11431
Ubuntu Linux
  • Blum
    #10950
    Nem, laptopban intel IGP és AMD 8670M van de desktop gépben nvidia volt és annál is feldobott 4-5 féle drivert.
  • kifli
    #10949
    nem nvidiád van ugye?

    A hivatalos oldalról letöltött driver nem telepíthető, ameddig megy a kezelőfelület. Szóval, szóval terminal nékül nem telepíthető. Ha éppen a különböző ablakkezelők kezelik, vagy előtte kell valami fixet telepíteni.

    Aztán lehet imádkozni hogy a drivernek ne legyenek "káros mellékhatásai".
    Utoljára szerkesztette: kifli, 2014.10.13. 15:35:11
  • Blum
    #10948
    Win8.1-ben most is van OneDrive mégse tudják hogy mi az vagy hogy mit csinál. Driver telepítés szerintem pont, hogy fényévekkel egyszerűbb egy Ubi (vagy bármi más olyan disztró alatt amiben van ilyen driver manager) mint egy Windows alatt. Ubuntunál nálam konkrétan 4 kattintás volt felrakni egy VGA drivert úgy, hogy semmiféle böngészőt nem nyitottam meg és keresgéltem, hogy "vajon milyen VGA van a gépben?" (nem mintha nem tudnám, hogy mi van benne de k.rva sok ember van aki megvesz egy gépet és lövése sincs róla, hogy milyen alkatrészek vannak benne. Ami szintén nem gond egészen addig amíg elnem hagyják a driver CD-ket és kikéne találni, hogy "mihez is keresek micsodát?")
  • kifli
    #10947
    Othoni felhasználásban még azért van 1-2 lemaradás. Sokszor ha valamit meg akarsz csinálni linuxon hozzáértést igényel. Egy linux felhasználó kb 100% hogy kapcsolatba kell kerüljön a terminál. Windowson szerintem sokan nem tudnak a commandline-ról sem.
    Az ubuntu fejlesztői hálistennek folyamatosan dolgoznak ezen, de egymaguknak nem fog sikerülni. De ameddig egy videokártya driver telepítés nem egy kattintás next-next művelet addig szerintem a win marad az uralkodó.

    Az átlag ember is böngészőt használ, de a flash támogatás linuxon szerintem borzalom. Nagyrészt a videokártya driverek miatt a hardveres gyorsítás okoz gondot. Nekem állandóan bezöldült a videó, akadt, nem indult, nem töltődött be a flash plugin, element a hang ha másik fülre váltottam és még jópár dolog. chrome és ff-ban voltak a gondok.

    Mellesleg a win 10 most egész jó lett, legalábbis ami eddig látható. Illetve a vezetésváltással történt iránymódosítás is érzékelhető, ami megint jó irányba halad. Egy op rendszer minden platformra (asztali, nootebook, tábla, mobil, konzol), a különböző gépek közti szinkronizáció. Vagy hogy, az embernek alapból ott a felhőszolgáltatás beépítve nagyobb az esélye, hogy rájön mi is az, és mire lehet használni.
    Utoljára szerkesztette: kifli, 2014.10.13. 15:24:20
  • skinnyman
    #10946
    Nekem se a szivem csucske a unity, de az atlagembernek, aki kb addig latja a feluletet amig elinditja a bongeszot, teljesen jo az is. Konnyen talalni jobb feluleteket az biztos, nem a unity-t akartam az egekbe dicserni :)
    A szepseg nyilvan relativ, de a win7 itt-ott atlatszo, kicsit tul giccses, neha bebugosodo, lassu aero-s felulete sem mindenkinek a szive csucske. A win8 DESKTOP felulete peldaul jobban tetszene, de ott a metros-csempes remalom, amitol elvalaszthatatlan a rendszer, tonkreteszi az egeszet. Ha meg mar valami uj feluletet akar egy atlagember megtanulni, miert ne egy linux-al tenne ugyanezt, minthogy egy irodai munkagepen fel meteres csempeket nezegessen? Inkabb ez lett volna a lenyeg :)
  • Blum
    #10945
    Jaja, i3wm nagy királyság. Arch alatt is azt használtam csak most a desktop gépet eladtam, ezzel az über-modern minden szirszarral felvértezett laptoppal meg elég nagy szívás lenne az Arch-ot telepíteni. Nekem amúgy azon kívül, hogy néha meg-megakad a felület, semmi bajom az Ubival.

