1639
kémia meg minden....
  • TommyC
    #1199
    írj, ha szükséged van még valamire.
    A biokémia témáján belül szeretnék a későbbiekben (MSc) kutatni, mert ezt szeretem a legjobban.
    Ha érdekel bármi, írj nyugodtan, esetleg megpróbálom jobban elmagyarázni.
    Szívesen segítek.

  • Atkatáska
    #1198
    Ja, kösz mindent, megvolt az esti program:)

    A szándékot becsülöm ,hogy úgy próbáltad leírni ,hogy a hfmegcsinálás mellett még meg is értsem, ez csak részben sikerült, de meg lesz az 5ös ,azalényeg:)

    Tudom a tudás ingyé van ,de az időd nem ,majd irj ha kell vmi torrentmeghívó/account:)

    Mekkora jó ez az sg azér:) ezt is csak itt lehet kb ilyen gyorsan megtudni egy hozzá nem értőnek, pedig ez nem volt egy puding feladat..

    mégegyszer , respect nagyon az egészért ,szóhoz sem jutok:)


  • TommyC
    #1197
    írj, ha valami nem menne, remélem sikerül (:
  • TommyC
    #1196
    Ez egy aminosav általános képlete:


    Az α-t azért raktam a C atom mellé, mert azt hívják α-szénatomnak.
    Hozzá kapcsolódik az amino- és karboxil-, valamint az R-csoport.
    Két aminosav összekapcsolódhat vízkilépéssel, az így létrejött kötést
    peptidkötésnek hívjuk és a létrejövő molekula egy dipeptid:


    Ha nem tudod h melyik aminsav -R csoportja mi, akkor ez a kép segít. Rajta van az aminosavak szerkezete, 3betű és 1betűs jelölése is.

    Szóval így működik, pl. az "A lánc" 1-5 aminosavsorrendje:
    FVNQH
    Ez lefordítva: Phenylalanine(F)-Valine(V)-Asparagine(N)-Glutamine(Q)-Histidine(H)

    Le kell rajzolni ezeket az aminosavakat peptidkötéssel, az első aminosavnak mindig szabad az aminocsoportja (NH2-) és a karboxil csoportjával (COOH-) kapcsolódik a második aminocsoportjához. Az első aminosav szabad amino csoportját hívjuk N-terminálisnak.
    Értelem szerűen a lánc utolsó aminosav COOH- terminálisa marad szabadon, az a C-terminális.

    A felsorolt "pentapeptidet" (5 aminosavat) így kell lerajzolni:
  • TommyC
    #1195
    a tudás ingyen van (: nem tartozol semmivel, szívesen segítek.

    A transzláció a fehérje szintézis egyik (néha utolsó) lépése.
    A fehérje (bio)szintézis során keletkeznek a fehérjék a sejtekben.
    A fehérjék szerkezete az örökítő anyagban (DNS) van kódolva, pontosabban DNS-t felépítő 4 féle bázis (adenin,timin,guanin,citozin) sorrendje határozza meg a fehérjék elsődleges szerkezetét (aminosav sorrendjét),

    A fehérje bioszintézis úgy kezdődik (nagyon leegyszerűsítve, mert most nem erre van szükséged), hogy a DNS kettős hélix szétnyílik és az egyik szálon (ún. értelmes szál) egy mRNS molekula (a bázisokkal komplementer) képződik. Ez a folyamat a transzkripció (~átíródás).
    Az mRNS ezután kimegy a nukleuszból ahol az ún. riboszómák segítségével az mRNS-en lévő báziskód alapján elkészül a fehérje aminosav lánca, ez a transzláció (~lefordítás, a bázis kód aminosav kóddá fordítódik).
    ha megnézed a képet amit linkeltem, ott írja az 1. pontban h "translation" és a képen látod a riboszómát is, ami az inzulint "elkészítette". Ez a riboszóma ún. kötött riboszóma, mert az endoplazmatikus retikulum (ER) felszínére van kötve, vannak olyanok is, amelyek a sejtplazmában szabadon úszkálnak. Az ER a sejtmag membránjának a kiterjedése.
    Amint a képen is látod, amint a lánc elkészült, bekerül az ER lumenjébe (üreg) egy fehérje segítségével (sec61translocon), ez volt a transzlokáció.
    Itt az aminosav lánc 1-24 szakasza (piros) levágódik a sec11 fehérje által, ez volt a szignál része, nincs már rá szükség (:
    A lumenben a fehérjének kialakul az ún. másodlagos szerkezete, a legjelentősebb átalakulások a diszulfid hidak kialakulása a láncon belül. Ez a láncban lévő cisztein aminosavak (C) összekapcsolásával történik. A cisztein -R csoportja: -CH2-SH és a diszulfid híd két ilyen csoportból alakul ki: -CH2-S-S-CH2- . Ez van kekivel jelölve.
    A 4. és 5. lépésben különböző fehérjék megint levagdosnak az preInzulinból, míg végül megérik és létrejön az érett inzulin, ami a vagdosások után 2 láncból (A és B) áll, ami összesen 51 aminosavat tartalmaz már csak, a preInzulin úgy 110 körülit tartalmazott.
    Az 51 szám miatt gyanús nekem, hogy akkor lehet, ezt kérik tőletek.

