Hunter

Befogta a Plútót a New Horizons

Küldetése során először pillantotta meg célpontját, a Plútót, a New Horizons expedíció, miközben a Jupiterről is sikerült felvételeket készítenie.

Az űrszonda egyik nagy hatótávolságú kamerája, a Long Range Reconnaissance Imager csípte el a bolygó rangjától megfosztott égitestet, ami a csillagmező egy halvány foltjaként éppen csak kivehető a felvételeken. Ezzel viszont a szonda bizonyította, hogy képes egészen távoli objektumok megtalálására és nyomon követésére, ami elengedhetetlen a 2500 kilométer széles Plútóhoz, majd később a jóval kisebb Kuiper-öv objektumokhoz történő navigáláshoz. A New Horizons körülbelül 4,2 milliárd kilométerre van elsődleges célpontjától, jelenleg a Jupiter-rendszer peremvidékéhez közelít.

A küldetés tudósai az objektum mozgása alapján már tudták, hogy a Plútóra sikerült ráakadniuk a törpebolygó feltételezett övezetében, pedig a sűrű csillagmezőben ez a művelet leginkább a tű és a szénakazal esetéhez hasonlított. Az objektumot gyakorlatilag ugyanazzal a módszerrel azonosították be, mint egykori felfedezője, Clyde Tombaugh, stroboszkóposan váltogatva az adott terület felvételeit, melyen a csillagok mozdulatlannak tűnnek. Így a mozgó objektumok, mint a bolygók, könnyedén kiszűrhetők, persze a mostani digitális technikával az Alan Stern vezette képfeldolgozó csapatnak jóval könnyebb dolga volt, mint Tombaugh-nak.

Mint fentebb említettük, a szonda közelít a Jupiterhez, jelenleg 291 millió kilométerre van a gázóriástól, amiről több felvételt is készített. Óránkénti 72 000 kilométeres sebességével 2007 februárjának legvégén éri el a bolygót. Ekkor a mostaniakhoz képest 125-ször jobb felvételekkel szolgál majd, így több mint három év elteltével újra részletes információkkal gazdagodhatnak a csillagászok.

Legutóbb 2003-ban kaptak hasonló felbontású felvételeket a Jupiter-rendszerről a Galileo jóvoltából, előtte pedig a Cassini vette szemügyre az óriásbolygót és holdjait 2000-ben.


A mostani felvételeket szinte teljesen ideális körülmények között, a Nappal majdnem a háta mögött készítette a szonda, ennek köszönhetően a Jupiter minden eddiginél fényesebben ragyog, körülbelül 40-szer fényesebb, mint amivel a szonda kamerája a Plútó közelébe érve első felvételei során szembesülni fog 2015-ben. A szaturáció mérséklése érdekében a kamera expozíciós ideje mindössze 6 milliszekundum volt. A felvételen minden látható amire a tudósok számítottak, a Jupiter sávjai, zónái és nagyobb légköri viharai.

A képeken a Jupiter ragyogása mellett is felfedezhető a bolygó két holdja, az Io és a tudományos szempontból fontos Europa, valamint a bolygóra vetett árnyékuk is. A részletes megfigyelések 2007 januárjában kezdődnek és február végén érnek véget, majd a bolygó magnetoszféráját veszik szemügyre a New Horizons segítségével, ennek tanulmányozása több hónapon át fog tartani, miközben a szonda folytatja útját a Plútó és a Kuiper-öv felé.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wOlFbYTe #17
    A Jupiteren lenne utána szép kis jeges eső abban a "vihartengerben", mivel elég nagy a gravitációja hogy maga felé szipkázza azt a sok vizet, pontosabban a kemény mínuszok miatt jeget. Nem szivesen futnék össze háznyi méretű esőcseppekkel :)
  • Epikurosz #16
    No, akkor ámuldozom én, ha más nem. Bazi sok víz van az Európán. Naprendszernyi ménest és más csordákat tudnának itatni belőle az űrnomádok. Ha meg belecsapna egy aszteroida, akkor nem is tudom merre loccsanna szét az egész tojásszerű hold.
  • Epikurosz #15
    Nyugodtan tessék ámuldozó és elismerő hsz-okat megereszteni itten. ;-)
  • Epikurosz #14
    No még egy kép az Európáról, madártávlatból (ha járna ott madár ezt látná):

    Szegénynek eléggé össze van karmolva az arca. (lehet, hogy macska járt ott? :-)
  • Epikurosz #13
    Te normális vagy?
    A Náza honlapján azért vannak ennél szebb képek is.
    De beszúrok én is egyet, no nem a Jupiteeről, hanem az Európáról, csakhogy tudd, hogy mitől döglik a légy:


    Még egy dolgot megsúgok nektek:
    A naprendszerben mindössze a következő égitesteken van oxigén:
    1. Venyera
    2. Terra
    3. Mars
    4. Európa (nagyon kevés, a Mikulás kétszer a hátiszákjában elvinné)

    Légkör is csak a következőkön van még:
    5. Io (kéndioxid formájában)
    6. a Szaturnusz Titánján (N, CH4)
    7. a Neptunusz Tritonján (N, CH4)
    ...és ezzel kifújt.

  • rotator #12
    Reméljük, állatjó képek lesznek még a Jupiterrők. :)
  • Vamp17 #11
    hmm milyen jo minosegu kep a jupiterrol. meg nem is lattam ilyen jot.
  • Clarke #10
    Mint Artur C. Clarke Ürodisszeiáiban:)
  • Sanyix #9
    max -273 c fok van, és a felszín alatt rohadt meleg is lehet hiszen a jupiternek elég erős ár-apály hatása van, ami az Io vulkánkitöréseiből látszik is.
  • Viet #8
    A földön végeztek kisérletet.