Ötvös Tibor

Meteoreső söpör végig jövőre a Marson

A szakemberek számításai szerint jövőre a Vörös Bolygót eléri a C/2013 A1 üstökös, mely nagy valószínűséggel nem csapódik be a Marsba, de a környező űrszondákat elpusztíthatja.

Miután az ISON eltűnt a Nap mögött, a szakemberek figyelme a C/2013 A1 kódnevet kapott üstökös felé fordult, mely a korábbi számítások alapján 2014. október 19-én csapódik be a Marsba. Ám a legújabb kalkulációk szerint ez nem fog megtörténni, hiszen maximum 173.000, minimum 89.000 kilométerre közelíti meg a bolygót. Azonban ez is rekord, összehasonlításképpen a Föld mellett 1770-ben haladt el egy 3.5 millió kilométerre és ez volt hozzánk a legközelebb.

A Mars felszíne így nincs túl nagy veszélyben, ám a bolygó körül keringő űrszondák, az indiai MOM (Mars Orbiter Mission) illetve a NASA által útnak indított MAVEN meg is semmisülhet, hiszen mindkét gép pár héttel az üstökös érkezése előtt áll pályájára a Vörös Bolygó körül. "Jelenleg éppen a kockázatelemzés fázisánál járunk és próbálunk mindent elkövetni, hogy minimalizáljuk az esetleges károkat" - közölte Bruce Jakosky a MAVEN kapcsán.

A Marson tevékenykedő Curiosity és Opportunity robotegységek ugyanakkor kiemelkedően fontossá válhatnak a NASA számára, hiszen az üstökösről esetlegesen lehulló darabok elégnek a bolygó légkörében és ezzel egy igen látványos meteoresőt rögzíthetnek majd a gépek. Mark Lemmon, a Texas A&M University szakértője azonban reménykedik abban, hogy "az űrszondák nem semmisülnek meg és rádióhullámokkal képesek lesznek mintát venni a Mars ionoszférájából, illetve a kameráikkal dokumentálni a meteoreső aktivitását."

"Ha lenne egy kívánságom, azt kérném, hogy lehessek ott a Mars felszínén, mikor ez az esemény bekövetkezik" - fejezte be Bill Cooke, a NASA Marshall Space Flight Center szakembere. "Ez lesz valószínű az eddigi legintenzívebb meteoreső."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vol Jin #29
    Jaja, most is azt csinálom, csak te nem. Persze, persze. :-)

    Na jóccakát.
  • kissssss #28
    jól van mondjad csak a magadét, még mindig itt baszod az embereket mint valami fanatikus állat.

    szóval te ezt a viselkedés életvitelszerűen űzöd?
  • Vol Jin #27
    Persze, persze, a fizika és a geometria egy szekta és én beugattam neked. :-) Hogyne, hogyne. :-)
  • Vol Jin #26
    Igen, erre utaltam. A felszín megvilágítása, a felszíni árnyék és az üstökös csóvája három különböző Nap pozíciót feltételez.
  • kissssss #25
    folyamatosan figyelemmel kísérem a cikkek alatti dumálást tehát tisztában vagyok a témával, ahogy látom te ezt a kötözködést visszapofázást beugatást életvitelszerűen űzöd igaz?

    csak azért se tudtad megállni hogy visszaugass igaz szektahívőkém?
  • ostoros #24
    Ami az üstökös csóva és a nap viszonyát illeti, tisztában vagyok vele.
  • ostoros #23
    Valóban nem teljesen pontos, így nézve.
  • Vol Jin #22
    Ha az árnyék helyes, akkor a Nap a kép felett kell legyen. Ebben az esetben a csóvának lefelé kellene mutatnia, mert az a Naptól elfele mutat. A csóvát nem maga után húzza az üstökös, hanem a Nap fújja le róla. A Marsnak meg nincs elég mágneses tere, hogy ezen módosítson. Te abból indulsz ki, hogy a csóva az üstökös haladási vonalán terül el, ami nem igaz. Erre céloztam. Egy őstökös, amikor távolodik a naptól, akkor a csóva megelőzi. Akkor előre mutat a csóvája. Nézzetek már utána, mielőtt okoskodni kezdtek!
  • ostoros #21
    Balunak van igaza, a képpel semmmi baj. Az árnyék jól látszik a kép jobb alsó harmadán. A Nap az üstökös felőli oldalon van, az antenna túloldalán, (vagyis a kép jobb szélén túl) csak az már nem látszik a képen.
  • Tetsuo #20
    Itt sokkal jobb képek vannak.