1639
kémia meg minden....
  • TedDanson
    #159
    Szia Nuke!

    Az UV tinta azért nem jó, mert túl feltűnő. Azt nem csak én látom,amikor megvilágítom.
    Olyan kellene, amit mondjuk egy szemüvegen keresztül lehet csak látni.
    Bevallom töredelmesen,hogy puskázáshoz ideális lenne.. :)
  • Nuki
    #158
    igen, először énis az UV-'tintára' gondoltam, de ha ez nem felel meg neked, akkor légyszi írd már le az elképzeléseidet hogy mire kell :)
    (azt is ha puskázásra:)
  • TedDanson
    #157
    Sziasztok!

    Szeretném a segítségeteket kérni.
    Olyan anyagot keresek, ami szabad szemmel nem látható,és semmiféle kémiai folyamat által nem lehet előhozni.
    Viszont optikailag valamilyen spcekó lencsén keresztül látható.

    Találtam egy olyan anyagot,ami UVfény hatására előjön, de sajnos az sem felel meg a célnak.

    Végülis,ez egy kódolás lenne, aminek a kulcsa egy szemüveg, vagy kontaktlencse lenne.

    Ha tudtok ilyet kérlek segítsetek!

    Köszönöm!
    Üdv.:Ted
  • Dawe13
    #156
    Még most olvastam......:P
    Sztem azért,mert ahogy Nuki is mondta,kisebb a sűrűsége mint a vízé, meg azért,mert üreges a "teste" és a víz "feldobja"
    legalábbis ezt olvastam...
  • Bradyx
    #155
    Hellosztok! Azt hallottam, hogy állítólag a fluorokarbon folyadék belélegzésével az egerek néhány percet még élnek, miközben átáll a tüdejük a folyadék belélegzésére. Igaz ez?
  • Nuki
    #154
    félre van nyomtatva. neked van igazad.
  • vegicsek
    #153
    Sziasztok lenne egy problémám.Készülök versenyre, kaptam feladatokat, meg megoldókulcsot, de ezt nem teljesen értem.
    A kérdés az, hogy hány db elektron van 23g Nátrium-ionban

    Na már most szerintem: Ugye az Na móltömege 23g/mól ezt az elektronok száma nem befolyásolja.Az Na rendszáma 11, tehát 11 elektron van benne.Az ionban 1-el kevesebb, 10db.abből következik, hogy 10*6*10(^23)
    Mégis a megoldókulcson az áll, hogy a d) a helyes válasz a 11*6*10(^23)
  • norbert0002
    #152
    Köszi:)
  • Nuki
    #151
    1. 6mol szintézisgáz: 2CO2 és 4H2 keletkezik ebből 2mol metil alkohol aminek tömege: 2*30=60g
    de ha a szintézisgáz csak a CO vagy H2 gáz akkor csak szorozni kell tudni.

    2. m=ró*V=79g mivel nem tudom milyen alkoholról van szó ezért csak a lépéseket tudom neked felvázolni: n=m/M aztán...gondolom n*deltaH (mértékegységből következtetve)= x kJ

    3. tegyük fel az alkohol metil alkohol (ha nem, akkor a többire logikázni csak tudsz:)
    2CH3OH + 2Na -> 2CH3ONa + H2
    m=ró*V=34,5g n=m/M
    fele annyi mol H2 keletkezik mint metil alkoholod van.
    V(H2)=n(H2)*24,5= (valamennyi)

    mértékegységeket nem írtam, de azokat remélem tudod..
  • norbert0002
    #150
    Sziasztok! Kaptam kémiából pár feladatot amiből 3 at nem sikerült megoldanom, ha valaki tudja légyszi segitsen. Előre is thx.
    1. Metanolt az iparban szintézisgázból állitanak elő: CO +2H2-->CH3OH . (a reakciót 400C fokon és 200MPa nyomáson végzik) Állapitsuk meg, hogy hány mól metanol keletkezik (elvileg) 6 mol szintézisgázból, és mekkora a tömege?
    2. Számitsuk ki! 100cm3 abszúlút alkoholt elégetve mennyi hő szabadul fel ha a folyamat reakcióhője: deltaH=-1365kj/mol (az alkohol sűrűsége: 0,79g/cm3)
    3. Számitsuk ki! 50cm3 abszolút alkoholba Na-ot teszünk. Mekkora térfogatú hidrogéngáz szabadul fel a reakcióban (25C fok, 0,1Mpa)?
  • Nuki
    #149
    inkább a nemkötő elektronpárok, és az atomok száma befolyásoló.
    pl: CO2 lineáris
    míg a H2O V-alakú

