1639
kémia meg minden....
  • Bnum2
    #1639
    A Jar Pure & Clean -re tippelek, 0% illatanyag, 0% festékanyag.
  • ximix #1638
    Általában vegyszereknek van adatlapja (vagy mifenéje) ott ha írnak összetevőket lehet találsz hasonlót itthon is.
    gugli link

    A wiki szerint kis hazánkban a JAR néven fut, hogy összetevőben is azonos e passz, ez amúgy olyan angolos, mint az Opel és a Vauxhall . .:D
  • Bnum2
    #1637
    Talán nem vágok senki szavába. :-)

    Egy grafénnel kapcsolatos cikkben említve lett a Fairy Liquid (angol) mosogató szer.
    Milyen magyar mosogatószerrel lehetne helyettesíteni?
  • hofi55
    #1636
    Sziasztok!

    Egy kis segítség kellene anyagok közötti reakciók terén.
    Ezek az anyagok a: salétromsav (69%); sósav(36%); folysav(49%); kénsav(30%). Az lenne a kérdésem, hogy ezek a savak ha érintkeznek egymással milyen reakciók várhatók. A veszélyességük miatt lenne érdekes.
    A segítséget előre is köszi,
    András

  • Silber
    #1635
    Tisztelt felhasználók!

    A minap eszembe ötlött valami, ami sokak számára hasznos lehet. Némi kutakodás után rájöttem, hogy nem található olyan magyar nyelvű weblap amelyen a megfelelő színvonalon lehetne információkat találni, más személyektől (ideális esetben szakemberektől) kérdésekre választ kapni, vagy esetleg csak beszélgetni a vegyipar különböző szekcióiról. Angol nyelvterületen több is létezik, pl. a Chemicalforums.
    Ennek ismeretében szabadidőmben felépítettem egy (phpBB-motoros) fórumot, amely remélhetőleg képes lesz ezt a hiányt pótolni ( http://kemiaforum.atw.hu ). Azonban, hogy ezt elérhesse és mindenki profitálhasson belőle, először meg kéne tölteni kémiaorientált egyénekkel, témákkal és kérdésekkel. Itt jöttök Ti a képbe.
    Ha a házi feladat, szorgalmi- vagy vizsgaidőszak, esetleg csupán egy otthoni spontán elkövetett eszmefuttatás során kérdésetek merül fel tegyétek fel ott (is), így a témát behatóbban ismerő személy(ek) által még választ is kaphattok rá.
    Az oldal mindenki érdekeit szolgálja, található rajta magasabb illetve könnyebb szekció is, ha esetleg odatévedne 1-1 fiatalabb potenciális kolléga.

    Előnyök:
    - Sokkal átláthatóbb, mivel a témakörök rendszerezve vannak. Bármilyen, régebben feltett kérdés könnyedén visszakereshető, és gyorsan megtalálható
    - Bárki szabadon regisztrálhat
    - Sok embert képes tömöríteni, így a legváratlanabb helyről érkezők is segíthetnek
    - A személyes kérdések során fellépő szorongás és facebookos csoportokkal ellentétben nyugodtan feltehetsz bármilyen, mások számára evidens kérdést. Nem tudjuk ki vagy (hacsak nem feded fel magad önszántadból), így nem is nézhet le senki
    - Minél több választ adsz, annál magasabb posztba kerülsz (Metán->Dekán). Ez természetesen nagyobb elismerést is jelenthet
    - Tervbe van véve szakemberek (tanárok, végzett vegyészek-vegyészmérnökök) bevonása az oldal életébe, és számuk bővítése az idő haladtával
    Utoljára szerkesztette: Silber, 2014.10.13. 20:30:06
  • kl24h
    #1634
    1 mol anyagmennyiségben van Na atom vagy molekula, ami 6,023*10^23 (látom a táblázatba a 6,023 helyett 6-t vesznek).
    Az N/Na megadja a molok számát vagy fordítva N = n*Na.
    Tehát az elsőt megoldva....:
    be van írva az molokhoz hogy 3, tehát a CO van 3 mol, ami azt jelenti, hogy a molekulák száma N = 3*6*10^23 = 18*10^23 = 1.8*10^24.
    a CO molakulatömege: 12(C-nek)+16(O-nek) = 28 ez lenne a moláris tömeg, viszont a tömeg = 3*28 = 84 (vagy a tömeg = moláris tömeg * molok száma).

    A második példánál meg van adva a tömeg ami 150 g. Na itt ki kel számold a C2H6 moláris tömegét (vagy molekulatömegét):
    2*12 + 6*1 = 30, az anyagmennyiség (molok száma) = 150/30 = 5 és a molekulák száma 5*6*10^23 = 30*10^23 = 3*10^24.

