1639
kémia meg minden....
  • polarka
    #1479
    ∫1/AB dA= -∫k dt
    Ahol az első integrál határai A0=A(t0) és A(t)
    A második oldalé pedig t0 és t. Viszont B A-tól nem független.
    Mivel A és B meredekségei azonosak, ugyanúgy fogynak, ezért B=A+c alakba írható. Az integrál kiszámolásakor pedig majd c=B0-A0 formában is átírható.
    Ekkor 1/AB = 1/(A*(A+c)) helyettesítés kell.
    Innentől már parciális törtekre bontás és lehet is integrálni, h az utolsó sorodban felírt egyenletet kapjad.
  • TommyC
    #1478
    eh hülye vagyok bocsi az természetesen dt, nem d[ T]
  • TommyC
    #1477
    így értettem:
  • TommyC
    #1476
    Valaki nem tudja, hogy egy A+B->T típusú reakció sebességét leíró differenciális egyenletét, ami r=-d[A]/dt=k[A][B], hogy lehet integrális formává alakítani? ([]:koncentrációk, k:sebességi együttható)

    Elvileg egy elég csúnya kifejezés jön ki:
    1/([B]°-[A]°)*ln(([B][A]°)/([A][B]°))=kt , ahol []°:kiindulási koncentrációk
  • TommyC
    #1475
    ha egy kicsit pontosabban letudnád írni, mert így fogalmam sincs mik ezek a betűk
  • barcames
    #1474
    köszönöm!
    -sorolja fel a képletben használt paraméterek (KOI,a,b,f,c) jelentését. KOI= (a - b) x f x 80/ c

    ebben a kérdésben tudnál segíteni? mert ezt nem értem:(
  • TommyC
    #1473
    mert valami akkor vezeti az áramot, ha vannak benne mobilis töltéssel rendelkező részecskék (pl. elektronok fémben, vagy ionok folyadékban)
    A deszt. víz csak nagyon kevés iont tartalmaz, ha a tiszta vizet vesszük, akkor abban ugyebár szobahőfokon OH- és H+ ionok vannak az autoprotolízis miatt.
    Ezeknek a koncentrációja pedig alacsony, szobahőmérsékleten: [OH-]=[H+]=10^(-7) M
  • barcames
    #1472
    valaki elírná nekem, hogy a desztillált víz miért rossz vezető?
  • TommyC
    #1471
    háhááá, megvan a 3.ZH :D neki is állok atomizálni a vegymű jegyzetet XDD
  • TommyC
    #1470
    hát, pontosabban fogalmazva a feladat nem az volt h ezt kiszámold, ha jól emlékszem hőátbocsátást kellet számolni, csak ahhoz kell a gőz hőmérséklete, ami így volt megadva.
    A mostani ZH más volt :D
    Amúgy szerintem nem befolyásolja a kondenzációs hőmérsékletet, ha párát tartalmaz, csak az entalpiája lesz kevesebb, így szerintem csak simán az 1.8 bar-nál kell kikeresni.

    de vegyipari műveletek nem igazán az én kenyerem :D, most várom a 3. ZH eredményeit .... jövőre meg labor :D
  • polarka
    #1469
    És elárulod hogyan lehet megtudni egy 5% páratartalmú 1,8bar nyomású gőz hőmérsékletét a táblázat alapján? :x
    Hátha mi is tanulunk belőle vmit :)
  • TommyC
    #1468
    arról szól :)
    közben megírtam 75%osra, ú.h. ment :P
    azért köszi
  • polarka
    #1467
    hát a jegyzetek nem túl bőbeszédűek :)

    Ez arról szól, h a telített gőzben is van kis mennyiségű kondenzált folyadék? Az i' meg i''-re meg nincsen tippem.
  • polarka
    #1466
    Forráspont-emelkedés törvénye
    Anno még Általános kémiában is volt, vagy itt már nem híg oldatok esetével kell számolni?
    Clausius-Clapeyron-t és a Raoult-tv.-t kell összegyűrni egy feltevéssel.
    Forráspont kell meg párolgási entalpia.
  • polarka
    #1465
    google első néhány találta közt volt KOI link
    A kérdéseidre benne vannak a válaszok.
  • dopli
    #1464
    Hali! A kedvenc fizkémtanárom a következő feladatot adta fel: Számold ki a ciklohexán ebullioszkópos állandóját! (A szükséges adatoknak nézz utána!)
    Annyit tudok, hogy ez magyarul moláris forráspont növekedést jelent, de hát mégis honnan nézzek utána és milyen adatoknak?
    pls help
  • TommyC
    #1463
    Lenne egy kérdésem vegyipari műveletek témakörben.