    Azzal én is egyetértek, hogy a legtöbb átlag felhasználónak halálosan felesleges megvennie vagy warezolnia a Windowst. Vegyük pl. a nővéremet: netezik, filmet néz, skypeol, telefonjára tesz zenéket és kifújt. Ezt tökéletesen megoldja -mostmár- Ubi alatt is. (Azóta is azt nyomkodja amúgy 1 szobával arrébb :D)
    Már én is rég áttértem volna teljesen Linuxra (most is innen írok) de megkellett vennem a Windowst meg az Office-t mert a munkáltatóm évek óta nem képes egy primitív kalkulátort és egy VPN programot megcsináltatni Linuxra. Ez a két 30MB-os szar program miatt fizettem 50k-t.
    Windows alatt gyakran használok/használtam PS-t és Illustratort az meg ugye Linuxra nincs...mondtam, hogy oké ott a GIMP meg az Inkscape de azok elég gagyinak néztek ki akkor de pár videó tutorial megnézése után tök jól megoldom ugyanazt. INGYEN, legálisan! Nyílván ennek a két programnak vannak olyan felhasználási területei amit nem tud kiváltani a GIMP vagy az InkScape de az biztos, hogy ez nem egy magamfajta átlag user.

    Alapvetően az a gond, hogy az emberek hallottak már a Linuxról csak beleégett az agyukba, hogy az ilyen sokat pötyögős, szakembert igénylő kockáknak való rendszer és félnek tőle. Nővérem is egyből rávágta, hogy omg azt ne...holnap meg szerintem pingvines pólóban fog flangálni. :D
  • SzirmosSzisza
    #10944
    Szerintem borzalmasan néz ki és használhatatlan az Ubuntu alap felülete, legalábbis Windows 7 sokkal kezelhetőbb és szebb is, de ez csak személyes vélemény, nekem addig nem sikerült átváltani Ubuntura amíg az alap felület volt, miután felraktam egy i3wm-et egyből nem okozott problémát arra bootolni és már-már öröm volt használni :)
  • skinnyman
    #10943
    Konkretan kifejezetten szebb, gyorsabb, es sok szempontbol jobb az ubuntu egy windows-nal. Igazabol a windows-nak mara gyakorlatilag egyetlen elonye maradt: a (foleg legacy) programok, amik nincsenek linux-ra. Ebbol is rohamosan egyre kevesebb van, egyre tobb mindent kiadnak linuxra es a legtobb kivaloan fut wine-al is. Plane hogy a mai vilagban egy atlagember szinte csak egy bongeszot hasznal, azon keresztul emailezik, szerkeszt doksikat, stb, egyre tobb program a webrol is elerheto, egy chrome vagy ff meg gyonyoruen megy ott is. Szoval egyertelmuen erzekelheto a windows hanyatlasa es a linux emelkedese, es remelem meg sokaig nem all meg ez a trend. :)
    Utoljára szerkesztette: skinnyman, 2014.10.13. 14:53:36
  • Blum
    #10942
    Megtérítettem a nővéremet!

    Hazajött Németországból és ideadta a laptopját, hogy húzzam újra a Windowst. Win7-nek nyűgje volt vele, Win8-hoz nem volt touchpad driver és nem ment sehogy sem. Próbából indítottam pendrive-ról egy Ubuntut, hogy ott jó-e a gép. Pont ekkor lépett be a szobába...