    Na így tovább a többit is...
    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2014.10.01. 20:19:16
  • bazsidiver
    #1633
    Hi!
    Van ez a táblázat:m[IMG]http:// www.kephost.com/image/4yO[/IMG],
    a moláris tőmeget tudom hogy kell kiszámolni, de az anyagmennyiséget nem értem (tudom hogy N:Na de hogy kell használni ezt a képletet?), a tömeget tudom, viszont a molekulák számának a kiszmolását egyáltalán nem: megint van egy ilyen gönyörű képlet hozzá hogy nxNA de mi az a N(alsó index) A? És a végeredményben pl: 1,8 x 10 a 24.iken mitől fűgg a felső index?
    Nagyon hálás lennék ha segítenétek.
    Utoljára szerkesztette: bazsidiver, 2014.09.29. 18:08:27
  • vegicsek
    #1632
    Pontos választ kétlem, hogy bárki is tudna adni ilyen rengeteg komponensű anyag kapcsán mint a propolisz, de az alkohol mint szerves oldószer mindenképpen alkalmasabb szerintem.

    Tanácsnak még annyit, hogy sokkal hatásosabb, ha 3 részletben próbálod meg az extrahálást.
  • atisss66
    #1631
    Sziasztok! Érdeklődnék olyan ügyben, hogy nem tudja e valaki, hogy, ha:
    "A" verzió:

    1 liter forróvízben 50 gr hamuzsírban 100 gr propolisz feloldva, 8 napig
    gyakran rázogatva, aztán leszűrve.

    "B" verzió:

    1 liter 96%-os szobahőmérsékletű alkoholban 100 gr propolisz feloldva, nyolc napig rázogatva, aztán leszűrve.

    Mi történik a két féle módszernél, mi oldódik fel egyiknél-másiknál, mi ülepszik le/ a hamuzsíros változat 8 nap múlva leülepedés utáni szűrést javasol(de amúgy még 1 év múlva is ülepedett, most már tiszta , nincs semmi nemű ülepedés)/

    Az is érdekelne, hogy a két oldási módszerrel kezelt anyagok közt, mi a a különbség, mi marad meg a "letisztult" oldatokban egyikben is, másikban is és a benne maradt anyagokat/ami nem oldódott ki pl. viasz/ lehet e, és hogyan lehet belőle ezeket "kivarázsolni".


  • jani1223
    #1630
    Helllosztok!
    Valaki tudna ebben a feladatban segíteni hogy kellene megoldani?
    Fontos lenne előre is köszönöm!
    Egy háromértékű fém sójának oldatát 2 amperrel 30 percig elektrolizáljuk. Az oldat 100g és 9,107m/m%-os. A katódon 1,7247 g fém válik ki és mellette 247,3 standard cm3 gáz. Az anódon1251 standard cm3 gázelegy keletkezik. Mi só összetétele?.
  • Aquir
    #1629
    csak átváltod hogy a hígabb NaOH köbcentimétere a nagyobb koncentrációjú oldat mennyi köbcentiméternének felel meg, nem? Onnantól a koordinátarendszerben egységes a cm3
  • Ria01
    #1628
    Sziasztok! Óriási segítséget szeretnék kérni. Sose csináltam még titrálást, de most kellett. 0 pH-s oldatot kellett, ami HCl-lel lett kezelve 5,5 pH-ra felvinnem. Erre két különböző koncentrációjú NaOH mérőoldatot használtam (5 mol és 1 mol). Titrálási görbét kellene csinálnom, de azt mondták, hogy mivel kétféle koncentrációt használtam így valamit számolnom kell, mert így együtt a kettő nem ábrázolható simán. Először 5 mol NaOH-t használtam aztán átváltottam 1 mol NaOH-ra, hogy kisebb mértékben növekedjen a pH. Mindkét mérőoldatból 100 köbcenti állt rendelkezésemre, míg a kezelt oldatból 50 ml volt. Hogy számolok így adatokat, hogy tudjak titrálási görbét ábrázolni?

