11431
Ubuntu Linux
  • Animefox
    #11270
    Nem tudjátok hogy ha vga kábellel van összekötve a monitor akkor miért csak 4:3-at enged?
    Egy kis gépre keresek vga drivert de sajna integrált és nem találtam.... 82g33/g31 express integrated graphics és linux mint rosara kéne, 64 bites
  • InfoCsill
    #11269
    Működik a script :)
    Majdnem jó volt, az utolsó soron még kicsit módosítani kellett,

    #!/bin/bash
    export GAG_ROOT_DIR=/home/voros-adam/gildas-exe-apr16a
    export GAG_EXEC_SYSTEM=x86_64-ubuntu15.10-gfortran
    source $GAG_ROOT_DIR/etc/bash_profile
    gnome-terminal -e "class" &

    különben mindig szétfagyott a program indulás után. De így most király, már csak linket kell csinálni hozzá az asztalra. Köszi a tippet!
    Utoljára szerkesztette: InfoCsill, 2016.07.07. 00:22:38
  • SzirmosSzisza
    #11268
    Ha csinálsz egy valami.sh-t, első sorába beírod, hogy #!/bin/bash a maradékba meg amit kell és futtathatóvá teszed (chmod +x) akkor duplakattra lefut vagy megnyitja szövegeszerkesztő (csak tipp)?
  • InfoCsill
    #11267
    Lenne valakinek egy tippje, hogy hogyan tudnék Ubuntu alatt egy asztali parancsikont létrehozni úgy, hogy lefuttat 3 sort és egy parancsot is utána?
    Ezekről lenne szó:

    export GAG_ROOT_DIR=/home/voros-adam/gildas-exe-apr16a
    export GAG_EXEC_SYSTEM=x86_64-ubuntu15.10-gfortran
    source $GAG_ROOT_DIR/etc/bash_profile
    class (ezen utolsó a programindító parancs, ez mindenképp a legvégére kell, csak akkor indul ha az előző 3 sort egyenként megette a terminal minden új terminal nyitáskor)

    így próbálkoztam egy asztali parancsikon parancsmegadó sorában:
    gnome-terminal -e "bash -c 'export GAG_ROOT_DIR=/home/voros-adam/gildas-exe-apr16a ; export GAG_EXEC_SYSTEM=x86_64-ubuntu15.10-gfortran ; source $GAG_ROOT_DIR/etc/bash_profile ; exec bash' "

    viszont ebben már a class parancsot nem tudom megadni, mert az egy paracs.
    Tehát ha így adom meg az nem jó, kifagy:

    gnome-terminal -e "bash -c 'export GAG_ROOT_DIR=/home/voros-adam/gildas-exe-apr16a ; export GAG_EXEC_SYSTEM=x86_64-ubuntu15.10-gfortran ; source $GAG_ROOT_DIR/etc/bash_profile ; class ; exec bash' "

    azt is próbáltam, hogy a 3 sort beteszem .bashrc-be, aztán a paracsikon kiadja a class programparancsot, de sajnos a sorrend mindig az, hogy kiadja a class parancsot a parancsikon (erre jön a hibaüzenet hogy nincs ilyen parancs mert a 3 sort még nem rántotta be) aztán rántja be a bashrc-ből a 3 sort, manuálisan utána már indul a class paranccsal.

    semmi extra csak jó lenne ha 2 kattintásra indulna a program, elegáns lenne.

    valami ötlet esetleg? (próbáltam a bash_profile-be is betenni a 3 sort de hiába)
    Utoljára szerkesztette: InfoCsill, 2016.07.06. 22:58:50
  • MerlinW
    #11266
    Valamilyen hardver problémát észlel az mce. Telepíts mcelog-ot és nézd meg azzal több infóért. Általában processzor gond miatt szokott sírni. Ez lehet túlmelegedés, tuning feszültsét és egyéb ok is.
  • Animefox
    #11265
    napló ezt írja : Jun 30 00:02:52 peti-K54LY kernel: [ 5971.236773] CPU0: Package temperature/speed normal
    Jun 30 00:03:14 peti-K54LY kernel: [ 5993.086493] mce: [Hardware Error]: Machine check events logged
    Jun 30 00:17:01 peti-K54LY CRON[3344]: (root) CMD ( cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly)
    Jun 30 00:22:55 peti-K54LY NetworkManager[1128]: <warn> nl_recvmsgs() error: (-33) Dump inconsistency detected, interrupted
    Jun 30 00:25:20 peti-K54LY kernel: [ 7317.399267] perf interrupt took too long (5053 > 5000), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 25000