    mindjárt folytatom
  • Atkatáska
    #1194
    Hát jól feladták nekünk a leckét most már látom:D

    Köszönöm a választ nagyon ,te se szarakodtál a válasszal:)

    Amit idáig értek az alapján: Ha le akarnám rajzolni mind az 50-et ,akkor például :
    Lerajzolnék 50 aminosavat, R-ek nélkül ,majd a kód szerint berajzolnám
    az összes R helyére a hozzá valót.

    Ezzel a transzláció szóval szerencsére még nemigen találkoztam ,nem tudom hogy mit jelent ,ezt a részt nem is értem egészen, hogy mi mikor változik:)

    És hogy kéne lerajzolni a methionine -n peptid kötésben?:)

    Ha lerajzolod esetleg az első 3-mat peptid kötéssel az elejétől adok valami torrentoldalra accountot:D (ncore, stb)

  • TommyC
    #1193
    szóval még egyszer szeretném, hangsúlyozni, hogy az inzulin aminosav sorrendje (elsődleges szerkezete) megváltozik transzláció után (miután átíródott az mRNSről)
    A szekvencia amit belinkeltem, az mRNSről átíródott preInzulin.
    ez a kép mutatja a további változásokat.

    Nem tudom, hogy nektek melyik érési fázisból kell a szekvencia, de itt látod a módosításokat.
  • TommyC
    #1192
    hehe (:

    az inzulin egy fehérje, ami azt jelenti, hogy aminosavakból áll.
    Ez ugy-e tudod, hogy mi?
    Amit belinkeltél az két "általános" aminosav összekapcsolódva (+1 harmadik aminosav amino csoportja).
    Az aminosavak abban az "-R" csoportban különböznek egymástól, az "-R"-t általános csoportnak lehet nevezni.

    Pl. ha az "-R" helyébe "-H"-t írsz, megkapod a glicint, ha "-CH3"-at, akkor az alanint, ha "-CH2-OH"-t akkor a szerint és így tovább.

    Tehát nektek azt kéne tudni, hogy milyen sorrendben következnek egymás után az aminosavak az inzulinban, tehát az "-R"-ek helyébe mit kell írni.
    Ezt egy fehérje elsődleges szerkezetének hívják. Ez a szerkezet (kissé) különbözhet még fajon belül is.
    Egy másik dolog, hogy az inzulin szerkezete változik a transzlációt követően, érdemes utána olvasni ha érdekel.
    A szekvenciát lehet kicsit nehézkes előbányászni, én megtaláltam a uniprot-on

    az oldal alján találod ezt:
    >sp|P01308|INS_HUMAN Insulin OS=Homo sapiens GN=INS PE=1 SV=1
    MALWMRLLPLLALLALWGPDPAAAFVNQHLCGSHLVEALYLVCGERGFFYTPKTRREAED
    LQVGQVELGGGPGAGSLQPLALEGSLQKRGIVEQCCTSICSLYQLENYCN

    ebben a kódban minden betű egy aminosavat jelöl, a feloldásához ITT van egy táblázat.

    tehát pl az első 3 aminosav:
    MAL, ez lefordítva: methionine-alanine-leucine

    gondolom le tudod rajzolni ezeket az aminosavakat peptid kötésben.
    (ne feledd h neked csak az első 50 kell :P ez a teljes szekv.)
  • Atkatáska
    #1191
    a kép valahogy lemaradt : http://yfrog.com/mxinzulinj
  • Atkatáska
    #1190
    Helo ,lenne egy kérdésem.

    Iskolába feladtak nekünk egy feladatot :
    Le kell rajzolni az Inzulin szerkezeti képletét , 50 aminosav-ig.(nem rövid..)

    Lerajzolták az elejét hogy mi ismétlődik ,hogy hogy is nézne ez ki.


    De az R helyére a képletben valami fehérjét kéne írni ,amire nem jöttünk rá hogy mi lenne az ,és anélkül nem fogadják el.

