9891
  • Garga Pitic #3094
    "nem sokkal a szonda érkezése előtt történt"
    Ez akár emberi lépték szerint hosszú idő is lehet, mert egy 2004-es Hubble-képen már látszik a folt.

    #3088:
    Kiterjedés: wiki szerint a kráter átmérője 80km.
    A #3085-ben linkelt kép 3. sorának első képét méricskélve a nagy folt kb 10km átmérőjű, a kisebb kb 10x5km a picik meg kb 2km méretűek.
    Utoljára szerkesztette: Garga Pitic, 2015.05.13. 19:38:32
  • PetruZ
    #3093
    Van egy elméletem, nem tudom, mennyire lesz igaz. Szóval a kráterek közepén szokott lenni egy kis kiemelkedő csúcs, az erőhatások formálják így. Arra tippelek, hogy nemrég érkezett egy meteor, leverte a csúcsot és az egész lepattant oldalra több darabban, ahol a lazább foltoknál felsértette a felszínt. Ami látszik, az jég és egyszerűen csak mák, hogy nem sokkal a szonda érkezése előtt történt, a felszínt még nem borította be újból a por (a tömegvonzás amúgy is kicsi).
  • Pares
    #3092
  • Pares
    #3091
    Bármi is az, durván elüt fényességben minden mástól a felszínen, már a messziről készült rossz minőségű képeken is tisztán lehetett látni. Meg az is érdekes, hogy csak azon az egy kráteren belül látható a jelenség, a nagy fényes pötty annak is szinte pontosan a közepén van. Lehet hogy valami kisebb becsapódás felsértette a felszínt? Ha geológiailag aktív vagy kriovulkanizmus nyoma lenne, akkor gondolom ezeknek a felszínen máshol is lennének jelei, nem? Mert a fényes pöttyöt leszámítva így ránézésre egyelőre eléggé hasonlít a Holdra.
  • Dzsini
    #3090
    És felmerül az örök kérdés, hogy a "természetes" és a "mesterséges" határa hol van? :)

    csak lefújta a szél a port az üveggolyóról.
  • Prof William
    #3089
    A cereszlakók eléggé pazarolják az áromot. :)

    Mellesleg sztem 100% hogy valami természeti jelenség lesz de mekkora lenne már ha kiderülne, hogy valami mesterséges objektum?
  • Palinko
    #3088
    értem, köszi. érdekes a #3086 ban lévő képen meg inkább mesterségesnek tűnnek :D mintha egy torony lenne egy másik épülettel amit 3 kis valami vesz körül. mekkora a kiterjedése ezeknek?
  • Garga Pitic #3087
    Május 9-én kezdett ereszkedni 13500km-ről, elvileg június 6-án áll a 4400km magas pályára.
  • allock #3086
  • Palinko
    #3085
    milyen gyorsan közeledik?
  • Pares
    #3084
    Kíváncsi vagyok, hogy 4400 kilométerről mi fog látszódni.
  • Pares
    #3083
    Szerintem most sem lett egyértelműbb, hogy mi az.
  • Palinko
    #3082
    sajna egyre inkább természeti jelenségnek tűnik :(
  • Pares
    #3081
  • PetruZ
    #3080
    Új Ceres képek, már sokkal közelebbiek.
  • Dzsini
    #3079
    Május 20-án indul első tesztre a Planetary Society fényvitorlása - egyelőre csak kipróbálják, hogy jól működik-e a nyitómechanizmus, nem reptetni fogják. Az majd jövőre, ha minden jól megy.
  • PetruZ
    #3078
    Majd a benne lévő crash dummy megmondja, volt-e akkora G, hogy leszakadjanak. :)
  • Palinko
    #3077
    de ha már leszakadnak a szervei a G erőktől, az nem poén
  • PetruZ
    #3076
    Nem mindegy? :) Manapság is előfordul, hogy lefelé jövet összehányják magukat a rázkódástól. Ez meg egy elég extrém teszt volt egy vízszintesen leválasztott kabinnal. Szerintem aki űrhajós, pont lesz*rja, mennyire mozog a kabin, ha a végén stabilan földet/vizet ér. :)
  • kissssss
    #3075
    miért van olyan érzésem hogy a rókázásra való zacskók nem tartoznak bele a szériafelszerelés kategóriába :DDD
  • Palinko
    #3074
    az sem semmi, meg az ernyő nyitás is olyan lassított felvételnek tűnik nekem :D
  • [NST]Cifu
    #3073
    Azért 0:42 körül láthatóan durván ráncigálja a fő ernyő nyitása a kabint...
  • PetruZ
    #3072
    Sikeresen lezajlott a teszt, itt a videó is róla.
  • PetruZ
    #3071
    Az emberi utazásra tervezett Dragon V2 várhatóan holnap fogja végrehajtani az első tesztrepülését egy bábuval és rengeteg szenzorral.
  • PetruZ
    #3070
    A Tejút jócskán nagyobb lehet, mint eddig hittük.
  • Palinko
    #3069
    tudom most párakon végig fog futni a hideg és legtöbben eltörnék, kezem-lábam, de ha mars utazás muszáj betennem :D

  • PetruZ
    #3068
    Ez sem friss téma, de újra előkerült egy kísérlet miatt: a bolygóközi emberi utazás súlyos kockázatokkal járhat az agyműködésre nézve.
  • Master91
    #3067
    Imádom ezt a videót, tök jó lenne ilyeneket nézni élőbe is :D

