4415
Matematika feladatok
  • Peti95
    #4215
    dehát a fénysebesség is egyfajta sebesség.a sebesség pedig v= s/t. itt az s az út.amit általában méterben vagy kilométerben adunk meg.a távolság.vagy tévedek??
  • ZilogR
    #4214
    Az első problémádat nem pontosan értem, h mire is gondolsz, a másodiknál nekem úgy rémlik, h a "fény által adott idő alatt megtett út"-ban nincs sehol sem távolság felhasználva. Csupán egy sebesség és egy idő.
  • Peti95
    #4213
    Sziasztok!

    Tegnap kicsit elgondolkoztam a dolgokrol.:)felmerült bennem két érdekes dolog amit nem értek.először is a számrendszerek.suliban azt tanultuk hogy úgy kell felírni egy számot pl. 10 es számrendszerben hogy felírom: ... 10^2 10^1 10^0. és alá kell írni az adott számot annyiszor venni az értéket ahányas szám alatta áll.szerintem ez olyan mintha valamit önmagával magyaráznánk meg.mert 10^0=1. tehát olyan mintha azt mondanám hogy 1=1.valami egyenlő ugyanazzal a valamivel.és itt rájöttem hogy abszolút nemértem a számrendszereket.

    a másikat pedig valahol olvastam: hogy az 1 métert úgy határozzuk meg hogy az az út amit a fény adott idő alatt megtesz.viszont a fénysebesség definiálásában felhasználjuk a méter fogalmát.tehát a két dolog egymásba vezet vissza.mintha nem is lenne értelme.:)legalábbis szerintem.mintha csak fogalmakkal dobálóznánk.

    jó lenne ha valaki elmagyárázná.bocs ha sok hülyeséget írtam.:)
  • tigeroo
    #4212
    köszönöm a segítséget.
  • tigeroo
    #4211
    augusztusban?:) előre akarok készülni
  • polarka
    #4210
    International Mathematical Olympiad 2012 Individual Results
  • polarka
    #4209
    Vedd meg
  • polarka
    #4208
    Én úgy gondolom, h fősulira ez elég:
    khanacademy: Calculus
    Ez meg egyetemre is jó:
    [http://www.interkonyv.hu//konyvek/Thomas_kalkulus_1]Vedd meg[/URL]/kölcsönözd ki/töltsd le vhonnan ingyen a Thomas-féle Kalkulus könyveket.
  • Zoli007
    #4207
    Bejárni előadásra már nem is opció?
  • tigeroo
    #4206
    sziasztok! szeptembertől fogok tanulni deriválás/integrálást, valakinek van jó fősulis jegyzete/ppt-je amiből tudnék készülni rá?
  • vanek17
    #4205
    Üdv

    a problémám a következő:

    x kongruens 3 (mod15)
    x kongruens 8 (mod m)

    a felsorolt m számok közül, mely mellett van megoldása a kongruencia rendszernek

    ezek a számok pedig: 2, 5, 20, 25

    előre is köszi

  • lally
    #4204
    Eddig sem voltál nálam éppen semmi, de most aztán: Nőttél a szememben legalább;
    "Öt_alatt a Kettő"-százalékot !

    Naná, hogy levettem Tőled vagy 10%-ot,
    mer`Eztet a (3.paragrafust); még a hatodik-stílusban olvasva sem értem totálra-tisztán:

    " § az-az; 100-harminc-6 ==! <[N]-szer-(N-egy)> per 2 ;
    -innen egyszerű m-ódon kap6tod: enN := 17 - "

    -a:
    WASTAPS Érdemrend Ezüst(Ag)-fokozata lett így most (csak!) a Tiéd !
  • lally
    #4203
    Képem nekem sincs róla, de arcra helyes a kiscsajszi !
    Sajna, én is csak 1 küldönc voltam a témában.

