1639
kémia meg minden....
  • Broafka
    #1599
    ööö, te most így random mindenkinek beszólsz? vagy én ezt most már nem értem
  • Tau Tang Wou
    #1598
  • ocskoszilard
    #1597
    "emberek nézik át, és elég nehéz több millió szócikket lektorálni"
    hajrá, mehetsz oszt rektoráljál te is, ha ekkora a pofád
  • Broafka
    #1596
    erre csak annyit, hogy: A kivétel erősíti a szabályt.

    szerintem több millió szócikk van fent, ennek a 3/4 hiteles, és van pár ami nem, és emberek nézik át, és elég nehéz több millió szócikket lektorálni. És aki nem dolgozik, az nem is hibázik.
  • Tau Tang Wou
    #1595
    [URL=http://index.hu/tech/2013/01/06/leleplezodott_a_wikipedia_legnagyobb_atverese/]"Több mint öt éven át szerepelt a Wikipedián egy nem létező háborúról szóló, részletes szócikk, mire a szerkesztők észrevették, és törölték. A Bicholim-konfliktus alighanem az online enciklopédia történetének legnagyobb trollkodása,..."[/URL]

  • Tau Tang Wou
    #1594
    A lehetőség előtted áll, linkelj hitelesebbet.
  • ocskoszilard
    #1593
    majd ha értelmes leszel, gyere vissza
  • vegicsek
    #1592
    /facepalm

    ennyi erővel amit egy részeg doktorandusz felrak az intranetre a másnapi előadásához, az hitelesebb :)
  • Broafka
    #1591
    egyébként én nem értem a wikipédia ellenességet. Ahol nincs kiírva, hogy nem látta tudományos hitelesítő, az szerintem megállja a helyét. Persze lehetnek bennük hibák, de már régóta nem olyan egyszerű és közönséges a wiki, hogy bárki beleírhat bármit, aztán az úgy van
  • Tau Tang Wou
    #1590
    Tényeket ha lehet kérnem.
    Véleményeket illik alátámasztani bizonyítékokkal.
    Majd, ha elsajátítottad az értelmes vita alapszabályait, gyere vissza.
  • ocskoszilard
    #1589
    jó, most már belátom, don't feed the trolls..
  • Tau Tang Wou
    #1588
    Azt ugye beismered, hogy ezzel a hozzászólásoddal most nem mondtál semmit?
  • ocskoszilard
    #1587
    annak elég hiteles, aki tudja, hogy mi az igaz belőle, mellesleg az egyetemi jegyzetekben is van hiba
  • Tau Tang Wou
    #1586
    A wiki biztos hitelesebb, mint egy egyetemi jegyzet.
  • vegicsek
    #1585
    elejéről lemaradt:
    Felhívom a figyelmed az eredeti kérdés részletére:
  • vegicsek
    #1584
    Ezek közel vannak a moláris tömegekhez


    Én elhiszem hogy te lobogtatod ezt az egyetemi diát és vered a melled, hogy jobban tudod, de próbálj már meg kicsit túllépni ezen.
    Tessék ennyi erővel idézek neked egyet a wikiről:

    "Noha előállítható a 100%-os töménységű, ún. füstölgő kénsav (vagy még töményebb óleum) is, a gyakorlatban 98,3%-nál töményebb savat a kén-trioxid (SO3) párolgása miatt nem használnak. A gyakorlatban használt tömény kénsav 96(±2) %-os."


    Ugyanilyen közelítő hasonlóság felfedezhető a másik két savnál, is. pont.
  • Tau Tang Wou
    #1583
    Ja, érdekes, csak kár, hogy már a kérdés sem igaz.

