725
Csillagászat
  • ZilogR
    #605
    Mivel a Nap is forog a saját tengelye körül, ezért látnod kellene az elmozdulását, ha napfolt. Ráadásul ilyen hosszú ideig nem szokik ott maradni. A napszakkal (a Nap forgástengelyének iránya a horizonthoz képest) már nem emlékszem, mennyire változna, de talán az is változik. Javaslom távcső használatát (kivetíted a Nap képét, nehogy belenézz a Napba!!!!!! mert az lesz az utolsó napészlelésed! )
  • Etelkozi Vata
    #604
    Töröld le a piszkot a hegesztő szemüvegről.
  • rokonfajta
    #603
    Sziasztok! Bocs a zavarásért! Csak érdeklődnék van e valakinek valamilyen magyarázata a következő jelenségre: Dupla hegesztő üvegen keresztül nézve a napot, a "jobb alsó sarkában" már ha lehet így fogalmazni egy kör esetében, egy nagyon pici fekete pontot lehet észlelni. Ezt kb. egy fél éve látom ha megnézem a napot a hegesztő üvegen keresztül. Teljesen mindegy milyen pozícióban van a nap, reggel, vagy délben ,vagy télen ,vagy nyáron a kis pont mindig ott van. Lehet egy a nap pályával azonos műhold, vagy a napban levő valami? Várom a reagálásaitokat.Köszi rokonfajta
  • polarka
    #602
    origo: Akkora távcsövet építenek, mint egy fél futballpálya
  • ZilogR
    #601
    Vénusz átvonulás 2012 jún. 6.: MCsE link
  • polarka
    #600
    Régi, de érdekes:
    Bad Astronomy: Ten Things You Don’t Know About Hubble
  • Hengelhoffer
    #599
    Én úgy tudom, hogy 156 milliárd fényév az átmérője.. cirka.
    És úgy lett ekkora, hogy a bumm után a tágulása gyorsabb volt a fénynél, mert akkor még nem tartalmazott tömeggel rendelkező hmm.. "anyagot". Ezzel magyarázzák azt is, hogy miért homogén a hőmérséklet eloszlás.
  • polarka
    #598
    Hubblecast 54: 22 years in images
  • Crokin
    #597
    Japán kutatók szerint a Nap hamarosan a csökkent aktivitás időszakába lép, aminek hatására a Földön alacsonyabb lesz a hőmérséklet.

    Aktivitás hiányában elmaradhat a 25. napciklus?
  • Garga Pitic #596
    Ha van a háznál távcső és kilátás nyugat felé, most nézz rá a Vénuszra.
    A Fiastyúkhoz áll közel, együtt úgy néznek ki, mint egy apró Göncöl-szekér országúti fényszóróval :)
  • patiang
    #595
    Ide tartozik: a Világegyetem átmérője kb 90 milliárd fényév. A fény a kezdet óta 14 milliárd fényévet tett meg. Akkor hogy lehet akkora az átmérő??
  • patiang
    #594
    Nem igazán értem:

    1." A galaxisok közötti távolságok változásának alapos megfigyelése bebizonyította, hogy a tér tágulása – ami 5 és 6 milliárd éve kezdődhetett"

    2. Univerzum életkora kb 14 millárd év

    Nem a Nagy bumm kezdete volt a tágulás kezdete is??
  • polarka
    #593
    spacetelescope.org: Hubble's Hidden Treasures
    Versenykiírás amatőr csillagászoknak és bárkinek Ipod és Ipad is nyerhető és közben meg lehet ismerkedni a képfeldolgozással.
  • uwu300
    #592
    Már rég olvastam nem emlékeztem hogy belül van hogy belül van. De nem tök mindegy hogy 50 vagy 100 ezer a kérdésed szempontjából?
    Csak azért kezdtem kötekedni, mert úgy tűnt mintha rövidke életed során bármiféle változásra számítanál.
  • ManoNegra
    #591
    Az a cikkből is kiderül, hogy ez jelenleg is zajlik. "A tanulmány szerint a táplálkozás 2 milliárd éve tart és kritikus fázisba jutott."
    Nem a homo sapienshez viszonyítva kérdeztem, ezt csak te gondolod. Egyébként a 97 800 az átmérője a tejútnak, de a sagittarius jelenleg közelebb van: A Sagittarius elliptikus törpegalaxis (Sag DEG) a Tejútrendszer egy nyújtott, elliptikus, hurok alakú pályán mozgó kísérője, törpe szferoidális galaxis. Hozzávetőleg 10 000 fényév átmérőjű és jelenleg körülbelül 70 000 fényévre van a Földtől. Sarki pályán kering a Tejútrendszer magja körül, nagyjából 50 000 fényévre

