Gyurkity Péter

Elrajtolt a kínai nagy felbontású formátum

A kínai cégek szeretnék elkerülni a tetemes jogdíjak fizetését, így saját formátumot dolgoztak ki, mégpedig a korán elhunyt HD-DVD alapjain. A szabványnak nem sok esélyt jósolnak a szakértők.

Elsősorban anyagi indokok vezérelték a Shanghai United Optical Disc nevű vállalatot a projekt erőltetésében. Ázsiai hírforrások most arról számoltak be, hogy a China Blue High-definition (CBHD) névre keresztelt formátum végre elkészült, és még az év vége előtt elindulhat hódító útjára. Nagy kérdés, hogy mennyiben lesz igény rá, illetve hogy azok a bizonyos anyagi indokok mennyi ideig biztosítanak lendületet a fejlesztésnek.

A legfontosabb visszatartó tényező a Blu-ray alkalmazását illetően az ezzel járó magas licencdíjak folyamatos fizetésének kényszere, amelyet ezzel a megoldással igyekeznek elkerülni. A saját formátum erőltetésével mentesülnek a kiadások alól és a hatalmas hazai piacra támaszkodva minden esélyük megvan a megfelelő vásárlói bázis kiépítésére és megtartására. Igaz, jelenleg egyetlen nagy hollywoodi stúdió támogatását sem tudhatják maguk mögött, ám elemzők ehhez rögtön hozzáteszik, hogy ez korábban sem jelentett katasztrófát a helyi piacon.

A másik fontos szempont a gyártósorok átállításának költségei. Ezt a HD-DVD szabványra hajazó, korábban CH-DVD néven is emlegetett formátum esetében mindössze 800 ezer dollárból meg tudják valósítani, míg a Blu-ray átvétele és alkalmazása mintegy 3 millió dolláros befektetést igényel. Az egyes szállítók 8,1 dollárt fizetnének egy-egy lejátszóért licencdíjak formájában, ez is alatta marad a nyugati formátum igényeinek. A megfelelő kodekekről is gondoskodtak, a hangzásért a DRA, a vizuális élményért pedig az AVS felel majd, mindkettő állami tulajdonban van.

Elemzők nem sok esélyt jósolnak a platformnak - kérdés, hogy meddig tudja tartani magát az immár egyeduralkodó Blu-ray áradatával szemben, amely lassan de biztosan csökkenti árait.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • rigidus #21
    "nagy felbontású" --> "nagyfelbontású"
  • fade2black #20
    hát én se josolok.
    ha sebesség akkor hdd(15K egy 500as), ha mennyiség akkor DVD(sokkal olcsobb) aki meg jogtisztaságot akar annak nemsokára már ott a digit terjesztés.
    Persze még mindig marad egy réteg aki polcra akarja rakni de ennyi.
  • Kheller #19
    " márcsak azért is mert magneto-optikai ugyan, de hagyományos magnetizáció -így pl. egy lópatkó mágnes- nem tud benne kárt tenni"

    még hányszor irod le ezt a baromságot? Lassan irom, hogy értsd: a dvd-ram, NEM MAGENETO-OPTIKAI! Semmi mágnesesség nincs benne, pont ugyanolyan optikai elven működik mint a többi DVD+/-RW.
  • Abczola #18
    Anno a blu-ray-nek sem jósoltak nagy jövőt a "szakértők"
    bár igazán elárulhatnák kik azok a seggfejek :P
  • vajon kiki #17
    DVD-RAM-ot, mint olyan, meg lehet formázni mindenféle file-rendszerre, így FAT32-re, NTFS-re, UDF-re, ext3-ra, de használhatjuk hagyományos egymenetben írt hagyományos DVD lemezként is. Ez utóbbi esetet kivéve, gyakorlatilag merevlemezként működik és menet közben törölgethetünk róla kedvünk szerint file-okat egyesével, de akár komplett operációs rendszert is telepíthetünk rá (live-cd-s linux disztróknál valszeg össze lehet még azt is hozni hogy kapásból irogassunk a lemezre amiről bootoltunk...)

    Olvasási sebessége ugye a DVD meghajtónktól függ , ez manapság 16x DVD sebesség körül mocorog, ami elméletileg 24 Mb/sec maximumot jelent , ami nem olyan rossz sebesség még akkor sem , ha egy oprendszert futtatunk róla. Írási sebessége szintén az írótónktól is függ, de a disc maga két féle sebességet támogat:
    - 3x-os DVD írás, illetve
    - 5x-ös DVD írási sebesség

    ami, 4,5 iletve 7,5 mega/sec elmételi maximumot jelent.

    3x-os sebesség mellett ~100ezer, míg 5x-ösen kb. 10ezer alkalommal lehet felülírni.. ami , ha valóban HDD-re tervezett file-rendszerre formattáljuk, valljuk be nem is olyan sok, különösen akkor nem, ha valóban állandóan használatban van. Ekkor (max.) néhány hónap folyamatos használat után gyakorlatilag dobhatjuk is a kukába...

    Ezenkívül említésreméltó még a DVD-RAMok előrelátható élettartama is , amit legkevesebb 30 évre szavatolnak a gyártók (ha egymenetben írtunk rá adatot és nem nagyon bántjuk a lemezt) ezért archiválásra különösen alkalmas, márcsak azért is mert magneto-optikai ugyan, de hagyományos magnetizáció -így pl. egy lópatkó mágnes- nem tud benne kárt tenni, csak a DVD-RAM lemez lézerfeje képes az integritását, illetve a bitjeinek a polarizációját átállítani. (Nameg persze egy pajszer, vagy egy kalapács
  • Tetsuo #16
    a legtobb kinai nem is nezi a holliwoodi filneket
    nehany jomodu kinai lanykat kerdezgettem mi jot neznek.. csak a kungfu pandat ismertem :) pl gyuruk urarol nem hallott meg 1ik sem, meg Mel Gibsonrol, viszont a Titanik ismeros volt nekik. :)
  • dez #15
    Tuti nem fog minden 4. kínai ilyet venni, vagy bármi mást.. :P
    Esetleg minden 100. Persze az is 13 millió.
  • gombabácsi #14
    Szakértők egyet felejtenek el: Kínában 1.3 millárd ember él, amelynek még ha csak negyede is meg tud ilyesmiket venni, akkor már megvan a piac... Nem hiszem hogy akik ezt kitalálták, más piacot szánnak neki.
  • Abu85 #13
    Én is ezt szeretném látni... Úgy is a digitális terjesztésé a jövő, tök mindegy számomra mire írom ki a tartalmat, csak jó legyen az ár/érték arány.
  • item #12
    Kína = 100% doppingturmixos olimpia + nagyfelbontású saját formátum. Mi kell még nekik,mindenünk megvan.