Hunter

Drogokkal fokoznák a katonák teljesítményét

A brit hadsereg egy sokat vitatott gyógyszerrel kísérletezik katonái teljesítményének fokozása érdekében, tudta meg a BBC.

A gyógyszerpiacon "zombiként" emlegetett Modafinil tablettákat eredetileg egy viszonylag ritka, krónikus aluszékonyság, a narkolepszia kezelésére fejlesztették ki. Az eddig is ismert volt a hírcsatorna számára, hogy a brit Védelmi Minisztérium több ezer tablettát halmozott fel az iraki háború előtt, azonban a szert a harctéren mindeddig soha nem alkalmazták.

A legutóbbi kísérletről a Védelmi Minisztérium kutatócége, a többek közt teljesítményfokozó, stimuláló és táplálék kiegészítő szereken is dolgozó Qinetiq, illetve annak egyik tudósa, dr. Anna Casey számolt be a brit parlament Tudományos és Technológiai Bizottságának, akit a sportban alkalmazott hasonló hatású készítményekről szerzett tapasztalataival kapcsolatban hallgattak meg.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság már korábban betiltotta a Modafinilt egy másik stimulánssal, az Efedrinnel együtt. A hadseregben azonban más szemlélet uralkodik, ők mindkét szer alkalmazását fontolgatják a katonák fizikális és mentális teljesítményének fokozására. Azzal együtt, hogy az amfetamin (lásd speed) hatásaihoz hasonlókat produkáló Efedrint eddig mellékhatásai, főként a szorongás kialakulása miatt alkalmatlannak találták a hadseregnél.

Casey hangsúlyozta, hogy nem esztelen gyógyszerezésről van szó, kutatásaikban semmilyen illegális anyagot nem használtak, ezt többé-kevésbé bizonyítja, hogy az atlétikában elhíresült, a vörös vérsejtek termelődését fokozó EPO-t, azaz Erythropoietint a hadsereg is tiltott szerként kezeli.

Visszatérve a Modafinilhez, a szer az egyén alvásigényét kapcsolja ki, napokon keresztüli mentális éberséget biztosítva szedőjének. Készítői szerint nincsenek mellékhatásai, a szakértők azonban attól tartanak, sokan nem képesek megfelelően használni. Az USA-ban, ahol könnyebb a beszerzése, mint Európában, a diákok és az éjszakázók előszeretettel alkalmazzák.

A Qinetiq tesztjei szerint a Modafinil valóban nem hordoz mellékhatásokat, azonban további vizsgálatokat javasolva még nem hagyták jóvá a brit katonák számára. A fenti szerek mellett a minisztérium egyre több anyagi támogatást biztosít az általuk "embertudományként" emlegetett területnek, melyek szintén a harctéren szolgálatot teljesítők teljesítményének fokozását célozzák.

Ez egy igen sokrétű terület, melyben többek közt megtalálhatók a táplálékkiegészítők, a katonák egészségi és fizikális állapotát távolról is figyelemmel kísérő rendszerek, vagy a különböző éghajlati viszonyokhoz való alkalmazkodás, az akklimatizálódás idejének drasztikus lecsökkentésére irányuló kísérletek.

A stimulánsok iránti igény a különleges egységekhez és a hosszú távú repüléseket végző pilótákhoz köthető, akik gyakran 48 órán át kénytelenek fokozottan teljesíteni. A téma először 2002 áprilisában került a média kereszttüzébe, amikor Afganisztánban két amerikai pilóta véletlenül a szövetséges kanadai gyalogságot bombázta le. Az akció négy halálos áldozatot követelt, a pilótákról pedig a lefolytatott vizsgálat kiderítette, hogy a fokozott igénybevétel miatt a bevetés előtt amfetamint vettek magukhoz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Nabateus #94
    Sajnos sok ilyen cikk fordul itt elo.
  • psiloidus #93
    Ilyen bulvárcikket szégyen a "tudomány" kategóriában megjelentetni!
    Mi az, hogy a modafinilnek "Készítői szerint nincsenek mellékhatásai"? Ez egy gyógyszer, aminek természetesen magyar nyelven is létezett betegtájékoztatója, amíg kapható volt itthon, pl.: http://drinfo.eum.hu/drinfo/pid/0/medicineProperties/oid/0/m,0100000241219 - hosszan sorolják a mellékhatásokat.
  • dez #92
    "cognitive performance to normal levels"

    Ez mondjuk így eleve nem igaz, depresszióra hiába iszol kávát. Bár egy bizonyos mértékben elfedi, nem teljesen.
  • Epikurosz #91
    Bréking nyúz:
    "The highest dose of modafinil, 400 milligrams, cut through fatigue and restored cognitive performance to normal levels — but so did caffeine. The reported side effects of modafinil were quite low — but so were those of caffeine. “What we concluded,” Wesensten said, “was that there didn’t appear to be any benefit to using modafinil over caffeine. It just wasn’t there. Both drugs looked very similar. "

    Szóval, felesleges a nagy felhajtás, ha ébren akarsz maradni, legjobb, ha kávét iszol. Annál nincs jobb.
  • dez #90
    Nyugodtan okozhatna, és egyelőre jóval több tanulmány az ellenkezőjét mutatja. [Én is szeretném, ha nem így lenne.]
  • BiroAndras #89
    Miért kellene a mérsékelt fogyasztásnak kárt okoznia? Persze nyílván attól is függ, hogy ki mit nevez mérsékeltnek.
  • Epikurosz #88
    Egy most megjelent holland tanulmány szerint az ectasy és cannabis mérsékelt fogyasztása nem okoz agykárosodást
  • saco #87
    Ajánlom ma az NGC-n ma 6-kor kezdődő dokot

    Duracell a kutatásért - Az alvás
  • Nutella #86
    nem baj, nekem kell ilyen cucc
  • bld #85
    sztem itt már nem a képességek felturbózásáról van szó hisz vanank fizikai korlátok, inkáb a meglévő képességek jobb kihasználásáról, hiszen az agyterületek -amelyekre hatnak a különböző anyagok-, nem csak direkt úton igerelhetőek, sjaát magunk is képesek lehetünk rá, ilyesmik a holt-pontok is mint a boxban vagy akár saját magad is megfigyelheted futásban (persze nem egyik pillanatról a másikra, ha már régebben futsz)

    az alváshiány pedig valóban káros az agyra is és a belső szervekre is de aszívre nem, ill nem közvetlenül.Az alvás során az idegsejtjeink regenerálódnak, valóban vannak olyan emberek akik nem képesek aludni, vagy rendellenes módon alszanak el, mint pl a narcolepsia stb. az idegsejtjeik nekik is olyanok mint bárki másé szal nekik is ugyanúgy szükségük lenne rá sztem