    - Te mit csinálsz?
    - Indítok pendrive-ról egy linuxot, hogy megnézzem mi újság a géppel.
    - LINUXOT?!!!! ÚRISTEN AZT ÉN NEM AKAROK, MÁR LÁTTAM AZT A SZART 6 ÉVVEL EZELŐTT (!!!) NEKEM AZ A SZAR NEM KELL!!!!
    - Nyugudj meg, nem rakom rá, pendrive-ról fut.
    - Leül mellém, nézi, hogy mit csinálok és kérdezi, hogy "ez már az?"
    - Igen...nem olyan mint 6 évvel ezelőtt, mi?
    - Hát nem...kipróbálhatom?
    - Persze...

    Átfutott vele a nappaliba, nyomkodta 15 percig és széles mosollyal az arcán kérte, hogy hagyjam a Windowst, ezt kéri. :)
  • Blum
    #10941
    Pedig hogy promózták anno, hogy már csak az Ubi 14.04-re várnak és utána pár nappal már lehet is tölteni. Ennyit erről...bétát már használtam desktopon de igencsak instabil és bugos, a Luna meg már egy kicsit "kopottas" :)

    Mindegy, akkor egyelőre marad az Ubi, Mac köntösbe bújtatva :) Kösz az infót.
  • MerlinW
    #10940
    Még ők sem tudják.
  • Blum
    #10939
    Valami info van arról, hogy mikor jön ki a végleges elementaryOS Freya?
  • Blum
    #10938
    Tárgytalan, megtaláltam a google-t. :D
    Beírom, hátha valakinek jól jön:

    ls /sys/class/backlight/
    sudo touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
    sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

    Section "Device"
    Identifier "card0"
    Driver "intel"
    Option "Backlight" "intel_backlight"
    BusID "PCI:0:2:0"EndSection

    Mentés
    Restart
    Utoljára szerkesztette: Blum, 2014.09.30. 00:45:51
  • Blum
    #10937
    Felraktam laptopra egy Ubi 14.04-et, minden működik ahogy kell kivéve a fényerősség állítást.

    Nyomom a gyorsgombot akkor megjelenik a piktogram a csúszkával és látszólag működik is de a fényerő nem változik. Minden update és driver fent van mégsem akarja az igazságot.

    DELL Inspiron 3537 laptop, Radeon HD8670M VGA-val (meg a HD4000-es IGP-vel)
  • precision
    #10936
    install közben is lehet neki partíciót csinálni
    de persze ha előre megcsinálod az is működik
  • benőmenő
    #10935
    Sziasztok,
    notira szeretném felrakni az ubuntut a már meglévő win 8.1 mellé.
    Úgy tudom a dualbootot, vagy mit megcsinálja magától, hogy bekapcsolás után lehessen választani melyik oprendszer induljun.
    Az lenne a kérdésem, hogy feltelepítés előtt kell-e leválasztani partíciót az ubuntunak, vagy meg lehet csinálni install közben is?
  • gergely1991
    #10934
    banyek...Ilyet nem tapasztaltam. :O
  • tigeroo
    #10933
    és már újra is raktam az ubuntut. éljen a felhő és a nyílt forráskód:D
  • MerlinW
    #10932
    Azt mondjuk meg tudtad volna csinálni ubin is, ha volt vezetékes net:) Lényeg, hogy örülünk Vincent:)
  • tigeroo
    #10931
    már megcsináltam, szerkáltam egy windowsos laptopot és bekonfiguráltam a routert
  • MerlinW
    #10930
    De a pppoe == ADSL. Neked nincs és nem is kell ADSL kapcsolat. Még akkor sem ha olyanod lenne. Lényeg, hogy ha van vezetékes neted, akkor a wifi-nek a wan0 konfigurálásával mennie kell, feltéve, hogy a wlan eszközödet felismerte az OS.

    írj nekünk egy ifconfig -a kimenetet úgy, hogy van neted (vezetékes).

