione #7801
    Az egy dolog, hogy ostobaságokat írsz, ám az, hogy a delta V-t (sebességváltoztatás mértéke, mértékegysége m/s) kevered a gyorsulással (mértékegysége m/s2), remekül jelzi, hogy a témában halvány fogalmad sincs semmiről, ám persze okosabb akarsz lenni a NASA-nál és a szovjet kém és propagandatevékenységnél.

    Csak egy apró gondolatébresztő ötlet, hogy hol nem vettél figyelembe elemeket: Szerinted a leszállás hat perce alatt (368 s)
    végig a Hold teljes erevél gyorsította a járművet és ez közel hatszáz m/s extra függőleges sebességet eredméynezett. Viszont a leszállás elején még holdkörüli pályán volt, így a gyorsulás jelentős része nem növelte a sebességét a leszálláskori függőleges mentén, hanem attól eltérő szögben, érdemben az ezen gyorsulásból eredő gravitációs veszteség sokkal kisebb volt így (ha csak egy lineáris egyszerűsítést végzünk, akkor is felére csökken, és ez még elképesztően primitív megoldása ezen problémának.)

    Ha egy gyors pillantást vetünk a delta-v térképre, akkor azt látjuk, hogy 100 km-ről Holdfelszínre (és viszont) 1,73 km/s kell ideális esetben. A leszálló modul 2,5 km/s, a felszálló rész 2,22 km/s értékkel bírt, azaz kényelmes tartalékkal, ami kellett is a 11 esetében.
  • Ninju
    #7800
    Milyen 21 G(g)-s gyorsulást találtál te és merre?

    Utoljára szerkesztette: Ninju, 2019.01.04. 22:50:27
  • gothmog
    #7799
    Végigolvastad? Becsülöm a türelmedet. Az én időm már drágább annál, hogy az ilyen ***********ra pazaroljam.
  • kamov
    #7798
    Ott a Ciolkovszkij képlet.
    Behelyettesíted. Kiszámolod.
    Kijön amit mondtam.
    Lapozol.
  • Gaborszkop
    #7797
    A számok tükrében nagyon úgy tűnik, hogy a Földön készültek a felvételek. Figyelembe véve azt is, hogy a NASA-nak van egy vákuumozható repülőgép hangár méretű csarnoka is. Ahol a kalapácsos és tollpihés bemutatókat szokták megtartani. Egyébként pedig a kabinok és a technikák tesztelésére használják.
  • Gaborszkop
    #7796
    Nos, akkor lássuk azokat a számításokat! Vagy legalább a lentebb leírt számításban lévő hibát! Elszoroztam volna valamit?
    Egyéb iránt a 21 G-s gyorsulást, amiről írtál, nincs élőlény amely kibírná... A gáz kilépési sebességet a NASA a jelölt linken elérhető oldalán tette közzé. Szóval ha lehet, maradjunk a száraz tényeknél!
    Másrészt pedig nem lett volna elég a 3500 m/s kilépési sebesség sem. Ekkora mennyiségű hajtóanyaghoz 2100 helyett, a még ma sem létező 21 000 m/s kellett volna.

    Utoljára szerkesztette: Gaborszkop, 2019.01.04. 20:08:37
  • kl24h
    #7795
    "Olvastam egy érdekes felvetést. Az idén lesz ötven éves évfordulója annak, hogy ember lépett a Holdra. Igen, tudom, én is olvastam sokféle találgatást képekről, lengő zászlóról, és más hasonlókról. Na de pár napja olvastam valami egészen mást. Igazán ütőset!"

    Érdekes az, hogy a Discovery bemutatott egy dokumentumfilmet, hogy "az ember soha nem tette a lábát a Holdra". Most akkor ez hogy van? Az egész dolog a Földön volt lejtátszva csak lelassítva (ha le van lassítva a filmezés, akkor az maga után vonja a gravitáció csökkenését látszólag, ... pont annyiszor lassították le a filmet, ahányszor kisebb a gravitáció a Holdon), a másik a zászló lobogása, ahogy a szél mozgatja (a Holdnak nincs légköre, ezért szél sincs), a harmadik hogy az a ruházat nem megfelelő a sugárzásoknak, stb. nagyjából ezekről beszéltek a filmben.
    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2019.01.04. 19:49:15
  • kamov
    #7794
    Medve Anyám!

    Kezdve azzal hogy a Holdkomp hajtóművéből kiáramló gáz sebessége nem 2102m/s, hanem 3050m/s...

    Aztán hogy Ciolkovszkij képlettel kiszámolva a Holdkomp a leszállófokozattal több mint 2100m/s sebességváltoztatásra volt képes, A felszállófokozat szintén több mint 2100m/s gyorsításra volt képes. Ez a rendelkezésre álló tolóerőkkel mindenre elég volt.

    Plusz a leszállófokozat csak a fékezéskor ment teljes tolóerővel (63-as program), az átfordulás (64-es program) és a leereszkedés (66-os program)alatt nem.
  • Gaborszkop
    #7793
    Üdv Mindenkinek!
    Olvastam egy érdekes felvetést. Az idén lesz ötven éves évfordulója annak, hogy ember lépett a Holdra. Igen, tudom, én is olvastam sokféle találgatást képekről, lengő zászlóról, és más hasonlókról. Na de pár napja olvastam valami egészen mást. Igazán ütőset!

    Előre bocsájtom, hogy lehetséges az is, hogy rosszul számoltam. Ezért nagyon szépen kérek minden hozzáértőt, hogy ellenőrizzék a számításaimat, és itt tegyék közzé a saját számításaikat. Hagy tudjunk biztosat az 50 éves évforduló beköszönte előtt.

    Azt a NASA közleményekből tudjuk, hogy a Saturn V. hordozó teherbírása 47-48 tonna volt.
    A NASA jóvoltából: https://www.hq.nasa.gov/alsj/alsj-LMdocs.html Sok képet, adatot, rajzot is megtekinthetünk. A Wikipedián is van sok adat. Ilyen adat például az, hogy a parancsnoki modultól a Hold felé induló egység össz tömege 15 tonna volt, amelyből 7 tonna leért a Holdra, 8 tonna üzemanyagot felhasználva, majd a 4700 kg felszálló egység 2356 kg üzemanyaggal a 110 000 m magasan lévő pályán 1667 m/s sebességgel haladó parancsnoki egységhez csatlakozott és visszatértek a Földre.
    Na ezzel van egy kis gond! Ugyanis a lefelé haladás alatt az összes üzemanyag fogyasztás:7746 kg volt. 419 kg (20 sec vésztartalék) a tartályban marad. Így m0=7529 kg landolt a Holdon. Úgy, hogy a rakéta tolóereje F=44 000 N volt, v=2102 m/s kilépő gázsebességgel és dm=20,94 kg/s üzemanyag fogyasztás mellett t=. 368,29 sec alatt megtéve a 110 km-es távolságot.
    Én még úgy tanultam, hogy az impulzus p=m*v = F*t = 2104*20,94 = 44 000 N*s [ill. kg m/s] Ez rendben is lenne.

