4415
Matematika feladatok
  • nyerek01
    #4295
    Mindegy hogy egy kockával háromszor, vagy három kockával egyszer. A számításod helyesnek tűnik.
  • Dzsini
    #4294
    különböző eset (számít a sorrend is, hiszen egy kockával dobunk háromszor) 216 van (6x6x6)

    A 12 prímtényezős felbontása 2x2x3, tehát a 12 szorzatként így jöhet ki (zárójelben a sorrendből adódó lehetőségek)
    1x2x6 (6 esetben)
    1x3x4 (6 esetben)
    2x2x3 (3 esetben)
    tehát van 15 nekünk megfelelő eset a 216-ból, az 0.069444444..., kb. 7%
  • nyerek01
    #4293
    Dobókockával háromszor dobunk. Mekkora valószínűséggel lesz a dobott számok szorzata 12?
  • Dzsini
    #4292
    A feladat nem írja, hogy felül is van kenyér.
  • nyerek01
    #4291
    1: hogy néz ki egy szendvics: kenyér,feltét,kenyér
    2: a változók helyére milyen szám kerül: 4,8,4
    van 4*8*4 olyan szendvicsed amiben egy feltét van, vagy sajt vagy felvágott. 4*5*4 + 4*3*4 adja azon szendvicsek számát ahol csak egy valami van a kenyerek között.
    Második része az olyan szendvicsek ahol két feltét is van, tehát 5*3 féle képpen választhatsz oda, innen jön hogy: 4*(5*3)*4
    Ha meg kombinatorika "nyelven": 4 alatt az egy plusz 5 alatt a 3 plusz 4 alatt az 1. (megformázottan, képletesen nem tudom hogy lehet ide beírni)
  • xido
    #4290
    csak vegás vagy csak húsos kombó benne van?
    van aki kérhet 1-2-3-4-5 szeletes husisat..van aki 1-2-3 szeletes sajtosat is,vagy az kizárt lett?:)
  • matyi0323
    #4289
    igen, erre találtam képletet is :)
  • matyi0323
    #4288
    Eloszor nekem is 92 jött ki, ilyen elven. Aztán meggyőztek, hogy nem jó, mert ez kombinatorika.(.bár nem indokolták miért nem jó és mi lenne a jó..) na és ott vesztettem el a fonalat.
    De ha már ketten látjuk így. köszi:)
  • Dzsini
    #4287
    Vagy lehet úgy is, hogy a "nincs sajt" és a "nincs felvágott" plusz egy változat, akkor 6x4, és ebből egyet le kell vonni, hiszen a "nincs"-"nincs" nem túl izgalmas.
    A 23x4 így is kijön.
  • Dzsini
    #4286
    Egy kenyérre mehet:
    + 5 szóló felvágott
    + 3 szóló sajt
    + (5x3) mindkettő (minden felvágotthoz minden sajt változat)
    ---
    23
    * 4 kenyér
    ----
    23x4 = 92

    Szerintem ez ennyi, nem? Túl sok kombinatorika nincs benne, józanparasztival számolható.
  • matyi0323
    #4285
    Sára a húsvéti locsolókat szendviccsel is kínálta. Egy szelet kenyérre vagy felvágottat, vagy sajtot, vagy mindkettőt tett. Hány szendvicset készített, ha 4-féle kenyérből, 5-féle felvágottból és 3-féle sajtból választott és nem volt két egyforma szendvics?

    Az ok, hogy konbinatorika, de itt el is akadtam :) Valaki levezetné nekem? köszi:)
  • bigbigle
    #4284
    Köszi szépen :)
    Így már megoldottam.
  • pet0330
    #4283
    Megoldod és megnézed, hogy melyik megoldás racionális :D

    Amugy meg a (x^2+3x)-t nevezd el egy másik változónak, és arra nézve másodfokú :) Aztán megoldod megint a 2 új egyenletet.
  • bigbigle
    #4282
    Hello.

    Tudnátok segíteni ehhez az egyenlethez egy olyan megoldási folyamatot írni amelyikkel az eredmény a racionális számok halmazán értelmezhető?