    Volt egy feladat ZH-n, aminek egy részében ki kellett számolni egy lekondenzáló gőz hőmérsékletét.
    A gőz nyomása 1.8 bar, nedvességtartalma 5%.
    A következő táblázat állt a rendelkezésre:
    Táblázatok
  • barcames
    #1462
    nem, órára kell és amit nem találok meg nem tudom kidolgozni azt ide beírom.
  • polarka
    #1461
    zsír
  • polarka
    #1460
    ezeket nem neked kéne megválaszold a kapott jegyzet alapján?
  • barcames
    #1459
    -milyen közegbe játszódik le a KOI meghatározás? ezt a közeget hogyan állítottuk elő?
    -az oxálsav mivé alakul a KOI meghatározásánál reakció végére?
    - az oldószer mivé alakul a reakció végére a KOI meghatározásakor? ezt milyen színváltozás követi?

  • barcames
    #1458
    köszönöm!
  • TommyC
    #1457
    meg persze az utolsó előtti sem (:
  • TommyC
    #1456
    az utolsó szerintem sem megy semerre
  • pet0330
    #1455
    Bocs amikortól vastag oda az egyenlőségjel elé [ b_] volt írva.

    Amugy máshogy is lehet magyarázni, az sokkal megfoghatóbb, ez egy dinamikus egyensúly, tehát a reakció egyszerre megy mindkét irányba és így beállt ez az egyensúly: TFH: CO és H2O ütközik, akkor végbemegy jobbra, ha CO2 és H2 ütközik akkor végbemegy balra, na most ha kiveszed a CO-kat, akkor az elsőfajta ütközésből kevesebb lesz, de a 2. fajta ütközések száma állandó marad( picit nő mert nő a koncentráció) tehát balrafelé nagyobb lesz a sebesség mint jobbra, tehát balra fog a reakció eltolódni)

    (Ez az egész csak olyan körülmények között működik, ahol ezek a reakciók végbemennek)
  • pet0330
    #1454
    Jó akkor csak szerintem nem megy semmerre az uolsó kettőnél, mivel az már korábbanleírt elv alapján a semmelyik irány nem tudja csökkenteni a hatást ami létrehozta.(ez a nyomásosra)A katalizátor pedig csak mindkét irányú reakciót meggyorsítja, tehát gyorsabban áll be az egyensúlyi állapot, de az állandó nem változik.

    Na a c-re: ([b]=a b anyag koncentrációja) Fel tudsz írni a reakcióra egy egyensúlyi állandót ha nem változtatgatod a dolgokat akkor ez állandó. K=[CO2]*[H2]/([CO]*[H2O])Na most ha elkezded kivenni a CO-t akkor hogy ez állandó maradjon akkor nőnie kell a [H2O]-nak és ezáltal csökkennie a [CO2]*[H2]-nek, tehát a reakció a víz keletkezése felé kell eltolódnia.
  • Máté94
    #1453
    Hehhe, ez nem fog menni. :D
    Az utolsó kettőnél nem értem, hogy miért nincs semmi, mert eddi nem volt olyan példa, hogy semerre, de hiszek neked.
    A c)-nél el tudod magyarázni, hogy miért?
  • Berselius
    #1452
    Ox. számok:

    Kovalens vegyületek esetén: Először felrajzoljuk a képletét, legyen a példa a metán:

    Vizsgáljuk az egyes elemek elektronegativitását! A hidrogéné 2,1, míg a széné 2,5. Ezek alapján -mivel a szénnek nagyobb az elektronvonzó képessége- a szén kap egy (-4)-szeres töltést, míg a hidrogén (+1)-est (a kötések polaritása miatt). Ezek csak parciális töltések, tehát nem úgy kell értelmezni a molekulát mintha egy C4- és négy darab H+ ionból állna, mivel ezek sokkal kisebb töltések. Ezek alapján tehát a metánban a szén ox. száma -4, a hidrogéneké +1.

    Egyszerű ionok: Az ox. szám a töltésszámmal egyezik meg, tehát pl. S2- ox. száma -2, vagy Ca2+ ox. száma +2.

    Összetett ionok: Azt tudni kell, hogy az összetett ionok töltése megegyezik a bennük lévő anyagok ox. számainak összegével. További fontos tudnivalók:
    - Oxigén ox. száma ált. -2, kivétel: peroxidok (-1) és szuperoxidok (-0,5) valamint a fluor-oxid (F2O, itt +2)
    - A fluor ox. száma mindig -1
    - A hidrogén ox. száma ált. +1, kivétel a sószerű (ionos) hidridek (pl. NaH), itt -1

    Ezek alapján pl. nitrátionban (NO3-) mivel az oxigén ált. -2, és ez nem kivétel, ezért ennek az ox. száma (-2), mivel 3 van belőle ezért -6. Ahhoz, hogy -5 legyen az összeg a nitrogéné +5 kell, hogy legyen.

    Talaj redoxipotenciálja: Ha a red-oxi potenciál érdekel azt leírhatom, hogy a talajnak mennyi azt nem tudom, gondolom függ az összetételétől.

