Gyurkity Péter

Megkérdőjelezik a bolygóképződés folyamatát

Hogy lehet egy fiatal csillagnak négy Jupiter méretű bolygója? Ráadásul a legtávolabbi ezerszer messzebb van a legközelebbinél! A kutatók egy érdekes rendszer feltérképezése után teszik fel a fontos kérdéseket.

A Cambridge Egyetem szakemberei tették közzé most közös munkájuk legújabb eredményeit, amely a korábban szintén érdekesnek vélt CI Tau csillagot és annak kísérőit térképezi fel számunkra. A rendszer jellemzői kiemelten fontosak, hiszen az itt eddig felbukkant bolygók megkérdőjelezik az eddig használt elméleteket, legalábbis ami a bolygóképződés folyamatát illeti.

A hivatalos közleményből kiderül, hogy a tőlünk mintegy 500 fényévre elhelyezkedő csillag nagyon fiatal, korát ugyanis mindössze 2 millió évre teszik. Ezt a valóságos csecsemőt azonban nemcsak az először megtalált forró Jupiter kíséri (amely rendkívül közel helyezkedik el hozzá, és egyben ezen kategória első ismert példánya is volt), hanem 3 másik társa is, amelyek szintén méretesek, bár pályájukat tekintve nagyon eltérőek attól. Amíg a legbelső példány nagyjából a Merkúréhoz hasonló pályán mozog, addig a legtávolabbi testvér saját csillagától háromszor messzebb van, mint a Neptunusz a Naptól – a két belső bolygó tömegét tekintve a Jupiterhez fogható, illetve éppen tízszer nagyobb annál, míg a két külső égitest nagyjából a Szaturnusznak felel meg.


A kutatók leszögezik, hogy az általuk alkalmazott módszer nem alkalmazható számos másik rendszer esetében, hiszen ők a fiatal csillagot körülvevő, úgynevezett protoplanetáris korongot vették szemügyre az ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) segítségével, és az abban megfigyelt rések (valamint a rendelkezésre álló számítógépes modell) alapján becsülték meg a másik három bolygó helyzetét és egyéb jellemzőit. Az általunk ismert csillagok mindössze 1 százaléka körül kering forró Jupiter, ezen csillagok azonban sokkal öregebbek, így ilyen korongot hiába is keresünk körülöttük. Fontos kérdésként merül fel, hogy a többi bolygó szerepet játszott-e az elsőként megtalált példány nagyon közeli pályájában, ezt azonban még szintén nem tudjuk megválaszolni.

Az ALMA révén valószínűleg egyéb rendszerekben is hasonló meglepetésekre bukkanunk majd, ez ugyanis a születőben lévő égitesteket is ki tudja szúrni, ezzel pedig alaposan módosulhat a bolygóképződésről alkotott képünk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • inkvisitor #7
    A nem növekvő fekete lyukakat nem látjuk, csak azokat, amik aktívan zabálnak.
    Bár az igaz, hogy a fekete lyukká alakulása a csillagnak általában elég nagy bummal jár ahhoz, hogy elpusztítsa a bolygókat (szupernova)
    Igaz nemrég olvastam lehetséges "csendes" feketelyuk kialakulásról is.
    Utoljára szerkesztette: inkvisitor, 2018.10.29. 09:10:00
  • SaGa #6
    A fekete lyukká formálódáskor valóban, de onnan kezdve szép folyamatosan elkezd nőni a tömege, mert a körülötte lévő tér nem üres, elnyeli az anyagot, ami elég közel kerül hozzá. Míg mindent „fel nem fal” amit elér.
  • Sequoyah #5
    Ezt honnan veszed, hogy nem veszik figyelembe? Ez egy letezo csillagaszati fogalom.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rogue_planet

    Viszont egyreszt nem jellemzo hogy csak ugy befogja egy masik naprendszer, masreszt ha be is fogja, annak eleg jellegzetes palyaja lesz, ami erosen elter a tobbi bolygo szabalyos palyajatol.
  • Sequoyah #4
    Fekete lyuk eseten is ugyanakkora marad a gravitacioja, mivel a tomege nem valtozik a csillagnak, csak a merete.
  • SaGa #3
    Már hogyne maradna meg. Amikor a csillag elhal, a tömege ugyanakkora, mint korábban (hacsak nem lesz belőle szupernova, de az amúgy is elsöpri a teljes bolygórendszerét, vagy fekete lyuk, az meg elnyeli az egészet), csak már nem fúzióra lépő héliumból, hanem nehezebb anyagokból (a vasig bezárólag) áll, vagy nagyon összesűrűsödött neutronokból áll, ha összeroppan és neutron csillag lesz. De a gravitációja nagyjából akkora, mint volt.
    Utoljára szerkesztette: SaGa, 2018.10.20. 09:18:18
  • VolJin #1
    Lehet, hogy a fiatal kor a titok nyitja. Hogy idővel úgy megbolygatják egymás pályáját, hogy összeütköznek, illetve a csillagba zuhannak, és lecsökken a számuk. Az sem kizárt, hogy nálunk 30-40 Merkúr méretű bolygó volt, csak ütközésekkel olvadtak egybe, létre hozva a Marsot, Vénuszt, Földet, míg a Nap és a gázóriásaink is elnyeltek párat, és volt amelyik kikerült a naprendszerből...