11431
Ubuntu Linux
  • gergely1991
    #11350
    És ha usbről indítanád?
  • hgabi84
    #11349
    Számítógép paraméterei?
  • hgabi84
    #11348
    Üdv.!

    Itt egy lehetőség a sok közül:

    How to dual boot Windows 10 and Debian 9.1 2017



    Sok sikert!
    Utoljára szerkesztette: hgabi84, 2017.08.13. 17:02:23
  • Trucker01
    #11347
    Mit lehet akkor tenni, ha DVD-ről indítok egy Linuxot és töltés közben mindig ugyanott lefagy? Egyedül kompatibilis módban tudom elindítani, de ott fhn-et és jsz-t kér, amit nem adtam... Tudja valaki mit kell megadni, vagy it rontok el?? Telepíteném külön HDD-re...
    Róla lenne szó: linuxmint-18.2-kde-64bit
  • Trucker01
    #11346
    Bár az igazat megvallva: Akkor is és most is azt tartom logikusnak, ha kijelölök egy X meghajtót telepítésre, akkor nekem ne egy Y meghajtóra telepítse a grubot... :/
  • Trucker01
    #11345
    Hmmmm, már nem emlékszem, de lehet ott mehetett félre a dolog.Viszont akkor hogy lehet 1 meghajtóra dualboot-ot csinálni vele? Sehogy. :/
  • gergely1991
    #11344
    A telepítőben nem volt olyan lehetőség, hogy a grub-indítót melyik meghajtóra(lásd magát hardvert) telepítsd?
  • Trucker01
    #11343
    Hát tapasztalataim szerint NAGYON NEM mindegy! Debiant telepítettem üres HDD-re, úgy hogy a mellette lévő primary SDD-n win10 volt. Az SSD MBR-ének lőttek azon nyomban... Úgy kellett kézi tools-okkal nagynehezen visszafabrikálnom, hogy el tudjam indítani a win10-et valahogy... :/
  • gergely1991
    #11342
    Ha az a "linuxos mbr" a hdd-re van telepítve,akkor a boot sorrenden kell variálni(vagy a boot menü segítségével elindítani).
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2017.08.12. 20:35:46
  • MerlinW
    #11341
    Mindegyik disztro grub vagy lilo bootmanager-t használ, mindkettő listát hoz létre a lemezeken található rendszerekről (MBR info). Tehát tök mindegy mit telepítesz.

    Egyébként, ha valami gond lenne, utólag is 1 sor a bootmanager konfigjában, mit, honnan indítson.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2017.08.12. 20:04:41
  • Trucker01
    #11340
    Sziasztok!

    Feltudná nekem vki sorolni azon Linux disztribuciokat, melyek automatikusan érzékelik, hogy Windows van telepítve és nem szedik szét a win mbr-ét, mikor mellé akarom telepíteni pl egy másik winchesterre? (Linuxmintet ismerem, csak hogy ilyen) Valójában debiánnal akartam volna csinálni, de nem írja le mi a teendő ha van egy sdd-m win-nel és egy hdd, amire a linuxot akarom húzni...
    https://www.debian.org/releases/etch/i386/ch03s05.html.hu
  • Ic3 m4n
    #11339
    Igen, csak sajnos a nyitott portok miatt változik a fölötte lévő sorok számossága
  • SzirmosSzisza
    #11338
    -B szám kapcsolóval kiírja a felette levő sorokat is, arra esetleg rá tudsz megint grepelni.
  • Ic3 m4n
    #11337
    Sziasztok!

    Nem tudom jó helyen járok e, greppel kapcsolatban lenne kérdésem.
    Arra lenne szükségem, hogy ha matchel egy adott szóra, akkor a fölött a szó fölött keressen XY szóra, és írassa ki azt a sort.
    Pl.: egy nmap eredményben a sérülékeny gépeknél írja a vulnerable szót, és ha ilyet talál, akkor írassa ki az "nmap result" sort.
    És ez ugye egy szövegfájlban többször fordul elő.

    Előre is köszönöm!
  • SzirmosSzisza
    #11336
    Nem túl biztonságos, ha nincs egyéb védelmi intézkedés mellette (fail2ban pl), meg amúgy is érdemes kulccsal autholni.