    ha van függvénytáblád ott jól le vanak írva ^^
  • vegicsek
    #148
    Engem az érekelne, hogy a kötésszöget befolyásolja, ha egyes atomok nem szigma, hanem pí kötéssel kapcsolódnak?Egyáltalán lehet ilyen, vagy delokalizált elektronok jönnek létre?
  • babajaga
    #147
    "Miért érzünk hidegetm ha becsavarjuk a szén-dioxid patront a szifonba"

    Mert a nyomás alatt levő gázoknál a kitáguláshoz (mozgáshoz) energia kell és ezt a környezetükből veszik át. A lehűlés energiaszint csökkenés.
  • uzsika
    #146
    hi! Valaki nem tod mondani 1 olyan boltot ahol lehet kapni kis kémikus készletet ha tud akkor irjon ide a forumba vagy küldjün 1 mailt a :[email protected] és elöre is küszi
  • MagyaR
    #145
    Thx. A 2.re rájöttem már, az elsőben nem vagyok biztos, hogy erre gondolt-e a tanár, deh ki tudja :D. Mindenesetre így már világosabb lett, szal thx!
  • Aquir
    #144
    addíció: A + B => AB

    a reakcióban egyesül két adott molekula/atom

    a polimerizáció azt jelenti hogy sok molekula összekapcsolódik és alkot egy hosszabb láncot


    but-1-én: a kettőskötés az 1.-nek keresztelt szénmolekula után következik, ezért van ott az 1-es

    A megszámozás (hogy melyik szén az egyes, melyik a kettes stb.) több szabály szerint történik, valamivel eltérőek a szabályok egy alkánnál és egy alkénnél, megint más szabályok egy aromás vegyületnél (a gyűrűs vegyületek), de a szabályokat nem túl nehéz megjegyezni, mert logikusan építették fel őket :)
  • MagyaR
    #143
    Heló! Lenne pár fontos kérdésem!
    Az 1ik, az hogy:

    1. Mi a lényege az addíciónak és a polimerizációnak?

    Ez a telített szénvegyületekhez tartozik, de nem definíció kéne, mer az van, de mi lényeget mondott a tanár, ami nélkül a késöbbiekben nem tudnánk dolgozni ha ilyen reakciókat vagy miket nézünk (pl. etén+hidrogén).

    2.A könyvbe volt vmi táblázat és oda volt írva, hogy
    Név: Képlet:
    but-1-én CH2=CHCH2CH3 ---> mit jelent az 1-es a but után? Vmi helyre utal elvileg!

    Ennyi lenne csak. Fontos, mert holnap vérengzés lesz kémia órán kijelentette a tanár :DD.


  • Nuki
    #142
    hehehe :P
    ártatlan vagyok!!4 xD
  • Dj Faustus #141
    Curie Kémiai Emlékverseny?
    Mással oldjuk meg a feladatokat?
  • Nuki
    #140
    1, Exoterm. F vagy elnézted, vagy nemtudom :P
    2, Üvegházhatás-ra tippelnék de z betü nempasszol.
    3, Nyomás hirtelen és nagy csökkenése miatt. pV/T=áll
    4, a, üveglap bekormozódik. passz :D kormozóláng kormoz, szúróláng nem, de ezt bunsen égőn pl tök jól el lehet mutogatni ahol van gázcsap :)
    b, gondolom feljön a felszínre. sűrűsége kissebb, szerintem ezért.

    elég?
  • LaciMaci
    #139
    Sziasztok!

    Lenne újra pár kérdésem:

    1., Az a változás amely során a környezet energiája nő: Első betű: F és 7 betűből áll!?

    2., Az a jelenség, amely az élőlények számára a légkör állandó hőmérsékletét biztosítja: 12 betű: 4. betű: G ; 10. betű Z !?

