11431
Ubuntu Linux
  • SzirmosSzisza
    #11150
    Alapvetően egy chmod +r elég.
  • suba53
    #11149
    Sziasztok!

    Van egy kis vékony kliensem 2x2GB IDE flash diszkkel. Jelenleg egy nLite-al faragott XP fut rajta, ami vígan elfér a C:\ lemezen, kb. 800MB helyet foglal. Torrentre használom az alacsony fogyasztása miatt. kb. 12W. Egy külső HDD-re megy a mentés.

    Szeretném Linux -ra váltani a rendszert, és az lenne a kérdésem, hogy szerintetek egy LUBUNTU fixen telepítve elfér 2GB hard diszk területen?

    A rufus-al Win8.1 alatt tudok bootolható telepítő USB-t csinálni a LUBUNTU-hoz?

    Köszönöm előre is.
  • Blum
    #11148
    Üdv!

    Ubuntu 14.04/Debian 8.1-en (vagy lényegében bármilyen linux rendszeren) hogy tudom megoldani azt, hogy egy adott mappa chmod beállításai automatikusan öröklődjenek a mappa összes új elemére?
    Mert az addig oké, hogy chmod -R 777 és akkor az adott mappában lévő összes fájl megkapja ezt a jogosultságot, de nekem olyan kéne, hogy a későbbiekben a mappába kerülő minden új fájl megkapja ugyanezt a chmod jogot.

    pl.:
    Adott egy Apache szerver, csinálok egy mappát (/var/www/html/MAPPA), azon belül van egy index.php fájl, css mappa, js mappa, img mappa, stb és ezekben a mappákban egy rakás más fájl. Pont tegnap történt, hogy egy weboldal fejlesztése közben a weboldalhoz tartozó adatbázis táblájában a weboldalon megjelenítendő képekhez megadott elérési út bár helyes volt de az Istenért sem jelent meg a weboldalon. chmod -R 777 /var/www/html/MAPPA/img után persze megjavult de ha ehhez a mappához hozzáadtam egy új képet akkor az az új kép az oldalon nem jelent meg és azt is külön chmodolni kellett.
    Ugyanezt kellett játszani amikor új css fájlt helyeztem el a css mappában vagy új js-t a js-ben, stb...
    Hogy kéne ezt szakszerűen megoldani?

    2. része a kérdésemnek pedig, hogy 777 helyett mit kéne ilyen esetben használni? Merthogy olvastam/hallottam, hogy a 777 nem túl jó ötlet és csak akkor szabad (kéne) használni, ha nagyon muszáj.
    Utoljára szerkesztette: Blum, 2015.06.20. 00:54:49
  • body87
    #11147
    Sikerült megoldani az általad javasolt módszerrel.
    Köszönöm szépen! :D
  • gergely1991
    #11146
    Valószínűleg hisztizik az egyik konfigurációs állománya miatt.
    Esetleg megpróbálhatod grub reinstallal (felsimerik a telepített rendszereket és felveszik a cfg/lst állományukba).
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2015.05.25. 21:10:27
  • body87
    #11145
    Sziasztok!

    Ubuntu 14.04 LTS-t használok és van pár fura viselkedés amit nem tudtam megoldani:
    1. indításkor a grub rendszer választó felülete után (rendszer betöltődéskor) 3x kiírja, hogy "file not found ...", vár egy kicsit majd a rendszer betöltődik
    2. logout után, ha a képernyő kikapcsol (alvó állapotba kerül), ébresztéskor a desktop felbontása automatikusan megváltozik és csak manuálisan lehet visszaállítani az alapértelmezett értékre

    Nem tudom, hogy a két probléma összefügg-e, de ha valaki tud legyen szíves segítsen!

    Üdv
  • Ic3 m4n
    #11144
    Köszönöm szépen! :D
  • MerlinW
    #11143
    du -a / | sort -n -r | head -n 15

    vagy

    du -hsx * | sort -rh | head -15
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2015.05.19. 13:56:52
  • Ic3 m4n
    #11142
    Sziasztok!
    Azzal az egyszerű(?) kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a 15 legnagyobb könyvtárat hogy tudom ubuntuban kilistázni?
    Előre is köszi! :)
  • gergely1991
    #11141
    Csak nem értem hogy ha már támogatásért könyörögnek akkor miért nem helyeznek el 1-2 reklámot a download oldalra? Ha fizetnek, ha nem, így is kapnának némi moneyt(megtehetik jogilag).
  • Toby0501
    #11140
    Igen, teljesen egyforma a két szerver, amikor frissítem az egyiket, egyúttal frissítem a másikat is. Bár mivel 13.10-es ubuntu van fent, így nem igen van hozzá frissítés sem már.
  • MerlinW
    #11139
    Mindkét szerveren azonos a samba verzió? Nemrég frissült pár samba függőség.
  • Toby0501
    #11138
    Sziasztok!