    1 órára van állítva a hibernálásra, indavideon sorozatot nézek és 25 percenként váltok epizódot szóval érdekes de megint elment a kép és csak akkor ugrik vissza ha megnyomok egy gombot. És érdekes hogy Warthunder játszása közben 2x is előjött ez pedig ott folyton nyomkodtam a gombokat.... xbox joyt mondjuk lehet azt nem érzékelte inputnak?
  • Animefox
    #11264
    És ha valakinek egy i3-as laptopja van 4 giga rammal és 1 gigás videokártyával és még játszani is szeretne, annak mi ajánlott?
    Továbbá most Linux mint cinnamonom van felrakva de játék közben kétszer elment teljesen a kép 4-5 másodpercre, és most filmnézés közben is elment megint.... mivel lehet a gond? :( képernyővédő 1 órára van állítva nem az a ludas....
  • Palinko
    #11263
    Én Xubuntut mondok, bár windows után lehet a Lubuntu jobban feküdne, de a Xubuntu jobban hasonlít a klasszik Gnomera, csak nem eszik olyan sokat :)
  • MerlinW
    #11262
    Linux-on üresjáratban a teljesítmény 90%-át a grafikus felület eszi meg. Ezért kell választani. Ubuntu Gnome/Unity-t, Kubuntu KDE-t használ, ami inkább a mainstream vasakra való, tehát kell neki erőforrás. Xfce (Xubuntu), LDM (Lubuntu) kevés erőforrást esznek. csúnyák, de a gyengébb gépekre ezeket érdemes telepíteni.

    A hsz-ed elejével kapcsolatban pedig kb úgy van, ahogy írod, azaz ha értesz hozzá, akkor gyakorlatilag tök mindegy milyen Linux-ot telepítesz, a grafikus felület olyan mint bármelyik alkalmazás, telepíthető/eltávolítható. Az egyetlen szempont alapvetően a disztribúciós csomagok támogatottsága, aktualitása. Ebben erős az Ubuntu család és az Arch Linux. A sima Debian beton stabil OS, fut gyengébb gépeken is (lásd pl. Raspberry Pi), viszont pont emiatt 1-2 évvel el vannak maradva az alkalmazás verziók (kizárólag stabil csomagokat tartalmaz).

    (PS. Linux-on is használhatod az Excel fájlaidat:))
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.06.23. 15:52:56
  • ZilogR
    #11261
    OK, kezd összetetté válni. :)

    Az én sztorim egyszerű: van egy X40-em, amiben meghalt a HDD és az akku is döglött. SSD kellett volna bele, de mivel 1.8"-os jár bele, lehetetlen volt értelmes áron beszerezni. Kellett egy gép, egy X201 éppen nagyon nyomott áron volt eladó, megvettem. Az X201 vásárlás után kb. 2 héttel felraktak egy X40-et alkatrésznek és abban ott figyelt egy SSD és egy akku, ami nekem kellett volna, minden igen diszkont áron. Így most van egy X201-em és egy X40-em.

    Igazából abban bízom, hogy hosszabb akku élettartamot tudok kihozni egy Linux használatával, mintha Windows futna a gépen. Ez lenne a fő cél. Azt látjátok a szövegemből, hogy lövésem sincs az informatikához - így jogos a kérdés, hogyan tudja az optimális rendszerbeállítást megcsinálni, ha nem is ért hozzá... Jó kérdés.

    Linux kernel dolgot pedig kezdem(?) megérteni. Van egy rendszermag (jelentsen az bármit), amin alapuló program csomagokat tesznek elérhetővé és elnevezik Ubuntu-nak, Xubuntu-nak, stb, de ami maga a vassal kommunikál, az mindenütt ugyanaz.

    Igazából egy felhasználó (mint én) szempontjából teljesen lényegtelen, hogy mi az, ami a hardverelemeket eléri és azt hogyan oldja meg a számítógépen futó operációs rendszer. Ha egy adott típusú feladatot kell megoldani, a felhasználónak csak az a fontos, hogy ugyanazt a felületet lássa maga előtt, akár Linux, akár Windows előtt ül.