    A segítséget nagyon szépen köszönöm!!!
  • ZilogR
    #1627
    ...ennyi kellene, ha nem lenne neki 5 molnyi kristályvize, de mivel van, ezért 102.94g×(248.21g/mol)÷(158.11g/mol)=161.6g Na2S2O3.5H2O-ra van szükség. (A 248.21 és a 158.11 a kristályvizes és a nélküli moltömeg)
  • Zero 7th
    #1626
    Leginkább csiszolópapírral. Az igazából fémsó, a rugó anyagából lett. Le kell szedni a maradékról. Megpróbálhatod előtte lemosni, hátha oldja a víz.
  • kjhun
    #1625
    Sziasztok

    Mivel lehet, az elemekből kifolyt és kiszáradt fehér/zöldes savmaradékot, a fémekről (Lásd: távirányítókban lévő rugó), és műanyagokról (készülékház, váza) eltávolítani? Gondolom, mindenki találkozott, már ezzel a kellemetlen jelenséggel.
  • roselngold
    #1624
    Nagyon köszönöm a választ. :)
  • ocskoszilard
    #1623
    ja mégsem, elnéztem :D

    ha 100g víz old 70g nátrium-TIOszulfátot, akkor 170g oldatban van 70g
    tehát 250g-ban (250/170)*70=102,94g szükséges hozzá
  • ocskoszilard
    #1622
    175g
  • roselngold
    #1621
    Sziasztok, Kérnék egy kis segítséget:

    250 gramm 20 C-on telített nátrium-trioszulfát-oldat előállításához hány gramm kristályvíztartalmú nátrium-trioszulfátra (Na2S2O3*5H2O) van szükség? 100 g víz 20 C-on 70gramm nátrium-trioszulfátot old.

    Köszönöm!
  • ocskoszilard
    #1620
    1.
    Meg vannak adva a tömegszázalékok, meg az ismeretlen moltömege. Egyenes arányossággal kiszámolod, hogy 113g-ban mennyi g C, H és Cl van [ pl C-re: (113g/100g)*31,85g=35,9566g, ami kerekítve 36]
    Így kijön, hogy egy mol anyagban van 36g szén, 6g hidrogén és 71g klór, leosztod ezeket a moltömegükkel, kijön, hogy a C:H:Cl arány 3:6:2, vagyis az összegképlete C3H6Cl2

    2.
    a képlete C6HxBr(6-x), mivel 6 hidrogén lehet rajta összesen, vagy 6 bróm
    atomtömegek C:12, H:2, Br:80
    felírod az egyenletet, hogy 236g/mol = 6*12g/mol + x*1g/mol + (6-x)*80g/mol, ebből kijön, hogy x=4, vagyis 4 hidrogén, és 6-4=2 bróm lesz a benzolon.
    Tehát van egy C6H4Br2 molekula, ami lehet orto-, meta- vagy para-dibróm-benzol, vagy 1,2-, 1,3- és 1,4-dibróm-benzol

    remélem érthető, ha nem, akkor szólj =)
  • balintk
    #1619
    Helló! Két feladathoz kérnék szépen segítséget:

    1.
    Egy halogénezett szénhidrogén 31,85 tomeg% szenet, 5,32 tömeg% hidrogént és 62,83 tömeg% klórt tartalmaz. Mi A halogénvegyület összegképlete, ha a moláris tömege 113 g/mol?

    2.
    Hány brómatomot tartalmaz az a brómozott benzolszármazék, amelynek a moláris tömege 236 g/mol? Rajzold le, és nevezd el az adott brómvegyület lehetséges konstitúciós képleteit!

    Előre is köszönöm!
  • ocskoszilard
    #1618
    Így naggyából átfutva ez nekem az ipari folyamatos technológiának tűnik, otthonra elég feleslegesnek tartom, meg nem hiszem, hogy csak úgy lehetne minden nélkül galvanizálni rendesen. Meg rosszul is írtam, vas(III)kloriddal lehet, de az ott van benne.
  • neoone
    #1617
    Itt írják: nyák készítés
  • ocskoszilard
    #1616
    ilyenről még nem hallottam :D
  • neoone
    #1615
    Szia.
    Az általad említett módszereket mind ismerem, használtam már.
    Amiről én írtam, azt a net-tem talált ismertetőben olvastam - csak a maratófürdő összetételét nem írták le. A lényege a következő: negatív fényérzékeny fóliával levílágítani, előhívni. A mintázatról leoldódik a védőréteg, ezt követően galvanizálni a nyákot - így a mintázat ónnal vonódik be. Majd lemosni a maradék fényérzékeny fóliát és ezt követően mehetne a maratóba. Ahol a maratószer az ónt nem csak a rezet oldaná. A leírás szerint erre a lúgos maratószerek a jók, de csak ennyit írtak.
  • ocskoszilard
    #1614
    Hali
    Hát erről még nem hallottam, de nyákot már csináltam. Két lehetőség van, ami szerintem egyszerű, hidrogén-peroxid+sósav, vagy vas(II)klorid. Én alkoholos filccel rajzoltam fel az áramkört, boltba vettem készen maratófolyadékot (a vaskloridot) és azzal marattam le, mivel H2O2-ot nem igazán lehet kapni, a patikában meg ami van, az erre a célra nem éppen a legjobb, nagyon sok kell egy kis nyákhoz is. Ha meg van vaskloridod, akkor vízbe kell feloldani, meg talán kis sósav kell hozzá, de a hobbielektronika.hu-n is találsz jó dolgokat.
  • neoone
    #1613
    Kedves fórumozók.
    Szeretnék nyák-ot készíteni óngalván maszkolással. Ehhez a technikához kellene " szelektív maratófürdő ". Mely a galvanizált részeket nem, csak a szabadon maradt réz felületeket marja le. Ebben kérnék segítséget, mert feltúrtam a net-tet, de csak annyit sikerült kideríteni, hogy van ilyen maratőfürdő, de az összetételét viszont sehol sem találtam.
    Tehát aki tud az kérem segítsen. Előre is köszönöm.
  • KnightRider
    #1612