    1kissé tömörre megírt SMS-ben kaptam a példát.
    Gondolhatod, hogy egynéhány gyűjteményt átlapoztam miatta, amíg rátaláltam az eredeti szövegére.
    -ezért is közöltem a könyvet, és az eredményt.
    SMS válaszként pedig még egyszerűbbnek is tűnt e fórum címének megadása.

    (Az a ciki, ha a tanár újabban simán elfogadja a felspékelt tudású kézigépek
    "ösztönös" használatát, és így, a diákok zöme nem tudja már kézzel kiszámolni még a:
    "Három alatt a Kettő"-t sem.)

    Köszi akkor megint; Mindenkinek !
  • pet0330
    #4202
    #4068 Ezt anno meg megszereztük :D Remélem kis kárpótlásnak megfelel xD
  • pet0330
    #4201
    Oopsz bocsesz, úgyátom ezt most elbasztam :(
  • ZilogR
    #4200
    na, nem lesz fotó...
  • polarka
    #4199
  • pet0330
    #4198
    Legyen "n" fő emberke. Fogjon mindenki kezet 2 szer a másikkal. Ez úgy néz ki hogy feláll az első emberke, és kezet fog az össszes többivel (n-1), magával csak nem fog kezet... Ezt megcsinálja az összes többi is, ekkor n*(n-1) kézfogás lesz, jéé ez pont kétszerese annak mithe mindenki csak 1 szer fogott volna keze, akkor n*(n-1)/2=136 ezt csak megoldja már egy szőke is .
  • qetuol
    #4197
    magyarázd imí-gyen(<ß?!>):

    LeGY3n
    N (AZaz ENN)!
    a vendÉGEK -.-' száma. Mi?-vel saj(á)t maga mag-Á-val "ugyebár" senki SEMM(sic!) oly ö-n Ző kézT -fogni- (persze kiv-
    ételek akadnak-) a kézFOGÁSok becses-csecses SZ-ám!a! := [N]-szer-(N-egy).
    dE (mivel); Te-vELEM éN-Veled keTTőse 1-nek, (sz)ámítódik. be- ilyen módon a SzOrzatot keTT-ővel osztan!
    iIIdomos.

    § az-az; 100-harminc-6 ==! <[N]-szer-(N-egy)> per 2 ;
    -innen egyszerű m-ódon kap6tod: enN := 17 -

    -re- ,mélem ÉRthet-"Ő" (?)
  • ZilogR
    #4196
    első lépésként képet, plissz! btw no solution!
  • lally
    #4195
    -Hölgy ismerősöm örömmel venné, ha a: gimis (sárga),
    "Bartha: Mat.feladatgyűjtemény I." könyvének, 344.oldalán szereplő

    85.feladatát, még az én női-"szőkeségemmel is" megértetve, logikusan le is vezetnéd (, íme) :

    "Egy társaságban mindenki mindenkivel kezet fogott.
    Hányan voltak a társaságban, ha összesen 136 kézfogás volt ?"

    -eredménye, az (547.oldalon):= 17.

    (Köszike, a "Vivi" nevében is !)
  • lally
    #4194
    -bízom benne, hogy;
    Írtál belőle (legalább egy): "közepes"-dolgozatot!
  • PrisonMan
    #4193
    nagyon szépen köszönöm!
  • lally
    #4192
    -hamá`egyszer belekezdtem, szenvedek még egy picit, legalábbis ehhez a feladathoz.

    Arra majd figyelj, hogy az R^2=100; azaz az R=gyök(100)=+-10 lenne a matekban!, de
    a negatív sugár az "kizárt", nem létezik !
    -hasonlóan majd a 2.pld: R=gyök(25), azaz R=+-5, és az R3=gyök(20) lesz.

    Az "Érintős" képletbe tehát helyettesítsd be először a P1(6;8) koordinátákat:
    (6-0)(x-0)+ (8-0)(y-0)=100
    6x + 8y = 100 ; és 2vel egyszerüsíthetsz, s ezután most rendezd ki "y="-ra.