    3., Miért érzünk hidegetm ha becsavarjuk a szén-dioxid patront a szifonba?

    4., Végezdd el az alábbi kísérletet! Írd le mit tapasztalsz és nevezd meg a keletkezett/kiváló anyagot!Magyarázd meg a keletkezés kiválás okát!

    a, Égő gyergya fölé tarts pár pillanatig üveglapot!

    b, Pohár vízbe tégy faszén darabkát, és valamivel próbáld lenyomni a vízbe!

    NAGYON FONTOS!Valaki segítsen és azt nagyon megköszönném!

  • Dj Faustus #138
    Gimnázium III. osztályos kémia tankönyv:
    A halogénelemek hidridjeinek vizes oldata savas kémhatású mivel molekuláik protonleadásra hajlamosak. Például:
    H2S+H2O <=> H3O+ + HS-


    Mivel a fluor is halogén, a reakció hasonló lesz:
    HF+H2O <=> H3O+ + F-
  • Mari Huána
    #137
    Sziasztok!
    Szeretném megkérdezni, hogy a hidrogén-fluorid reakcióját a vízzel letudnátok nekem írni reakcióegyenlettel. Megköszönném, és örök hálám üldözne.
  • Nuki
    #136
    a definíciója érdekel vagy konkrét példák?
  • LaciMaci
    #135
    És még az, hogy mi az a Biológiai Változás!?

  • LaciMaci
    #134
    Sziasztok!

    Kiderült, hogy még Keddig le lehet adni!

    Az egyik kérdésre rájöttem.

    Már csak az lenne a kérésem, ha valaki tudja akkor a 8 betüs részecskék mozgását aminek a 4. betüje o kérem válaszoljon!

    Köszönöm!
  • LaciMaci
    #133
    Szia!

    100% hogy nincs elszúrva mert eez egy keresztrejtvény és biztos, hogy jó.

    Ha esetleg tudja vki akkor szóljon meg a másik kérdésre is várom a választ!

    FONTOS!!!

  • kicsisajt
    #132
    a részecskemozgás a diffúzió, ez 8 betűs, sztem vmi el lett szúrva az o-val. Nem lehet?
  • kicsisajt
    #131
    amúgy a tus tinta általában ma már szegfűszeg illatot kap, a marcipán pedig mandulából készül. Nem tom, hogy a kettőnek van e vmi köze egymáshoz..
  • kicsisajt
    #130
    sziasztok! Jelentkeztem egy versenyre, de meg akadtam, és kéne egy kis segítség

    1. kérdésem: miért ég az egyik gyertya cseppmentesen, míg folyik a másik?

    2. kérdésem: 0,005 g szénhidrogént oxigénben elégetve 0,282 g víz és 1,717 g CO2 képződik. Ha a szénhidrogén mennyiségének egy részét elpárologtattuk volna, akkor a gőz térfogata egy negyed része az ugyanolyan tömegű és állapotú oxigéngáznak. Mi a szénhidrogén összegképlete?

    3. kérdésem: Egy ismeretlen gáz halmazálapotú szénhidrogén 18,9 cm3-ét szobahőmérsékleten 170,1 cm3 oxigénnel keverjük, majd a keveréket meggyújtjuk. Az égésterméket eredeti hőmérsékletre visszahűtve a maradék gáz térfogata 132,3 cm3. A gázt lúgoldaton átvezetve térfogata 75,6 cm3-re csökken. Mi a szénhidrogén képlete és neve?

    Aki ezzel tud vmit kezdeni, az egy zseni..lécc
  • Nuki
    #129
    teljesen idetartozik :)
    mégsem fogsz tőlem valami túl okos választ kapni, pusztán csak hasonlít az illatuk(valszeg nem ugyanaz). de az is előfordulhat hogy van hasonlóság a tinta és a marcipán összetevői között .
    ha látod egy évvel későbbi lennék már tudnék válaszolni mert laborban talán marcipánt is elő fogunk állítani jövőre :P
  • macleod2005
    #128
    Nem tudod mennyire kapcsolódik a kérdésem a kémához, de sztem ez áll a legközelebb hozzá:
    Miért van a tus tintának marcipán szaga?
  • Nuki
    #127
    már csak presztizsből :P
    szivesen ^^
  • norbert0002
    #126
    Nah mégegyszer köszi szépen:)
    Muszály kémiából a szorgalmikat is csinálnom mert nem mindegy nekem milyen jegy kerül majd félévkor/évvégén a oda a kis rublika végére, még ha nem is érettségizek belőle:))
  • Nuki
    #125
    "a picsába kalap úr"... még a szorzótáblát se tudom :D
    jólvan igazad van :)
    onnantól meg megy a példa látom =)