    (x^2+3x)^2-(x^2+3x)=6
  • Gascan #4281
    abban egyet ertunk h 250% novekedes kijelenteni (-100rol 150re) ertelmetlen

    erdekes dolgokat olvasgatsz.. tamogatom en is az ilyesmit :)
  • ZilogR
    #4280
    Háát, igen, az elmélet a fejemben nem találkozik a te gyakorlatoddal... ;)
    Egyszerű mérnökember vagyok és szabadidőmben a Hull-féle opciós ügyletek könyvet olvasgatom :) (de ha unom, akkor előveszem a Varian-féle mikroökonómiát lazulásnak - aztán vissza a mélyvízbe... :DDD )
  • Gascan #4279
    a -100 korrekcio peldaul olyan h kiszamlaztunk egy ugyfelnek 100 forintot, aztan visszakuldte h nem kell neki .. igy jon ki a -100

    koszi a segitseget...

    amugy te mivel foglalkozol?
  • ZilogR
    #4278
    Nem tudom, mi az a korrekció.

    Csak azt lehet mondani, hogy 250-el NŐTT a bevétel, nem pedig %-osan. Az a zavaró a példádban, hogy az előző évi éppen -100, mert ha mondjuk -30 lenne, az idei meg +220, akkor jobban látnád a dolgot.

    Ellenben lehet olyan %-os adatot kreálni, ami a múlt évi, az idei évre tervezett bevételhez viszonyít, mondjuk a tervezett bevétel NÖVEKEDÉS 220, de ti produkáltatok 250-et, ezeket már össze lehet hasonlítani, akár %-osan is (250-220)/220*100=13.6%, azaz a tervezett bevétel növekedésnél 13.6%-kal többet teljesítettünk.

    BTW: lássuk be, EZ azért nem egy Hal Varian példa szintű, még én is érteném, mit kell ezen elmagyarázni :))) ;)
  • Gascan #4277
    nem banki teruleten de penzugyin :)

    negativ bevetelnek a legfobb oka a korrekcio

    ugy latom helyesnek, hogyha -100 volt elozo negyedev, most meg 150 ... akkor baromsag azt mondani h 250%-al not a bevetel mert amihez hasonlitunk az korrekcio nem pedig bevetel

    egy jo modjat keresem annak h ezt erthetoen talaljam a fonoknek :)
  • uwu420
    #4276
    Pöttyet értelmesebb mint az én iderittyentett válaszom, de lényegébe én is erre akartam rávilágítani.
  • ZilogR
    #4275
    Yajj, ugye nem banki területen dolgoztok... :D ;)

    BTW nagyon konyhanyelven és egyszerűen:
    1.) A "bevétel" az bevétel és mindig pozitív vagy nulla.
    2.) A mérlegnek van egy "kiadás" oldala is, ami szintén pozitív vagy nulla.
    3.) A ti esetetekben az történt, hogy az előző évben a kiadás nagyobb volt, mint a bevétel - de ettől még mindkettő érték egy pozitív szám volt.
    4.) A te esetedet egy okos prezentációban így tálalnám: A megelőző évhez viszonyítva a bevételeink jelentősen nőttek és a cég kiadásait számottevően csökkentettük. A cég jelentős hasznot produkált, a mérleg pozitív. És itt jönnének a számok a bevétel növekedéséről és a kiadások csökkenéséről.

    5.) Pl.: egy számpélda:

    2012-es év Bevétel: 50.- HUF, Kiadás: 80.- HUF
    2013-es év Bevétel: 90.- HUF, Kiadás: 60.- HUF

    A 2012-es évhez képest a bevétel 80%-al nőtt, míg a kiadásainkat 25%-kal csökkentettük. Az idei év mérlege +30.- HUF


    Ebben az a jó, hogy nem jelenik meg a 2012-es év siralmas -30.- HUF mérlege és hidd el nekem, az ilyen prezentációkon részt vevők legalább felét nem is érdekli...
  • Gascan #4274
    :) ... 250% igen... nemtom minek irtam 167et :)

    szoval ugy gondolod h nincs ertelme osszehasonlitani a bevetel alakulasat olyan idoszakban amikor koltseghez hasonlitunk
  • uwu420
    #4273
    Ebben az értelmezésben elvileg -250% a növekedés csak hülyén néz ki.
    Ebből látszik hogy nem így kell csinálni.
    A bevétel az bevétel, vagy van vagy nincs. A költség nem bevétel!