    De ugyanez igaz a leszálló egység tömegére és sebességére is, azaz p_le=15275 kg * 1667 m/s = 25 463 425 kgm/s

    Ha azt gondolnánk, hogy a 44 kN tolóerőt produkáló hajtómű p_fék= 44000*368,29 = 16 204 760 kgm/s impulzusa fedezte a fékezés igényét. Első ránézésre látszik, hogy 25 M*kgm/s az a 16 M*kgm/s-nál jóval nagyobb. Csakhogy a hozzáértők már fel is szisszentek, hogy nem így kell számolni, mert igaz, hogy az első másodpercben még 15275 kg össztömeg fékezésére használták fel a 44 kN tolóerő keltette impulzus, de az utolsó másodpercben már csak 7529 kg tömegre hatott a 44 kN erő. Azaz minden másodpercben egyre kisebb tömeget fékezett a hajtómű.
    És ez így igaz. Ezért így is kell számolnunk! Minden másodpercben 20 kilóval kell csökkenteni a fékezendő tömeget, és az így kapott impulzusokat kell összegezni és hozzámérni a 16 M*kg m/s impulzushoz.Ezt egy nagyon egyszerű programmal kilistázva: (Lásd lentebb.)
    Csak ezzel van két kis gond.
    Az első az, hogy a Holdat éréskor, annak ellenére, hogy a teljes fékerő a vistzintes impulzus megszüntetésére fordítódott,
    még mindig 673 km/h vízszintes irányú sebességgel sodródott a leszálló egység. És ez volt a kisebb gond.
    A második gond az, hogy egyetlen deka üzemanyag sem jutott a Hold g=1,622 m/s2 gravitációjában szabadon eső komplexum fékezésére, amitől a
    leszálló egység 2151 km/h azaz közel 2.szeres Földi hangsebességgel (597 m/s) sebességgel érkezett a Holdra.
    Igazából 418 kg üzemanyag még lett volna a fékezésre, csakhogy idő már nem. Mert pont ennyi ideig tart a Holdon 110 km magasból szabadeséssel elérni a felszínt.

    Nos a felszállás adatai még siralmasabbak.

    A 7570 kg-ból csak a 4661 kg indult felfelé a NASA adatai szerint: két urtas 153 kg, üzemanyag 2358 kg valamint a komp üresen 2150 kg tömege.
    Csak ezzel meg az a baj, hogy ilyen kevés hajtóanyaggal és a jegyzőkönyvekben szereplő 16 kN tolóerővel (Csak 15700 N), vagy a 1667 m/s sebességet lehet elérni pár kilométeres magasságon, vagy a 110 km magasságot, de csak 400 m/s körüli sebességgel, ami csak a negyede mint a keringő parancsnoki modul sebessége, és ha ezzel a háromszoros földi hangsebességgel ütköznek, akkor egyikből sem marad semmi sem.

    Hogy lehet ez?

    Néhány variáció lefuttatása után észrevettem, hogy ha a Leszálláskor csak a Holdon landoló 7570 kg-al számolunk, az üzemanyag tömegét kihagyjuk, akkor a NASA jegyzőkönyvekben szereplő sima landolást kapjuk. Csak ezzel az a baj, hogy ha nincs a hajón hajtóanyag, akkor nincs tolóerő sem. Ha pedig van hajtóanyag, akkor meg túl nagy a sebesség a leérkezéskor.
    Ha pedig szimuláljuk a felszállást, akkor 10-szeres tolóerő mellett kilencszeres üzemanyag mennyiséggel jön ki egyszerre a 110 km-es magasság és az összekapcsolódáshoz szükséges 1667 m/s sebesség.
    Persze ezzel meg az a baj, hogy a leereszkedéskor az induló tömegnek bőven 140 tonna fölöttinek kellene és közel 500 kN tolóerejű rakétának ahhoz, hogy a felszálláshoz szükséges tömegű rakétát a túlélhető sebességgel ütköztesse a Holdhoz.
    Nos, mint fentebb idéztem a Saturn V. hordozóknak 47-49 t volt a teherbírása. Pedig ahhoz, hogy a Holdra élő embert eljuttasson és onnan vissza is hozza, több mint 120 tonnával többre lett volna szükség, vagyis négy Saturn V. egyben.



    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    ***************************************************************************
    *** Apollo 11 Lunar adatai:
    ***************************************************************************

