4415
Matematika feladatok
  • polarka
    #4255
    nem írtad el
  • tigeroo
    #4254
    hopp, most nézem elis rontottam, mert 8/15 helyett 14/15.

    kikell vonni egymásból a fokszámot, és x a -19/60-on lesz a vége?
  • tigeroo
    #4253
    tudnátok nekem segíteni? van egy integrálós feladatom, nagyon egyszerű és emiatt fogom is a fejemet, de sehogysem tudom megcsinálni az egyszerűsítés után, lehet hogy valamilyen középsulis hiányosságom miatt. (de azért felírom a kezdést is hátha a menetét is elrontottam)

    szóval:



    hogyan tovább?
  • polarka
    #4252
    Tudod a k betű a g előtt kilót jelent, ami 10³. De mégiscsak rövidebb egy k-t leírni, nem? (k=10³ → kg=10³g)

    Akkor írj a számok helyére ismeretleneknek, amiket az ismertekből kapsz.
  • bigbigle
    #4251
    Ez nem is rossz, ha nem grammban kéne neki és ha nem egyenlettel kéne megoldani:(
  • polarka
    #4250
    Csak matek alapján megfontolva és tömeg%-ot feltételezve 24-9=15. Vagyis 9 tömeg%-nyit a 2,2kg-ból.
  • bigbigle
    #4249
    Üdv,

    Kéne egy kis segítség egyenletben mert elakadtam.
    A feladat: Mennyivel több kénsav van 2,2 kg 24%-os kénsavoldatban, mint ugyanennyi 15%-osban? (ez a része megvan)
    A 2,2 kg 24%-os kénsavoldatnak hány gramját kellene tiszta vízzel kicserélni hogy 15%-os kénsavoldatot kapjunk?
  • polarka
    #4248
    Vhogy folyton a fejembe volt, h kéne tudni jelezni, h kevesebb, mint 3 karakter jött a bevitelre, ezért lett nekem 12. De a feladat szerinti automata csak annyit tud jelezni, h elfogadta-e vagy sem a bevitelt, tehát fölösleges az elejét külön kezelni.
  • Hegi90
    #4247
    Közben egyébként megoldottam (gondoltam hagyok mindenkit gondolkozni ma estig), és tényleg 8 állapotból meg lehetett csinálni.

    "2 érdekes karakter 3-as ismétléses variációja" erre a megközelítésre pedig nem is gondoltam

    megoldás
    jff
  • polarka
    #4246
    Csak szisztematikusan kell haladni és gondolni minden lehetőségre. Ami nem túl nehéz, hiszen 3 betűt figyelsz, amiből kettő jó (számodra egyenértékű), 1 rossz. Amiből láthatod hogy valójában 2 érdekes karakter 3-as ismétléses variációja, amik szóba jöhetnek. Ezek száma 2^3=8 vagyis 8 állapot kell minden eset figyelembevételére. Ezeket célszerű volna egymás alá/fölé... tenni, hogy átlássad azt, h mindegyikről gondoskodtál.
    Javaslom az állapotok neveit is írd át találóan, h segítsen, mert így fölöslegesen köti le a gondolataid, h mégis melyik állapot miért is felelős.
    A kezdeti állapotok lerendezésével együtt 12.
  • pet0330
    #4245
    Bocs, mégse jó, de dolgozok rajta :D
  • Hegi90
    #4244
    jFlap
    feldobtam dropboxba
  • commissioner
    #4243
    [URL=http://kockafoci.blog.nepsport.hu/archives/2012/10/04/Pique_es_a_gorbe_leshatar/]Piqué és a "görbe" leshatár[/URL]
  • pet0330
    #4242
    (remélem nem tévedek :D )
  • pet0330
    #4241
    Készen vagyok! Mondd meg, hogy miben rajzoltad, és lerajzolom.
  • Hegi90
    #4240
    nem azonnal jelenik meg a kimeneten (csak egy "kimenet" lehetséges).
  • ZilogR
    #4239
    Kerestem jegyzetet hozzá és valszeg elszórakozok vele, de kívülállóként azért ne rám várj... :)

