11431
Ubuntu Linux
  • Darth Sith
    #39
    nah, felraktam a Mandrake Linux 10.1-et. Kissé fura így elsőre, még hozzá kell szoknom, nagyon más mint a windows, de így elsőre tetszik. Az aMSN kicsit furán néz ki, meg jóval kezdetlegesebbnek tűnik mint a win-es MSN, de azért használható. Tetszik azért, kiváncsi vok mennyi idő alatt sikerül mgszoknom.
  • lck
    #38
    Választható - már telepítéskor.
  • Darth Sith
    #37
    Mandriva-ból van magyar? nem is tudtam! Külön kell nyelvi file-t szerezni, vagy magyar verziót kell leszedni?
  • lck
    #36
    Az Uhu nem rossz, nekem csak 2 bajom volt vele:

    - Mivel a csomagkezelője csak UHU - kiterjesztést kezeli, mindíg meg kellett várnom míg valaki megírta rá. ( mivel a forrásból való telepítés nem mindíg jött össze nekem )- Igaz nagyon sokat megírnak Uhura, de Mandrivára meg millió van. - Hiszen Mandriva a legelterjedtebb 5-ben van.

    - Win mögé raktam és a Win indításkor soxor kiírta hogy a lemez "konzisztenciáját" ??? ellenőrizni kell. Szóval valamit mindíg belematatott a wines fájlrendszerbe. - És féltem az adatvesztéstől.


    Egyébként most ilyen a Mandrivás asztalom.
  • gabber_saviola
    #35
    nah én is utánna néztem ennek a Mandrake Mandrívának, szerintem az uhu is van ilyen jó
    de kipróbálom ...persze
  • gabber_saviola
    #34
    nah én is szedem ....
  • Darth Sith
    #33
    áhh, köszi a tippeket, akkor azt hiszem maradok nála. a fícsörök amiket olvastam róla, azok eléggé meggyőztek. Szándékozom alatta továbbra is webfejlesztéssel foglalkozni, és olvsatam hogy Dreamweaver meg egyéb macromedia progik mennek alatta, meg MSN is. Többnyire ezek fontosak nekem, a többire már találtam linuxos programot.
  • lck
    #32
    Nyugodtan tegyél Mandrake-t ( Mandrívát ) Ha windows után a legkevesebbet akarsz szívni. ( Ha lehet minél frissebbet keress pl.: 2005 LE )
    Én jónéhány disztró ( Suse, UHU, Mephis, Slackware, Xandros Knoppix, Red Hat, Fedora ) kipróbálása után maradtam nála.
    Persze ez az én véleményem.
    Hogy miért ?
    Összes hardveremet alapból felismerte ( ATI kártya egyből 3D-vel megy )
    Rendszeresen frissül - A legújabb programverziókat automatikusan felrakja.
    Szinte minden linuxos progi megtalálható és telepíthtő egyszerűen RPM-el.
    Simán fut rajta: Firefox, Azureus, Mplayer,Stremtuner, XMMS, Doom3, Soldier of Fortune,Bitdefender GUI, Java - Ezeket mindenféle külön matatás nélkül fel lehet tenni - csomagfüggőséget automatikusan kezeli.
    Lejátsza az összes filmet, dvd-t, zenét. CD-t rippel - lemezt ír.
    És mindezt úgy hogy nem kell hozzá különösen nagy linux szakértelem. ( Persze azért a nextgomb nyomkodás nem mindíg elég )

    Hirtelen ennyi - ezeket így egyben a többinél nem találtam meg.

  • gabber_saviola
    #31
    persze , bootoljon és kész ilyen egyszerü

    http://uhulivecd.linuxuser.hu/
  • Darth Sith
    #30
    csak simán beállítom hogy CD-ről bootoljon a BIOS-ban? és UHU live-t honnan szedjek le?
  • gabber_saviola
    #29
    live cd azért jó (szerintem) mert letöltöd-kiírod-indítod ,és nem kell formázni vinyót érte

    uhu az azért jó mert debian alap és tele van minden jóval, a suse érdekes (nekem)..
  • Darth Sith
    #28
    szval először inkább Live CD-kkel próbálkozzak és ne telepítsem fel? megpróbálom akkor így. Melyik disztirbeket ajánljátoka legjobban? UHU-n kívül?
  • gabber_saviola
    #27
    figy szeggyél le egy jó pár disztribució live cd-jét és nézd meg... ez a legjobb

    az UHU-t azért mondtam , mert debian és magyar

    sok sikert
  • Darth Sith
    #26
    jah értem. Hát akkor most filózok hogy melyiket szedjem le.. Pontosabban melyiket rakjam fel, mert a Mandrake 10.1 már itt vana gépen DVD formában.
  • gabber_saviola
    #25
    jó a mandrake, de szereintem UHU
  • Darth Sith
    #24
    csak azért választottam Mandrake-t mert sok helyen hallottam hogy elég jól felépített, és kezdőknek is könnyű használni. Meg haveromnál találtam vmi Linux-os könyvet ahol Suse, Redhat meg Mandrake-ről írtak, és ott ezt ajánlották a legjobban. Volt még bemutató asszem Knoppix-ről is, de erről írták sok helyen hogy elég jó. Akkor melyiket válasszam szerintetek? Ha a Mandrake mégsem oylan jó..
  • gabber_saviola
    #23
    de mé mendrék?