    Felhasznált üzemanyag:7746 kg F=44000 N vg=2102 m/s dm=20,94 kg/s

    mt=15275 kg m0=7529 kg mü=7746 kg
    ***************************************************************************
    t=1 s Imp=12528686 kgm/s dIa= 21686,651 mt 15254 kg magasság= 109999 m
    t=2 s Imp=12506970 kgm/s dIa= 21716,415 mt 15233 kg magasság= 109997 m
    t=3 s Imp=12485223 kgm/s dIa= 21746,262 mt 15212 kg magasság= 109993 m
    t=4 s Imp=12463447 kgm/s dIa= 21776,19 mt 15191 kg magasság= 109987 m
    t=5 s Imp=12441641 kgm/s dIa= 21806,201 mt 15170 kg magasság= 109980 m
    t=6 s Imp=12419805 kgm/s dIa= 21836,295 mt 15149 kg magasság= 109971 m
    t=7 s Imp=12397938 kgm/s dIa= 21866,472 mt 15128 kg magasság= 109960 m
    t=8 s Imp=12376042 kgm/s dIa= 21896,732 mt 15108 kg magasság= 109948 m
    t=9 s Imp=12354115 kgm/s dIa= 21927,077 mt 15087 kg magasság= 109934 m
    t=10 s Imp=12332157 kgm/s dIa= 21957,505 mt 15066 kg magasság= 109919 m
    t=11 s Imp=12310169 kgm/s dIa= 21988,018 mt 15045 kg magasság= 109902 m
    t=12 s Imp=12288150 kgm/s dIa= 22018,616 mt 15024 kg magasság= 109883 m
    t=13 s Imp=12266101 kgm/s dIa= 22049,3 mt 15003 kg magasság= 109863 m
    t=14 s Imp=12244021 kgm/s dIa= 22080,069 mt 14982 kg magasság= 109841 m
    t=15 s Imp=12221910 kgm/s dIa= 22110,924 mt 14961 kg magasság= 109818 m
    t=16 s Imp=12199768 kgm/s dIa= 22141,865 mt 14940 kg magasság= 109792 m
    t=17 s Imp=12177595 kgm/s dIa= 22172,893 mt 14919 kg magasság= 109766 m
    t=18 s Imp=12155391 kgm/s dIa= 22204,008 mt 14898 kg magasság= 109737 m
    t=19 s Imp=12133156 kgm/s dIa= 22235,211 mt 14877 kg magasság= 109707 m
    t=20 s Imp=12110890 kgm/s dIa= 22266,501 mt 14856 kg magasság= 109676 m
    t=21 s Imp=12088592 kgm/s dIa= 22297,88 mt 14835 kg magasság= 109642 m
    t=22 s Imp=12066262 kgm/s dIa= 22329,347 mt 14814 kg magasság= 109607 m
    t=23 s Imp=12043901 kgm/s dIa= 22360,903 mt 14793 kg magasság= 109571 m
    t=24 s Imp=12021509 kgm/s dIa= 22392,548 mt 14773 kg magasság= 109533 m
    t=25 s Imp=11999085 kgm/s dIa= 22424,283 mt 14752 kg magasság= 109493 m
    t=26 s Imp=11976629 kgm/s dIa= 22456,109 mt 14731 kg magasság= 109452 m
    t=27 s Imp=11954141 kgm/s dIa= 22488,024 mt 14710 kg magasság= 109409 m
    t=28 s Imp=11931620 kgm/s dIa= 22520,031 mt 14689 kg magasság= 109364 m
    t=29 s Imp=11909068 kgm/s dIa= 22552,129 mt 14668 kg magasság= 109318 m
    t=30 s Imp=11886484 kgm/s dIa= 22584,318 mt 14647 kg magasság= 109270 m
    t=31 s Imp=11863867 kgm/s dIa= 22616,599 mt 14626 kg magasság= 109221 m
    t=32 s Imp=11841218 kgm/s dIa= 22648,973 mt 14605 kg magasság= 109170 m
    t=33 s Imp=11818537 kgm/s dIa= 22681,44 mt 14584 kg magasság= 109117 m
    t=34 s Imp=11795823 kgm/s dIa= 22714 mt 14563 kg magasság= 109062 m
    t=35 s Imp=11773076 kgm/s dIa= 22746,653 mt 14542 kg magasság= 109007 m
    t=36 s Imp=11750297 kgm/s dIa= 22779,4 mt 14521 kg magasság= 108949 m
    t=37 s Imp=11727485 kgm/s dIa= 22812,242 mt 14500 kg magasság= 108890 m
    t=38 s Imp=11704640 kgm/s dIa= 22845,179 mt 14479 kg magasság= 108829 m
    t=39 s Imp=11681761 kgm/s dIa= 22878,211 mt 14458 kg magasság= 108766 m
    t=40 s Imp=11658850 kgm/s dIa= 22911,339 mt 14438 kg magasság= 108702 m
    t=41 s Imp=11635905 kgm/s dIa= 22944,562 mt 14417 kg magasság= 108637 m
    t=42 s Imp=11612928 kgm/s dIa= 22977,883 mt 14396 kg magasság= 108569 m
    t=43 s Imp=11589916 kgm/s dIa= 23011,3 mt 14375 kg magasság= 108500 m
    t=44 s Imp=11566871 kgm/s dIa= 23044,814 mt 14354 kg magasság= 108430 m
    t=45 s Imp=11543793 kgm/s dIa= 23078,426 mt 14333 kg magasság= 108358 m
    t=46 s Imp=11520681 kgm/s dIa= 23112,137 mt 14312 kg magasság= 108284 m
    t=47 s Imp=11497535 kgm/s dIa= 23145,946 mt 14291 kg magasság= 108209 m
    t=48 s Imp=11474355 kgm/s dIa= 23179,854 mt 14270 kg magasság= 108131 m
    t=49 s Imp=11451141 kgm/s dIa= 23213,862 mt 14249 kg magasság= 108053 m
    t=50 s Imp=11427893 kgm/s dIa= 23247,969 mt 14228 kg magasság= 107972 m
    t=51 s Imp=11404611 kgm/s dIa= 23282,177 mt 14207 kg magasság= 107891 m
    t=52 s Imp=11381295 kgm/s dIa= 23316,486 mt 14186 kg magasság= 107807 m
    t=53 s Imp=11357944 kgm/s dIa= 23350,896 mt 14165 kg magasság= 107722 m
    t=54 s Imp=11334558 kgm/s dIa= 23385,407 mt 14144 kg magasság= 107635 m
    t=55 s Imp=11311138 kgm/s dIa= 23420,021 mt 14124 kg magasság= 107547 m
    t=56 s Imp=11287684 kgm/s dIa= 23454,738 mt 14103 kg magasság= 107457 m
