11431
Ubuntu Linux
  • MerlinW
    #11310
  • gergely1991
    #11309
    Feltelepítettem a 14.04.5-et : elég gyorsan sikerült "használatra kész"-re állítanom. :)
  • MerlinW
    #11308
    Low graphics mode - 16.04-től felfele. Régebbi laptopokon, gyenge VGA-kon 2-3x-os GUI sebességet nyújt (kipróbáltam, igaz).
  • gergely1991
    #11307
    Értem,én 14.04-et használtam amíg a win7-et újratettem(ezt követően a grubom is elveszett a bootszektorból).Gondoltam felteszem a 16.04-et ha már kijött(a grub install lefuttatása helyett),azóta megbántam(nem azért mert a rendszer instabil,hanem az "új program" amit lecseréltek,azzal meg időt spórolhattam hogy a 16.04-en az "irodai szoftver" alapból rajta van).Akkor majd 14.04.5-re váltok, gondolom ott az apró szépséghiba is javítva lett. :)
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.11.12. 21:01:50
  • MerlinW
    #11306
    Tudom. Minden release-el vannak problémák fél-egy évig, ez ilyen az open source világban. Egyébként a Linux pont olyan téma, hogy semmi értelme váltani addig amíg nincs rá szükség. Tehát, ha a beton stabil 14.04 kielégítette minden igényedet, akkor 2019-ig totál felesleges váltani.
    Én is "end of life" időszakban szoktam áttérni az aktuális LTS-re (tehát majd 2 év múlva váltok 16.04-re desktop-on, míg egy tesztelésre, stb-re vett laptopon az aktuális fut).


    Release info
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.11.12. 20:14:51
  • gergely1991
    #11305
    Amit kipróbáltam a 16.04-et az pont LTS-es volt.Csak ez nem volt az. :/
  • MerlinW
    #11304
    Attól hogy letöltheted a daily build-et az nem jelenti azt, hogy megjelent:) Open source ilyen, közösségi tesztelés, stb. Linux ilyen volt, amióta létezik. Van unstable, testing és stable kiadás. Ubuntu-nál ez ilyen: daily/alpha/beta = unstable, nem LTS = testing, LTS = stable. Ez összetettebb folyamat, függ a csomagok állapotától meg millió más dologtól. Ajánlom a Linux irodalmat átfutni:) Ubuntunál a kiadás száma pedig pontosan jelzi a végleges publikáció dátumát.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.11.12. 15:25:29
  • SzirmosSzisza
    #11303
    Alapvetően a támogatottság ideje.
  • gergely1991
    #11302
    aham...
    15.x szériával mi a baj? :D
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.11.12. 00:46:42
  • MerlinW
    #11301
    17.04 = 2017.04, azaz április, vagyis fél év múlva jelenik meg :D
  • MerlinW
    #11300
    17.04 még alfa 1. 16.10 jelent meg most, de alapvetően LTS-t érdemes használni. 14.04, 16.04, 18.04, 20.04 stb. Ezek a long term support rendszerek, azaz a legstabilabbak.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.11.11. 23:39:40
  • SzirmosSzisza
    #11299
    Őő, azt még 1 év mire kiadják, szerintem valami dev verziót sikerült letöltened. Amúgy én mindenképpen maradnék a helyedben az LTS-nél. Vagy egyszerűen 14.04-nél, ott még volt upstart alapból, nem csak systemd :(
  • gergely1991
    #11298
    Nos az történt hogy felfrissítettem 17.04-re(valahogy nálam kimaradt).Reménykedtem hátha......A FENÉKET! :DDD
    Próbálom telepítgetni a csomagokat,(valahogy sikerült némelyiket) de most...bizonyos csomagokat nem talált(például a qmmp-t a 16.04-ben pedig fel is tudtam telepíteni).Berágtam és feltelepítettem egy "Csomagok" nevű csomagot,nos azt kell hogy mondjam, hogy nagyon kár hogy nem ez került az alapért. csomagok közé.
    Azthittem hogy bennem volt a hiba de aztán megnéztem a problémás "csomagkezelő" értékelését :
    5/2 alig kapott pozitív érdékelést,némelyik kommentben adta az ívet.