    (Az meg hogy a GUI mit ír, lényegtelen. Mindig csak a terminálnak szabad hinni)
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.09.27. 16:01:29
  • tigeroo
    #10929
    nem. valamilyen "csoda" folytán ha rebootolok és bedugom közvetlenül a gépbe a netet, akkor még van net ugyanúgy mint reggel (mert ugye volt még közvetlen vezetékes kapcsolat is a wifi hálózatok mellett amit látunk a szomszédságban + a miénk amit csináltunk). de ugye a wifi hálózatunk nem ment hiába csatlakoztunk rá. akkor nézegettem fórumokat a problémámra onnan futtattam a tanácsként a pppoeconf parancsot. az sem segített, sőt mostmár semmi jelzést nem ír ki vagy valami hogy kapcsolódna.

    jelenleg egy hálózati kapcsolatot sem látok (a rendszerbeállítások > hálózat ezt írja: A rendszer hálózati szolgáltatásai nem kompatibilisek ezzel a verzióval.), sem vezetékest, sem wifi hálózatot. a router beállításait pedig nem tudom behozni böngészőből sem.
  • Garfield
    #10928
    Akkor ha jól értem, akkor az történt, hogy a routerben beállítottátok a netet, ami be is indult a madzagos részén. A wifi viszont nem ment, amiért a számítógépen lefuttattátok a pppoeconf parancsot, amit aztán megölte a madzagos netet is?
    Utoljára szerkesztette: Garfield, 2014.09.27. 15:11:13
  • tigeroo
    #10927
    igaz. bocsi már reggel 9 óta ezt bűvölöm valóban elírtam!
  • Garfield
    #10926
    ÁLLJ.

    Milyen DSL-ről van szó??? Diginek tudomásom szerint nincs DSL-es internete, hanem csak a optikai/ethernetes Diginet van és a kábelnet. Hogy jön ide a DSL?

    A lentieket pedig beírhatod nyugodtan a terminálba, azok csak lekérdeznek, nem módosítanak semmit. Pontosan azért kellene a kimenet, mert kiderülne, hogy milyen IP-d van, abból pedig lehetne sejteni, hogy honnan (nem) kapod.
  • tigeroo
    #10925
    igen. visszalehet valahogy csinálni?:D

    eth0:

    Link encap: Ethernet HWaddr 00:1f:d0:19:30:33
    inet6 addr: fe80::21f:d0ff:fe19:3033/64 Scope:Link
    UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric: 1
    RX packets:41438 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets: 23739 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:1000
    RX bytes:52413716 (52.4 MB) TX bytes:2844922 (2.8 MB)


    ifconfig wlan0:

    Link encap:Ethernet HWaddr 00:0e:2e:90:87:25
    BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:1000
    RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
  • tigeroo
    #10924
    vezetékről jön simán DSL kapcsolat. de a wifi router beállításokat végigzongorázva nincsen! elvileg kapcsolódik stb de nem jó!

    a terminálba inkább nem nyúlkálok mert mondom mostmár a hálózati kapcsolatokat sem látom. nem akarom elrontani még jobban.
    meg mostmár a router beállításokat sem tudom elővarázsolni a böngészőben, egyszerűen nem hozza be ha beírom (a routeremnek a 192.168.1.1)

    reseteltem a wifit de semmi
  • Garfield
    #10923
    Hááát, ha jól értem ezt az egész katyvaszt, akkor a számítógépen kiadott ppoecon-nál cseszted el a hálózati beállítást.

    Kezdjük az elején: mi a kimenete a "ifconfig eth0" és "ifconfig wlan0" parancsoknak.


    Utoljára szerkesztette: Garfield, 2014.09.27. 14:59:18
  • MerlinW
    #10922
    Megcsináltad a konfig írkálást?
  • Garfield
    #10921
    ???????????

    Akkor most mi van????

