Gyurkity Péter

Még idén jönnek az Intel hibrid chipjei

A processzorgyártó a friss pénzügyi eredmények ismertetése mellett ígéretet tett a hibrid chipek idei megjelenésére - a négymagos változatok debütálása eközben csúszik, míg a fő hangsúlyt a 32 nanométeres technológia kapja.

A cég a pénzügyi eredmények ismertetése mellett a napokban további fontos információkkal szolgált az eseményen megjelent elemzők számára. Stacy Smith pénzügyi igazgató elmondta, hogy a Havendale kódnéven fejlesztett ikermagos hibrid chipek még az év vége előtt megjelennek, vagyis nem igazak azok a korábbi hírek, miszerint itt komoly csúszás várható, és a debütálás csak 2010-ben valósulhat meg.



A Havendale sorozat tagjai az LGA1160 foglalatba illeszkednek majd, igazi érdekességük pedig, hogy a két, Nehalem mikroarchitektúrára épülő központi mag mellett integrált DDR3 memóriavezérlőt, valamint PCE Express 2.0 x16 interfészt is tartalmaznak (GMHC). Mindez lehetővé teszi egy grafikus vezérlő beépítését, vagyis a cég elkészítheti első hibrid chipjét, amelyet azonban belépő szintű fejlesztésnek szánnak. A 45 nanométeres gyártástechnológiával készülő példányok tajvani források szerint februárban kerülnek az alaplapgyártókhoz, a végső tesztre nyáron kerül sor, a sorozatgyártás pedig szeptember és október folyamán indulhat be. Utóbbi esetben azonban előfordulhat, hogy januárra csúszik majd a megjelenés.



Az igazi erőt az új generáción belül a Lynnfield család képviseli majd, amelynek négymagos tagjai a friss hírek szerint a tervezettnél később érkeznek. Ezek a négy magon kívül szintén tartalmazzák a memóriavezérlőt és a PCI Express 2.0 interfészt, így itt is feleslegessé válik az alaplapokon az északi híd. Az Intel a P55 chipkészletek esetében az Ibexpeak névre hallgató vezérlőt mellékeli, amely átveszi a korábbi északi és déli hidak minden megmaradt feladatát. A cég reményei szerint a P55 gyorsan leváltja majd a most kapható P45 és P43 chipkészleteket, míg az integrált grafikus chippel érkező 4-es sorozatú lapkakészletek a belépő szintre szorulnak majd vissza.

A pénzügyi beszámolón emellett elhangzott, hogy idén a fő hangsúlyt a 32 nanométeres technológia kifejlesztésére és alkalmazására helyezik, ez ugyanis jelentős megtakarításokat jelenthet a sorozatgyártás során. A legnagyobb kiadásokra is ezzel kapcsolatban kerül majd sor idén, a cég ugyanis igyekszik a lehető legkorábban kihozni az új generációt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • orkaman #6
    ezért kellene Magyarországon gyártani, itt még az elektronok is megtalálnák a kiskapukat.

  • JTBM #5
    Egyenlőre a mérettel mennek lejjebb, aztán jönnek a több réteges chipek, ahol 2 chip egymás felett van. Ma is vannak rétegek a chipekben, de ezek a rétegek (5-7 réteg) egyetlen chipet alkot. A jövőben 2 chip lesz egymás felett (10-14 réteg)

    A hűtést már kidolgozta pl. az IBM.

    Ha a hűtést már eleve integrálni kell a chipbe, akkor valószínűleg low temperature silicon-t is alkalmaznak majd, ez azt jelenti, hogy a chip-en belül lesz egy tok, amin belül -100 v. még kisebb lesz a hőmérsékelt. Ez hőpumpákkal mozgatják ki a felszínre, ahonnan egy hagyományos hűtő viszi tovább.

    Szóval a technológiának van még hova fejlődnie.
  • kisgabo #4
    márpedig le fog. 0 nm már nem lesz, nem igaz? majd lesz más.

    inkább az árakat csökkentenék.
  • Dr Adee #3
    majd átugrálnak a kapu felett...
  • concrete #2
    akkor majd nem elektronok szaladgálnak át a kapukon, hanem fotonok, vagy akármi mások. a fejlődés nem állhat le ...
  • hdo #1
    Erősen feszegetik a technológia méretbeli fizikai korlátjának a határait. 32 nm már jócskán közel van az abszolút minimumhoz, mikoris már nem fér át az elektron a kapun. Egyetlen elektronnak _legalább_ 10 köbnanométer hely _szükséges_ a továbbhaladáshoz.