    Valaki tudna segíteni ebben ? fontos lenne:)
  • lotsopa
    #1189
    Köszi.
  • Dj Faustus #1188
    Vagy egy kicsit részletesebben:
  • Dj Faustus #1187
  • Bnum
    #1186
    20%-os ecet (TESCO) + valami olcsó "asztali" só, a színe zöld lett.
    Rézzel (vagy mással) szennyezett a só?
    (vagy a vegytiszta sótól is elzöldül, esetleg gyártó függő?)

    Réz-oxid adagolása után sötétzöld-barna, barna.
  • lotsopa
    #1185
    Tv-ben volt egy jó műsor, fényt kibocsátó élőlényekről volt szó benne, a folyamat neve biolumineszcencia. Röviden úgy magyarázták hogy a luciferin nevű kémiai vegyület oxigén jelenlétében és bizonyos fehérjékkel reagálva fényt bocsát ki. Kér(d)ésem az lenne hogy valaki le tudja ezt írni pontosabban, képletekkel is?
  • Bnum
    #1184
    Köszönöm a segítséget.
  • Lackoooo
    #1183
    Úgy tűnik, hogy az Ecetsav nem reagál a Vassal, szóval Réz vált ki az oldatból.Már az oldat színe vörösesbarna lett, és Bnum állítása szerint neki is ilyen színű lett az oldat.
  • TommyC
    #1182
    sztem nagyjából jó
    A réz ionokat a fém vas az elektródpotenciál különbség miatt szedi ki.
  • Lackoooo
    #1181
    Újabb hírek : Az Ecetsav-Nátrium-klorid oldat egyértelműen oldja a Rezet, vagy a Réz-oxidot, és ennek az oldatnak élénk kék a színe.
    CH3COOH + NaCl + CuO -> CH3COONa + CuCl + H2O (most moláris tömegekkel nem foglalkoztam mert csak időhúzás lett volna.)
    Na most, ha ebbe Vasat teszünk, akkor a Vas felületén vagy Réz, vag Vas-acetát keletkezik, ezért Ecetsavba tettem Vasat, és meglátjuk hogy lesz-e rajta bevonat. Ha nem, akkor bátran állíthatjuk, hogy Réz vállt ki az oldatból, tehát akkor meglesz Bnum kérdésére a válasz.
    CH3COOH + NaCl + CuO -> CH3COONa + CuCl + H2O
    CH3COONa + CuCl + H2O + Fe -> CH3COONa + FeCl2 + H2O + Cu
    Szerintetek jó az egyenlet? ( itt ismét nem gyötörtem magam a moláris tömegekkel, de ha azt is beleírtam volna, akkor sem változna a reakciótermék ugye?)
  • Lackoooo
    #1180
    Por alakú Rezet, olyat, amit a Réz-szulfát+Vas reakciójából keletkezik.
    Szerintem ez a legideálisabb fajta Réz, mert van benne Réz-oxid meg kisebb szennyeződések, szóval olyan mint a Réz tárgyak.
    De akkor kipróbálom vörös Rézdróttal is.
  • Bnum
    #1179
    Milyen rezet raktál bele?
    Nekem vöröses barnás színű lett.
  • Lackoooo
    #1178
    A kísérlet felét elvégeztem gyakorlatban is, és arra jutottam, hogy sima 10%-os Ecetsav oldatban a Réz hatására kissé kék lett az oldat. Az Ecetsav-Nátrium-klorid oldatban sokkal kékebb lett az oldat. Szóval szerintem valóban kell az Ecethez a Nátrium-klorid.
    A Réz kiválásos reakció még folyamatban van.
  • TommyC
    #1177
    ezt tényleg benéztem.
    Mentségemre annyit tudok felhozni, hogy kedden hallottam szervetlen előadáson; majd szólok a tanárnőnek.
  • Bnum
    #1176
    Bocs, de a réz nem nemesfém.
  • TommyC
    #1175
    mivel a nemesfém oxidok instabilak, lehetséges.
    ha réz-acetát keletkezik (oldás után) az sem olyan érdekes, mert egy ionos vegyület, csak az ionpárjai egymásnak.

    Bnum:
    a reagált én úgy értelmezem, hogy reakcióba lép egymással.
    Kétlem, hogy az ecetsav és a konyhasó reakcióba lépne, sztem még NaCl az ecetsav disszociációját sem befolyásolhatja.
  • Bnum
    #1174
    Ha a réz kivonása után ugyan az az ecet + só vegyület jön létre, akkor ez egy örök tisztító szer, csak a réz tárgyak vékonyodnak. :o)
  • Bnum
    #1173
    Az ecethez kell a konyhasó. Tehát biztos, hogy reagál a nátrium kloriddal, illetve még a víz is jelen van.
    Oldja a réz-oxidot.
    A réztárgyak fényesek lesznek.
    Ha ezek után bele raksz pl. egy vasszeget, pár óra alatt rézbevonat lesz rajta.
    /gyakorlati tapasztalat/
  • Lackoooo
    #1172
    De amúgy az igaz lehet, hogy az Ecetsav oldja a Réz-oxidot és Réz-acetátok képez vele.És ha a Réz-acetátból a Vas ki tudja venni a Rezet, akkor meg is van oldva a feladat.
    Nem?
  • TommyC
    #1171
    amúgy a redox potenciálokhoz is lehet köze.
    Nem tudom h pontosan milyen oxidációs állapotba kerülnek a vegyületek a reakció során.