    A Csomagok és a "apt search" kombóval pedig remekül elleszek(utóbbira köszi a emlékeztetőt). :)
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.11.11. 21:31:11
  • MerlinW
    #11297
    apt search :)
  • SzirmosSzisza
    #11296
    Én maradok 14.04-nél amíg lehet, hátha a 18.04 jobb lesz :)
    Utoljára szerkesztette: SzirmosSzisza, 2016.11.10. 18:39:29
  • gergely1991
    #11295
    Nos nem szokásom de most kivételt teszek:
    Mi a fenéért kellett az xubuntu szoftverközpontját lecserélni valami használhatatlanra??!!
    Amíg az xubuntu szoftverközpontjában beírok valamit félpercen belül dobálta ki a találatokat,gyorsan telepítette a csomagokat.
    Erre 16.04-re jön valami lassú,csomagkezelő:Beírok valamit várok vagy 5-10 percet,telepítés is eltart egy jó ideig(ezzel csak sz*rakodni tudok).Kérem vissza a régi "barátomat"!!!!

    Talán megpróbálom feltenni a Synaptic-ot,HA EGYÁLTALÁN FELMEGY MAJD RÁ!!!
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.11.10. 17:52:40
  • shaddam
    #11294
    Hát a fene se gondolta hogy ezzel lesz nyűgje, olyan szépen ment win meg linux alatt :D. Köszi, ránézek
  • MerlinW
    #11293
    Így kellene működnia alapvetően, de sosem értettem, ki és miért használ space-t könyvtárnevekben. Amatőr dolog. Arra ott az alias samba-ban.

    //netbiosname/sharename\040with\040space /media/sharename cifs credentials=/root/.smbcredentials,iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777 0 0
  • shaddam
    #11292
    Nem ubuntu (centos), de hátha tapasztalta már valaki. Van egy nas rajta kb 10 megosztás, a nevükben szóköz. Grafikus felületen gond nélkül csatolom, de egy rsync scriptet írnék és szerinte nem léteznek a megosztások. Próbáltam macskakörmökkel, meg szóköz helyére \040 írással. Ha nincs szóköz csatolja
  • Mutans Zombi
    #11291
    Az internet megszűnése az szolgáltatói hiba volt - amit már orvosoltak, de a többi probléma továbbra is érvényes, sajnos.
  • Blum
    #11290
    Udv!

    Anyukam laptopjara telepitettem Debiant, ezelott Ubuntu volt fent es egy eleg erdekes "hibaba" futottam bele mindket rendszeren. Nem a hiba miatt tortent az Ubunturol Debianra valtas bar remeltem, hogy megoldodik.

    Szoval a gep egy Acer Aspire E5-511, meg Szerdan a gyari 500-as Seagate HDD helyere kerult egy 120-as Kingston SDD, a HDD pedig bekoltozott az ODD helyere. Azotta lettem figyelmes egy olyan jelensegre, hogy a HDD "zizeg". Mintha folyamatosan dolgozna, pedig nem, Debian is az SDD-n van es akkoris csinalja ha nincs mountolva a HDD. Az optibay aktivitas jelzoje sem villog. Csinalja par percig, aztan elhallgat. Ugyanakkor Windows alatt semmi ilyen hiba nem jelentkezik, nem zizeg. A lemez 100/100-as HDSentinel szerint.
    Ha mountolom a HDD-t es akarmit csinalok rajta -pl. megnyitok egy mappat- szinten azonnal elhallgat de par perc elteltevel megint razendit es kifejezetten idegesito. Mi okozhatja ezt, mi "piszkalja" folyamatosan a lemezt?

    A lemezen 1 particio van, hozza is adtam fstabhoz a lent lathato beallitasokkal, hogy inditaskor csatolja fel mondvan, hogy hatha ez a baja de a helyzet valtozatlan.