    t=57 s Imp=11264194 kgm/s dIa= 23489,557 mt 14082 kg magasság= 107365 m
    t=58 s Imp=11240669 kgm/s dIa= 23524,48 mt 14061 kg magasság= 107272 m
    t=59 s Imp=11217110 kgm/s dIa= 23559,507 mt 14040 kg magasság= 107177 m
    t=60 s Imp=11193515 kgm/s dIa= 23594,639 mt 14019 kg magasság= 107080 m
    t=61 s Imp=11169885 kgm/s dIa= 23629,876 mt 13998 kg magasság= 106982 m
    t=62 s Imp=11146220 kgm/s dIa= 23665,217 mt 13977 kg magasság= 106883 m
    t=63 s Imp=11122520 kgm/s dIa= 23700,665 mt 13956 kg magasság= 106781 m
    t=64 s Imp=11098783 kgm/s dIa= 23736,219 mt 13935 kg magasság= 106678 m
    t=65 s Imp=11075011 kgm/s dIa= 23771,88 mt 13914 kg magasság= 106574 m
    t=66 s Imp=11051204 kgm/s dIa= 23807,649 mt 13893 kg magasság= 106467 m
    t=67 s Imp=11027360 kgm/s dIa= 23843,525 mt 13872 kg magasság= 106359 m
    t=68 s Imp=11003481 kgm/s dIa= 23879,509 mt 13851 kg magasság= 106250 m
    t=69 s Imp=10979565 kgm/s dIa= 23915,602 mt 13830 kg magasság= 106139 m
    t=70 s Imp=10955613 kgm/s dIa= 23951,805 mt 13809 kg magasság= 106026 m
    t=71 s Imp=10931625 kgm/s dIa= 23988,117 mt 13789 kg magasság= 105912 m
    t=72 s Imp=10907601 kgm/s dIa= 24024,539 mt 13768 kg magasság= 105796 m
    t=73 s Imp=10883540 kgm/s dIa= 24061,072 mt 13747 kg magasság= 105678 m
    t=74 s Imp=10859442 kgm/s dIa= 24097,717 mt 13726 kg magasság= 105559 m
    t=75 s Imp=10835307 kgm/s dIa= 24134,473 mt 13705 kg magasság= 105438 m
    t=76 s Imp=10811136 kgm/s dIa= 24171,342 mt 13684 kg magasság= 105316 m
    t=77 s Imp=10786928 kgm/s dIa= 24208,323 mt 13663 kg magasság= 105192 m
    t=78 s Imp=10762682 kgm/s dIa= 24245,418 mt 13642 kg magasság= 105066 m
    t=79 s Imp=10738400 kgm/s dIa= 24282,626 mt 13621 kg magasság= 104939 m
    t=80 s Imp=10714080 kgm/s dIa= 24319,949 mt 13600 kg magasság= 104810 m
    t=81 s Imp=10689722 kgm/s dIa= 24357,387 mt 13579 kg magasság= 104679 m
    t=82 s Imp=10665327 kgm/s dIa= 24394,941 mt 13558 kg magasság= 104547 m
    t=83 s Imp=10640895 kgm/s dIa= 24432,61 mt 13537 kg magasság= 104413 m
    t=84 s Imp=10616424 kgm/s dIa= 24470,396 mt 13516 kg magasság= 104278 m
    t=85 s Imp=10591916 kgm/s dIa= 24508,299 mt 13495 kg magasság= 104141 m
    t=86 s Imp=10567370 kgm/s dIa= 24546,319 mt 13475 kg magasság= 104002 m
    t=87 s Imp=10542785 kgm/s dIa= 24584,458 mt 13454 kg magasság= 103862 m
    t=88 s Imp=10518163 kgm/s dIa= 24622,715 mt 13433 kg magasság= 103720 m
    t=89 s Imp=10493502 kgm/s dIa= 24661,092 mt 13412 kg magasság= 103576 m
    t=90 s Imp=10468802 kgm/s dIa= 24699,588 mt 13391 kg magasság= 103431 m
    t=91 s Imp=10444064 kgm/s dIa= 24738,205 mt 13370 kg magasság= 103284 m
    t=92 s Imp=10419287 kgm/s dIa= 24776,942 mt 13349 kg magasság= 103136 m
    t=93 s Imp=10394471 kgm/s dIa= 24815,802 mt 13328 kg magasság= 102986 m
    t=94 s Imp=10369616 kgm/s dIa= 24854,783 mt 13307 kg magasság= 102834 m
    t=95 s Imp=10344722 kgm/s dIa= 24893,887 mt 13286 kg magasság= 102681 m
    t=96 s Imp=10319789 kgm/s dIa= 24933,114 mt 13265 kg magasság= 102526 m
    t=97 s Imp=10294817 kgm/s dIa= 24972,465 mt 13244 kg magasság= 102369 m
    t=98 s Imp=10269805 kgm/s dIa= 25011,94 mt 13223 kg magasság= 102211 m
    t=99 s Imp=10244753 kgm/s dIa= 25051,541 mt 13202 kg magasság= 102051 m
    t=100 s Imp=10219662 kgm/s dIa= 25091,267 mt 13181 kg magasság= 101890 m
    t=101 s Imp=10194531 kgm/s dIa= 25131,119 mt 13160 kg magasság= 101727 m
    t=102 s Imp=10169360 kgm/s dIa= 25171,098 mt 13140 kg magasság= 101562 m
    t=103 s Imp=10144149 kgm/s dIa= 25211,204 mt 13119 kg magasság= 101396 m
    t=104 s Imp=10118897 kgm/s dIa= 25251,439 mt 13098 kg magasság= 101228 m
    t=105 s Imp=10093605 kgm/s dIa= 25291,802 mt 13077 kg magasság= 101059 m
    t=106 s Imp=10068273 kgm/s dIa= 25332,294 mt 13056 kg magasság= 100888 m
    t=107 s Imp=10042900 kgm/s dIa= 25372,916 mt 13035 kg magasság= 100715 m
    t=108 s Imp=10017487 kgm/s dIa= 25413,669 mt 13014 kg magasság= 100540 m
    t=109 s Imp=9992032 kgm/s dIa= 25454,553 mt 12993 kg magasság= 100365 m
    t=110 s Imp=9966536 kgm/s dIa= 25495,568 mt 12972 kg magasság= 100187 m
    t=111 s Imp=9941000 kgm/s dIa= 25536,716 mt 12951 kg magasság= 100008 m
    t=112 s Imp=9915422 kgm/s dIa= 25577,997 mt 12930 kg magasság= 99827 m
    t=113 s Imp=9889802 kgm/s dIa= 25619,412 mt 12909 kg magasság= 99644 m
    t=114 s Imp=9864141 kgm/s dIa= 25660,96 mt 12888 kg magasság= 99460 m
    t=115 s Imp=9838439 kgm/s dIa= 25702,644 mt 12867 kg magasság= 99275 m

