Gyurkity Péter

Megfojthatja a mobil hálózatokat a 3.5G

Bár a legtöbb szolgáltató örömmel venné az új technológiát kihasználó laptopok elterjedését, a felhasználók által támasztott igények komoly dilemma elé állítják az ebben érintett cégeket.

Piaci elemzők ugyanis attól tartanak, hogy a vásárlói igények és a felhasznált sávszélesség gyors ütemben történő növekedése komoly problémákhoz vezethet a mobil hálózatokban, amelyet nem lehet elkerülni a folyamatban lévő és tervezett bővítésekkel sem. A Berg Insight által elkészített tanulmány többek között erre is kitér, nagy hangsúlyt fektetve a 3.5G technológiákra.

A HSPA/LTE (high-speed packet access/long-term evolution) technológia véleményük szerint az elkövetkező 3-5 évben általánossá válhat a laptopok szegmensében, ezzel egy időben pedig a felhasználók igényei és szokásai is megváltoznak majd. Mindez oda vezethet, hogy megugrik az általuk igénybe vett sávszélesség és minden korábbinál nagyobb terhek nehezednek majd a hálózatokra és az azokat üzemeltető szolgáltatókra. Utóbbiak ugyan többnyire örülnek az új technológiának - hiszen ezzel az egy felhasználóra jutó bevételek is megnőnek -, mégis nagy óvatossággal fogadják a híreket, amelyek előrevetítik a várható nehézségeket.

"Néhány éven belül általános igény lesz a teljes HD-minőségű videók lejátszására és megtekintésére az IPTV-n keresztül. Ekkor már nem lesznek elegendők a papíron 14,4 Mbps-ot ígérő, ám valójában csak 1 Mbps-ot nyújtó elérések, avagy a korlátlannak hirdetett, ám nagyon is korlátozott forgalmat engedélyező kapcsolatok, amelyek mindössze néhány GB-nyi adatáramot tesznek lehetővé" - magyarázta Tobias Ryberg, a cég elemzője. Hozzátette, hogy a fejlett országokban a különböző mobil eszközök által generált internetes forgalom már most meghaladja az ezeken keresztül bonyolított hagyományos kommunikáció mértékét.

Az ágazatban dolgozó szakemberek fele egyébként a felmérések szerint az internet összeomlásától, vagy legalábbis komoly kimaradásoktól tart. 80 százalékuk véli úgy, hogy Európában támasztanak majd komolyabb igényeket a felhasználók a hálózatok felé, mint az Egyesült Államokban, abban pedig szintén egyetért a többség, hogy a videózás teszi majd ki ennek nagy részét, mégpedig már az elkövetkező 5 évben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • peetig #8
    nekem budapesten a comunique szolgáltatja a netet: 10/10 Mbps, eddig semmi hiba, szerverlehalás (lakóház központi szerver), sebességcsökkenés. komolyan meglepődtem
  • hdo #7
    Nah, ebből a szempontból örülök hogy mucsanetem van. Nincs olyan hogy elméleti meg gyakorlati sávszél, és köze sincs mobilhálózathoz. 1,2 Mbit az tényleg 1,2 Mbit.
  • Ackro #6
    "Piaci elemzők ugyanis attól tartanak..."
    azért remélem szegények nem kezdtek el tömegesen pusztulni a rettenetes hírtől!

    amúgymeg kinem...jale, hogy mi mit fojt meg?
    oldják meg!
    a saját érdekük!
  • Drawain #5
    Az a helyzet, hogy itthon amíg 8Mbps netből 512Kbps-et vállal biztosra a szolgáltató addig nincs szerződésszegés. Ha az ember a biztos sávszélességet nézi akkor nehezen talál több megabites netet elfogadható áron, amire garantálják is a sebességet. Külföldön nem tudom mi a gyakorlat, de gondolom arrafele is egyre terheltebbek a vonalak...
  • Gerygrey #4
    Vicces, hogy a cikk alján az egyik, 2005-ben született kapcsolódó cikkben már 2007-re megjósolták hogy össze fog omlani a 3G hálózat a túl nagy adatmennyiségtől :)
  • KarmaXXL #3
    Lelőnék.
    Amúgy a probléma nem csak a mobilhálózatokban van jelen.
    Legutoljára (amit láttam legalábbis) az USA-ban volt, hogy perre vitték, hogy nem tudják szolgáltatni a szerződött sebességet a hálózatokon...

    És persze az egészért a bittorrent a felelős
  • ntom #2
    durva ötlet lesz, de mi lenne, ha csak annyi előfizetést adnának el, amennyit a hálózat bír? El tudom képzelni, mit tennének a vezérek azzal a termékmenedzserrel, aki ezt mondaná :)
  • 05lampard #1
    Kellett nektek HDTV anyámkinnya :)