Hunter

Tom Cruise kesztyűje az amerikai hadseregnél

Hamarosan a való élet katonáinak is segítséget nyújthat az információ túlterheltség kezelésében az a számítógépes interfész, amit a Tom Cruise főszereplésével készült Különvélemény című filmben bemutatott futurisztikus rendszer inspirált.

A film szereplői egy speciális kesztyű alkalmazásával a levegőben hívhattak le és kezelhettek képi anyagokat vagy egyéb adatokat. Most a Massachusetts központú Raytheon védelmi cég egy valós változaton dolgozik, leszerződtetve azt a John Underkofflert, aki a film készítőinek is segített megjeleníteni az interfészt a mozivásznon. Underkoffer a kaliforniai Treadle and Loam Provisioners tudományos és technikai tanácsadója, és korábban az MIT-nél fejlesztett ki radikálisan új számítógépes interfészeket. Elmondása szerint az új rendszer segíthet a katonai szakértőknek nagy információ­mennyi­sé­gek gyors és hatékony átvizsgálásában.

A billentyűzés és az egérgomb kattogtatása korlátot szab a szabadságnak" - nyilatkozott Underkoffler a The Wall Street Journalnak. A Raytheonnál fejlesztés alatt álló rendszer lehetővé teszi felhasználóinak, hogy egy kesztyűvel egy panoráma-képernyőre kivetített képeket manipuláljanak. Egy kamera követi nyomon a kéz mozgását és egy számítógép értelmezi a kézmozdulatokat.


"A kéz olyan lesz, mint egy svájci katonai bicska" - utalt Underkoffler az így nyerhető funkciók sokaságára. A Raytheon tervei szerint technikáját a nagy mennyiségű műholdas és hírszerzési adatok szétválogatásához fogja ajánlani, azonban a technikának lehetnek nem katonai alkalmazásai is, tette hozzá Stephen Brewster, aki maga is kézmozdulatokon alapuló interfészek kifejlesztésén dolgozik a brit Glasgow Egyetemen.

"Szerintem ez egy rendkívül jó ötlet" - nyilatkozott Brewster a New Scientist magazinnak. "A kézmozdulatok egy egérrel, vagy egy pointerrel ellentétben kifejezetten jól működnek, amikor például az adatok egy egész falnyi képernyőt tesznek ki." Brewster figyelmeztet, hogy egy teljesen új felhasználói interfész az információk új megjelenítési és kezelési módjait is megköveteli. "Akkor húzhatjuk a legnagyobb hasznot a rendszerből, ha egy teljesen új módozatot fejlesztünk ki a részek aktív kapcsolatához" - mondta.

Underkoffler korábban már kidolgozott egy módszert a képek megjelenítésére és kezelésére azok egy egyszerű asztalra vagy falra történő kivetítésével, ami Luminus Room-ként vált ismertté. "Az alapelv, hogy a grafikát kikényszerítsük a képernyőről a valós világba" - mondta.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • HUmanEmber41st #33
    Ezen én is jót nevettem, meg amikor ott táncikált a nagy képrnyő előtt, ahelyett, h leült volna egy kisebb érzékelő elé és kicsi ujjmozdulatokkal vezérelte volna ( mint most a billentyű területe) a nagy képernyőt :D
  • L3zl13 #32
    Ugyan már Különvélemény. Már jóval előtte voltak interface kesztyűk a SF-ben és a valóságban is.
    A problémát nem is ezeknek a megvalósítása okozza már régóta, hanem megtervezni egy igazán hatékony kézmozdulat "nyelvet" amellyel könnyen, egyértelműen lefedhető a számítógép (vagy más eszköz) teljes vezérlése.

    És ha már Különvélemény. Személy szerint nagyot röhögtem azon, amikor Cruise turkált a számítógépben az említett kesztyű segítségével, majd azután az adatokat rámásolta egy bazinagy üveglapra, amit aztán fizikailag kellett átvinni a két méterre álló másik géphez. Vazz nem ismerik a LAN-t? Vagy csak fel akartak vágni a láma filmesek azzal, hogy WOW, a jövőben üveglapra mentik az adatokat kisfloki helyett. :D
  • Csóka #31
    Tudjátok, engem csak az érdekel, hogy milyen órája volt Tom bácsinak ebben a filmben? Mert vmi iszonyat jól nézett ki (asszem, már régen láttam a filmet).
  • plamex #30
    Ez a virtuálkesztyű jó cucc lesz ha elterjed főleg azért mert a kezeddel 3d ben sokkal több mindent meg tudsz csinálni mint az egérkével ami ugye csak síkban mozog ...
    Gondoljatok bele egy építész aki házazakat tervez ... vagy mondjuk pl egy kémikus aki atomonként építi fel az anyagot ...
    szóval nagy jövő előtt áll ez szerintem.
  • Zocsi #29
    Hidd el elég sok régi sci-fit olvastam már. A kedvenceim a '60-as, '70-es évekből valók. Mindenesetre figyelemre méltó, hogy miket álmodtak meg a "tudósírók", és mi lett az álmokból.
    Többiek: Jah és sztem nem az a lényeg, hogy a levegőben tartod a kezed. Ez nyápic hozzáállás. Egy kőműves sztetek mennyit tartja a levegőben a kezét, vagy emelget cementes zsákokat. És most ne gyertek az iskolázottság kérdésével! A lényeg, hogy a jövő generáció emberei már ahhoz is lusta lesz, hogy szórakozásból biciklizzen, nem hogy még a munkahelyen dolgozni is kelljen. Ahhh... hogy nézne már az ki!
  • Mice #28
    ugyan már, naponta a betongyárban köbö hány órát van a levegőben a kezed? s ott még terhelik is nem csak lóg
  • kukac78 #27
    Minek ilyen kütyü???

    Úgyis a gondolatainkal fogjuk irányítani a gépeinket...

    http://www.sg.hu/cikkek/36335
  • Tetsuo #26
    Philip K. Dick rules!
  • Zsoldos #25
    ez + virtual sisak = tutijo box szimcsi :)
  • Balasnyikov #24
    az azert furcsa lesz hogy a tenisz könyök miatt nem tudmajd gépelni a titkárnő,vagy azert nem tudsz mejd jaccani emrt sokat hokiztal az este...
    de akar a virtuális box mecs is bejönne nekem.. canadai csako leütötte a vesém...