Gyurkity Péter

Tovább csökken a Microsoft mobilos ereje

Az eddigi adatok alapján a Windows Phone 7 a hangsúlyos beharangozás ellenére nem vett sikeres rajtot, többen máris temetik a platformot, mások viszont kiemelik, hogy inkább lassú debütálásról van szó.

Arról a napokban már olvashattunk, hogy több piackutató cég szerint is minden területen előrenyomul az Android, amelynek lendülete páratlannak tűnik a mobil szegmensben. Mindez azt jelenti, hogy a riválisok stagnálnak (mint az Apple), avagy egyértelműen visszaszorulnak (mint az összes többi vetélytárs), a Microsoft térvesztése azonban még így is meglepő lehet.

Elsőként azért, mert a rajt pillanatában a szoftvercég nagy reményeket fűzött a hosszas késlekedés után elkészült új operációs rendszerhez, amely eséllyel fordíthatja meg a Windows Mobile esetében tapasztalt trendet. Másodsorban olyan frissítéseket és kiegészítéseket ígértek a rendszerhez, amelyek fenntarthatják, illetve tovább élénkíthetik az érdeklődést, ehhez pedig egy igazi nagy durranás, a Nokia szövetsége társult. A cég - különösen jövő évtől - alaposabban hozzálát saját platformja, a Symbian kiszorításához, hogy azt szép lassan mindenhol felváltsa a Windows Phone 7.

A comScore azonban most arra mutat rá, hogy október és január között tovább esett a Microsoft részesedése a mobil szegmensben, ami nem sok jót ígér.

Az amerikai piacon ugyanis a szoftvercég fejlesztése immár 9,7 százalék helyett mindössze 8 százalékot birtokol, miközben az Android 23,5-ről 31,2 százalékra ugrott - erre utaltak a már említett egyéb felmérések is. A Palm ezalatt szintén veszített és már csak 3,2 százalékot mondhat magáénak, a RIM 35,8-ról 30,4 százalékra csökkent, egyedül az Apple tudott (minimálisan, alig mérhetően) javítani, és 24,7 százalékon zárni. A Microsoft esetében fontos oka lehet a visszaesésnek, hogy kevés készülék volt elérhető, a Nokia még nem látott hozzá a váltáshoz, így hiába adtak el 2 millió licencet, ha azokat még nem használták fel a partnerek.

Miközben tehát az operációs rendszert - elsősorban annak kezelőfelülete miatt - többen dicsérik, a várt robbanás elmaradt, és kétséges, hogy idén javítani tud-e a platform. Előfordulhat, hogy fokozatosan emelkedik majd a szoftver ázsiója és befolyása, ám ehhez kemény munkára és némi szerencsére lesz szükség.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Magnificat #66
    egyébként igen, néha lehet érezni a difit az 1ghz és a 600 (vagy700-800) között, de ugyanúgy érzem a mostani 4 magos gépem esetén is a "modern gép erejét" a régihez képest (4400+ X2), mégsem mondanám, hogy "a felhasználói élmény" sehol ne lenne most elérhetőhöz képest. 600 MHz is tud normális felhasználói élményt nyújtani, pláne ha az ember mondjuk tényleg ADW-t használ a normál homescreen helyett, ami ráadásul sokkal tágabban konfigurálható is...
  • Magnificat #65
    egyetértek, bár én gond nélkül toltam még alap 1.6-on 600-on is 700x500 körüli xvid-et az enyémen, (hd-hoz persze már gyenge lenne, de a kijelző úgyis csak 320x480, és nem is lehet kivezetni tv-re :) )
  • Magnificat #64
    bocs hogy közbefurakodom, de nekem gt540-en, javarészt 750 körül futtatva a procit (kivéve amikor nem veszem észre és alap 600-on jár, de az állításom arra is igaz), vajpuhán fut a 2.3 az esetek 99.5%-ban. a teljesítmény Linpack szerint cirka a 3x-osára nőtt (2.8 körüliről most 9.2-10 MFLOPS körül van), a programjaim röpülnek, megy minden, sd telepítés, jit, stb... programozni is kényelmes rá (már amiket írok), és okostelefonként is totál használható volt, akár amikor buszon hallgattam zenét / msn-eztem / netet böngésztem egyszerre, vagy amikor wifi közelben hasonlókat tettem, de egy pillanat alatt tudtam skype-olni is mellette, vagy megint máskor amikor gond nélkül navigált le egy 600 km-es utat iGo-val... szóval 30k-ért egy ilyen készüléket szerintem iszonyat megérte megvenni, még ha az életemet nem is bíznám a megbízhatóságára (mint ahogy volt szerencsém problémába futni iOS és Symbian esetén is, amikor nem akarta felvenni vagy épp csendes volt a csengőhang, holott addig jó volt...)
    Jah, és nálam a 2.3 gyorsabban fut (érzésre is, és tesztek alapján is), mint a 2.2 futott, ami meg gyorsabb volt a 2.1-nél, az pedig az alap 1.6-omnál... kb 16 éve vagyok majd' minden nap gép előtt (sooook órát), javítok, programozok, stb, de olyannal még nem találkoztam, hogy egy adott hardver mellett minden egyes OS-sel nem csak hogy nem több erőforrást foglalt volna, hanem egyenesen megtáltosodott a készülék. 3d-ben is, pl Neocore-ban elég tisztes eredményeket ér el (még 2.2-nél mértem olyan 54 fps-st).