    Sziazstok kedves Kémikusok, a segítségeteket szeretném kérni.

    Egy sárgaréz tárgyat szeretnék antikolni. Most fényes, szép új, de úgy kéne kinéznie, mintha évekig a szabadban strapálódott volna.
    Tudtok javasolni valamilyen vegyszert, amivel elérhetem ezt a hatást? Boltban kapható, hétköznapi dologra gondolok itt elsődlegesen, nincs kulcsom a gimis kémiaszertárhoz :D

    Előre is köszönom a tanácsokat!

  • TommyC
    #1611
    :)
    Hát igen ... volt szerencsém a Br2-hoz, mert az aszkorbátot azzal oxidáltuk dehidroaszkorbáttá in situ, meg volt szerves labor gyakorlat is acetanilid brómozása ... én akkor reszkettem :D
  • ocskoszilard
    #1610
    igaz, azt elfelejtettem, már régen volt az a labor, de arra emlékszem, hogy olyannal kellett semlegesíteni, amit nem kéne magadra locsolni :D
  • Broafka
    #1609
    hát igen, a benzolról tudtam, hogy karcinogén :)
    mondjuk most már mind1, elég nehéz volta kémia emelt, nem is lesz meg a kívánt eredmény :( októberben újrapróbálkozok, csak még egy évet kell várnom akkor is hogy fölvegyenek :(
  • TommyC
    #1608
    "A benzol nem viselkedik telítetlen vegyületként, nem lép addíciós reakcióba a brómmal. A benzol apolárissága miatt nem elegyedik a vizes oldattal, összerázáskor kivonja az apoláris brómot a vizes oldatból, és így a felső fázis lesz a sárgásbarna színű, a brómos víz elszíntelenedik. Katalizátor (vaspor) jelenlétében reagál a brómmal, de szubsztitúciós reakció játszódik le"

    Szóval a brómos víz elszíntelenedik, mert a benzol kivonja belőle a brómot, de nem reagál el vele, csak katalizátor (valamilyen Lewis-sav) jelenlétében.
  • TommyC
    #1607
    csak katalizátor jelenlétében lehet a benzollal reakcióba vinni a brómot, klórt
    ráadásul elég karcinogén a benzol, be is van tiltva már. szerintem ne moss vele kezet :D
  • ocskoszilard
    #1606
    nem vagyok benne biztos, de lehet még a benzol is, laborba mintha azt mondták volna balesetvédelmen, hogy ha bróm vagy brómos víz megy a kezünkre akkor benzollal kell lemosni, vagy fordítva, más nem jut eszembe most
  • Broafka
    #1605
    hmm, kicsit többre számítottam, de köszönöm, a hangyasav jól jött. Még párat tudsz mondani? :$
  • ocskoszilard
    #1604
    fém magnézium elszínteleníti (Mg + Br2 = MgBr2, ez sima redoxi reakció
    a másik, hogy hangyasavat öntünk hozzá (HCOOH + Br2 = 2 HBr + CO2)
  • Broafka
    #1603
    nah így gyorsan akkor kémikus barátaim érettségi előtt:
    Mi színteleníti el a brómos vizet? (mi az alapja? mit kell figyelnem? van valami logika, vagy csak mindegyiknél meg kell jegyezni? tudtok mondani pár ilyen vegyületet?)
    köszönöm
  • ZilogR
    #1602
    Citizendium, kevesen ismerik.
    Itt a link róla a wikin :) h mi is ez: Citizendium - wiki
  • Broafka
    #1601
    hát eléggé :)
  • ocskoszilard
    #1600
    nem neked ment, csak tőled vettem az idézetet, bocs ha félreérthető voltam :D