    Akkor mégis - a felhasználó szintjén - kell-e dönteni, melyik rendszert választja? OK, a Linux alapú rendszerek tipikusan ingyenesek vagy olcsóak összességében, de egy rendszergazda más szempontokat lát, és máshogy dönt egy programozó. De egy egyszerű felhasználónak édesmindegy. Egy egyszerű felhasználó sohasem fogja a táblázatait egy saját program fejlesztéssel nézegetni, ha egyszer eltűnne az összes Excel a Földről, persze lehet, a NAV-nál ez nem mindegy.
  • MerlinW
    #11260
    Előtted egyébként megválaszoltam, hogy semmi értelme több Ubuntu verziónak. LTS-ek 6 évig, a többi 2 évig (de lehet hogy már csak 1) vannak támogatva, utána szép lassan a repók is eltűnnek/legacy-ba kerülnek, magyarán semmi értelme használni őket. Illetve lásd az alattad. Magyarul mindig maximum 2 élő verzió létezik, a két utolsó LTS.

    Ubuntu és Xubuntu között pedig csak a GUI a különbség, egy xubuntu-desktop telepítéssel máris mindkettő kiadás egyben lesz.

    Tehát még mindig semmi értelme a dolognak. Esetleg, ha Linux/Unix/Windows telepítőt csinál az ember, vagy különböző ágakat akar együtt látni, mint Debian/Redhat/Arch/BSD, stb.
  • gergely1991
    #11259
    "Tud ez az USB installer olyat, hogy több Ubuntu kerüljön egy pendrive-ra, ha máshová másmilyen verziót akarnék rakni?! Ráguglizok, de ha valaki tudja, akkor ne titkolja! ;)"

    Universal USB Installer csak egyetlen egyet tud.
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2016.06.23. 12:18:04
  • MerlinW
    #11258
    Linux az nem Windows. "Nincs régebbi", azaz van, de nem úgy. Kernel van, ami visszafele 90%-ban mindig kompatibilis visszafele, teljesítménytől függetlenül.
    Az általad említett két típus messze nem az ősi technológia kategória.

    Tehát, hacsak nem valami célhardverről van szó, célszerű a frissebb kernelverziókat használni. A GUI megint más kérdés. Régebbi vasra, mint X40, Xubuntu 16.04-et érdemes telepíteni vagy Debian Jessie-t, esetleg Arch linux-ot, ha van affinitásod olvasgatni előtte. X201-re mehet sima Ubuntu 16.04

    SSD ugyanúgy SATA eszköz, mint a HDD. Az OS a firmware-ből olvassa mi is az valójában. 2009 óta minden OS támogatja őket.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.06.22. 18:38:32
  • Jim Morrison
    #11257
    mi
  • ZilogR
    #11256
    :D magyarul én nem tudok ;)

    Itt a nyár, kipróbálok mindent, nem lőnek vele nyulat, ha nem sikerül - legalább fogom tudni, hol lehet elrontani.
    Azért egy ősrégi X40-en fogom tesztelni, van egy kis SSD benne, rajta egy XP SP3, mellé keresek egy Ubuntut - kérdés, vajon egy régebbi Ubuntu mit kezd az SSD-kkel?!
    Előtte úgyis BIOS-t kell frissíteni, ha az sikerült, egy Ubuntu igazán nem lesz megterhelő. :)
    És utána jöhet az X201, ami valszeg hasonló csak frissebb Ubuntu lesz rajta.

    "Amit javasoltak az csak egy boot-olható live rendszert tud telepíteni." - ez mit is jelent pontosan? Kik javasolták?
  • gergely1991
    #11255
    Amit javasoltak az csak egy boot-olható live rendszert tud telepíteni. :)
  • MerlinW
    #11254
    Nem azt írtam, hogy nem lehet:)
  • gergely1991
    #11253
    Tessék!
  • MerlinW
    #11252
    Nem tudsz.
  • ZilogR
    #11251
    Köszi! Értelemszerűen, ha egy "szűz" merevlemez lesz a notiban, akkor BIOS-ból kiválaszthatom, h legyen a boot eszközök között USB drive is és akkor ha megtalálja, akkor onnan fog menni. OK, fog ez menni.
    Tud ez az USB installer olyat, hogy több Ubuntu kerüljön egy pendrive-ra, ha máshová másmilyen verziót akarnék rakni?! Ráguglizok, de ha valaki tudja, akkor ne titkolja! ;)
  • Jim Morrison
    #11250
    Letöltöd az Ubuntu-t a hivatalos oldalról (.iso). Fogsz egy pendrive-ot.
    Majd letöltöd az Universal USB Installert.
    Elég egyértelmű a program működése, kiválasztod az ISO fájlt, majd a meghajtót (azt a pendrive ot, amelyikre rá szeretnéd rakni).

