Berta Sándor

EU: nagy kártérítést kellene fizetniük a szerzői jogsértőknek

A tárgyalásokat vezető Európai Unió úgy módosítaná a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodás tervezetét, hogy a vélt vagy valós szerzői jogsértőket minden esetben megbüntetnék.

A február 12-i keltezésű Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) dokumentum csak most került nyilvánosságra és számos a korábban ismertté vált elképzelésnél szigorúbb javaslatot tartalmaz. Az anyag az eddigi legátfogóbb módon mutatja be az EU szándékait. A legfontosabb újdonság, hogy a szerzői jogsértőknek minden esetben nagy összegű kártérítést kellene fizetniük, akkor is, ha utólag kiderül, hogy nem követték el a terhükre felrótt bűncselekmény(eke)t vagy ha bebizonyosodik, hogy az illetőnek nem származott bevétele az illegális filmkópiák értékesítéséből.

Ezt a megoldást az amerikai jogban statutory damagesnek, úgynevezett törvényi kártérítésnek nevezik. A vádlottnak a kártérítést akkor is ki kellene fizetnie, ha nem tudta, hogy a tettével törvénysértést követ el. Szintén újdonság, hogy a bíróságok a vádlottak meghallgatása nélkül is elrendelhetnék az illegálisnak minősített tartalmakhoz való hozzáférések blokkolását. Az internet- és tartalomszolgáltatóknak a hozzájuk beérkezett jelzések után haladéktalanul el kellene távolítaniuk a vitatott tartalmakat. Amennyiben nem így cselekszenek, gyakorlatilag bűnrészesekké válhatnak.

Az EU ugyanakkor nagy kegyesen eltekint attól, hogy az internetszolgáltatók rendszeresen ellenőrizzék az ügyfeleiket és szintén nem engedélyezi az úgynevezett fair use elv alkalmazását sem. Az egyik tárgyalófél, Japán leginkább a technikai védelmek kijátszásának tilalmával kapcsolatban tett fel kérdéseket. A szigetország képviselői szerint mivel ezek a rendelkezések nem szerepelnek a jelenleg hatályos WIPO-szerződésekben, így nem vihetnék át őket a helyi jogrendszerbe. Mindenképpen szükség lenne törvénymódosításokra, ezt viszont a japán kormány el akarja kerülni. Az Európai Unió megfelel garanciákat akar, amelyek mind az online, mind pedig az offline környezetben biztosítják a törvények betartását.

A legújabb dokumentum is azt bizonyítja, hogy erősen megkérdőjelezhető az egész ACTA tárgyalássorozat és a végső dokumentum demokratikus volta, hiszen a folyamatból kizárták nem csak az Európai Parlamentet (EP) és a nemzeti országgyűléseket, de a civil szervezeteket is. Az EP a SWIFT-egyezmény megbuktatásával bebizonyította, hogy képes bármely nem megfelelőnek talált megállapodást hatályon kívül helyezni. Úgy látszik Brüsszelben nem tanultak abból az esetből. Karel De Gucht, az EU új kereskedelmi biztosa a múlt héten közölte, hogy biztosan nem vezetik be az egységes Three Strikes Out modellt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #12
    A megallapodas nem arrol szol, hogy a vad alapjan mar rogton fizetni kell, hanem arrol hogy ha a helyi torvenyek szerint nem bunos valaki, de a tobbi szerzodo allam polgari torvenyei szerint szerint az, akkor peres eljarasban fizetesre kotelezheto es a megallapodas miatt kotelezenedo is. (hasonlo volt, mikor egy bokszolot felmentett a birosag ezert nem kerult bortonbe, de azert fizetnie kellett mert tenyleg megolte az aldozatokat) Ez egyfajta orszagok folotti torveny lenne, es pont ezert ellenzi az eu parlamentje, mivel az eu-s torvenyek fole helyeznenek egy nemzetkozi megallapodast. Legutobbi ilyen nallunk az volt amikor nemetorszag 'kolcsonkert' par ezer magyar zsidot azzal, hogy vagy visszaadja oket vagy majd kesobb kifizeti az arukat. A magyar torvenyek szerint nem lehet az allampolgarokat penzert eladni, de akkor ez megis megvalosult, koszonhetoen a kollaborans hazarulo kormanyunknak. (elarultak az orszagot es valamivel korabban a torvenyes kormanyt es parlamentet is) Ez a szerzodes is hasonlo, csak mar nem emberek eleterol csak tisztan kezzel nem foghato javakrol es penzrol szol, mert ezek manapsag nagyobb ertekkel es fontossaggal birnak. Az eu-s parlament meg tiltakozik. Majd meglatjuk, hogy melyik fel lesz az erosebb, a nemzetkozi toke vagy az eu-s orszagok, de konnyen osszejohet, hogy az eu vagy megszunik a vitak miatt, vagy egy napon az eu-s parlamentben talalhato radikalisabb partok siman levaltjak az eu-s kormanyt. (meg ha nincs is ra torvenyi felhatalmazasuk, viszont a franciaknal regen a vezetes atvitt ertelmu es szoszerinti lefejezesenek is szep hagyomanyai voltak)
  • Arwenke #11
    Az ilyen torveny terevezetek lattan aki kicsit is tovabb gondolja a dolgokat, azt lathatja merre halad a vilag.Az atlag emberbol agyatlan robot legyen, aki koszolgalja azt a szukreteget akik a valos hatalmat birtokoljak. Attol tartok a helyzett csak egyre durvabb lesz.... remelem nem fog bekovetkezni Orwel fele 1984.
  • Arwenke #10
    marha=marhanak
  • Arwenke #9
    De nem utan egy vesszo kimaradt.:)
  • Arwenke #8
    Nem errol van szo, de ha bele tudsz nezni hallgatni az adott filmbe,jatekba,zenebe... akkor estleg eltudod donteni, hogy tetszik e vagy sem. De nem azt varjak eltoled ved meg vakon mert nekik az a jo, igy ha jo marketing akkor sok marha el lehet adni minden szart.
  • Garfield #7
    Vagyis te is a "tetves zsidók szemetén" élsz. Belekényszerít ez a csúnya világ, ugye?
  • Oláh Herkules #6
    jogvédő holokausztot akarok!
  • DeviloftheHell #5
    a legtöbb ér anynit hogy letöltse az ember megnézze de hogy pénzt adjon érte ahoz szemét nem maradando
  • Magiszter #4
    "A legfontosabb újdonság, hogy a szerzői jogsértőknek minden esetben nagy összegű kártérítést kellene fizetniük, akkor is, ha utólag kiderül, hogy nem követték el a terhükre felrótt bűncselekmény(eke)t..."
    Tehát ha rámutatnak Gipsz Jakabra hogy ő kalózkodik akkor megsarcolják, ha igazuk volt ha nem. Ennyi erővel bevezethetnének egy 50%-os Jogdíj-Adót amit havonta vonnak a fizetésből.
    De milyen perek lehetnek ebből. Főleg ha megvádolnak valakit, kiderül hogy ő mégsem kalózkodott aztán visszaperel...
  • Garfield #3
    Ha szemét, akkor nem vagy kíváncsi rá, ergo nem akarod lewarezolni. ha viszont leszeded, akkor miért panaszkodsz a szemét miatt?