    A #10912 alapján én úgy értettem, hogy egyáltalán nincs net, míg a #10918 alapján ha jól értem, a madzagon keresztül megy a net, csak a wifin keresztül nem?
    Utoljára szerkesztette: Garfield, 2014.09.27. 14:56:06
  • tigeroo
    #10920
    A rendszer hálózati szolgáltatásai nem kompatibilisek ezzel a verzióval.

    ezt írja ki a rendszerbeállítások > hálózat rész. még mindig semmi változás
  • MerlinW
    #10919
    ppoeconf csak akkor kell, ha a gépbe megy a DSL kábel közvetlenül a modemből.

    indítsd konzolból a network-manager-gnome -ot, vagy csináld kézzel:

    /etc/network/interfaces
    auto wan0
    iface wan0 inet static
    address 192.168.x.10
    netmask 255.255.255.0
    gateway 192.168.x.y

    /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base
    nameserver 8.8.8.8
    nameserver 8.8.4.4

    sudo ifdown wan0 && sudo ifup wan0 && /etc/init.d/networking restart

    vagy reboot
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.09.27. 14:42:56
  • tigeroo
    #10918
    igen, megadtuk rendesen azokat. a vezetékes hálózatot be tudtuk állítani simán mondom, a wifit is mert csatlakozni tudtunk rá, de semmit sem töltött be
  • tigeroo
    #10917
    tudom a router beállításait megcsináltam de nem volt semmi az a baj hogy terminálban futtattam valami sudo ppoecon parancsot, ott is megadtam a logint, passt stb. azóta nem látom jobbfelül a hálózatokat sem. mert amúgy vonalas van, csak a wifi nem jó de mondom azóta a 192.... böngészős router beállítás sem jön elő, szóval mostmár ha akarom sem tudom így megcsinálni.
  • Garfield
    #10916
    Tuti, hogy jó a felhasználónév/jelszó? Mert nálam akkor csinálta ugyanezt.

    Ha a routerben adjátok meg, akkor ha jól sejtem, IP-t sem kap?
  • MerlinW
    #10915
    Ahogy lejjebb is írták, a kapcsolatot a router kezeli. Neked az oprendszerben csak a routerhez való kapcsolódást kell megadnod. WAN (wireless network), kézzel megadod az átjárót (gateway), ami a router ip címe (192.168.x.y), valamint a ha nincs DHCP bekapcsolva a routeren, akkor IP címet is megadod kézzel (pl. 192.168.x.10), valamint a DNS-t ami szintén a router IP-je, esetleg egy külső DNS, mint pl. a google (8.8.8.8, 8.8.4.4).

    "a jelet látjuk, kapcsolódni is tudunk de nincs forgalom"
    Első körben pingess meg egy egy külső ip-t, pl: 78.24.191.199 (sg.hu). Ha van válasz, akkor csak a DNS hiányzik.
  • tigeroo
    #10914
    én sem tudom hogy mi a baj. végigzongoráztuk a router admin beállításait a böngészőben és elvileg mennie kéne.

    a lakótárs win7 gépén azt írja hogy ipv4, és ipv6 kapcsolat korlátozott vagy nincs kapcsolat. de neki is csatlakozik, csak adatforgalom nincs.

  • Garfield
    #10913
    Őőő, ezt annyira nem értem.

    Ha a WAN a routerbe megy be, akkor abban kellene beállítani a PPPoE kapcsolatot (felhasználónév, jelszó), a számítógépen semmit sem kell csinálni.
  • tigeroo
    #10912
    sziasztok!

    ubuntun nem tudom beállítani a digis netet wifi routerrel, tud ebben segíteni valaki?

    PPPoE kapcsolatot ír a TP-link típusú routerem manualja, a varázslón még át tudok futni, de utána a többi részt windows xp-hez írták és elakadtam.

    a jelet látjuk, kapcsolódni is tudunk de nincs forgalom
  • precision
    #10911
    thx!