    Miután végzett a progi, bedugod a notiba, csapkodod az F12-t, és kiválasztod, hogy pendriveról bootoljon. Ha minden sikerült, bejön az ubuntu telepítője.
  • ZilogR
    #11249
    Soha nem használtam Ubuntut és nem vagyok gyakorlott operációs rendszer telepítésben. Adott egy optikai meghajtó nélküli kis noti (ThinkPad x201), arra hogyan kell felvarázsolni egy Ubuntut? Köszönöm a választ előre is!
  • Blum
    #11248
    Végülis Arch ment rá, i3wm-mel. Lubuntu/Xubuntu el se indult pendriveról. :(
    Majd ha lesz egy kis időm akkor fordítok rá egy kibelezett kernelt, hogy a lehető legtöbb erőforrás maradjon szabadon, bár pl. Firefox 1-2 tabbal még így is egész vállalhatóan fut. :)
  • MerlinW
    #11247
    Xubuntu vagy Lubuntu felmegy, de ha tudod mit csinálsz, értelemszerűen egy saját építésű rendszer hatékonyabb lehet azon a rendszeren. Tehát Arch jó választás lehet, illetve ubuntu minimal install-ból is építhetsz magadnak könnyen energiagazdaságos rendszert.
  • Blum
    #11246
    Üdv!

    Szerváltam egy ősrégi Asus eeePC-t, 512MB RAM-mal, 1GHz Celeron M procival és 4GB tárhellyel (valami SD kártya lehet benne vagy ilyesmi). Lubuntu rámenne erre vagy inkább Arch valami i3wm-mel?
  • shaddam
    #11245
    Jó ötlet, meglátom mennyire stabil
  • kifli
    #11244
    elementary os?

    Az a lányoknak szokott tetszeni (és akkor tekintsünk el az elvektől és attól a megszólalástól)
  • shaddam
    #11243
    A lubuntut már kiírtam, megnézem ezzel :D Nem magamnak lesz, hanem egy lánynak, előtte xp-t használt. Inkább használható rendszert szeretne mint csilivilit (vagy lehet ez ilyen női füllentés)
  • MerlinW
    #11242
    Sima Ubuntut bátran feldobhatsz rá. Vagy Xubuntu, csúnyább, de gyorsabb.
  • Slee
    #11241
    Nekem is kb ez a rendszerem van és megy rajta az ubuntu simán... lassan kapcsol be de gyorsabb jóval mint xp-vel volt

    Kipróbálom majd:) köszi
  • shaddam
    #11240
    Régebbi gépekről van valami tapasztalat? Lenne egy laptop (intel pentium m @1600mhz, 2 giga ram, 128mb vga) erre szeretnék valami lehetőleg ubuntu variánst dobni. Böngészés meg filmnézés a cél, mi más. A lubuntunál lenne alkalmasabb disztró erre?


    Ha a dwg-t dxf-be tudod konvertálni akkor a qgis elvileg kezeli a fájlt. Nem nagyon ismerem a programot, melóhelyen mutogatta egy srác amikor webes térképszervert gányoltam
  • Slee
    #11239
    Az autodesknek is van még a melóhelyen megtaláltam a truview linuxos verzióját, most egy világért nem találom :S
  • MerlinW
    #11238
    Nem tudom, google:) Csak nézőke biztos akad.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2016.05.17. 18:30:09
  • Slee
    #11237
    És amúgy ingyenes progtram és csak dwg-t nézni lehetne vele olyan van ?
  • MerlinW
    #11236
    Igen az.

    wiki
    weboldal
  • Slee
    #11235
    Az a baj, hogy nem túl erős a gépem.
    A Varicad az dwg kompatibilis ?
  • MerlinW
    #11234
    Nem lehet, de függően milyen szinten használod van LibreCad és QCad alternatíva. A legfőbb gond, hogy nem dwg kompatibilisek. Van VariCad is ami nem ingyenes, de jó.

    Ha erős a géped, akkor Wine-al futtathatod az AutoCAD-et is (windows emu)
  • Slee
    #11233
    Sziasztok !
    Kezdő linuxos vagyok.
    Autocadet lehet esetleg ubuntura telepíteni valahogy ? vagy csak virtuális windows alá?
  • InfoCsill
    #11232
    Sajnos ez nem segített :(
  • MerlinW
    #11231
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
    sudo apt-get install --reinstall unity