    (ha van egy kis szabadidőd érdemes átrakni máshova az ssh portot (jó, ezt mindenképp imho) és 22-es porton futtatni egy pshitt-et, nekem olyan szerveren amin nem is futott webszeró és csak egy aldomain mutatott rá jött 500k próbálkozás 2 hónap alatt)

    A másik probléma passz, nézz szét saját log fájljai vagy syslogban.
    Utoljára szerkesztette: SzirmosSzisza, 2017.06.22. 19:29:48
  • Jim Morrison
    #11335
    miért érdemes kinyomni?


    proftpd egyszer csak megszűnt működni, vagy valami történt. Valamiért nem érem el a szervert filezillával. Lecsekkoltam konfigot, újraindítottam, de nem tudom mi lehet a baj. ötlet? (SFTP)
  • Hecker007
    #11334
    Igen ezzel próbálkoztam én is, de sajnos nem akar így se egyből bootolni. Nézelődök még, hátha van erre valami megoldás.

    Köszi a segítséget! :)
  • hiroyo
    #11333
    Üdv Mindenkinek!

    Segítséget szeretnék tőletek kérni. A barátom nagy linuxos és szeretnék neki a születésnapjára egy pólót készíttetni egydi felirattal. Az elejére egy képet szeretnék, ami már meg is van, a hátuljára pedig egy parancssort ami frappáns és nagyon jellemző a linuxra. Most lesz a 36. szülinapja. Akár valahogy ezt is bele lehetne foglalni. Én nem értek a linuxhoz, legalábbis a parancsok létrehozásához, ezért kérem, aki tud segítsen ebben nekem.
  • Blum
    #11332
    Nálam is hasonló a helyzet egy Acer notival. Azt az EFI fájlt BIOS-ban hozzáadtam a boot menühöz utána pedig beállítottam alapértelmezett boot "eszköznek".
  • Hecker007
    #11331
    Üdv!

    Egy olyan problémám lenne, hogy adott egy HP 8570W laptop amin szeretnék ubuntut használni, fel is települ működik szépen ezzel nincs is gond, viszont minden egyes bootolásnál ki kell választanom az efi fájlt ami indítja a grubot. Nem tudtok erre valami megoldást hogy hogyan lehetne megszüntetni ezt? Sajnos én eddig nem találtam működő megoldást :/ Esetleg a telepítésnél szúrok el valamit? Próbáltam úgy hogy használja az egész lemezt és úgy is hogy én hoztam létre a partíciókat.
  • SzirmosSzisza
    #11330
    du -sh * paranccsal könnyen meg tudod nézni merre nőttek meg a fájlok.
  • Jim Morrison
    #11329
    igen, fent van.
    most bekapcsoltam, és már szerencsére lehet csatlakozni. 3 fail2ban cucc pörgeti 33-33-33 százalékban a procit. akkor ez megoldódott, úgy tűnik olyat is beállítottam amit nem kellett volna :(

    talán percenként jön egy új fail2ban-server -s, ami aztán 100%osan használja a cpu t

    szerk: lehet csak indítás után, most leesett 0-1% közé az összesített cpu használat.

    szerk szerk: MC-t megnyitottam, 17GB/19GB-os telítettséget mutat. azt hiszem valami nagyon dolgozik...
    --------------------
    kern.log.1 és auth.log.1 2 illetve 1,5GB.


    holnap alaposan átnézem mik vannak, mielőtt itt percenként valami újat fedezek fel

    ncdu szuper.

    Utoljára szerkesztette: Jim Morrison, 2017.02.16. 22:48:16
  • MerlinW
    #11328
    Van fent clamav? A legutóbbi update csinált ilyet nekem. Egyébként jah, top. Vagy telepíts htop-ot az átláthatóbb.
  • Jim Morrison
    #11327
    Próbáltam, par sor valamit kiírt (semmi hasznos), írogatni nem tudtam bele. Kika0csoltam aztan elgyüttem, majd este újrapróbálom, köszi :(
  • SzirmosSzisza
    #11326
    Lépj be konzolról (általában van rá lehetőség a weblapról) és nézz egy last-ot, illetve egy top-ot, hogy mi eszik ennyit. Esetleg /var/log/syslog-ra is érdemes ránézni, hátha valami beszélő hiba van.
  • Jim Morrison
    #11325
    Gyors help kéne. Visszanézve, 2 napja hirtelen felszökött az ubuntus VPS em cpu használata (user) 99%ra. sys maradt 2 százalékon. Neten keresztül nem lehet elérni az oldalt, se ssh val. Mi történhetett?