    Van két ubuntu szerverünk, amiken samba-t futtatunk. Egyik elsődleges tartományvezérlő, másik pedig értelemszerűen további tartományvezérlő. Egészen idáig tökéletesen működött a dolog, azonban pár hete nem megy a két szerver közötti replikáció. Így, ha hozzáadok valamelyik szerveren egy új usert vagy tartományba léptetek egy gépet, akkor az csak az egyik szerveren jelenik meg, s nem replikálódik a másikon, ugyan így jelszóváltoztatásnál.
    Írtam már ubuntuforums.org-ra, illetve prohardverre is, de gondoltam, teszek egy próbát itt is, hátha más is belefutott már ilyen problémába. Itt leírtam pár hibaüzenetet is, nem másolgatnám be helytakarékosság miatt.
    Ha bárkinek bármi ötlete van, legyen szíves, ne tartsa magában. Köszönöm előre is!
  • Lathronos
    #11137
    Régebben az Elive is fizetős volt, most nem tudom az-e még. Amúgy egy őskövület, ha jól tudom már nem is fejleszti az a lány akinek a projectje volt.
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.05.13. 06:16:34
  • SzirmosSzisza
    #11136
    "De lemásolni a Mac OSX-et meg kicserélni az ikonokat/bootsplash-t az minden csak nem komoly."

    Ha tényleg csak ennyi akkor nyugodtan lehetne akár teljesen fizetős is másnap lenne ingyenes alternatíva, de gyanítom, hogy ennél azért bonyolultabb.

    Amúgy, ha már fizetős Linux: https://github.com/diafygi/gnu-pricing :)
    Utoljára szerkesztette: SzirmosSzisza, 2015.05.12. 21:55:43
  • emixa
    #11135
    talán úgy voltak vele, hogyha egyszer bejön, már megéri... :)
    (lehet, hogy a fizetősök kapnak pár dúskebű csajos-háttérképet, meg terminátoros ikonokat, meg ilyesmi).
  • MerlinW
    #11134
    Mikor linuxért fizetsz olyankor gyakorlatilag a szupportért fizetsz. Tehát ez céges környezetekre igaz, a disztribútor - mint pl Redhat - biztosítja a rendszer teljes körű támogatását, esetleges problémák elhárítását, egyéni szolgáltatásokat / igények kielégítését. Tehát nem az OS-ért fizetsz ott sem, hanem a szakértelemért és biztonságért.

    Az EOS "fejlesztői" nyilvánvalóan nem tudják milyen rendezvényen vannak...:)
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2015.05.12. 21:14:42
  • Blum
    #11133
    Nem ez a gond...csináljanak fizetős verziót, leszarom. Csak ne nevezzenek engem vagy bárki mást csalónak aki úgy dönt, hogy 0$-t ad a szoftverükért amit egyébként egy másik INGYENES programra építenek rá. Ubuntunál is alapból asszem 5$ van megadva, átírod 0-ra, haladsz tovább, megköszönik a letöltést(!) és kész.
  • Blum
    #11132
    Pofátlanság netovábbja...és ők vajon mennyit fizetnek az Ubuntunak? Vagy a kernel fejlesztőknek? Vagy akármelyik csapatnak amelyiknek bármilyen programja alapból benne van a rendszerben? Még ha valami komoly dolgot tettek volna le az asztalra akkor oké..(RHEPL). De lemásolni a Mac OSX-et meg kicserélni az ikonokat/bootsplash-t az minden csak nem komoly.
  • emixa
    #11131
    valamikor régen mandrivát használtam, ott is volt ingyenes (spring?) és fizetős (powerpack, azt hiszem) verzió. mégsem volt felháborodás a powerpack miatti előny vagy a spring-használók hátrányos megkülönböztetése miatt.
    ha esetleg a fizetős eos-felhasználók kapnának valami pluszt, nem lenne ekkora a háborgás :)
  • Lathronos
    #11130
    Na igen... Hogy képzeljük, hogy nem fizetünk egy ingyenes OS-ért? Felháborító, hallatlan! Milyen pofátlanok vagyunk már, hogy "meglopjuk" a fejlesztőket. Na ne már.... Aztán csak pislogtak, mikor a közösség fele faképnél hagyta őket(amit maximálisan meg tudok érteni).