    Lásd #1570 -ben lévő link.
  • Berselius
    #1582
    Ezen már én is gondolkodtam... De fogalmam sincs :D
  • vegicsek
    #1581
    Amúgy igen, full elbeszéltek egymás mellett.
    Másfelől kedves Tau Tang, lerí rólad hogy csak kötekedsz, holott valahol érdekes ZilogR kérdése, és ő nem az az ember akinek el kell magyarázni mi az a tömegszázalék, meg hogy létezik óleum.
  • ocskoszilard
    #1580
    a klórnak pont azért 36,5 a moltömege, mert bele van számítva a két izotóp, de lényegtelen, a koncentráció meg a tömegszázalék két külön dolog, az egyik oldott anyagmennyiség mol/dm^3-ben megadva, másik meg oldott anyag tömege oldószer tömegéhez viszonyítva
  • Broafka
    #1579
    szerintem tök elbeszélünk egymás mellett, én nem írtam olyat, hogy bármit is összeadnék (összeöntenék) bármivel, ezt most így nem egészen értem, hogy kapcsolódott ide
  • Tau Tang Wou
    #1578
    A tömegszázalék az jellemzően nem térfogat és anyagmennyiség érték, hanem koncentráció. Az első kettő összeadható, az utóbbit meg nem célszerű.
    (Vannak erre szakszavak, most nem ugrik be)
    (1L 40%-os + 1L 10%-os, az nem 2L 50%-os)


    Lehet neked 40% os vodkád 1 deci is meg egy hordóval is, ugyanúgy 40 %-os.
  • Broafka
    #1577
    én azt értem, de amiről ZilogR írt az a moláris tömeg, másfelől meg a tömegszázalékról egy sósavoldatban, ami viszont azért volt "hülyeség" mert az nem feltétlenül csak 36,5%-os lehet, ezt próbáltam kifejteni :)
  • Tau Tang Wou
    #1576
    A klórnak két stabil izotópja van.
    Egyik 35-ös tömegű, 75%-ban van jelen a természetben, a másik 37-es tömegű, 25%-a az összes klóratomnak.
  • Broafka
    #1575
    igen, de a 36,5 az a moláris tömeg, és 36,5 tömegszázalékos oldat bárhogy kijöhet! mondjuk van 100 g oldatod akkor abban 36,5 g oldott anyag van, vagy legyen 300 g oldatom akkor 109,5 g HCl van benne
  • Tau Tang Wou
    #1574
    "Kicsit kezd zavaros lenni a vita (ellenvita)"

    Úgy jön ki a 36,5 , hogy van 25% 38-as tömegű sósav meg 75% 36-os tömegű sósavmolekula.
  • Tau Tang Wou
    #1573
    Most az a bajod, hogy még az eredeti számaidat sem tudod semmivel alátámasztani, vagy mi?

    BTW: csak mellesleg említettem meg. És igen csak sok köze van egymáshoz a moláris tömegnek meg az atomtömegnek.
  • ZilogR
    #1572
    Semmi gond, Tau barátom, ne éld bele nagyon magad.
    Próbáld látni az érdekeset benne.

    Ellenben, ha valóban érdekel a dolog, lehet egy olyan szép gyűjteményt csinálni a szervetlen savakból, ahol egymás mellé rakjuk a tömény sav tömeg%-os összetételét (koncentrációját) és a moláris tömegét. Vajon 5-10-15 savat ha talál az ember, ott is igaz-e ez a KÖZELÍTŐ(!) kapcsolat, vagy éppen a gyakorlatban legtöbbször előforduló háromnál esik véletlenül(!?) ilyen közel egymáshoz ez a két érték.

    BTW: ha valaki izotópok tömegeivel és azok arányaival a molekulákon belül fog jönni, az inkább el se kezdjen postolni. Ez a kérdés a lehető leglényegtelenebb ebben a témában. Másfelől azonnal sütni fog róla, hogy jaja, picsaokos, de a tudását semmire sem tudja használni. Nem tud modellt alkotni, azaz csak az akadályok villognak a szeme előtt, nem tudja a dolog egyszerűségét megragadni. Sok paszulyt kell még ahhoz enni és sok farmergatyának kell az ember seggéről lerohadni a laborban... :D
  • Broafka
    #1571
    a HCl MOLÁRIS tömege (g/mol) az 36,5. Kicsit kezd zavaros lenni a vita (ellenvita)
  • Tau Tang Wou
    #1570
    Itt van pl. ez az anyag, egyik számod sem stimmel.

