Gyurkity Péter

A szegényebb régiók növelik a mobilelőfizetések számát

A most közzétett adatok a mobiltelefon-előfizetések, valamint az internet rohamos globális terjedését mutatják, amely a legegyértelműbben a szegényebb régiókban mutatkozik meg.

Az International Telecommunication Union közleménye kiemeli, hogy a legnagyobb mértékben a mobiltelefonok előfizetéseinek száma ugrott meg a mért periódusban, amelyben a 2002-es, valamint a 2007-es év adatait vetik össze. Jól látszik, hogy ez még a szegényebb régiókban sem jelent nagy akadályt, nem véletlen, hogy ez utóbbiak járultak hozzá a legnagyobb mértékben a globális adatok javulásához.

Első helyen említik, hogy míg 2002-ben világszerte nagyjából 1 milliárdra rúgott a mobilelőfizetések száma, 2007 végén ez már 4,1 milliárd volt - ez természetesen nem jelenti azt, hogy ennyien rendelkeztek készülékkel, hiszen sokan egyszerre több előfizetést használnak. A vezetékes elérések száma ennél jóval szerényebb mértékben nőtt, 5 év alatt ugyanis 1 milliárdról 1,27 milliárdra módosult a globális adat. Nagyon fontos fejlemény azonban, hogy a mobil készülékek immár kétharmada a fejlődő országokban található, míg 2002-ben ez az arány még 50 százalék alatt volt.

Az internethasználat mutatói kétszeresükre nőttek, 6 évvel ezelőtt ugyanis a bolygó teljes lakosságának alig 11 százaléka fért hozzá a világhálóhoz nap mint nap, 2007 végén pedig ez már elérte a 23 százalékot. Ehhez azonban fontos hozzátenni, hogy míg globálisan minden huszadik ember rendelkezik otthoni szélessávú eléréssel, addig a fejlett országokban minden ötödik állampolgár birtokol ilyen vezetékes vonalat. Egyre nő a mobil szélessávú előfizetések száma, hiszen világszerte 3 százalék, a fejlett országokban pedig már 14 százalék merészkedik fel rendszeresen az internetre saját telefonjáról.

Ami az információs és kommunikációs technológiák hasznosítását illeti, az ITU által összeállított listán Svédország vezet, megelőzve Dél-Koreát, valamint Dániát. Többnyire a kisebb fejlett országok végeztek előkelő helyen, míg az óriások lassan követik őket (Kína a 73., India pedig a 118. helyen). Az Egyesült Államok a 17. lett a 154 ország között.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!