    Nem olyan rossz azért az elementary, legalábbis nálam eddig hibátlanul működik már két hete.
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.05.12. 20:59:22
  • MerlinW
    #11129
    Magas szintű idiotizmus. Mert még ha jó lenne az elementary. De nem az.
  • emixa
    #11128
    Lathronos, neked erről mi a véleményed?
    hisztéria, vagy a felhasználók érzékeny lelkivilágába való beletiprás?
  • Lathronos
    #11127
    Ubuntu 14.04.2 Cinnamon 64bit HU All In One Edition

    Letöltés és info: ITT

  • MerlinW
    #11126
    Nemigen használom a Unity menüt, de ha nagyon kell, akkor sem vészes, katt az ikonra és gépeled ami kell, majd az leszűri. A gyorsindító sorban meg elfér 20 ikon is, ha lekicsinyíted. Na meg ott az asztal is. Egyébként, ha végignyomogatod a menüt, rá fogsz jönni, hogy abszolút rendezett a dolog. Ráadásul pontosan 84 módon lehet szűrni a tartalmát:) De mint írtam volt, elkezded gépelni a program nevét és ott is terem. Az online ajánlásokat meg ki lehet kapcsolni, ha zavarnak.
  • Lathronos
    #11125
    Én a Unity menüjére értettem, az átláthatatlan számomra. Tudom, tudom: van gnome classic is benne, meg ott az Ubuntu MATE is ha valaki klasszikus menüt akar.
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.04.29. 12:17:07
  • MerlinW
    #11124
    Azért Unity-re azt mondani hogy átláthatatlan kicsit erős:) Lényegében egyetlen inputmező és ikonsor a teljes gui. A többi meg sima Gnome. Persze ízlések és pofonok, de ott van a Gnome 3 meg az Xfce. Stabilak, gyorsak.
  • Blum
    #11123
    Ugyanezen a véleményen vagyok. Egy ideig tetszett de amikor elkezdtem power userkedni akkor beleültem a szopó rollerbe rendesen.
  • Lathronos
    #11122
    Ha mindannyian ugyanazt a disztribúciót kedvelnénk, elveszne a sokszínűség varázsa. A Pantheon a Freya-ban tényleg bugos még kissé, olykor random újraindítja magát, és elég fapados is, mondhatni spártai. Kövezzetek meg, de én szeretem. Engem meg a Unity kerget az őrületbe, számomra átláthatatlan útvesztő. A másik meg a Windows 8 & 8.1
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.04.28. 15:57:58
  • MerlinW
    #11121
    Semmi értelmét nem látom az Elementary-nak. GUI nélkül egy szétbarmolt Ubuntu. A GUI meg instabil, bugos (szubjektív véleményem szerint nem is szép). Napi használatra szerintem alkalmatlan, tanulásra/ismerkedésre pedig a törzs / első leszármazott disztrók valók (debian (x/k/l)ubuntu, fedora, suse, stb).
  • mekxa
    #11120
    köszönöm
  • SzirmosSzisza
    #11119
    Nem túl sokat számít, hogy 64 bites vagy 32, ha 3GB-nél kevesebb ramod van. (igen tudom, CPU architektúra más, de attól nem kell akkora változást várni).
  • Lathronos
    #11118
    Na igen, ennyit az eladók szakértelméről. Amint kész a PDF, privátban küldöm. Igen, az sokszor bekavar ha 32 bites OS-t telepítünk 64 bites PC-re.
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.04.28. 12:49:33
  • mekxa
    #11117
    köszönöm a leírást megköszönném. USB kulcsról raktam fel.
  • mekxa
    #11116
    én meg sem néztem. köszönöm. újonnan Bluechip boltból vettem 32-bites nek. egy E5700-as együtt. akkor lehet ez a lassabb működés oka?
    ű
  • Lathronos
    #11115
    Az Intel E4500 64 bites, de ha nekem nem hiszel, tessék.

    Gondolom automatikus telepítéssel raktad fel, olyat én még sosem használtam, mindig manuálisan telepítek épp azért, hogy a hibás FSTAB beállításokat elkerüljem. De ha van időd, kb. 1 óra múlva adok egy PDF-et amiben képekkel illusztrálva leírom a manuális telepítés menetét.
    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.04.28. 12:23:59
  • mekxa
    #11114
    32-bites a rendszer. azért is szedtem le 32-bites zorint.

    következő ami a gondom.
    egy 40-gb üres maxtor típusú merevlemezre tettem fel. szépen fel is ment... szerintem.
    de ha a számítógép részt megnyitóm akkor megjelenik a Maxtor ikonja és a fájlrendszer ikon. a maxtort nem tudom megnyitni. hiba üzenet.
    A hely nem érhető el / a fájl nem csatolható. ez egy kis kockában jelenik meg. szerintem ez így nem ok
  • Lathronos
    #11113
    Vagy húzol a CPU-n, vagy keresel valami könnyebb ablakkezelős rendszert. De mit jelent egész pontosan az, hogy kicsit lassú?
  • mekxa
    #11112
    Köszönöm. egyenlőre maradok zorinál. de azért köszönöm.
    http://zorin-os.com hivatalos oldal.
    esetleg hogyan tudom egy kicsit optimalizálni az erőforrás igényét? nagyon kezdő vagyok a dologban. :)
  • Lathronos
    #11111
    Szia!