    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2019.01.04. 18:32:19
  • Gaborszkop
    #7792
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    (folyt.)
    t=116 s Imp=9812694 kgm/s dIa= 25744,464 mt 12846 kg magasság= 99087 m
    t=117 s Imp=9786908 kgm/s dIa= 25786,42 mt 12826 kg magasság= 98898 m
    t=118 s Imp=9761079 kgm/s dIa= 25828,513 mt 12805 kg magasság= 98708 m
    t=119 s Imp=9735209 kgm/s dIa= 25870,743 mt 12784 kg magasság= 98515 m
    t=120 s Imp=9709295 kgm/s dIa= 25913,112 mt 12763 kg magasság= 98322 m
    t=121 s Imp=9683340 kgm/s dIa= 25955,62 mt 12742 kg magasság= 98126 m
    t=122 s Imp=9657342 kgm/s dIa= 25998,267 mt 12721 kg magasság= 97929 m
    t=123 s Imp=9631300 kgm/s dIa= 26041,055 mt 12700 kg magasság= 97730 m
    t=124 s Imp=9605217 kgm/s dIa= 26083,984 mt 12679 kg magasság= 97530 m
    t=125 s Imp=9579089 kgm/s dIa= 26127,055 mt 12658 kg magasság= 97328 m
    t=126 s Imp=9552919 kgm/s dIa= 26170,268 mt 12637 kg magasság= 97125 m
    t=127 s Imp=9526706 kgm/s dIa= 26213,625 mt 12616 kg magasság= 96919 m
    t=128 s Imp=9500448 kgm/s dIa= 26257,125 mt 12595 kg magasság= 96713 m
    t=129 s Imp=9474148 kgm/s dIa= 26300,77 mt 12574 kg magasság= 96504 m
    t=130 s Imp=9447803 kgm/s dIa= 26344,56 mt 12553 kg magasság= 96294 m
    t=131 s Imp=9421415 kgm/s dIa= 26388,496 mt 12532 kg magasság= 96082 m
    t=132 s Imp=9394982 kgm/s dIa= 26432,579 mt 12511 kg magasság= 95869 m
    t=133 s Imp=9368505 kgm/s dIa= 26476,81 mt 12491 kg magasság= 95654 m
    t=134 s Imp=9341984 kgm/s dIa= 26521,189 mt 12470 kg magasság= 95438 m
    t=135 s Imp=9315418 kgm/s dIa= 26565,717 mt 12449 kg magasság= 95220 m
    t=136 s Imp=9288808 kgm/s dIa= 26610,394 mt 12428 kg magasság= 95000 m
    t=137 s Imp=9262153 kgm/s dIa= 26655,223 mt 12407 kg magasság= 94778 m
    t=138 s Imp=9235452 kgm/s dIa= 26700,202 mt 12386 kg magasság= 94555 m
    t=139 s Imp=9208707 kgm/s dIa= 26745,334 mt 12365 kg magasság= 94331 m
    t=140 s Imp=9181917 kgm/s dIa= 26790,618 mt 12344 kg magasság= 94104 m
    t=141 s Imp=9155080 kgm/s dIa= 26836,056 mt 12323 kg magasság= 93877 m
    t=142 s Imp=9128199 kgm/s dIa= 26881,649 mt 12302 kg magasság= 93647 m
    t=143 s Imp=9101271 kgm/s dIa= 26927,396 mt 12281 kg magasság= 93416 m
    t=144 s Imp=9074298 kgm/s dIa= 26973,3 mt 12260 kg magasság= 93183 m
    t=145 s Imp=9047279 kgm/s dIa= 27019,36 mt 12239 kg magasság= 92949 m
    t=146 s Imp=9020213 kgm/s dIa= 27065,578 mt 12218 kg magasság= 92713 m
    t=147 s Imp=8993101 kgm/s dIa= 27111,954 mt 12197 kg magasság= 92475 m
    t=148 s Imp=8965943 kgm/s dIa= 27158,49 mt 12176 kg magasság= 92236 m
    t=149 s Imp=8938738 kgm/s dIa= 27205,185 mt 12156 kg magasság= 91995 m
    t=150 s Imp=8911486 kgm/s dIa= 27252,042 mt 12135 kg magasság= 91752 m
    t=151 s Imp=8884186 kgm/s dIa= 27299,06 mt 12114 kg magasság= 91508 m
    t=152 s Imp=8856840 kgm/s dIa= 27346,24 mt 12093 kg magasság= 91263 m
    t=153 s Imp=8829447 kgm/s dIa= 27393,584 mt 12072 kg magasság= 91015 m
    t=154 s Imp=8802006 kgm/s dIa= 27441,092 mt 12051 kg magasság= 90766 m
    t=155 s Imp=8774517 kgm/s dIa= 27488,766 mt 12030 kg magasság= 90516 m
    t=156 s Imp=8746980 kgm/s dIa= 27536,605 mt 12009 kg magasság= 90264 m
    t=157 s Imp=8719396 kgm/s dIa= 27584,611 mt 11988 kg magasság= 90010 m
    t=158 s Imp=8691763 kgm/s dIa= 27632,784 mt 11967 kg magasság= 89754 m
    t=159 s Imp=8664082 kgm/s dIa= 27681,127 mt 11946 kg magasság= 89497 m
    t=160 s Imp=8636352 kgm/s dIa= 27729,638 mt 11925 kg magasság= 89238 m
    t=161 s Imp=8608574 kgm/s dIa= 27778,32 mt 11904 kg magasság= 88978 m
    t=162 s Imp=8580747 kgm/s dIa= 27827,173 mt 11883 kg magasság= 88716 m
    t=163 s Imp=8552870 kgm/s dIa= 27876,199 mt 11862 kg magasság= 88453 m
    t=164 s Imp=8524945 kgm/s dIa= 27925,397 mt 11842 kg magasság= 88187 m
    t=165 s Imp=8496970 kgm/s dIa= 27974,769 mt 11821 kg magasság= 87921 m
    t=166 s Imp=8468946 kgm/s dIa= 28024,317 mt 11800 kg magasság= 87652 m
    t=167 s Imp=8440872 kgm/s dIa= 28074,04 mt 11779 kg magasság= 87382 m
    t=168 s Imp=8412748 kgm/s dIa= 28123,939 mt 11758 kg magasság= 87110 m
    t=169 s Imp=8384574 kgm/s dIa= 28174,017 mt 11737 kg magasság= 86837 m
    t=170 s Imp=8356350 kgm/s dIa= 28224,273 mt 11716 kg magasság= 86562 m
    t=171 s Imp=8328075 kgm/s dIa= 28274,709 mt 11695 kg magasság= 86286 m
    t=172 s Imp=8299750 kgm/s dIa= 28325,325 mt 11674 kg magasság= 86007 m
    t=173 s Imp=8271373 kgm/s dIa= 28376,123 mt 11653 kg magasság= 85728 m
    t=174 s Imp=8242946 kgm/s dIa= 28427,104 mt 11632 kg magasság= 85446 m
    t=175 s Imp=8214468 kgm/s dIa= 28478,268 mt 11611 kg magasság= 85163 m
    t=176 s Imp=8185938 kgm/s dIa= 28529,616 mt 11590 kg magasság= 84878 m
    t=177 s Imp=8157357 kgm/s dIa= 28581,15 mt 11569 kg magasság= 84592 m
    t=178 s Imp=8128724 kgm/s dIa= 28632,87 mt 11548 kg magasság= 84304 m