    Mikor közel van hozzánk a Hold, és olyan szép nagy, örömmel nézem mindig.
    Kéne még egy Nap legalább mint a Tatooin-on, vagy ilyesmi :D
  • kamionosjoe
    #3066
    Végre egy projekt ami magyarul van!
  • dimre
    #3065
    Akinek kedve van hozzáfoghat egy kis elemzéshez, felfedezéshez
    Disk Detective

  • Palinko
    #3064
    azért a Saturnus menő lenne, csak sűrűbben lenne napfogyatkozás, meg mi lennénk az ő holdja :D
  • Pares
    #3063
    Ezek is érdekesek :)


  • PetruZ
    #3062
    Egy érdekes, kb. méretarányos kép az "űrmeghódiccsa" és a "hol állunk most?" témához... :)
  • [NST]Cifu
    #3061
    A fejlődési potenciált nem értem, úgy gondolom a bonyolultabb rendszerekben több a fejlődési potenciál, mint az egyszerűkben.


    Nem feltétlenül igaz. A Virgin rendszere nehezen skálázható egy bizonyos méret fölé, és eleve a költségek egy jó része maga az első fokozat, a White Knight. Hosszú távon persze ez kifizetődik, hiszen üzemanyag-takarékosabb, de a New Shepard egyetlen fokozata mindezt pilóta nélkül teszi meg, és nincs szükség kifutóra sem (az indítóállás pedig igen egyszerű, alig több, mint egy torony, amiben fel tudnak sétálni az utasok a kapszuláig). Az első fokozat falai elég masszívak, hogy gond nélkül megtartság az egész rendszer tömegét, akár feltöltött tartályok nélkül is.

    A WH2 méretei adottak, nem tudják sokkal nagyobb járműhöz felhasználni (Launcher One méretlimit), itt jön a StratoLaunch alternatíva, amely meg a világ legnagyobb repülőgépét kell, hogy megépítse első fokozatnak. Mint az űrsiklónál a A és B tervezési fázisban, nem egy, hanem rögtön két járművet kell építened...

    A Blue Origin megoldása sokkal egyszerűbben skálázható, nagyobb méretűvé tervezik át, és építik meg az első fokozatot. A második fokozat lesz a mostani első, és kész. Máris van egy LEO képes űrhajó és hordozórakéta-rendszerük.


    Az orbitális pályára állni képes New Shepard fantáziarajza a Blue Origin honlapjáról


    A Virgin erre nem képes. A WH2 túl kicsi, az SS2 nem elég ellenálló, a gyorsító fokozat pedig túl kicsi ehhez. Vagyis gyakorlatilag egyik meglévő komponenst sem tudják felhasználni egy orbitális repüléshez...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.04.30. 16:57:05
  • Palinko
    #3060
    Az is kérdéses, hogy a Virgin Group Richarddal mennyire gondolja ezt komolyan és mennyit hajlandó ölni bele.

    A fejlődési potenciált nem értem, úgy gondolom a bonyolultabb rendszerekben több a fejlődési potenciál, mint az egyszerűkben.
    Azért jó lesz, ha a Blue Origin megoldja olcsóbban amit a SpaceX és menni fog a landolás is, bár az a SpaceXnek is majdnem megvolt, de mint mondtad nehezen összehasonlítható a 2 a pénzforrás miatt.
  • [NST]Cifu
    #3059
    Hmm.... A Virgin mögött ugye ott a Virgin Group, ez így az lenne, hogy persze, igen, komolyabb a háttér. Csakhogy a White Knight 2 / SpaceShipTwo páros ambíciózusabb elképzelés, hogy a Launcher One-ról ne is szóljak. A Blue Origin csendben dolgozott, nem mondtak határidőket, nem álltak neki látványos kirakodóvásárt csinálni az egészből. Ez marketing szempontjából hátrányosabb, viszont a kudarcaikkal nincs is tele a net, mint ami a Virgin-nél megvan/volt. A Blue Origin is elvesztett már egy protot, mégse volt se halálos áldozat, se médiahajcihő, mint a Virgin-nél...

    Technikai szempontból a New Shephard messze egyszerűbb és bolondbiztosabb (eleve a WK2/SS2 pároshoz két kiképzett pilóta szükséges, a NS-hez pejoratív beszólással egy majom is elég.... ). Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy máris megelőzték a Virgin-t, hiszen a Virgin SS2-ője még nagyon nem járt a világűr közelébe sem. A technolgiájuk pedig meglehetősen hasonlít a SpaceX Falcon-9 R megoldására, vagyis a gyorsító fokozat a hajtómű újraindításával, puhán landol a kibocsátott lábaira. Már dolgoznak a BE-4 hajtóművükön, ami az ULA következő generációs Vulcan hordozórakétáját fogja hajtani.

    Magyarul a Blue Origin-ben bőven van fejlődési potenciál, ami a Virgin-nek kevésbé adatott meg.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.04.30. 16:53:57
  • Palinko
    #3058
    A virginben is nagyobb potenciál van nem?
  • [NST]Cifu
    #3057
    A Blue Origin alapvetően különbözik a SpaceX-től. Noha mindkettőt gazdag magánzók építették, a SpaceX állami pénzből kezdte és folytatta. A Blue Origin eleddig egy cent állami pénzt nem kapot. Igaz nem is a SpaceX-el, hanem a Virgin Galacticcal versenyzik... :)
  • Palinko
    #3056
    nekem a spacex eddig a legígéretesebb
  • [NST]Cifu
    #3055
    Tegnap a Blue Origin is majdnem átlépte a nagy határt: 93km magasra jutott fel a New Shepherd:

    Link (valamiért videóként nem tudom beszúrni)
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.04.30. 16:05:51