    Disk I/O és Bandwidth public fixen 0 lett.
    Utoljára szerkesztette: Jim Morrison, 2017.02.16. 09:25:32
  • MerlinW
    #11324
    Nem lenne egyszerűbb megváltoztatni a sudoer jelszavát?
  • SzirmosSzisza
    #11323
    Szerintem felesleges erre külön felhasználót csinálni, 'sudo -i'-vel ugyanott vagy. Amúgy, ha már sshd-ban vagy érdemes kinyomni a jelszavas belépést, illetve átrakni a portot 22-ről valami másra.
  • Jim Morrison
    #11322
    "sshd-ben tiltsd le a root bejelentkezést."

    akkor ha csináltam egy másik usert, amivel mindent megtudok csinálni (mintha a roottal lépnék be), akkor csak

    # /etc/ssh/sshd_config
    PermitRootLogin no # átírom yes-ről
    # /etc/init.d/sshd restart


    és kész?
    Utoljára szerkesztette: Jim Morrison, 2017.01.28. 15:38:09
  • MerlinW
    #11321
    sudo és a root account két különböző dolog. A root felhasználó alapból tiltva van ubuntun. Aktiválni tudod így: sudo passwd root, megadsz neki egyedi jelszót és utána beléphetsz root-ként is. Nem biztonságos, meg felesleges is, ha van sudo, de igény kérdése.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2017.01.28. 15:06:59
  • Jim Morrison
    #11320
    Próbálok egy felhasználóval belépni rootként

    su -

    Beírom a kódot, és
    su: Authentication failure

    sudo apt-get install meg minden megy, valamiért ez nem. /etc/sudoers -ben bent van a felhasználóm,
    The user `....' is already a member of `sudo'.

    mit csinálok rosszul?
    Utoljára szerkesztette: Jim Morrison, 2017.01.28. 14:35:37
  • sufnituning
    #11319
    Köszönöm.
  • SzirmosSzisza
    #11318
    http://www.ducea.com/2006/06/26/apache-tips-tricks-disable-directory-indexes/
  • sufnituning
    #11317
    Sziasztok
    Van egy szerver, amin Ubuntu fut + Apache. Készítettem egy weboldalt (php-ban), amin keresztül elérhetők a ./files mappában található fájlok. Ezek linkeken keresztül, egyesével érhetők el.
    Azt szeretném elérni, hogy ha a böngészőbe valaki beírja a http://valami.hu/files url-t, akkor ne érje el (ne tudja kilistázni) a tartalmat, viszont a weboldalon keresztül letölthesse. Gondolom jogosultságkezelés, de sajnos nem sikerült beállítanom.
    Kérlek, írjátok meg, hogy mi a megoldás.
    Köszönöm előre is.
  • MerlinW
    #11316
    Jaaa, arra ott a Conky, én azt használtam évekig. Annyi, hogy kézzel kell konfigurálni, olvasgatni kicsit hozzá. Miután parancskimenettel dolgozik, gyakorlatilag bármit meg lehet vele jeleníttetni.




    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2017.01.12. 00:06:28
  • mousee
    #11315
    Király, köszönöm szépen, ezt a megoldást én is megtaláltam guglival, de konkrétan az lett volna a cél hogy lássam mennyi hely van még kattintgatás nélkül. Viszont találtam rá megoldást, gyönyörnyű szépen működik:

    http://www.webupd8.org/2016/10/spaceview-ubuntu-file-system-usage.html
  • MerlinW
    #11314
    SysPeek

    sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install syspeek

    vagy:
    deb fájl


    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2017.01.11. 20:32:55
  • mousee
    #11313
    Sziasztok,

    Olyan kérdésem volna hogy unity menubar-ra van-e lehetőség kirakni hogy mennyi szabad hely van még a gépen pl /home alatt? Régen gnome2 alatt 3 kattintás volt kb a dolog, viszont most nem találom, pedig igény lenne rá :)
  • MerlinW
    #11312
    /etc/default/grub -ban találsz minden ilyet.
    sudo update-grub paranccsal aktiválod a változtatásokat.

    Itt van egy rövid írás. Hosszabb írást meg a Itt, még hosszabbat meg itt.
  • Nivea
    #11311
    Hello!
    Ha be szeretném állítani a boot menüben rövidebb legyen a várakozás, esetleg másik oprendszert akarok legelőre tenni, azt hol tudom beállítani?
    Köszi szépen!