    Mellesleg: ezek a "jelek", amik átfutnak a hálózaton egyszerre, vagy "óralépésenként", történnek, azaz nem azonnal jelenik meg mindegyik ilyen bemenet-kimeneten az infó?!??!
  • pet0330
    #4238
    Ez elég bonyolult.....
  • Hegi90
    #4237
    hétfő... :D
  • pet0330
    #4236
    Mikorra kell? Holnap nekiállok, az ábra alapján megértettem (remélem) hogy mit kéne csinálni :D
  • Hegi90
    #4235
    "ha ezek közül valamelyiken"
    elírtam
  • Hegi90
    #4234
    így van.

    gyakorlatilag annyi, hogy a (háromszöggel jelzett) bementre adva szavakat betűnként dolgozza fel. A q "állapotokból" a kimenő élek mutatják, hogy adott betűre milyen (nem feltétlen, lásd q0-ban "b"-re nem megy sehova) másik q állapotba kerül.
    A végállapotokat jelzik a duplakörök - ha ezek közül valamelyik ér véget a szó, akkor felismerte, ha sima állapotban, akkor nem ismerte fel.

    Maga a működése a dolgoknek nem olyan nehéz, csak a feladta elég fura.
  • ZilogR
    #4233
    Én nagyon nem értek ehhez, tehát egy olyan valami kell neked, aminek a bemenetére az a, b, c betűkből álló szavakat kell küldeni és ha a 3. betű a vagy c, akkor szóljon, hogy ezt a nyelvet ismeri, amúgy meg nem?!

    Majd elolvasom a wikin, mi ez a véges automata dolog, mert a jelöléseket sem értem a rajzodon.

    Azt se tudom, h betűnként kapja meg? Honnan tudja, hogy egy szó véget ért? Na, ezeket kell még ma megtanulnom, h tudjak neked érdemben válaszolni...
  • Hegi90
    #4232
    Nem tudom mennyire lesz hardcore ide a feladat, de próba szerencse, én már napok óta ezen gondolkozok, és nem jövök rá a megoldásra. Ahány lyukat betömök, helyébe terem még ugyanannyi.

    Szóval a feladat:
    Adjon meg az adott nyelvet felismerő véges determinisztikus automatát!
    L = {w [eleme] {a, b, c}*|( w-ben jobbról a harmadik betű a vagy c betű)

    Jelenleg itt tartok, de ez pl nem jó ezekre a szavakra: "abababa", "abaaa"
  • kabel15
    #4231
    Köszönöm!
  • Lambda
    #4230
    Nem, 4021*75683
  • kabel15
    #4229
    Sziasztok!
    Ez a szám prím szám? 304321343?
    Ha nem akkor mivel tudnám elosztani?
  • lally
    #4228
    A komplex számokkal fogtok ott kezdeni; ezt követi majd a Determinánsok és a Mátrixok.

    -a deriválási, integrálási szabályok ismerete mit sem ér majd annak, aki nem tudja
    a simán 2dimenziós függvényeket kapásból, kvázi "fejből" ábrázolni!

    (Személyesen ismerek olyan személyt, aki böngészve is elérhetővé tette ezen magyararul írt, Bolyai-s könyveket)
  • Slipknot14
    #4227
    (48 / 2) * (9 + 3) = 288

    helyesen rendezve :) Egyébként a google elég hasznos, a beépített számológép megadja a választ. Csak a keresőbe beírod az eredeti műveletet és átrendezi neked
  • Bueno nacho
    #4226
    Valóban, el lett gépelve, az eredeti így nézne ki (apró szépséghiba, más az eredmény, de nem is ez a lényeg):

    48 / 2(9+3)

    Az a helyzet, hogy erről nem találtam semmilyen, ide vonatkozó anyagot. Mármint, hogy azt a rejtett szorzást magasabb prioritásúnak kellene-e kiértékelni, vagy simán mehet a balról jobbra módszer.
  • pet0330
    #4225
    Bocs mindent visszavontam.Tévedtem :D
  • pet0330
    #4224
    288?! :O 24*11=264 :D
  • pet0330
    #4223
    Először a zárójelben lévőt aztán pedig mindent sorban. A "rejtett" szorzás helyére írj egy sima szorzásjelet és akkor egyértelmű, ez semilyen más tulajdonsággal nem bír. Szerintem. tehát (ismétlem) szerintem 288.
  • lally
    #4222
    (Közben még a TV2 focimeccsét is nézve, ami a 32. percében: 2*sárga = 1_piros )

    Nem is véletlenül találták ki azt a vízszintes törtvonalat az "írógépes perjel" helyett !
    Az én olvasatomban, ez így írva; 48/22


  • Bueno nacho
    #4221
    Sziasztok!