    Így mondjuk megeshet hogy valójában a bevétel előző évben 0, most meg 250.
    A növekedés végtelen százalék.
  • Gascan #4272
    Sziasztok... egy egyszeru kerdesem lenne

    Bevetelt hasonlitunk ossze Ev az Evhez viszonyitva es van olyan h az elozo periodus negativ

    nos negativ szammal nem szoktak osztani de a kovetkezo egyenletnek ertelme azert van .. ti mit gondoltok?

    Elozo ev bevetel > - 100
    Jelen ev bevetel > 150

    Ev az Evhez mennyivel nottunk? ( 150 / - 100 ) - 1 = -167% .. most ha ezt megszorzom (-1)-el negativ oszto eseteben akkor kijon h 167%-al
  • uwu420
    #4271
    Ha jól értelmezem akkor az is.
    Ott kell kezdeni ahol a derékszögű háromszögek vannak. Ki tudod számolni ezek oldalainak hosszát egyszerű szögfüggvényekkel.
    Így eljutsz oda hogy ismerni fogod az ABH háromszög két oldalát és egy szögét, aminek az ismeretlen oldala x.
    Ott alkalmazod a cosinus tételt és kész.
  • S2000
    #4270
    Már semmi, hiba benne, hogy középen derékszögek vannak csak nincs berajzolva...
  • S2000
    #4269
    X-hossz kiszámítása, valaki? Olyan egyszerűnek tűnik, de eddig nem leltem megoldást :)
  • 12alpi12
    #4268
    Áhh, már mindegy, tegnap kellet beadjuk, de kis utánajárással és nagy megerőltetéssel nekem is ment (remélem).
    Barnacombú mufikát ettől függetlenül kaptok.
  • ZilogR
    #4267
    Hát, erre aztán sokan rá fognak ugrani :D
    Mellesleg a nicked be van írva a személyidbe? Akárcsak a tanáré?!?

    Nyomassad ide a kérdéseket, amúgyis döglik ez a topik. Bár 8.-os cucctól nem lesz nagy pörgés. Linkelj mellé valami jó barnacombú mufikát, hogy izgalmasabb legyen ;)
  • 12alpi12
    #4266
    Hali!
    Volna pár kérdésem (nyolcadik osztályos fizika). Nem matek, de aki egyiket érti szerintem konyít a másikhoz is.
    Kérdéseket privátban teszem fel, nem szeretnék lebukni (új tanár van, még nem ismerjük eléggé, akár itt is lehet aktív tag).
    Tehát ha tudsz segíteni dobj egy privátot és küldöm azt a pár kérdést.
    Ja és sürgős (nem kicsit, nagyon)!
  • Project Hydro
    #4265
    Az olyan 1576.25. Hozzávetőlegesen.
  • Thibi
    #4264
    integrate x^3 dx from x=4 to 9
  • tigeroo
    #4263
    és a határozott integrált hogy tudom megadni a wolframban?

    *nubhozzá*

    pl. 9-4 közötti int [x^3]-t hogy tudom beírni?
  • Project Hydro
    #4262
    Ejj öcsém, hol tanulsz? :D
  • ZilogR
    #4261
    magyarul: egyszerűsítsd x^n alakúra, azt meg könnyű integrálni.
  • tigeroo
    #4260
    köszönöm! ez sokat segített most!
  • polarka
    #4259
    Wolframalpha
  • polarka
    #4258
    http://www.wolframalpha.com/input/?i=Simplify[%28x*%28x^3%29^%281%2F5%29%29^%281%2F3%29%2Fx^%285%2F4%29]
  • polarka
    #4257
    Nem. De ha már általánosban nem gyakoroltad be eléggé a törtekkel való összevonást és szorzás-/osztást, akkor tanácsos számoló-/számítógépet használnod. Lásd példának a [URL=http://www.wolframalpha.com/input/?i=Simplify[%28x*%28x^3%29^%281%2F5%29%29^%281%2F3%29%2Fx^%285%2F4%29]]Wolframalpha-t[/URL]
    Ha pedig gyakorolnál és abban kérnél segítséget, hogy hol számoltad el, akkor nem elég csak a végeredményt közölnöd.
  • tigeroo
    #4256
    akkor a vége (átalakítás után) 60/17 * ( 60. gyök alatt X a 17-en) ?