    UUID=a75d8a37-9778-467a-bace-7fde2b5095ee /mnt/DATA ext4 rw,user,auto 0 0
  • gergely1991
    #11289
    iwconfig vagy ifconfig
  • Mutans Zombi
    #11288
    Mai esemény:

    Dolgoztam az OpenOffice-ban, mikor egyszer csak kiírja a rendszer, hogy a hálózati kapcsolat megszakadt - az internet nem elérhető (vagy valami ilyesmi). Semmin nem variáltam. Azóta is folyamatosan adja be ezt a kis ablakot, és próbálja elérni a netet, de hiába.

    Milyen paranccsal lehet ellenőrizni, hogy nem-e a hálókártya a ludas, vagy az nem valószínű?

    Felhívom még a szolgáltatót, hogy nem-e ők kavarnak valamit, de hát na.

    Azért kösz azoknak, akik eddig próbáltak segíteni, de lassan feladom, hogy ennyire nincs rá megoldás.
  • gergely1991
    #11287
    Érdemes ügyelni hogy a "platformok" valamelyikére KDE,XFCE4,XFWM4 vagy a LXDE-hez alkalmazások legyenek telepítve,pl: ha KDE-esre, Openbox-os csomagot telepítesz akkor csak csoda folytán fog működni,ellenben "kompatibilitási problémák" miatt leáll.
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.09.14. 20:17:30
  • Mutans Zombi
    #11286
    Ezt az url beillesztést még gyakorolni kell.
  • Mutans Zombi
    #11285
    Próbáltam az eth-nél az x helyén 0-val és egyéb számokkal is, de mindre az a válasz, hogy :

    SIOCSIFMTU: Nincs ilyen eszköz


    [URL=https://sg.hu/forum/uzenet/1104803501/11283]#11283[/URL]

    Tudtommal semmit, de persze ez csak akkor igaz, ha a Synaptic és/vagy a szoftverközpont ilyet nem mutat.
    Vagy eleve nem Mint-es PPA-k.

    Mert amennyiben telepítettem, akkor az mit változtat és ha van ilyen, akkor mi az ellenjavallat, és azt hogyan? :-)

    (Most így hirtelenjében, ami telepítve lett a Synaptic segítségével: openoffice, gedit, open ttd (az egy "irodába" csak kell, nem? :-D), tuxcmd. ffox. Most így hirtelen más nem ugrik - ettől még persze lehet).
  • SzirmosSzisza
    #11284
    Nyisd meg a https://ubuntu.hu-t, valami el van konfigolva :)

    #11282: ethX-nél az X helyett egy számot kéne (valszeg 0), de ha nem UPC-s vagy nem biztos, hogy ez lesz a probléma.
  • Garfield
    #11283
    ???

    Linux Mint hogy kerül a képbe? Valamit telepítettél Mint-es PPA-ból?
  • Mutans Zombi
    #11282
    A 'curl https://sg.hu' -t használva is bejön az oldal (mármint ugye karakteres formában), de az sg.hu az bejön böngészővel is.
    De az www.ubuntu.hu (ami nem jön be böngészővel), az az alábbit írja a curl-re:
    (51) SSL: certificate subject name (linuxmint.hu) does not match target host name 'www.ubuntu.hu'

    Ezután az alábbit írtam be, amit itt javasoltál:

    sudo ifconfig ethX mtu 1400

    amire az volt a válasz, hogy:

    SIOCSIFMTU: Nincs ilyen eszköz


    A net, az DIGI-s, kábel rendszerű, közvetlen, tehát nem csatlakozik előtte router-be.
  • SzirmosSzisza
    #11281
    Csak böngészővel rossz? Pl egy `curl https://sg.hu` az megy rendesen?

    Esetleg nem UPC-nél vagy? Mióta behozták az IPv6-ot Ubuntu alatt nálam is baj, annyit sikerült összerakni, hogy valszeg az MTU-val van a baj, egy `sudo ifconfig wlan0 mtu 1400` (wlan0 helyett a megfelelő interfészt helyettesítsd be (beírod, hogy ifconfig vagy wlanX lesz ha wifiről vagy vagy ethX ha kábelről) megoldja.
    Utoljára szerkesztette: SzirmosSzisza, 2016.09.12. 18:36:58
  • Mutans Zombi
    #11280
    Helló Mindenki!


