7
  • inkvisitor
    #7
    A nem növekvő fekete lyukakat nem látjuk, csak azokat, amik aktívan zabálnak.
    Bár az igaz, hogy a fekete lyukká alakulása a csillagnak általában elég nagy bummal jár ahhoz, hogy elpusztítsa a bolygókat (szupernova)
    Igaz nemrég olvastam lehetséges "csendes" feketelyuk kialakulásról is.
    Utoljára szerkesztette: inkvisitor, 2018.10.29. 09:10:00
  • SaGa
    #6
    A fekete lyukká formálódáskor valóban, de onnan kezdve szép folyamatosan elkezd nőni a tömege, mert a körülötte lévő tér nem üres, elnyeli az anyagot, ami elég közel kerül hozzá. Míg mindent „fel nem fal” amit elér.
  • Sequoyah
    #5
    Ezt honnan veszed, hogy nem veszik figyelembe? Ez egy letezo csillagaszati fogalom.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rogue_planet

    Viszont egyreszt nem jellemzo hogy csak ugy befogja egy masik naprendszer, masreszt ha be is fogja, annak eleg jellegzetes palyaja lesz, ami erosen elter a tobbi bolygo szabalyos palyajatol.
  • Sequoyah
    #4
    Fekete lyuk eseten is ugyanakkora marad a gravitacioja, mivel a tomege nem valtozik a csillagnak, csak a merete.
  • SaGa
    #3
    Már hogyne maradna meg. Amikor a csillag elhal, a tömege ugyanakkora, mint korábban (hacsak nem lesz belőle szupernova, de az amúgy is elsöpri a teljes bolygórendszerét, vagy fekete lyuk, az meg elnyeli az egészet), csak már nem fúzióra lépő héliumból, hanem nehezebb anyagokból (a vasig bezárólag) áll, vagy nagyon összesűrűsödött neutronokból áll, ha összeroppan és neutron csillag lesz. De a gravitációja nagyjából akkora, mint volt.
    Utoljára szerkesztette: SaGa, 2018.10.20. 09:18:18
  • VolJin
    #1
    Lehet, hogy a fiatal kor a titok nyitja. Hogy idővel úgy megbolygatják egymás pályáját, hogy összeütköznek, illetve a csillagba zuhannak, és lecsökken a számuk. Az sem kizárt, hogy nálunk 30-40 Merkúr méretű bolygó volt, csak ütközésekkel olvadtak egybe, létre hozva a Marsot, Vénuszt, Földet, míg a Nap és a gázóriásaink is elnyeltek párat, és volt amelyik kikerült a naprendszerből...