    Tehát a tippem, hogy a jeles esemény most éppen zajlik, hogy meddig?... (Ha tudnám, nem kérdezném, hanem kijelenteném, de semmiképpen nem kötekednék)
  • uwu300
    #590
    97 800 fényév nagy távolság. Na most ez a dolog a tejútrendszer körül van, tehát ennél nagyobb.
    Ha valami fénysebességgel halad akkor is több idő átérnie egyik oldalról a másikra mint amennyi ideje a homo sapiens létezik.
    Szerinted akkor mégis mikor várható a jeles esemény? Tippelj már egyet!
  • ManoNegra
    #589
    Úgy nagyjából van. Igy figyelj >>>> igaz lehet? És mikor, mettől meddig kb?

  • uwu300
    #588
    Van fogalmad róla mekkora egy galaxis?
    Hogy lehet ilyet kérdezni... LOL
  • dragsNroll
    #587
    Igen, érdekes, lenyűgöző az a végtelenség, az óriási ismeretlen :)
  • SCITEK
    #586
    Ma, mikor felneztem az egre, a holdat es a venuszt vagtam. Orulok, hogy megtudtam, hogy a harmadik fenyes "csillag" az a jupiter.

    Erdekes dolog ez a csillagaszat, csak draga a megfelelo muszer hozza. Pedig szivesen fotozgatnek tavcsovon keresztul.
    Egyelore be kell erjem a fantaziammal, es a masok altal keszitett kepekkel.
  • dragsNroll
    #585
    Valaki aki látja a Vénusz Hold Jupitert.. csináljon valami jó képet :D
    Pest, lakótelep :( Esélyem sincs látni ezeket.. bár a múltkor nem tudom mi volt már együtt, de akkor is valami vénusz, mars hold :D és Baromi jól nézett ki
  • ManoNegra
    #584
    Üdv urak!

    Ez igaz lehet?

    "Naprendszerünk áthalad a Sagittarius törmelék mezején " - mondta Majewski. "A Sagittarius csillagai most a mi jelenlegi pozíciónkra záporoznak, így egy idegen galaxis csillagai viszonylag közel kerülnek hozzánk." Az idegen invázió segíthet a csillagászoknak többet megtudni a rejtélyes sötét anyagról, arról a láthatatlan valamiről, ami uralja a világegyetemet.
    "A Sagittarius törmelék alakja megmutatja, hogy a Tejút láthatatlan sötét anyaga gömb alakú eloszlásban helyezkedik el, ami meglehetősen váratlan eredmény" - tette hozzá Weinberg.


    Ha igen, akkor időben mikor történt/történik?
  • norbre
    #583
    köszi :)
  • sanzik
    #582
    ez jobb link
  • sanzik
    #581
    link
  • norbre
    #580
    üdv emberek,

    szinte teljesen amatőr vagyok csillagászati témában, és volna egy kérdésem amire talán itt tudjátok a választ..

    hogyan állapítják meg egy távoli csillag körül keringő bolygókról azok paramétereit?

    amit olvasok általában az annyi hogy a csillag apró fényességváltozásait figyelik évekig, és abból következtetnek a bolygó paramétereire..

    Csak annyi a "gondom", hogy szerintem ezzel maximum egy "fordulatszámot" lehet meghatározni amivel az adott égitest kering a csillaga körül..
    A bolygó méretére is lehetne a fényességváltozásból következtetni, de ahhoz megint csak tudni kellene mondjuk a távolságát a csillagtól..