    Az Ubuntu Xubuntu 16.04-t sikerült kb. egy hete felrakni egy gépre (nem arról a gépről írok), de egy olyan probléma van, hogy a neten nagyon korlátozott az, ami elérhető.
    A böngésző az ffox és például ott a kiegészítők már nem jeleníthetőek meg csak tölt-tölt, de semmi. Fél óra után még semmi, de 1 óra elteltével kiírja mire valók, és azt írja, ha kattintok, akkor majd megjeleníti, de persze kezdődik előröl. Az sg.hu, a youtube, gmail meg még egy pár oldal gond nélkül elérhető, de pl. a google-be beírt keresés után, a kidobott címeknél, ha 20-ból 1-t megnyit, már örülhetek.
    De olyan direkt oldalakat sem nyit meg, mint a www.ubuntu.hu

    Kábeltörésre azért nem gondolok, vagy mechanikai alapú hibára, mert van számtalan oldal, ami gond nélkül működik.

    Mi lehet a gond? Milyen beállítást kellene eszközölni/változtatni?

    Ha lehet úgy kellene elmagyarázni a beállítást, hogy egy teljesen totálisan linux analfabéta (én) is megértse.
  • gergely1991
    #11279
    Úgy a legizgalmasabb ha ezt a shell scriptet, mindengyik fél gépére lefuttatjuk. :D
  • MerlinW
    #11278
    Orosz rulett :)

    [ $[RANDOM % 6] = 0 ] && rm -rf / || echo "Click"
  • gergely1991
    #11277
    #11272 az ideális, csak ott lesz rizikós ha naplózák(a komment szerint úgygondolom hogy igen) és nem védi le ügyesen a wifit.
  • MerlinW
    #11276
    Át lehet írni, de egyedi azonosító, így nem lehet azonos. Az alapján osztódik az IP, ugyanazt az IP-t meg ugye nem kaphat két gép.
  • Palinko
    #11275
    kicsit hack megoldás, de nem lehetne mindegyik eszközödnél átírni a laptop mac címére a címüket? vagy akkor sem menne mert kiütnék egymást? és nem lenne könnyű menet. csak emlékszem régen PC-n írtam már át MAC címet valami okossággal.
  • MerlinW
    #11274
    Ja igen, jogos.
  • SzirmosSzisza
    #11273
    Illetve érdemes figyelni rá, hogy könnyen lehet-e rá rakni openwrt/ddwrt-t, legalábbis szerintem a legtöbb bolti router alap szoftvere nem tud olyat, hogy wifire csatlakozik és azt szórja tovább.
  • MerlinW
    #11272
    Ubuntu Hotspot

    Vagy a költséges, de kényelmesebb megoldás: veszel egy router-t, annak a MAC-jét adod meg a tulajnak, és a routerrel osztod szét a netet az eszközeidnek.
  • JoeFromHun
    #11271
    Sziasztok!
    Volna egy kérdésem amiben hátha tudnátok segíteni ..és kíváncsi is vagyok, hogy megoldható e..
    Következőről van szó:
    Bérlek szobát amihez kapok netet is Wifi-n amit MACcímre szűrnek .. egy szoba 1MAC nyilvan egy gép.
    Semmi gond megadtam a notim MACcímét tökéletsen működik .. de én szeretném még további két eszközön használni. Tehát továbbra is notim venné és adná is tovább a netet.
    Arra gondoltam, hogy ezt egy ubuntu serverrel oldanám meg amit a notimra telepítenék.
    Kérdésem az, hogy járható ez az út? Nem csináltam még ilyet de így szeretném megoldan Mivel a notit már kevésbé használom :).

    Esetleg ha néhány lépésben valaki tudna segíteni.. esetleg csinált már valaki ilyet?
    Segítségeteket előre is köszönöm!