    Amúgy amikor itt az egyetemen promózták az iPhone 4-et, mellétettem az én kis optimusomat (akkor perpill főzött 2.1-el), és totál nem dobtam hanyatt magam a különbségen. Igen, az iPhone gyorsabb volt, nagyobb volt, gördülékenyebb volt, de totál nem annyira, hogy igazolja számomra, hogy megéri 4x (!) annyi pénzt kiadni rá (45k az optimus vitamaxra, 180k körül van a kisebb iPhone 4, de még a 3GS is drágább, mint szinte bármelyik, most kapható legdurvább androidos, pl Desire HD)

    Szóval totál elégedett vagyok vele, és az egy hihetetlen baromság, hogy 600 Mhz-vel nem lehet telót használni...
  • Pretorian #63
    Nekem van, és a Honeycomb-nak tílleg nem sok értelme van a Blade-en, mivel ugye tabletekre készült, de megmoccan rajta, sőt. A 2.1-et egy kobramarásszerű csuklómozdulattal kell lemarni a telefonról, illetve Froyo-t vagy Gingerbread-et flashelni rá. Az összes custom rom-ban be van kapcsolva a hardveres gyorsítás is.
    Gyári launcher meg ugye ahogy lentebb írtam, nem sokat ér. Mehet fel az ADW Ex vagy a LauncherPro.
  • Pretorian #62
    Nem tudom volt-e a kezedben HTC Desire, Galaxy S, és ZTE Blade is. Az a vicc, hogy
    a Blade simán hozza azt a gördülékenységet a felhasználói felület kezelhetőségére vonatkozóan, amit a másik két említett modell. Nyilván nem a gyári rom-al és a gyári launcher-el, de hozza. Komolyabb 3D-s játékok is reccenésmentesen futnak rajta, persze nyilván nem minden. A másik két említett készülék jelenleg két és félszer annyiba fáj, mint a Blade. Jah, amoled meg super amoled kijelzőjük, meg 5 megapixeles kamerájuk van. Wow. Ez tényleg megindokol egy 60000 forintos árkülönbözetet, ha a hardveres különbségek a legtöbb alkalmazás (3D is), és a kezelőfelület gördülékenységének esetében elhanyagolhatóak. Ami nem fut a Blade-en, vagy lagzik mint az állat, az általában optimalizálatlan szaros fércmunka, és nagyon korrekt kis rantokat lehet az ilyen progikról olvasni Marketen Desire és Galaxy S felhasználóktól.
    Videolejátszáshoz valóban kell az erősebb proci, és Android alatt talán tényleg ott mutatkozik meg igazán, hogy az erősebb tényleg több is. De szinte csak ott.
  • Globalmaster #61
    Höh, Honeycombot bléjdre? LoL Eclairrel (2.1) is szaggat az egész ha pár száz mega foglalt és van néhány app. Élvezhetetlen. Az élő háttérkép nem is élő, a menü megjelenítésekor gyakran megtorpan pár másodpercig. Lehet, hogy inkább gyorsít a szintlépés -nem tudom; de általában ilyenkor megnő a rendszerkövetelmény. NINCS ILYEN TELEFONOM.
  • Match #60
    Na, pont arra várok hogy pár elég érezhető különbséget mondj.
    Nem elég a 600 mhz, nem erről van szó, van jópár dolog amihez édeskevés, csak pont azokhoz nem, amiket említettél (és az 1 ghz sem ad túl sok pluszt hozzá).

    Pl videolejátszáshoz elég szar a legend (konvertálás nélkül, sima divx, nem hd), de mint mondtad, ez nem érdekel.

    Web? IM? GPS? Esetleg az igo gyorsabban tölt be, de nem tippelgetek, megvárom a példáidat, te jobban tudod.

    Ja és szerintem a smartphone (modern értelemben) valahol a tegra2-nél kezdődik (és vele egy szinten).
  • BlackRose #59
    Mindenesetre nem is fontos, kár az időért...
  • BlackRose #58
    Nem 30 év alatt... 30 éve...

    Maga az OS... nem mondtam, hogy nem megy 1GHz nélkül, azt mondtam, hogy a felhasználói élmény nem olyan mint 1GHz-n. Szóval szerintem a smartphone (modern értelemben) 1GHz-n kezdődik (de ezt már elmondtam), szerinted meg nem... és OK nem kötelező egyetérteni, ha neked jó a 600MHz örülök neki... én látok elég érezhető különbséget az 1GHz-hez képest.
  • Match #57
    Nem mondtam hogy minden, csak azok, amiket hirtelen felsoroltál, mint nagyon fontos programok.
    Örülök hogy kb 30 év alatt sikerült rájönni, hogy prociból és memóriából sosem elég.

    Tématerelés helyett válaszolhatnál a feltett kérdésre is: "Ezek közül melyik igényli az 1 ghz-es processzort, és hasal meg 600 mhz-en? "