    Egy nagyon pitiáner kérdésem lenne:

    Adott egy művelet: 48/2(9+2)

    A kérdés az, hogy a zárójel előtti szorzás bír-e magasabb prioritással - tekintettel annak rejtett voltára - vagy a standard kiértékelés szerint balról jobbra haladunk?

    Vagyis, az eredmény 2 vagy 288?

    Előre is köszönöm a segítséget!
  • gombabácsi
    #4220
    Fraktál kedvelőknek talán tetszeni fog a következő dolog.
    Kb. 10 éve találtam ki ezt a valamit. A videóból kb érthető lesz: http://www.youtube.com/watch?v=OykZ_9J6iiU

    A dolog lényege (ha esetleg a videóból mégse érthető), hogy van egy 3d forma, amelynek a vertexeit a normaljuk irányába elmozgatom és ezt ismétlem többször. Ezáltal érdekes formák alakulnak ki. Kicsit fraktál jellegű, de a természeti formák is eszembe jutnak ahogy nézem őket.

    A videó alatt van pár hasznos link. A dolgot a ResearchGate-re is felvittem (link a videó alatt), bár sok időm nincs foglalkozni vele.

    Ha esetleg ismertek olyan embert aki ért a matematikához és érdekelné valamiféle "kutatás" ezzel kapcsolatban, kérem vegye fel velem a kapcsolatot.
  • polarka
    #4219
    "A másodperc a cézium 133 atom alapállapotában a két hiperfinom szint közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusa."
    Csinálsz egy gépet, amivel ezt méred. Ezzel tudod mennyi 1s.

    "A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1 /299 792 458-ad része alatt megtett út hossza."
    Akkor már csak a megtett utat kell változtassad addig amíg a fényed az előbb leírt idő alatt meg nem teszi a távot és már tudni fogod mekkora az 1 méter.

    Persze a mérésed előtt ki tudod számolni a fénysebesség értékét, csupán a definíciók alapján. De attól még a méter és a másodperc meghatározásánál azt sehol nem használtad fel.

    c=s/t; ebből kell 2-t definiálni, teljesen mindegy melyik kettőt, a 3. adódik.
  • ZilogR
    #4218
    Ha út/idő lenne, akkor biztosan nagyon okos módszert használnak ;) de én ehhez nem igazán értek.

    Talán a Google "fénysebesség mérése", "fénysebesség meghatározása" találatok között lesz értelmes, ami eligazít...

    Persze az is lehet, hogy nem is fénnyel végzik a kísérletet, hanem valamilyen más elektromágneses sugárzással, amit könnyebb "kezelni"???

    Nem tudom, laikus vagyok ;)

    Az is eszembe jutott, de ennek adok a legkisebb valószínűséget, hogy a fénysebesség értékének meghatározásához valószínűleg(???) nem a "klasszikus" út/idő módszert használják. Elképzelhetőnek tartom, hogy más, pontosan mérhető természeti állandó értékéből számítják.

    De szinte biztos, hogy időt tudunk a legpontosabban mérni, így valami olyan mérés lesz, ami ezt kihasználja.
  • Peti95
    #4217
    én azt értem hogy egy állandó és hogy ezzel definiáljuk a métert.eddig jó is lenne csakhogy a méterrel definiáljuk a fénysebességet.az az út amit a fény adott másodperc alatt megtesz.
  • ZilogR
    #4216
    igen, mert a fénysebesség egy fizikai állandó: http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A9nysebess%C3%A9g

    Ezért fel lehet használni, mint "konstanst" a távolság definiálásakor.

    Ehhez persze az is kell, hogy az időt eléggé pontosan, pontosabban tudjuk mérni, mint a távolságot.