    Egyáltalán honnan származnak ezek a 36,5% 63%, 98% számok?

    Mellesleg egy HCl molekula tömege nem 36,5 Da. Nincs ilyen tömegű HCl molekula.
    Ez a szám egy átlagolás eredménye.
  • ZilogR
    #1569
    Amikor egy vegyész azt mondja, hogy tömény, akkor sósavból 36.5%-os vizes oldatra, kénsavból 98%-os vizes oldatra, salétromsavból olyan 65%-os vizes oldatra gondol. Ezek közel vannak a moláris tömegekhez. Ennyi a kérdés lényege. Persze kismillió szervetlen sav lenne, amire ez nem igaz, de ha több ilyenbe fut bele az ember, akkor arra gondol, hogy erre lehet valami magyarázat, talán nem véletlen.
  • Tau Tang Wou
    #1568
    Pl van 99%-os kénsav és 65% salétromsav is. De salétromsavból még 100-ig akármilyet lehet csinálni.

    Vagy a "mezei" mód az valami szabadalmaztatott tudományos eljárás?
  • ZilogR
    #1567
    tömeg% és koncentrált oldatok, olyanok, amit "mezei" módon elő lehet állítani (tehát nem óleum, pl.)
  • Broafka
    #1566
    ez miért is? most tömeg%-ról beszélünk? mert van 80%-os kénsavoldat is
  • Tau Tang Wou
    #1565
    Kicsit erőltetett ez a találati pontosság.
    Szóval semmi jelentősége és még csak nem is igaz.
  • TommyC
    #1564
    én úgy tudom véletlen, legalábbis nem ismert ...
    általános kémiából (egyetemi) említésre került a jelenség, de különösebb magyarázatot nem kapott
  • ZilogR
    #1563
    Kérdeztem már itt és akkor se jött rá válasz, így újra felteszem:

    Savak vizes oldatának töménysége miért egyezik meg a sav moláris tömegével?
    Sósav: ~36.5%, Kénsav: ~98%, Salétromsav: ~63% és így tovább...
  • Broafka
    #1562
    hali, keresek középiskolás emelt kémia érettségire készülő (végül is nem kell feltétlen középiskolás, csak légy benne a témában) embert.
    Jó lenne összeülni feladatozni, vagy legalább megbeszélni a dolgokat, akár facebookon vagy személyesen... vagy itt.
  • georgesmatyas
    #1561
    Milyen szintézistervező programokat ajánlanátok?
    van szabad elérhetőségű, vagy demó?
    Ezeket találtam, de csak azt telepítem amelyikről jók a tapasztalatok és ha elakadok van itt egy szakidani
    WODCA (Linux)
    SynGen
    RAIN
    Chiron Chemprotect
    Ractor (java)
    OSET
    Symbiosys ARchem

    ? tehát?
  • polarka
    #1560
    Jah, hát középsuliban és ált iskolában szarul van leírva. Nekem is elment rá jó sok időm, míg rájöttem. Veszprémi Tamás: Általános kémia -ban úgy emléxem egész részletesen le van írva és nem csak ez. Sztem, ha komolyan érdekel a téma, akkor érdemes beszerezni, felsőoktatásban is hasznát veszed.
    Ha jól emléxem:
    A sav disszociációjakor elvileg nagyságrendekkel több az egyszeres ion, mint a 2szeres. Ezért volnának helyesebbek az enwikin levő reakcióegyenletek. Bár azok nincsenek kisebb lépcsőkre bontva.
    4H+ ből és 2O2- lesz 2H2O, ott van az ábrádon is.
    PbO2 az elektrokémiai potenciálja kisebb, mint az Pb-nak, így több proton gyűlik oda (ettől lesz pozitív).