1639
kémia meg minden....
  • Berselius
    #639
    Köszi! :)
  • Aquir
    #638
    Na akkor segítsetek nekem is, hogy újból megértsem :) az SO2-ben a kénnek akkor 4 kötő elektronja van és 2 marad szabadon?

    Az SO3-nál meg nem marad szabad elektronja?



  • Nuki
    #637
    SO3-nak is 6 nemkötő elektronpárja van, az alakja síkháromszög.
  • bardocz
    #636
    SO2 nek 6ha jól számolom,SO3 meg nem tudom hogy néz ki.
  • Berselius
    #635
    Mennyi nem kötő elektron-párja van a kén-dioxidnak és a kén-trioxidnak? Előre is köszi :)
  • Nuki
    #634
    több gyakorlás (Y) :D
  • Japep
    #633
    Mondtam, hogy megírom az eredményt...még nem tudom, mert a tanár elhalasztotta mégis a dogát... :)
  • Nuki
    #632
    Ez jó! A számítógépes rendezés izgalmasan hangzik, főleg a gyakorlati haszna :D
  • Japep
    #631
    Köszi neked is, ezt is megnézem... :)
  • Japep
    #630
    Ja... :D
    Remélem összejön... :)
    Köszi!
  • Aquir
    #629
    mindkét oldalon ugyanannyinak kell lenni. Ami átalakul, az a másik oldalon valamivé alakul.

    egy
    és így tovább
  • Nuki
    #628
    Majd akkor köszönd ha tényleg rájöttél a mikéntjére :D

    (a fórumban az a jó hogy nem ismerjük egymást élőben, ergo nincsenek előítéleteim hogy most te lógós-e vagy, vagy nagypofájú vagy akármi )

    Jó munkát :Ð
  • Japep
    #627
    Óóóó hatalmas köszönet...ezt nem gondoltam volna... :D

    Nagyon-nagyon szépen megköszönöm neked a fáradozást!
    Vannak még rendes emberek! :D

    Köszönöm szépen még egyszer, az eredményemet majd megírom... :D
  • Nuki
    #626
    Akkor segítek. Te mondtad hogy semmit sem tudsz, úgyhogy szájbarágósan magyarázom. Nem lenézlek, csak abból indulok ki amit te írtál :)

    Első lépés: A redoxi egyenletben, kiszámolod mindegyik részecskének az oxidációs számát.
    A legtöbb esetben(!): (vannak ugye kivételek)
    H=+1 (fém-hidridekben a hidrogén -1-es)
    O=-2 (peroxidokban az oxigén -1-es)
    1A (Li,Na,K,stb)= +1
    2A (Be,Mg,Ca,Sr,Ba,stb.)= +2
    elemi állapotban 0 mindig.

    Pl:
    H2SO4 ez kifelé semleges
    H=+1
    O=-2
    így a kén oxidációs száma: +6

    Szóval van egy redoxi-reakció egyenleted, itt határozd meg minden részecskének az oxidációs számát, ezután (mivel egy reakcióban oxidáció ÉS redukció egyaránt lezajlik) vizsgáld meg melyik részecskéknek változott az oxidációs száma. Írd le dedós módszerrel nyugodtan, melyik változott mennyit, nyilacskákkal, felsőindex-szel, ami belefér. Ezután a felvett és leadott elektronokat hozd egyenlőre, (szorzással), azután módosítsd az együtthatókat, aztán ha szükséges adj hozzá vizet valamelyik oldalhoz.

    Mind minden reakcióegyenletnél, meg kell egyeznie mindkét oldalon a töltéseknek és a molekulák számának egyaránt!

    Kapsz egy nehéz példát, aki hiányzott az szenvedjen meg a tudásért :P

    Br2 + Na2S2O3 [+ H2O] = HBr + Na2SO4 + H2SO4

    [általában a vizet nem írják oda be, azt neked kell kitalálnod oda]

    bal oldalt:
    Br2-ben a bróm ox száma: 0
    a S-é +2-es
    (a többit nem írom fel mert nem változtak)

    jobb oldalt
    HBr-ban a Br ox száma -1
    a S-é +6

    felírod, hogy hány darab részecske van és ezek mennyit változtak, aztán hogy ehhez mennyi elektront kellet felvenni és leadni:

    2 Br0 -> 2 Br-1 felvett 2 elektront, jelölöd a nyilon +2e- ( x4 )
    2 S+2 -> 2S+6 leadott 8 elektront, jelölöd a nyilon -8e-

    A felső egyenletet megszorzod néggyel, hogy 8-8 elektront adtak le és vettek fel a reakciópartnerek (ld zárójel)

    Megnézed összesen 8 bróm van bal és jobb oldalt, így a fő nagy reakcióegyenletet is úgy intézed hogy 8-8 bróm legyen, így beírod a megfelelő együtthatókat a reakcióegyenletbe.
    4 Br2 ....= 8HBr....

    A ként is megvizsgálod de rájössz hogy nincs szükség változtatásra, mert 2-2 kén van mindkét oldalon.