    Elektronvezetők: hát nem tudom mire gondolsz, elvileg az elektromos áram is elektronokból áll, tehát az elektromos vezetők környékén érdemes keresgélni.
  • pet0330
    #1451
    Pl.: CO(g)+H2O(g) (oda-vissza nyíl) CO2(g)+H2(g)
    A jók:
    a)növeljük a víz koncentrációját-->jobbra
    b)melegítjük a gázlegyet-->endo
    c)megkötjük a CO-t-->balra
    d)katalizátort alkalmazunk-Sehova(csak gyorsít)
    e)növeljük a nyomást-->Semerre (jobb és baloldal anyagmennyiségre ugyan annyi és minden gáz)
  • Máté94
    #1450
    Akkor végül is melyik jó, melyik rossz?
  • Máté94
    #1449
    Igen, csak oda kell írni, hogy merre megy a reakció ezektől a hatásoktól. :)
  • TommyC
    #1448
    jaha, ezek szerint te írtad oda, hogy "-->exo"/"-->endo"
    mert azt nem tudtam értelmezni.

    Nem tudom pontosan mire gondoltál, amúgy van egy exoterm irány, meg egy endoterm irány, de kapásból nem tudom biztosra megmondani h melyik-melyik irány. Ki lehet számolni ha nincs megadva a molekulák standard képződéshőjéből a reakcióhőt, de ehhez is lusta vagyok most :D

    én vhogy így írnám:
    a)balra tolódik el
    b)endotherm irányba tolódik
    stb.
  • Máté94
    #1447
    Tehát a feladatom amit leírtam teljesen rossz? :D
    Csak, mert nem vagyok benne biztos, hogy értem.
    Egyébként köszönöm. :)
  • TommyC
    #1446
    így van, a reakciót néha a diák tolja el XD
  • vegicsek
    #1445
    A katalizátor pedig nem tolja el a reakciót, csupán hamarabb éri el a rendszer az egyensúlyt
  • TommyC
    #1444
    Le Chatelier elv: egyensúlyban lévő rendszer külső zavarásra úgy reagál, hogy a zavarás hatásait csökkentse.

    tehát vha van egy reakciód ami egyensúlyban van és t.f.h. balról jobbra exotherm (hő keletkezik), akkor ha kívülről elkezdjük melegíteni a rendszert, az egyensúly balra fog eltolódni, hogy a "zavarást csökkentse", ha jobbra tolódna el, akkor még több hő keletkezne, ez ellentmondana az L. C.-elvnek.

    Így pl. ha növeljük a nyomást, egy egyensúlyban lévő reakció abban az irányba tolódik el, amelyikben kevesebb molekula keletkezik, mert kevesebb molekula alacsonyabb nyomást jelent.
  • Máté94
    #1443
    Sziasztok!

    Kémiai egyensúly változása külső hatásokra (höm., konc., nyom.) valaki el tudná magyarázni valami hihetetlen egyszerű módon?

    Milyen irányú változások történnek az alábbi egyensúlyi rendszerben, ha

    Pl.: CO(g)+H2O(g) (oda-vissza nyíl) CO2(g)+H2(g)

    a)növeljük a víz koncentrációját-->exo?
    b)melegítjük a gázlegyet-->endo?
    c)megkötjük a CO-t-->exo?
    d)katalizátort alkalmazunk--exo?
    e)növeljük a nyomást-->exo?

    Köszönöm a segítséget!
  • barcames
    #1442
    hogyan határozzuk meg az egyes elemek oxidációs számát:
    - kovalens kötésű vegyületekben?
    - egyszerű ionok esetén?
    - összetett ionok esetén?

    - mit mutat meg egy talaj mérhető redoxi potenciálja?
    -mik az elektronvezetők?hogyan változik a vezetőképességük?

    Köszönöm előre is!
  • barcames
    #1441
    köszönöm!
  • Berselius
    #1440
    pH mérés: a klasszikus módja az indikátorok használata, ezek bizonyos pH-tartományok között megváltoztatják a színűket. A legjobb ilyen szempontból az univerzál indikátor, ami minden pH-értéket jelez. Egy újabb mérési mód az elektromos műszer, ennek működését sajnos nem ismerem.

    Gerjesztett állapot: Az atomon belül az elektronok az atommag körül keringenek. A Heisenberg-féle határozatlansági reláció miatt azonban nem tudjuk pontosan megmondani a helyét, tehát azt szokták mondani hogy az atompálya (tehát az elektron pályája) az a térrész az atomon belül, ahol az elektron 90%-os valószínűséggel van jelen. Ha az atommal energiát közlünk, akkor az elektronok ebből a térrészből kimozdulhatnak, ekkor beszélünk gerjesztett állapotról.

    pH skála: A pH skálát általában 0-tól 14-ig szokták megrajzolni, ezen 0-tól 7-ig található a savas kémhatás, a 7-es pH a semleges és 7-14 a lúgos/bázikus.