1639
kémia meg minden....
  • Aquir
    #679
    ja már vége? :p
  • Aquir
    #678
    hajré!!
  • bardocz
    #677
    Fú,hát ez marha nehéz volt:D
    Csak a tippelős része felér egy érettségivel:D Volt olyan dolog,amiről nem is hallottam.Na majd jövőre jobb lesz;P
  • Nuki
    #676
    Én és osztálytársaim OKTV-n sose szerepeltünk jól, csak OSZTV-n és OMTV-n. :P
  • Aquir
    #675
    hajré
  • bardocz
    #674
    Köszi!:D
    Nem megyek be suliba,hanem átolvasom a 10.-es könyvet,ha van időm a 9.-est is,és jó lesz az,lehet írni 3 óráig:D Nagyon kíváncsi vagyok már,milyen szivatós feladatok lesznek benne.
  • Nuki
    #673
    Sok sikert, jó szórakozást :D
  • bardocz
    #672
    Wíí,holnap kémia OKTV:D
  • Aquir
    #671
    ok xD
  • Nuki
    #670
    Egyszerűbb, de azért kellett az m/V -t így külön szednem, (lehetett volna félkövérrel is, igazad van), hogy lássa, hogy az a sűrűség :P
  • bardocz
    #669
    Na erre nem is gondoltam:) Köszi!Eszembe se jutott,hogy rendezzek egyenletet,így 20. feladatnak már sok volt:D
  • Aquir
    #668
    M= m*R*T/p*V

    egyszerűbb felírás nem?
  • Nuki
    #667
    pV = nRT

    pV = (m/M)RT / :V :p * M

    M = (m/V) * R * T / p

    vagy ha az egyenletrendezés neked kicsit gázos akkor így csináld:
    tegyük fel hogy van 1 dm3 gázunk.. sűrűség ismert, pV=nRT-ből is minden ismert, m/n=M és juhéj.


  • bardocz
    #666
    Nem tudom

    Bár most arra rájöttem,hogy ebből kiszámolom 24.5 dm3 mennyi,aztán pvt-s képlettel át standard állapotra,és elvileg jó lesz.
  • Aquir
    #665
    ha a tömeg ismert, V-t tudjuk számolni így az egyenletből már számolható az "n", és abból meg a molakulatömeg nem?
  • bardocz
    #664
    Van egy feladattípus,amit nem tudom hogyan oldhatnák meg.

    Mennyi annak a gáznak a moláris molekulatömege,amelynek sűrűsége 25celsius fokon,0,1MPa nyomáson 1.796g/dm^3.

    Vagy a tömege van megadva,vagy bármi,de nem tudok rájönni a megoldásra.És akkor még van 19 feladat házi:D Nem mind ilyen,de mind gázos feladat,pV=nRTmés hasonlóak:D
  • Nuki
    #663
    Azért kérdeztem mert barátnőméktől is hasonlóakat kérdeztek, habár ő a Szent István egyetemre jár környezetmérnöki-re. Ott kellett fejből megtanulniuk egy csomó képletet... Ezek szerint más helyen is bevett szokás. Kezdek félni
  • gulyi921
    #662
    Pannon Egyetem
    Egyébként az a Szerves II. tárgy, és az ilyen jellegű kérdéseket aláírás feltételéért kérik.
  • Nuki
    #661
    No de melyik?
  • gulyi921
    #660
    Az egyetem... :)
  • Nuki
    #659
    Egyszerű molekula esetén (legfeljebb 5-6 atomot tartalmaz) a függvénytáblázatban is megtalálod. :)
  • Aquir
    #658
    Röntgendiffrakció, röntgen kristallográfia, NMR, elektroforézis, COMMA, CoMFA, mittudomén, keress Google-en hogy egyáltalán milyen molekulára akarsz módszert keresni
  • pet0330
    #657
    Heló!

    Tudna nekem valaki mondani egy molekul atérszerkezetének meghatározására szolgáló módszereket??

  • Nuki
    #656
    Kik kérnek tőled ilyeneket?
  • Aquir
    #655
    nm
  • gulyi921
    #654
    Ismét egy hasznos infó, akkor csak én voltam kissé amatőr, de legalább ezt is megtudtam ezzel.:)
    Mégegyszer köszi szépen!
  • Aquir
    #653
    wikipédia - iupac név a részeit külön keresd meg angolul akár ott akár máshol - és googlebe dobd bele :]
    az adipinsavat meg pl. kiegészítettem a két oldalán, és megkerestem valóban úgy is néz ki
  • gulyi921
    #652
    Köszönöm szépen a gyors választ, igazán nagyot segíettél ezzel!!
    Valóban ez a rendes nevük, a wikipédia ugyan elég tág dolgokra is kiterjed, de szerves zh-hoz nehéz belőle használható infókat összeszedni.
  • Aquir
    #651
    ez a rendes nevük
  • Aquir
    #650
    nagy nehezen :)

    te is használd máskor a Google-t, mindennek az angol megfelelőjét pl. wikipédián ottvan az IUPAC nevük és azokból keresd össze

    Propionamid:



    adipinsav-dietil-észter:







  • bardocz
    #649
    Esetleg ha megvan mindnek a rendes neve,akkor lehet ki tudjuk találni.De wikipedia,meg semmi sem segít?
  • gulyi921
    #648
    Sziasztok!
    Szerves kémiából kellene egy kis segítség.
    A következő vegyületeknek a szerkezeti képletét sajnos sehol nem találom: propionamid, adipinsav-dietil-észter, acetecet-észter és a terc.-butil-propionát.
    Ha valaki tudna segíteni azt nagyon megköszönném! :)
    üdv
  • Nuki
    #647
    Akkor jó :)
  • Japep
    #646
    Bocsi, hülye vagyok, az Aquir linkjei közt megtaláltam... :)
  • Japep
    #645
    Visszatérve a problémámhoz (621, 626, 628):

    Azt hogyan számolom ki, hogy az egyes elemeknek mennyi az oxidációs száma?
    Mert a periódusos rendszerben pl a kénnek (S) ez van odaírva: +-2,4,6
    Ebből honnan tudom meg, hogy melyik kell nekem? És több ilyen anyag is van, ami nem egyértelmű.
  • Aquir
    #644
    csak annyi volt hogy műszer a vízbe, mértünk valamit, megbeszéltük hogyan és milyen körülményektől függ a mintavétel, mértünk átlátszóságot vízben stb., aztán a part mentén 3 szintben 3 ember kislapáttal kapart magának mintát, meg vettünk feljebb egy reprezentatív szennyezésnek nem annyira kitett szeletet, ennyi volt :)
  • Nuki
    #643
    Ilyen vízminta elemzéseket mi is csináltunk vegyésztechnikusi alatt. :)
    Nem biztos hogy annyit és olyat mint ti.
  • Aquir
    #642
    mi egyébként másodszor csináljuk szinte ugyanazt az analitikai labort (ugyanazokat a gyakorlatokat), mint pár félévvel ezelőtt xD
    annyi különbség van hogy a félév első felének egy része azzal telt hogy a Tiszai talajmintát vettünk itt Szegeden, aztán CaMgNaK-t határoztunk belőle. + most voltunk a Környezetvédelmi Felügyelőségnél, neztük a légszennyezettségmérő autót meg a laborokat
  • Aquir
    #641
    na akkor rendben van :)
  • Nuki
    #640
    A SO2-nél 1 nemkötő e-pár marad, így lesz összesen 5 nemkötő elektronpár, nem 6 !!!! Ezt elnéztem, és bólogattam pedig nem is így van:P

    Az SO3-nál nem marad tényleg.