    t=179 s Imp=8100040 kgm/s dIa= 28684,778 mt 11527 kg magasság= 84015 m
    t=180 s Imp=8071303 kgm/s dIa= 28736,875 mt 11507 kg magasság= 83724 m
    t=181 s Imp=8042514 kgm/s dIa= 28789,161 mt 11486 kg magasság= 83431 m
    t=182 s Imp=8013672 kgm/s dIa= 28841,638 mt 11465 kg magasság= 83136 m
    t=183 s Imp=7984778 kgm/s dIa= 28894,306 mt 11444 kg magasság= 82840 m
    t=184 s Imp=7955830 kgm/s dIa= 28947,167 mt 11423 kg magasság= 82543 m
    t=185 s Imp=7926830 kgm/s dIa= 29000,222 mt 11402 kg magasság= 82244 m
    t=186 s Imp=7897777 kgm/s dIa= 29053,472 mt 11381 kg magasság= 81943 m
    t=187 s Imp=7868670 kgm/s dIa= 29106,918 mt 11360 kg magasság= 81640 m
    t=188 s Imp=7839509 kgm/s dIa= 29160,56 mt 11339 kg magasság= 81336 m
    t=189 s Imp=7810295 kgm/s dIa= 29214,401 mt 11318 kg magasság= 81030 m
    t=190 s Imp=7781026 kgm/s dIa= 29268,441 mt 11297 kg magasság= 80723 m
    t=191 s Imp=7751704 kgm/s dIa= 29322,681 mt 11276 kg magasság= 80414 m
    t=192 s Imp=7722327 kgm/s dIa= 29377,123 mt 11255 kg magasság= 80103 m
    t=193 s Imp=7692895 kgm/s dIa= 29431,767 mt 11234 kg magasság= 79791 m
    t=194 s Imp=7663408 kgm/s dIa= 29486,614 mt 11213 kg magasság= 79477 m
    t=195 s Imp=7633867 kgm/s dIa= 29541,667 mt 11193 kg magasság= 79162 m
    t=196 s Imp=7604270 kgm/s dIa= 29596,926 mt 11172 kg magasság= 78845 m
    t=197 s Imp=7574617 kgm/s dIa= 29652,391 mt 11151 kg magasság= 78526 m
    t=198 s Imp=7544909 kgm/s dIa= 29708,065 mt 11130 kg magasság= 78206 m
    t=199 s Imp=7515145 kgm/s dIa= 29763,949 mt 11109 kg magasság= 77884 m
    t=200 s Imp=7485325 kgm/s dIa= 29820,043 mt 11088 kg magasság= 77560 m
    t=201 s Imp=7455449 kgm/s dIa= 29876,348 mt 11067 kg magasság= 77235 m
    t=202 s Imp=7425516 kgm/s dIa= 29932,867 mt 11046 kg magasság= 76908 m
    t=203 s Imp=7395526 kgm/s dIa= 29989,601 mt 11025 kg magasság= 76580 m
    t=204 s Imp=7365480 kgm/s dIa= 30046,549 mt 11004 kg magasság= 76249 m
    t=205 s Imp=7335376 kgm/s dIa= 30103,714 mt 10983 kg magasság= 75918 m
    t=206 s Imp=7305215 kgm/s dIa= 30161,098 mt 10962 kg magasság= 75584 m
    t=207 s Imp=7274996 kgm/s dIa= 30218,7 mt 10941 kg magasság= 75249 m
    t=208 s Imp=7244720 kgm/s dIa= 30276,523 mt 10920 kg magasság= 74913 m
    t=209 s Imp=7214385 kgm/s dIa= 30334,568 mt 10899 kg magasság= 74575 m
    t=210 s Imp=7183992 kgm/s dIa= 30392,835 mt 10878 kg magasság= 74235 m
    t=211 s Imp=7153541 kgm/s dIa= 30451,327 mt 10858 kg magasság= 73893 m
    t=212 s Imp=7123031 kgm/s dIa= 30510,044 mt 10837 kg magasság= 73550 m
    t=213 s Imp=7092462 kgm/s dIa= 30568,989 mt 10816 kg magasság= 73206 m
    t=214 s Imp=7061834 kgm/s dIa= 30628,161 mt 10795 kg magasság= 72859 m
    t=215 s Imp=7031146 kgm/s dIa= 30687,563 mt 10774 kg magasság= 72512 m
    t=216 s Imp=7000399 kgm/s dIa= 30747,196 mt 10753 kg magasság= 72162 m
    t=217 s Imp=6969592 kgm/s dIa= 30807,061 mt 10732 kg magasság= 71811 m
    t=218 s Imp=6938725 kgm/s dIa= 30867,16 mt 10711 kg magasság= 71458 m
    t=219 s Imp=6907797 kgm/s dIa= 30927,493 mt 10690 kg magasság= 71104 m
    t=220 s Imp=6876809 kgm/s dIa= 30988,063 mt 10669 kg magasság= 70748 m
    t=221 s Imp=6845761 kgm/s dIa= 31048,871 mt 10648 kg magasság= 70390 m
    t=222 s Imp=6814651 kgm/s dIa= 31109,918 mt 10627 kg magasság= 70031 m
    t=223 s Imp=6783479 kgm/s dIa= 31171,205 mt 10606 kg magasság= 69670 m
    t=224 s Imp=6752247 kgm/s dIa= 31232,734 mt 10585 kg magasság= 69307 m
    t=225 s Imp=6720952 kgm/s dIa= 31294,507 mt 10564 kg magasság= 68943 m
    t=226 s Imp=6689596 kgm/s dIa= 31356,524 mt 10543 kg magasság= 68577 m
    t=227 s Imp=6658177 kgm/s dIa= 31418,788 mt 10523 kg magasság= 68210 m
    t=228 s Imp=6626696 kgm/s dIa= 31481,3 mt 10502 kg magasság= 67841 m
    t=229 s Imp=6595151 kgm/s dIa= 31544,06 mt 10481 kg magasság= 67470 m
    t=230 s Imp=6563544 kgm/s dIa= 31607,072 mt 10460 kg magasság= 67098 m
    t=231 s Imp=6531874 kgm/s dIa= 31670,336 mt 10439 kg magasság= 66724 m
    t=232 s Imp=6500140 kgm/s dIa= 31733,853 mt 10418 kg magasság= 66349 m
    t=233 s Imp=6468343 kgm/s dIa= 31797,626 mt 10397 kg magasság= 65972 m
    t=234 s Imp=6436481 kgm/s dIa= 31861,655 mt 10376 kg magasság= 65593 m
    t=235 s Imp=6404555 kgm/s dIa= 31925,943 mt 10355 kg magasság= 65213 m
    t=236 s Imp=6372565 kgm/s dIa= 31990,491 mt 10334 kg magasság= 64831 m
    t=237 s Imp=6340509 kgm/s dIa= 32055,301 mt 10313 kg magasság= 64447 m
    t=238 s Imp=6308389 kgm/s dIa= 32120,374 mt 10292 kg magasság= 64062 m
    t=239 s Imp=6276203 kgm/s dIa= 32185,711 mt 10271 kg magasság= 63675 m
    t=240 s Imp=6243952 kgm/s dIa= 32251,315 mt 10250 kg magasság= 63286 m
    t=241 s Imp=6211635 kgm/s dIa= 32317,186 mt 10229 kg magasság= 62896 m
    t=242 s Imp=6179251 kgm/s dIa= 32383,328 mt 10209 kg magasság= 62505 m
    t=243 s Imp=6146802 kgm/s dIa= 32449,74 mt 10188 kg magasság= 62111 m
