Hunter

Kifizetődött a bolygóvadászat

A miénkhez hasonló naprendszer üldögélhet kozmikus küszöbünkön. Amerikai tudósok végre bizonyítékot találtak arra, hogy a Földtől 50 fényévnyire lévő 47 Ursae Majoris csillag körül egynél több bolygó is kering. A bolygó kutatók szerint idővel valószínűleg még több bolygót fognak felfedezni, ahogy a műszerek egyre érzékenyebbek, a bolygó kutatás pedig egyre átfogóbb lesz. A tudósok igyekeznek nyomást gyakorolni az illetésekre, új távcsövek fejlesztésének finanszírozásáért, melyek kizárólag a közeli csillagok körül keringő bolygókat és azok környezetét figyelnék.


"Szívmelengető érzés olyan bolygórendszert találni, ami a mi Naprendszerünkre emlékeztet" - mondta Debra Fischer, a "bolygó vadász" csoport tagja.

A sárga típusú csillag hasonlít a Naphoz, és már egy ideje tényként kezelik, hogy egy hatalmas bolygó kering körülötte, mely kétszer akkora, mint a Jupiter. Most azonban Debra Fischer és Geoffrey Marcy, a Berkley Egyetem munkatársai a washingtoni Carnage Institution egyik tudósával, Paul Butlerrel karöltve újabb bolygóra bukkantak, mely a fent említettől távolabbi pályán kering, ugyanazon csillag körül.

"Először észleltünk két bolygót majdnem kör alakú pályán egyazon csillag körül" - fejtette ki Fischer. "A mai napig Naprendszerünkön kívül felfedezett 70 bolygó többsége csillag közeli, a többi pedig egész különleges, a mi bolygóinkhoz nem hasonlítható pályán kering".

Tudnunk kell, hogy a csillagászok nem látják közvetlenül az "új" bolygót, csupán következtetnek a jelenlétére a célba vett naprendszer szívében lévő csillag apró ingadozásainak akkurátus megfigyelése. Érzékenyebb műszerek segítségével még kisebb ingadozásokat észlelhetnének, ezáltal több bolygó helyzetét is meghatározhatnák.

A kutatók becslése szerint az új bolygó a Jupiter háromnegyede lehet, tehát jóval kisebb, mint a már megismert testvére. A megfigyelésekhez a Kaliforniai Egyetem Leck Obszervatóriumának 3 és 0,6 méteres teleszkópjait használtak. A csapat most a kutatásokat támogatók keresésére cserélte fel az új teleszkópok építéséhez, melyeket speciálisan a bolygók megfigyelésére összpontosítanának.

Fischer és kollégái szerint az új bolygó sokkal távolabb lehet a központi csillagtól, mely azt jelentheti, hogy a naprendszere további bolygókat rejt, így először találhattunk rá egy olyan naprendszerre, amelyik olyan, mint a miénk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Lez #10
    Hát igen, nem semmi, de azért jobban örülnék valami kézzelfoghatóbb dolognak, mint valami kísérleti technológiának, amivel elvileg egy csillag felszíni aktivitásából lehet következtetni bolygók jelenlétére.
    A hagyományos műszarok ennyire fejletlenek, hogy el se látnak odáig, ez rezgésmérő bizbaz meg vagy működik vagy nem, mivel szerintem nem tudják más módon igazolni a mérést.
    Ja és ehhez már csak annyit fűznék, hogy egy bolygó pályája fontos dolog, ha a földihez hasonló élet lehetőségét kutatjuk, de ez is csak egy tényező a sok közül. A Hold is ugyanazon a pályán kering mint a Föld, mégsincs tele kicsi zöld fickókkal.
  • Bekomman #6
    A legtöbb ember nem értékeli nagyra a csillagászatot bár engem érdekel, DE MI A ...-T KEZDJÜNK A MEGSZERZETT ADATOKKAL?
  • CAD #5
    En, mikor elolvastam a cimet, azt hittem, hogy "latni is fogok valamitl nem csak nezni" - hat nem igy tortent, kb annyi ertelem van valoban a cikknek, mint amit beszolok emlitett, az elozo hozzaszolasasban: semmi. (Vagy lehet propaganda hir volt, hogy mi SG olvasok kezdjunk gyujtesbe az uj teleszkopra... mert ha kideurl, hogy 3!!! bolygo is van ott, akkor az jo!)
  • Borg #2
    Nos igen, ez jol jellemzi a többség hozzáállását, biztos te is egy kvék18 hirnek jobban örültél volna, ami a geforce36 ilyenolyan hipertechnologiáját a legujabb szuper módon kihasználja...