    a másodiknál meg általánosan a 35,5-el számoltam klór moláris tömegénél. (2mol 71g) ez nem nagy eltérés, valszeg azért van mert valami kurvaprecíz táblázatból kinézték a százalékokat, vagy behánytak valami kis eltérést hogy megzavarják a népet, nem tudom, de én mint negyedikes vegyész, én így csinálnám meg :P
    hozzáteszem: feltéve ha a százalékok TÖMEGSZÁZALÉKOT JELENTENEK!

    #123: gimnazista ismerőseim csak 2.ban kezdek kémiát azért gondoltam ezt:)
  • LaciMaci
    #124
    Szia!

    Ez egy házi versenyre kell.Még van idő Szerdáig.A tankönyvben nincsen benne.8 betü: részecskék mozgása.A 4. betü o.A másikat is már írtam.

    Ennél többet nem tudok mondani, de ha eszetekbe jut akkor mindenképpen írjátok le.Köszönöm!
  • norbert0002
    #123
    Nem, másodikos gimnazista vagyok. Mert tavaly meg idén van kémia. Tavaly még egész tűrhető volt...
  • norbert0002
    #122
    Köszi!!!!!! Persze megfele. Bocsi hogy itt zargattalak vele de nekem ezek nem nagyon mennek. Megnéztem az első feladatot de nem értem hogy x=72 vel mért? Szerintem x=54 -el..mert 24/8=3 és 3*18=54 És ha 54 el számolok akkor n pont egyenlő 4 el. (de lehet tényleg 72 csak én vagyok a hülye...)
    A másodikat viszont nem igazán értem. Mert a rendszer szerint 2mol klór az 70,9g ...vagy ennyi eltérés lehet??
  • Nuki
    #121
    jól tippelem hogy harmadikos vagy? (2.ban kezdted a kémiát, és ez ez másodikos kémiaanyag, vagyis +1év)
  • Nuki
    #120
    kapsz hozzá szép kis magyarázkodást, nem szeretném ha ellustulnál szóval ne minden háziddal idegyere léccives! :)

    1, brómaddíció azért fontos, mert nyilvánvalóvá válik hogy van a széndhidrogénben 2db kettes kötés. a 20 °C és 0.1 MPa az pedig a mittudoménmilyen állapotra utal (talán szobahőmérséklet?) aminek csak a szám-adata fontos a feladat szempontjából: 24 dm3/mol.
    8 dm3 - 18g
    24 dm3 - x=72g -> M=72g/mol (mert 1mol gáz térfogata 24)
    ebből pedig kettős kötések száma miatt felírható általános egyenlettel is számolhatunk:
    72= 12n + (2n-2)*1 (ha ez sem ugrana be mi, akkor a 12n a C a másik meg a H-atom!)
    n=(kerekítve) 5

    így C5H8 lesz amit már nevetve fel tudsz írni. (remélem:) (ja és rajzolgaás előtt az is jusson eszedbe hogy van két kettős kötés-már a feladat az elején megadta.)

    2. feladat:
    tegyük fel van 100g ilyen végeredmény anyagunk. ennek: (felteszem % az tömegszázalék)
    - 71,68%-a klórATOM vagyis 71,68 g -> 2mol
    - 4.04% -> 4.04 g hidrogén-ATOM ami 4mol.
    maradék - 24, egész valahány százalék szénatom ami 2 mol.
    satöbbi nevetéssel karöltve a molekula képlete: C2H4Cl2
    tessék rajzolgatni, ezt már igazán nem rághatom szájba ^^

    megfelel?