    t=244 s Imp=6114285 kgm/s dIa= 32516,426 mt 10167 kg magasság= 61716 m
    t=245 s Imp=6081702 kgm/s dIa= 32583,386 mt 10146 kg magasság= 61320 m
    t=246 s Imp=6049051 kgm/s dIa= 32650,623 mt 10125 kg magasság= 60922 m
    t=247 s Imp=6016333 kgm/s dIa= 32718,137 mt 10104 kg magasság= 60522 m
    t=248 s Imp=5983547 kgm/s dIa= 32785,932 mt 10083 kg magasság= 60120 m
    t=249 s Imp=5950693 kgm/s dIa= 32854,008 mt 10062 kg magasság= 59717 m
    t=250 s Imp=5917771 kgm/s dIa= 32922,367 mt 10041 kg magasság= 59312 m
    t=251 s Imp=5884780 kgm/s dIa= 32991,011 mt 10020 kg magasság= 58906 m
    t=252 s Imp=5851720 kgm/s dIa= 33059,942 mt 9999 kg magasság= 58498 m
    t=253 s Imp=5818591 kgm/s dIa= 33129,162 mt 9978 kg magasság= 58089 m
    t=254 s Imp=5785392 kgm/s dIa= 33198,672 mt 9957 kg magasság= 57678 m
    t=255 s Imp=5752123 kgm/s dIa= 33268,475 mt 9936 kg magasság= 57265 m
    t=256 s Imp=5718785 kgm/s dIa= 33338,572 mt 9915 kg magasság= 56850 m
    t=257 s Imp=5685376 kgm/s dIa= 33408,965 mt 9894 kg magasság= 56434 m
    t=258 s Imp=5651896 kgm/s dIa= 33479,655 mt 9874 kg magasság= 56017 m
    t=259 s Imp=5618346 kgm/s dIa= 33550,646 mt 9853 kg magasság= 55597 m
    t=260 s Imp=5584724 kgm/s dIa= 33621,938 mt 9832 kg magasság= 55176 m
    t=261 s Imp=5551030 kgm/s dIa= 33693,533 mt 9811 kg magasság= 54754 m
    t=262 s Imp=5517265 kgm/s dIa= 33765,435 mt 9790 kg magasság= 54330 m
    t=263 s Imp=5483427 kgm/s dIa= 33837,644 mt 9769 kg magasság= 53904 m
    t=264 s Imp=5449517 kgm/s dIa= 33910,162 mt 9748 kg magasság= 53477 m
    t=265 s Imp=5415534 kgm/s dIa= 33982,992 mt 9727 kg magasság= 53048 m
    t=266 s Imp=5381478 kgm/s dIa= 34056,135 mt 9706 kg magasság= 52617 m
    t=267 s Imp=5347348 kgm/s dIa= 34129,594 mt 9685 kg magasság= 52185 m
    t=268 s Imp=5313145 kgm/s dIa= 34203,37 mt 9664 kg magasság= 51751 m
    t=269 s Imp=5278867 kgm/s dIa= 34277,467 mt 9643 kg magasság= 51315 m
    t=270 s Imp=5244515 kgm/s dIa= 34351,884 mt 9622 kg magasság= 50878 m
    t=271 s Imp=5210089 kgm/s dIa= 34426,626 mt 9601 kg magasság= 50439 m
    t=272 s Imp=5175587 kgm/s dIa= 34501,694 mt 9580 kg magasság= 49999 m
    t=273 s Imp=5141010 kgm/s dIa= 34577,09 mt 9560 kg magasság= 49557 m
    t=274 s Imp=5106357 kgm/s dIa= 34652,815 mt 9539 kg magasság= 49113 m
    t=275 s Imp=5071628 kgm/s dIa= 34728,874 mt 9518 kg magasság= 48668 m
    t=276 s Imp=5036823 kgm/s dIa= 34805,267 mt 9497 kg magasság= 48221 m
    t=277 s Imp=5001941 kgm/s dIa= 34881,997 mt 9476 kg magasság= 47773 m
    t=278 s Imp=4966982 kgm/s dIa= 34959,066 mt 9455 kg magasság= 47323 m
    t=279 s Imp=4931946 kgm/s dIa= 35036,476 mt 9434 kg magasság= 46871 m
    t=280 s Imp=4896831 kgm/s dIa= 35114,23 mt 9413 kg magasság= 46418 m
    t=281 s Imp=4861639 kgm/s dIa= 35192,329 mt 9392 kg magasság= 45963 m
    t=282 s Imp=4826368 kgm/s dIa= 35270,777 mt 9371 kg magasság= 45506 m
    t=283 s Imp=4791019 kgm/s dIa= 35349,575 mt 9350 kg magasság= 45048 m
    t=284 s Imp=4755590 kgm/s dIa= 35428,727 mt 9329 kg magasság= 44588 m
    t=285 s Imp=4720082 kgm/s dIa= 35508,233 mt 9308 kg magasság= 44127 m
    t=286 s Imp=4684494 kgm/s dIa= 35588,097 mt 9287 kg magasság= 43663 m
    t=287 s Imp=4648825 kgm/s dIa= 35668,321 mt 9266 kg magasság= 43199 m
    t=288 s Imp=4613076 kgm/s dIa= 35748,908 mt 9245 kg magasság= 42732 m
    t=289 s Imp=4577246 kgm/s dIa= 35829,86 mt 9225 kg magasság= 42264 m
    t=290 s Imp=4541335 kgm/s dIa= 35911,179 mt 9204 kg magasság= 41795 m
    t=291 s Imp=4505342 kgm/s dIa= 35992,868 mt 9183 kg magasság= 41324 m
    t=292 s Imp=4469267 kgm/s dIa= 36074,929 mt 9162 kg magasság= 40851 m
    t=293 s Imp=4433110 kgm/s dIa= 36157,366 mt 9141 kg magasság= 40376 m
    t=294 s Imp=4396870 kgm/s dIa= 36240,18 mt 9120 kg magasság= 39900 m
    t=295 s Imp=4360547 kgm/s dIa= 36323,375 mt 9099 kg magasság= 39423 m
    t=296 s Imp=4324140 kgm/s dIa= 36406,952 mt 9078 kg magasság= 38943 m
    t=297 s Imp=4287649 kgm/s dIa= 36490,915 mt 9057 kg magasság= 38463 m
    t=298 s Imp=4251073 kgm/s dIa= 36575,266 mt 9036 kg magasság= 37980 m
    t=299 s Imp=4214413 kgm/s dIa= 36660,008 mt 9015 kg magasság= 37496 m
    t=300 s Imp=4177668 kgm/s dIa= 36745,143 mt 8994 kg magasság= 37010 m
    t=301 s Imp=4140838 kgm/s dIa= 36830,675 mt 8973 kg magasság= 36523 m
    t=302 s Imp=4103921 kgm/s dIa= 36916,606 mt 8952 kg magasság= 36034 m
    t=303 s Imp=4066918 kgm/s dIa= 37002,939 mt 8931 kg magasság= 35543 m
    t=304 s Imp=4029828 kgm/s dIa= 37089,676 mt 8910 kg magasság= 35051 m
    t=305 s Imp=3992652 kgm/s dIa= 37176,821 mt 8890 kg magasság= 34557 m
    t=306 s Imp=3955387 kgm/s dIa= 37264,377 mt 8869 kg magasság= 34061 m
    t=307 s Imp=3918035 kgm/s dIa= 37352,346 mt 8848 kg magasság= 33564 m
    t=308 s Imp=3880594 kgm/s dIa= 37440,731 mt 8827 kg magasság= 33065 m
    t=309 s Imp=3843065 kgm/s dIa= 37529,536 mt 8806 kg magasság= 32565 m