    Először is 64 bites rendszerre 64 bites OS-t telepítünk.

    Drivereket nem kell telepíteni, a kernelben benne van minden ami kell. Ezek a kernellel együtt frissülnek Ubuntu és forkjai esetében.

    A Zorint ugyan nem nagyon ismerem, de valószínűleg a grafikus környezete erőforrásigénye lassítja. Ha fullos használatrakész gyors rendszert akarsz, tehetsz egy próbát ezzel is. 99%-ig magyar nyelvű és ez is Ubuntu alapú. Szoftvereket pedig a szoftverközpontból tudsz telepíteni. :) Vírusírtó pedig felesleges. Ha nVIDIA kártyád van, akkor ahhoz van benne külön driver ami aktiválja a 3D gyorsítást. Ha a telepítéséhez segítség kellene csak írj.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    OS: GNU/Linux

    Disztribúció: elementary OS

    Kódnév: Freya

    Verziószám: 0.3 Stable LTS

    Nyelv: magyar

    Kernel: 3.16

    Ablakkezelő: LightDM

    Grafikus környezet: Pantheon


    Alkalmazások és eszközök
    -------------------------------

    Archiválás
    ------------

    - K3B(CD/DVD író alkalmazás)

    - Archívumkezelő(tömörített állományok kezelése többek között rar,arj,zip)


    Fájlkezelők
    -------------

    - Bleachbit(rendszertisztító)

    - Double Commander és MC(kétpaneles fájlkezelők)


    Játékok
    ----------

    - Gnome game pack (sudoku, passziánsz, sakk, mahjjong, stb.)

    - PlayOnLinux

    - Steam kliens


    Grafika
    ---------

    - GIMP (képszerkesztő)

    - gthumb(képnézegető)


    Internet
    ----------

    - FileZilla(FTP kliens)

    - Firefox(internet böngésző hasznos kiegészítőkkel mint pl. java, flash, adblock, ghostery, témák)

    - Google Chrome

    - Skype(csevegő kliens szöveges és videohívás funkcióval)

    - Teamviewer 10(távoli rendszervezérlés)

    - Deluge(torrent kliens)



    Iroda
    -------

    - Atril(PDF és DJVU dokumentumolvasó)

    - LibreOffice(teljeskörű MS Office kompatibilis irodai csomag)


    Hang
    ------

    - Audacious(WinAmp stílusú zenelejátszó, telepített skinekkel)

    - Clementine (Amarok stílusú zenelejátszó online rádióadatbázissal pl. DI FM, Last FM)

    - Hangkonvertáló

    - Audacity(hangeditor)

    - Spotify


    Video
    -------

    - Avidemux(video editor és konverter)

    - Format Junkie (Format Factory linux változata, mindenes konverter)

    - DVD Styler AVI, MP4 videofájljainkat alakíthatjuk át video DVD-vé, menüszerkesztőt is tartalmaz)

    - VLC(multimédia lejátszók audió és videó egyaránt)

    - TV Time (TV tuner vezérlő)


    Egyéb
    --------

    - UEFI kompatibilitás

    - Numix-Circle az alapértelmezett ikontéma

    - MyWeather indicator + hardver szenzor indikátor + Variety

    - elementary tweaks :-)

    - nVIDIA nyílt forrású driver PPA tároló hozzáadva :-)

    - gnash(swf lejátszó)

    - WINE(Windows rendszerkörnyezet Linuxon)

    - Conky rendszermonitor rengeteg változattal(conky-managerben választhatjuk ki a nekünk tetszőt)

    - qshutdown (időzített lekapcsolás)

    - Plank + plank themer(Rocketdock linux alternatívája) :-)

    - Tűzfal (konfigurálható) + Gufw: indítása terminálból a gufw paranccsal

    - Ndiswrapper WLAN driverek (PCI és USB egyaránt) a zökkenőmentes WiFi-hez + broadcom driverek

    - Systemback (rendszervisszaállítási pontokat hozhatunk létre vele épp úgy mint Windows alatt)

    - Ubuntu Tweak

    - MTP Tools integrálva (android készülékek fájlrendszerének kezeléséhez és felismeréséhez nélkülözhetetlen - vagyis ennek segítségével gond nélkül másolhatunk fájlokat telefonunkra pc-ről és fordítva)





    Utoljára szerkesztette: Lathronos, 2015.04.28. 12:03:22