    UHU vagy SUSE netán UBUNTU nemjó?
  • gabber_saviola
    #22
    ubuntu 5.04 live



  • Darth Sith
    #21
    lenne egy kérdésem. Most szándékozom áttérni linuxra, és kezdésnek Mandrake linux 10.1-et választottam. De kis gondban vagyok. DVD-s vefrzióban van meg, több mint 2GB. Kiírtam DVD-re, megcsináltam neki a particiót a vinyón(15GB), de amikor berakom a korogot és felugrik a setup ablak, ott hiába klikelek az 'install mandrake linux' feliratra, semmi sem történik. Próbáltam CD-ről bootolni, de nem volt hajlandó, pedig BIOSban bevan állítva a first boot device-nak a CD. Mi lehet a gond, hogyan telepítsem? egyéb tanácsok, kezdőknek?
  • gabber_saviola
    #20
    most szedtem le a Ubuntu Linux 5.04 live cd-t
  • galenius
    #19
    Tigert próbálta már valaki, most szedem le kiváncsi vagyok kinek mi a tapasztalata?
  • Garfield
    #18
    Én most próbálgattam prá disztribet, köztük az Ubuntut is.

    Háááát, felemás...

    Szép, színes, szagos: felismer mindent, NTFS-t olvassa, megy, meg oké...

    ... viszont roppant mód meg tudnám ütni azt, aki kitalálta a sudo-zást. Futtatásnál még csak-csak eszébe jut az embernek, hogy hopsza, ide root-jog kell, de amikor pl. a fstab-ot szerkeszteném, a kurzor csak villog az editorban, viszont nem tudok beleírni egyetlen karaktert sem és fél percnyi rendkívül bután nézés után esik le, hogy root-jog kéne, szóval nosza sudo gedit fstab. Anyád.

    Akkor nézzük a sudo passwd root-ot. Bepötyögés. Logout. Username: root, majd jelszó. Erre közli, hogy grafikus felületre root-ként nem lehet bejelentkezni. Anyád2.

    Ekkor valahogy meguntam, hogy gyakorlatilag minden pisszentésemre sudozhatok konzolban, elővettem a Fedora Core 3 DVD-t, felnyomtam, root-ként szétfrissítettem a rendszert: jelenleg van egy full internet- és office-ready multimédiás Linux rendszerem.

    Ubuntu next time.

    u.i.: Aki nem érzi magát felkészültnek a Linuxhoz, az vadássza le a Xandros desktop 3.0 Deluxe-ot (warez Linux ). Az valami brutálisan bolondbiztos: hiába no, fizetős is a lelkem; van azért egy diszkrét szakadék közte meg a többi disztrib közt.
  • Dgzt
    #17
    Nemtudja valaki honnan lehet leszedni Ubuntura a valknutot?

    (Debianné jó rá hisz debian klón, meg .deb kiterjesztéseket használ)
  • asdefge
    #16
    A Live-ot szedtem le, helyből mindent felismert, szépen neteztem vele. A jelentése? Ha jól veszem a leírásból akkor "közösség"-et jelent.
  • Tetsuo
    #15
    Az ubuntu Dél-Afrikai diákszlengben ugyanazt jelenti mint a cigányoknál a szokeresz a vakeresz? :))
  • precision
    #14
    Bocs, nem voltam gépközelben most egy ideig! Na szóval, hangkártya problem megoldódott, "vezérlőpultnál" kellett okoskodni egy picit (manuálisan megadni neki a hangkártyatípust) és ment is. Amugy vmi cmi integrált akármicsodám van:)
    Usbre nem találtam megoldást, hálókártyám meg nincs, szal ubuntu alól sehogy sem tudtam netezni. Úgyhogy visszatettem a jó öreg UHU -t. Ez tökéletes.
  • lck
    #13
    Ha újabb tapasztalataid vannak, ne kímélj ám!
    Milyen hangkártyád van?
  • lck
    #12
    Root jelszóra ezt írják az okosok:

    sudo passwd root , és máris van root jelszó

    Egyébként itt nagyban fórumoznak Ubunturól. ( regisztrálnod kell magadat linuxfórumon hogy beengedjen )
  • precision
    #11
    Közben utánaolvastam az ubuntu.com -on. Már le is töltöttem, ki is írtam. Sőt, már fel is telepítettem. Egy-két észrevétel:

    Telepítés:
    Lehet választani az elején magyar nyelvet ami tetszet. Telepítés közben átváltott néha angolra, ami nem zavar, csak fura. Particio-műveletek, 15 perc másolás, grub beállítás, restart.
    Restart után meg kell adni a usert / passt. Megint 10-15 perc munka, csomagokat állítja be. Aztán cd-t kiadja, kéri a usert/passt. Enter, betöltődik a gnome.
    Maga az ubuntu:
    Szép, magyar kezelőfelület. Eddig minden ok. Most jöjjenek a negatívumok. Nincs internet, nem ismerte fel a kábelmodememet (uhu simán felismerte magától) olyan penge meg nem vagok, hogy magamtól beállítsam!
    Nincs hang, hangkártyámat se ismerte fel. (uhu szintén ezt is magától gyönyörűen felismerte)
    A root userfiók le van tiltva, ubuntu.com -on írnak vmi olyasmit h a sudo paranccsal létre lehet hozni, de már a létrehozásánál kéri a root passt, akármit beírok wrong pass. De könyörgöm, miazhogy wrong pass, mikor még nincs is rajta root fiók?! Mind1:)
    Egyelőre ennyi, holnap még tesztelgetem!
  • lck
    #10
    Tudtommal nem kezeli jól a debian csomagokat. Csak az UHU-sokat. Csak Live CD-vel próbáltam, ezért nem tudom hogy boot managert tesz -e, csak feltételezem hogy tesz. ( Manapság sztem már mindegyik tesz. ) Én ilyen műveletek előtt le szoktam menteni a master boot record-ot. És ha nem partícionálok át, visszaállítom ha az új linux nem jön be.
  • precision
    #9
    Jah, tuner nekem se ment, de azonkivül minden.
  • precision
    #8
    UHU kezeli a debianos csomagokat is tudtommal! Vagy tévedek?
    Amúgy nem tudod, ez az ubuntu installkor tesz fel vmi boot managert mint az UHU? Mert szeretném kipróbálni, de ha nem tesz fel magától boot managert akkor inkább kihagyom.
  • lck
    #7
    Az az igazság hogy már jó sok linuxot kipróbáltam ( már régebben UHU-t is ) és az ujabbakat egyre jobbnak és szebbnek találom, a hardware eszközeimet is egyre jobban felismerik. ( Ez fontos nekem, mert nem vagyok jártas benne, de azért érdekel a dolog. lásd: linux topic ) Most Suse 9.2 van fenn és végül is elégedett vagyok vele, bár elég lassan bootol és néha csinál rejtélyes dolgokat. Pl: rootjelszót elfelejti konzolban, vagy egyéni beállításokat elfelejti. Lehet hogy ez csak azért van mert láma vagyok hozzá. Keresek egy stabil, gyors, sok telepíttőcsomaggal rendelkező, könnyen konfigurálható linuxot. Azért érdeklődöm az Ubuntu után is. Nagyon várom már a végleges 1.2-es uhu-t is, bár abban az nem tetszik hogy csak az .uhu csomagokat kezeli. Tudom sok van hozzá, de mégis. A Suse-ban jó a sok .rpm. Ubuntura debian csomagokat fel lehet rakni ?
  • gabber_saviola
    #6
    Uhuval próbálkoztam, de a tv tunerem nem ment alatta (Hauppauge conexant 881).
    Kripróba SUSE ez király volt csak ezen sem ment a tuner.
    Az UBUNTU teljesen alap nincs mplayer sem, de le lehet tölteni hozzá!
  • precision
    #5
    Szerintem benne van.
    De miért nem UHU -t teszel fel? Az is debian alapú, magyar, és van benne minden amit itt leírtál.
    Uhuban van egy olyan parancs hogy apt-get install. Sztem ubuntuban is van olyan. Pl apt-get install opera -ra leszedte nekem az opera csomagot, sőt még le is fordította. Gondolom ez működik xmms-re, mplayerre...stb.
  • lck
    #4
    Jó jó ezt értem, de a normál telepítettel hogy megy az Mplayer; Mp3; win32codec; K3b; XMMS ?
    Alapból bent van valamelyik, vagy csomaggal lehet ezeket telepíteni?

    Mert ha ezek működnek felraknám rendesen is.
    ( Most Suse van fenn, de potyára nincs kedvem telepítgetni. Mondom nem vagyok valami nagy guru. - Sőt még kis guru sem.)
  • gabber_saviola
    #3
    A live cd-t még nem próbáltam ki.
  • lck
    #2
    Live CD-s változatot kipróbáltam. Eszközöket szépen felismerte. Nagyon gyors. Felülete is korrekt, bár KDE jobban tetszik.
    Egy kérdésem lenne a Live CD-s alapból még MP3-at sem játszik. A telepíthetővel mi a helyzet? Inkább csomaggal telepítenék rá ezt azt mivel nem vagyok valami nagy linux guru, ezért kérdezem: Mplayer, w32codec, K3b, XMMS, csomaggal telepíthetők ?
  • gabber_saviola
    #1
    Tiszteletem mindenkinek!

    Nemtudom ismeritek, de van egy DEBIAN alapu Linux: Az ubuntu linux
    Nekem nagyon bejön, ismerjétek meg.

    http://www.ubuntu.com/