    -ugyanígy járj majd el a P2(8;6) esetében is.
    Az általuk bezárt szöget pedig majd e 2db iránytangens-ből is megkaphatod.
    Metszéspontjuk pedig Ott_lesz, ahol ez a 2egyenlet egyenlő egymással.
  • lally
    #4191
    -az "E2; #3933."-vel nem lehet sok gondod, csak kiszámolni lesz eléggé pepecs meló.
    Origó középpontú a köröd, tehát itt az "u és v, eltolási pontjai" = (0; 0)

    -a P1(x1;y1) jelű pontban az Érintőd egyenlete:
    (x1-u)(x-u) + (y1-v)(y-v) = R^2

    amit majd "y= ..." kirendezve, "y=mx+b" alakra hozod
    (ahol "m= iránytangens"; "b= tengelymetszet").
    -Bocsi, de nekem itt, e fórumon gépelni, borzasztó.
  • PrisonMan
    #4190
    Sziasztok! Az alábbi feladatokban szeretnék segítséget kérni:



  • uwu200
    #4189
    Basszus most látom hogy rég meg van oldva:)
    Nem tudtam hogy csak a vicc kedvéért hoztad elő megint.
  • uwu200
    #4188
    ja az kimaradt, hogy csak egyszer szabad felkapcsolni, mégpedig első alkalommal.
  • uwu200
    #4187
    Egyébként a raboknak rohadt sokáig kell ott rohadniuk.
    Ha megbeszélik hogy mindenki a számlálón kívül csak felkapcsolhatja a lámpát, a számláló pedig csak le, akkor a 99. lekapcsolásnál fog biztossá válni hogy mindenki volt kint. Ehhez kurvasokszor kell kimenni mindnekinek, nem valami gazdaságos mérés.
  • uwu200
    #4186
  • commissioner
    #4185
    Egy égbolt magasságát becsülgető mattrészeg matematikust feljelent a MOL, mert illegálisan manipulálni akarta a benzinárakat. A bíróság életfogytiglan szabadságvesztésre ítéli, ezért egy börtönszigetre viszik, ahonnan csak egy módon szabadulhat ki: van egy lámpa az udvaron.....

    Ez nem elég életszerű? :D
  • ZilogR
    #4184
    Végülis mi van ezekkel a buzi rabokkal?
    Tud valaki egy jó matekpéldát, vagy kömálozunk még pár napig?

    Pl.: ha ma mattrészegre iszom magam és több napig leszek kómás és nem tudom melyik napon ébredtem, mi a valószínűsége, hogy holnap melóznom kell mennem?
    Ez egy matekpélda és életszagú.

    Vagy: közismert dolog, hogy a jegenyefák nem nőnek az égig. A környezetében található jegenyefák magasságát felhasználva adjon alsó becslést az égbolt magasságára.
    Ez egy vicces matekpélda és mérnök matematikusoknak különösen ajánlott.

    Vagy egy gyakorlati haszonnal kecsegtető példa: Egy országban mekkora legyen az üzemanyagok jövedéki adója, hogy az állam bevétele maximális legyen az üzemanyag eladásból, figyelembe véve a benzinturizmust. Lehet-e jó stratégia országon belül más árakra beállítani az üzemanyag árát? Ehhez kapcsolódó bónuszkérdés: Minden hír azt mondja, hogy a "MOL ennyivel meg annyival változtatta meg az üzemanyag árát", akkor miért változik más cégek üzemanyagának ára? Mekkora hasznot jelenthet egy másik termelőnek/eladónak/forgalmazónak(?) nem emelni az áron?
  • polarka
    #4183
    ennyi még nem elég, mert
    1. rab: nem volt kint, felkapcsolja.
    2. rab: nem volt kint, úgy hagyja és soha többet nem fontolja meg, h felkapcsolja-e.
    3. rab: nem volt kint, ő a számoló rab, 2-t számol (magával együtt)

