Berta Sándor

Alkotmányellenes a német szolgáltatók adattárolása

A Berlini Közigazgatási Bíróság úgy döntött, hogy a német kormány nem kötelezheti távközlési adattárolásra a mobilszolgáltatókat.

A testület ítéletében kimondta, hogy a telekommunikációs információk megőrzése alkotmányellenes, ezért a német kormány nem kötelezheti a Mobilcom, a Debitel (Talkline), a Klarmobil és a Callmobile vállalatokat saját költségükön az ügyfeleik személyes és kapcsolati adatainak gyűjtésére, illetve tárolására. Az Az. VG 27 A 331.08 számú határozatot a bíróság még január 16-án hozta, de csak most vált ismertté. A döntésről és annak következményeiről a Talkline, a Debitel és a Klarmobil azonnal tájékoztatta az ügyfeleit.

Az ítélet alighanem precedens értékű és más ügyekben is meghatározó lehet. Az egyik ügy, hogy a Hansenet/Alice megtagadta, hogy 5 napnál tovább őrizze meg az előfizetői IP-címeit és a Szövetségi Hálózatfelügyelet rendelkezése miatt a Kölni Közigazgatási Bírósághoz fordult. Megjelentek olyan e-mail szolgáltatók (Privatdemail.net és a Xerobank.com), amelyek nem hajlandók az elektronikus postafiókok tartalmának tárolására. A Távközlési Adattárolási Munkakör (AK Vorrat) nevű szervezet pedig hasznos tanácsokkal igyekszik ellátni a felhasználókat. Ezek között szerepel a mobil feltöltőkártyák és a fantázianevű e-mail címek, valamint a névtelen böngészést biztosító szolgáltatások és a protokolloktól mentes e-mail fiókok használata.

"Csak a nem tárolt kapcsolati és internetes adatok vannak biztonságban a hatóságok eljárási hibái és a visszaélési lehetőségek elől" - közölte Patrick Breyer, az AK Vorrat munkatársa. Ralf Bendrath, az Új Médiák Hálózata (NNM) nevű szervezet képviselője pedig hozzátette, hogy pont a közelgő európai uniós képviselőválasztásokon fontos, hogy az emberek a szabadságjogok mellett kiálló politikusokra voksoljanak.

"Mivel az elmúlt években sok - a felhasználók érdekeivel - ellentétes irányelv, illetve döntés született Brüsszelben, ideje hogy ott is új korszak köszöntsön be és létrejöjjön egy olyan tábor, amely ellenáll ezeknek a törekvéseknek" - szögezte le az aktivista.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • halgatyó #4
    "de majd újra próbálkoznak. Ahogy nálunk is."
    Ezt a mondatot nem pont az adatrögzítésre értettem
    Általánosabban.
    Egyik országban egyik módon nyesegetnek előbb, a másik országban meg a másik módon.
    Aztán cserélnek...
  • KillerBee #3
    Na és biztos vagy abban, hogy a miniszteri engedélyre történő megfigyelés megállná az alkotmányossági próbát? Nekem komoly kétségeim vannak ezzel kapcsolatban.
  • kvp #2
    "de majd újra próbálkoznak. Ahogy nálunk is."

    Itt nem kell. Az allamnak joga van minden adatot rogziteni es ezt meg is teszi. (mint ahogy ezt a post-ot is, vagy az ezt elolvaso http get kereseket) Csak nincs eleg kapacitas arra, hogy minden adatot at is nezzenek. A jelenlegi torvenyek szerint a megfigyelesre csak birosagi hatarozat vagy miniszteri engedely adhat lehetoseget. Ez utobbi viszont megvan az osszes az orszagban tartozkodo emberre... A nemeteknel meg gondolkoznak, mig nallunk mar jopar evtizedes hagyomanya van a telekommunikacios adatok 100%-os rogzitesenek.
  • halgatyó #1
    Örülök a hírnek. Talán még van remény az EREDETI ÉRTELEMBEN vett jogállam felélesztésére.
    Ugyanakkor félő, hogy itt csak apró csatanyerés történt, a háború vége még messze.
    Az ellenség csatát vesztett, de majd újra próbálkoznak. Ahogy nálunk is.
    Ha valahol az alkotmányba ütköznek, akkor először sajtóhadjáratot indítanak. Aztán elkezdenek nemzetközi konferenciákat összehívni a témában. Hivatkoznak mindenféle nemzetközi szakértőkre, meg külföldi példákra.

    Óriási nyomást gyakorolnak az alkotmánybíróságra, hogy a nekik nem tetsző döntését VALAHOGYAN fogalmazza át, másítsa meg.
    Nem nyugszanak, amíg el nem tűnnek a porondról véglegesen és visszavonhatatlanul!