    t=310 s Imp=3805446 kgm/s dIa= 37618,763 mt 8785 kg magasság= 32063 m
    t=311 s Imp=3767737 kgm/s dIa= 37708,415 mt 8764 kg magasság= 31559 m
    t=312 s Imp=3729939 kgm/s dIa= 37798,495 mt 8743 kg magasság= 31054 m
    t=313 s Imp=3692050 kgm/s dIa= 37889,007 mt 8722 kg magasság= 30547 m
    t=314 s Imp=3654070 kgm/s dIa= 37979,954 mt 8701 kg magasság= 30039 m
    t=315 s Imp=3615999 kgm/s dIa= 38071,338 mt 8680 kg magasság= 29529 m
    t=316 s Imp=3577835 kgm/s dIa= 38163,163 mt 8659 kg magasság= 29017 m
    t=317 s Imp=3539580 kgm/s dIa= 38255,431 mt 8638 kg magasság= 28503 m
    t=318 s Imp=3501232 kgm/s dIa= 38348,148 mt 8617 kg magasság= 27988 m
    t=319 s Imp=3462791 kgm/s dIa= 38441,314 mt 8596 kg magasság= 27472 m
    t=320 s Imp=3424256 kgm/s dIa= 38534,935 mt 8576 kg magasság= 26954 m
    t=321 s Imp=3385627 kgm/s dIa= 38629,012 mt 8555 kg magasság= 26434 m
    t=322 s Imp=3346903 kgm/s dIa= 38723,55 mt 8534 kg magasság= 25912 m
    t=323 s Imp=3308084 kgm/s dIa= 38818,552 mt 8513 kg magasság= 25389 m
    t=324 s Imp=3269170 kgm/s dIa= 38914,021 mt 8492 kg magasság= 24864 m
    t=325 s Imp=3230161 kgm/s dIa= 39009,961 mt 8471 kg magasság= 24338 m
    t=326 s Imp=3191054 kgm/s dIa= 39106,376 mt 8450 kg magasság= 23810 m
    t=327 s Imp=3151851 kgm/s dIa= 39203,268 mt 8429 kg magasság= 23281 m
    t=328 s Imp=3112550 kgm/s dIa= 39300,641 mt 8408 kg magasság= 22749 m
    t=329 s Imp=3073152 kgm/s dIa= 39398,499 mt 8387 kg magasság= 22217 m
    t=330 s Imp=3033655 kgm/s dIa= 39496,846 mt 8366 kg magasság= 21682 m
    t=331 s Imp=2994059 kgm/s dIa= 39595,685 mt 8345 kg magasság= 21146 m
    t=332 s Imp=2954364 kgm/s dIa= 39695,02 mt 8324 kg magasság= 20608 m
    t=333 s Imp=2914569 kgm/s dIa= 39794,854 mt 8303 kg magasság= 20069 m
    t=334 s Imp=2874674 kgm/s dIa= 39895,192 mt 8282 kg magasság= 19528 m
    t=335 s Imp=2834678 kgm/s dIa= 39996,037 mt 8261 kg magasság= 18986 m
    t=336 s Imp=2794581 kgm/s dIa= 40097,394 mt 8241 kg magasság= 18441 m
    t=337 s Imp=2754381 kgm/s dIa= 40199,265 mt 8220 kg magasság= 17896 m
    t=338 s Imp=2714080 kgm/s dIa= 40301,655 mt 8199 kg magasság= 17348 m
    t=339 s Imp=2673675 kgm/s dIa= 40404,569 mt 8178 kg magasság= 16799 m
    t=340 s Imp=2633167 kgm/s dIa= 40508,009 mt 8157 kg magasság= 16248 m
    t=341 s Imp=2592555 kgm/s dIa= 40611,98 mt 8136 kg magasság= 15696 m
    t=342 s Imp=2551839 kgm/s dIa= 40716,486 mt 8115 kg magasság= 15142 m
    t=343 s Imp=2511017 kgm/s dIa= 40821,532 mt 8094 kg magasság= 14587 m
    t=344 s Imp=2470090 kgm/s dIa= 40927,121 mt 8073 kg magasság= 14030 m
    t=345 s Imp=2429057 kgm/s dIa= 41033,257 mt 8052 kg magasság= 13471 m
    t=346 s Imp=2387917 kgm/s dIa= 41139,946 mt 8031 kg magasság= 12910 m
    t=347 s Imp=2346670 kgm/s dIa= 41247,19 mt 8010 kg magasság= 12348 m
    t=348 s Imp=2305315 kgm/s dIa= 41354,996 mt 7989 kg magasság= 11785 m
    t=349 s Imp=2263851 kgm/s dIa= 41463,366 mt 7968 kg magasság= 11219 m
    t=350 s Imp=2222279 kgm/s dIa= 41572,306 mt 7947 kg magasság= 10652 m
    t=351 s Imp=2180597 kgm/s dIa= 41681,82 mt 7927 kg magasság= 10084 m
    t=352 s Imp=2138805 kgm/s dIa= 41791,912 mt 7906 kg magasság= 9514 m
    t=353 s Imp=2096903 kgm/s dIa= 41902,587 mt 7885 kg magasság= 8942 m
    t=354 s Imp=2054889 kgm/s dIa= 42013,85 mt 7864 kg magasság= 8369 m
    t=355 s Imp=2012763 kgm/s dIa= 42125,706 mt 7843 kg magasság= 7794 m
    t=356 s Imp=1970525 kgm/s dIa= 42238,159 mt 7822 kg magasság= 7217 m
    t=357 s Imp=1928174 kgm/s dIa= 42351,213 mt 7801 kg magasság= 6639 m
    t=358 s Imp=1885709 kgm/s dIa= 42464,875 mt 7780 kg magasság= 6059 m
    t=359 s Imp=1843130 kgm/s dIa= 42579,148 mt 7759 kg magasság= 5478 m
    t=360 s Imp=1800436 kgm/s dIa= 42694,038 mt 7738 kg magasság= 4894 m
    t=361 s Imp=1757626 kgm/s dIa= 42809,55 mt 7717 kg magasság= 4310 m
    t=362 s Imp=1714700 kgm/s dIa= 42925,688 mt 7696 kg magasság= 3723 m
    t=363 s Imp=1671658 kgm/s dIa= 43042,458 mt 7675 kg magasság= 3135 m
    t=364 s Imp=1628498 kgm/s dIa= 43159,866 mt 7654 kg magasság= 2546 m
    t=365 s Imp=1585220 kgm/s dIa= 43277,915 mt 7633 kg magasság= 1955 m
    t=366 s Imp=1541824 kgm/s dIa= 43396,612 mt 7612 kg magasság= 1362 m
    t=367 s Imp=1498308 kgm/s dIa= 43515,962 mt 7592 kg magasság= 767 m
    t=368 s Imp=1454672 kgm/s dIa= 43635,971 mt 7571 kg magasság= 171 m
    *******************************************************************************
    t=368,29 s magasság= 0 m v vízszintes= 187 m/s = 673 km/h
    v függőleges= 597,4 m/s = 2151 km/h
    *******************************************************************************

    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2019.01.04. 18:32:10
  • molnibalage83
    #7791
    Hogy két ilyen kis objektum hogyan tapadhatott össze?
  • Dzsini
    #7790
    Csak gyűlnek és gyűlnek a kérdések...