    nem az a feltétel kell, h még nem volt kinn, hanem az hogy még nem volt kint úgy, h nem égett a lámpa
  • Thibi
    #4182
    Kétszer kell mindenkinek felkapcsolni, így ha 198-hoz ér a számoló,az azt jelenti hogy egy kivételével mindenki kétszer felkapcsolta a lámpát, de az az egy is legalább egyszer felkapcsolta.
    Csak az a gond ha például naponta egy rabot visznek ki,akkor kb 60 évig eltarthat a számolás, és ha közben a számoló meghal (vagy olyan aki még nem kapcsolt kétszer) akkor már végleg ott ragadnak
  • commissioner
    #4181
    Tegyük fel, hogy azt viszik ki először, aki számol, és egy felkapcsolt lámpát lát.

    Na, most légy optimista Pista! :)
  • Peti95
    #4180
    időközben kiderült a válasz:
    Mindig aki először megy ki az felkapcsolja a lámpát. Tehát ha valakit már pl másodjára visznek, akkor nem nyúl a kapcsolóhoz. Kijelölnek maguk között egy rabot, aki ha megy ki, mindig figyeli a lámpát. ha ég akkor valakit először vittek ki,így azt hozzáadja az eddig számoltakhoz és lekapcsolja a lámpát. Ha nem ég akkor nem vittek ki olyat aki előtte még egyszer sem volt kint, tehát nem nyúl a kapcsolóhoz és marad az az érték amennyit addig számolt. így a 100at elérve összetudja számolni,h mikor volt kint mindenki.
    Remélem érthető volt
  • commissioner
    #4179
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Vegyük úgy, hogy a rabok tudják még a szigetre érkezés előtt, hogy alapállapotban a lámpa nem világít. Mivel véletlenszerűen fogják kihívni őket az udvarra, ezért azt beszélik meg, hogy ha valaki kimegy, akkor felkapcsolja a lámpát, de csak abban az esetben, ha először van kint. Ha már fel van kapcsolva, akkor úgy hagyja.

    Az is a stratégia része, hogy lesz egy "számolórab", aki ha kimegy, és látja, hogy világít a lámpa, akkor tudni fogja, hogy már legalább 1 rab volt kint rajta kívül, és ezt észben tartja. Lekapcsolja a lámpát, majd visszamegy a cellájába.

    Ha legközelebb megint ő mehet ki az udvarra, akkor nincs semmi dolga, marad lekapcsolva a lámpa. Viszont, ha közben volt kint valaki, akkor látja a világító lámpát, így tudja, hogy rajta kívül már legalább ketten voltak kint.

    Ez a folyamat folytatódik addig, amíg fejben 99-ig el nem jut a "számolórab", mert akkor már biztosan kijelentheti, hogy mindenki volt kint az udvaron (legalább egyszer). Happy van! :)
  • ZilogR
    #4178
    Gondolom, olyasmi válasz nem jöhet szóba, h mindenki, aki volt kint, karcol egy strigulát a lámpaoszlopba, és ha megvolt a századik, akkor lehet menni szabadulni.

    Vmi affélével kell ezt átfogalmazni, h hogyan lehet 1 bittel egy ilyet megcsinálni.
  • commissioner
    #4177
    A feladat csak akkor oldható meg 100 %-os valószínűséggel, ha a rabok már a szigetre érkezés előtt tudják, hogy a lámpa milyen alapállapotban van, tehát hogy fel van-e kapcsolva vagy nem.
  • uwu200
    #4176
    Meddig sétálnak?
    Mi van akkor ha hosszú a séta, és ha valakit kivisznek, az kint marad amíg meg nem hal? Meg milyen időközönként viszik ki őket? Az se mindegy. Meg meddig él egy átlagos rab?

    Egyébként mivel el vannak szigetelve, a büdös éltbe nem fogják megtudni hogy volt-e kint mindenki. Minden alkalommal állítani kell az őröknek hogy bizony most már volt kint mindenki. Azt ha nem akkor úgyse engedik el, ha meg igen akkor életbe lép az alku.