    Valahogy az az érzésem hogy pusztán ezzel a módszerrel egy sok ismeretlenes egyenletből sehogy nem lehet meg minden összetevő ahhoz hogy egyértelműen kimondhassák: X csillag körül R távolságra kering egy D átmérőjű, M tömegű bolygó
  • 1sajat
    #579
    Köszi, ez biztató. Ennyit nekem megérne a dolog ha valóban ekkora felbontással működhetne, mint a linkemen.
  • Thibi
    #578
    300 ezer forintba szerintem bőven beleférne,annyira nem tűnik részletgazdagnak az a video.
    Például ez kb 100ezer: http://www.makszutov.hu/termek/sw_150np
    plusz egy webkamera 25ezer: http://www.makszutov.hu/termek/scopium_ssi
    A távcsövek,ccd kamerák adatlapján levő galériában megnézheted hogy milyen képeket csináltak velük
  • 1sajat
    #577
    Értem, köszi.
  • zvaragabor
    #576
    Hát lehet olcsóbban is összejön, de 300 sztem kevés.
  • 1sajat
    #575
    Kamera nem probléma, de a milla sok. Nem szánok rá annyit. Köszi a választ!
  • zvaragabor
    #574
    Szerintem a milaa felé keresgélj. Ilyen részletgazdag videóhoz nagy átmérő kell, úgyhogy newton, valami böszme, óraművel ellátott EQ, és egy jó kamera.
  • 1sajat
    #573
    Hát én ezt nemértem. Azt hittem itt van az ilyen egyszerű kérdések megválaszolására szakértelem. Ugyanis szeretném látni a saját szememmel ezeket a dolgokat. Azon töröm a fejemet, hogy mondjuk 300e Ft-ba bele tuda-e férni olyan teljesítményű távcső, amit itt felvételt belinkeltem. Azon a felvételen, az arányokat tekintve kb 50-100 km átmérőjű hajók láthatók. Megnézném már magamnak őket.
  • 1sajat
    #572
    Nincs válasz a kérdésemre?
  • 1sajat
    #571
    Sziasztok!

    Mekkora távcső kell egy ilyen felvétel megörökítéséhez? Amatőr kategória felső része elég?

    http://www.youtube.com/watch?v=s7otRi_iBCo&feature=player_embedded
  • [NST]Cifu
    #570
    Miből gondolod, hogy nem repülő volt?
  • Lackoooo
    #569
    Üdv.
    Ma, 2011. 08.13, 21:17-kor a Budapest 16.kerületéből nyugatra észleltem valamit, ami kicsivel nagyobb volt mint az esthajnalcsillag, vörös-narancssárga színű volt, és egy repülő sebességével mozgott. Ezt alig fél percig láttam, utána eltűnt ( egyre halványabb lett, ekkor már dél-nyugaton volt.) Nem repülő volt !
    Mi lehetett?
  • ZilogR
    #568
    Perseidák jönnek, telihold az égen :(
    Azért lehet próbálkozni, állítólag szép idő lesz.
    Érdemes meleg göncöt felvenni (10-12C-t jósoltak) és rákészülni, hogy minden csupa harmat lesz.

    Jó észlelést!
  • fintanandi
    #567
    Jónapot.

    Az Alion mizar alkaid csillagokon keresztül lemértem a Föld útját a nap körüli pályán Hold fázisonként.A méréssekkel amit bizonyítani kívántam azaz hogy a föld üreges és hogy a hold körül kering. A mérésekkel eggyértelműen bizonyítani lehet a föld mozgását a hold körül ezeket a méréseket bárki bármikor ellenőrizheti kontrolálhatja.
    A tömegvonzás elméletével szemben nyolc ellenérvem van amely a hold föld viszonyát ellentétesen értelmezi a jelenlegi ismereteinktől.
    kérésre a mérési adatokat elküldöm
    Elérhetőségem.: [email protected]
  • kakimakifsz
    #566
    Goggle Earthban valaki próbálta már a égboltot?
    Nekem bejövős.....