    Most már csak úgy kell rendezni a reakciót, hogy a részecskék száma megegyezzen, ez fejből menni fog.
    Látod a jobb oldalt van hidrogén, a bal oldalt nincsen [H2O ugye nincs ott], így beírsz a bal oldalra vizet, és kiszámolod hogy összesen mennyi kell (5db)

    Így a reakcióegyenlet a végén így fog kinézni:

    4 Br2 + Na2S2O3 + 5 H2O = 8 HBr + Na2SO4 + H2SO4


    Hát ennyi, dőlj hátra és élvezd munkád gyümölcsét. Remélem meg is értetted:)
    Tudom nem tűnik könnyűnek, de elkéred valamilyen ismerősöd füzetét, abban biztos találsz ilyet :P

    Annyit még hozzá kell tennem, hogy létezik olyan hogy egy részecskéből két KÜLÖNBÖZŐ töltésű lesz a másik oldalon, ez a DISZPROPORCIONÁLÓDÁS, és van amikor két különböző töltésű részecskéből lesz egy fajta töltésű, ez a SZIMPROPORCIONÁLÓDÁS.

    Van olyan eset, hogy szerves molekulák vannak, de az most tényleg túl bonyolult lenne.
  • Japep
    #625
    Miskolci Egyetem, menedzser szak

    Sajnos nem igazán tudok példákat adni, mert sajnos egészségügyi gondok miatt hiányoztam 2-3 hetet, és akkor vették...ebből lesz ZH, de semmit nem tudok, a tanár meg nem engedi meg, hogy halasszak...ezért lenne jó valami "leírás" úgy általánosan... :)

    De azért nagyon szépen köszi!
  • Nuki
    #624
    Akkor olyan példát amit nem tudsz te sem, biztos létezik feladatgyüjtemény vagy amit órán csináltatok.

    Hová jársz mit tanulsz?
  • Japep
    #623
    Az a baj, hogy kis ZH lesz majd belőle, és előre nem igazán tudom a feladatokat... :S

    :)
  • Nuki
    #622
    Írd be, megpróbáljuk elmagyarázni...
  • Japep
    #621
    Hello!
    Tudtok egy oldalt, vagy valami segédletet ajánlani a kémiai egyenletrendezésre?
    Fontos lenne, mindkét rendezésre.

    Köszi szépen előre is!
  • bardocz
    #620
    Hallottam már róla,de nem tudom hogyan készülhet:)
  • Aquir
    #619
    aham. akkor nem tudom milyen
  • qtab986
    #618
    Nem arra a szikrázósra gondoltam, hanem arra a viccesre. Amivel megtréfálják az embert. Általában csak egyet tesznek belőle a tortára. Annak kivételével mindet elfújja. Azzal az eggyel meg ott bénázik mert nem bírja sehogy se elfújni.
  • Aquir
    #617
    az amelyik gyorsan okád lángot ugye? hát az pirotechnikai megoldás szóval azért bírja a szelet is :)
  • qtab986
    #616
    Az el nem fújható gyertyát hogyan csinálják?
    Az el nem fújható gyertya akkor a szélben is tovább ég?
  • Máté94
    #615
    Köszönöm:)
  • bardocz
    #614
    A víz felvesz pluszba egy hidrogént,így pozitív töltésű lesz.A klór az negatív,mivel leadta azt az 1 hidrogént.
  • Máté94
    #613
    Szaisztok!
    Valaki elmagyarázná ezt a oxonium-ion keltkezését mert nem értem:(
    Az alja kellene:(

  • Aquir
    #612
    hajrá
  • bardocz
    #611
    Nah,kettes megvan,33%:D Így készülés nélkül szerintem egész jó :-)
  • vizes
    #610


    Telefonra?

    O.K. Köszi!
  • bardocz
    #609
    Nah megírtuk kémia próbaérettségit,kíváncsi vagyok milyen lesz,jövőhéten kapom meg :)
  • Aquir
    #608
    nekem van, viszont ahol vagyok scannelni nem tudom :S
    viszont töltsd le az egyiket telefonra:)
  • vizes
    #607
    Keresem tovább.

    Köszi!
  • Nuki
    #606
    Nekem már nincs, aránylag hamar elveszett :(

    Függvénytáblákban szokott lenni mindenféle jó.
  • vizes
    #605
    Köszi, ezeket én is megtaláltam, konkrétan ezt kerestem volna, de mindegy ha más nem lesz....
  • Nuki
    #604
    Magyarul is van pedig, ha így írod be: periódusos rendszer.
  • Nuki
    #603
    Ezek is gúglik voltak de angolul.

    Nagy rakás kép még itt.
  • Nuki
    #602
    Vegyész létemre sosem jutott eszembe hogy gépre szerezzek egyet. Élőben kinn van egy kisebb :P

    Tessék:
    1.
    2.
    3.

    Hirtelen ezeket találtam.

    Angolul így van: Periodic Table
  • vizes
    #601
    Sziasztok.

    Szükségem lenne egy periódusos rendszerre amit ki tudok nyomtatni!
    Guglin kerestem de nem találtam.
    Tudna vki egyet felrakni valahova, esetleg szkennelni egyet?

    Köszi!
  • bardocz
    #600
    Az nem volt,de a negatív energiánk miatt nem megtörténő kísérlet volt:D Bezzeg a másik osztálynál működött,csak a mi rossz kisugárzásunk Tönkretette az egészet:DDD