    De pl. a Cu2+ oldatból (pl CuSO4) is kiválik a Cu(s) ha Fe(s)-t raksz bele.

    Sztem az AcOH és a NaCl a CuO oldatba vitelében kap szerepet, míg a Fe(s) a réz ion redukálásában.
  • TommyC
    #1170
    (:
    Az ecet nem reagál a nátrium kloriddal.
    A NaCl-ot úgy lehet levezetni, h a NaOH és HCl sója.
    Az ecet (ecetsav - CH3COOH vagy AcOH) sokkal gyengébb sav, mint a HCl (sósav ~hidrogén-klorid), ezért nem tudja felszabadítani a sójából (NaCl)

    Fordítva működne:
    Nátrium-acetáthoz (ecetsav nátrium sója) ha HCl-t öntesz ecetsav keletkezik (felszabadul a sójából), mert a HCl erősebb sav.

    Nem tudom h megy a leírt reakció,de a réz hajlamos komplexet képzeni a klorid ionnal is
  • Lackoooo
    #1169
    Nos amint elolvastam a hozzászólást, elővettem egy papírt és egy tollat és leírtam egyenlettel.
    Szerintem két féle megoldás lehet.1: az Ecet nem reagál a Nátrium-kloriddal, és csak az Ecet lép reakcióba a Réz-oxiddal.Ekkor szerintem Réz-acetát és Víz keletkezik.
    2.: Az Ecet reagál a Nátrium-kloriddal , Nátrium-acetátot és Hidrogén-kloridot képez.Az oldott Hidrogén-klorid reagál a Réz-oxiddal, Réz(II)-oxid, Víz és Nátrium-acetát keletkezik.
    De azt nemtudom, hogy a Réz képes-e kiválni a Réz-oxidból Vas hatására.
    Remélem helyes választ adtam a kérdésedre. :)
  • Bnum
    #1168
    Régi konyhai trükk a réztárgyak tisztítására az ecet + konyhasó, ami jól oldja a rézoxidot.
    Ha az ecet + konyhasó + rézoxid vegyületbe vasat teszünk, akkor kiválik a réz.

    Segítene valaki, hogy ténylegesen milyen vegyületek keletkeznek?
  • Lackoooo
    #1167
    Nem égetek fölötte semmit, a tűzben csak gyönyörködök és várom, hogy a reakció véget érjen.
    Még mindíg várok ötleteket a mangán-dioxid kimutatására.
  • polarka
    #1166
    Ebből a preziből szedtem.
  • polarka
    #1165
    és majd fölötte vmit égetsz és várod, h gyorsabban ég-e?
  • Lackoooo
    #1164
    A reakciótermékhez híg nátrium-hidroxid oldatot adtam, és az oldat színe zöld lett, ami szerintem azt igazolja, hogy kálium-manganát keletkezet.
    A mangán-dioxid nem tudom kimutatni, mert még nem tudtam szerezni hidrogén-peroxidot.viszont ha tudtok egy egyszerűbb és viszonylag házilagos kimutatást a mangán-dioxidra, szivesen meghallgatom.
  • polarka
    #1163
    Közbe nem derült ki, h mégsem K-maganát és Mn-dioxid keletkezett? Megerősíteni sem ártana, h tényleg azok-e.
  • qtab986
    #1162
    WTF! THX!
    ps.: Le a kalappal!
  • Lackoooo
    #1161
    Hmmm érdekes recept, köszönöm. De ha kémcsőben csinálom, akkor nem tud kifröccsenni, vagy igen?(megfogadom a tanácsod).
  • Albertus
    #1160
    Szia Lackó!

    Vízes glicerinnel megy a reakció. DE! Csak egy cseppet! Ne többet, mert fröccsenhet!

    Ha már, akkor vegyél a fodrász kellék boltban hidrogén-peroxid tablettát, oldj fel egyet (Csak '-et!!!) egy pici vízben, keverj el egy cseppet (Csak egy!! cseppet) ebből glicerinnel és cseppents hozzá szintén csak egy cseppet a KMnO4 tömény oldatából..
    Vigyázz! fröccsenni és ha jók a koncentrációk, akkor még durranni is fog!