SG.hu

Kapcsolat van a ChatGPT használata és a magányosság között

Egy az OpenAI és a Massachusetts Institute of Technology együttműködésében végzett új kutatás szerint a chatbotok, például a ChatGPT nagyobb mértékű használata a magányosság növekedésével és a más emberekkel való társas kapcsolatokkal töltött kevesebb idővel járhat együtt. Azok, akik naponta több időt töltöttek a ChatGPT-vel való beszélgetéssel, hajlamosak voltak magasabb szintű érzelmi függőségről és a chatbot problémás használatáról, valamint a magányosság magasabb szintjéről beszámolni egy pénteken közzétett kutatás szerint. Az eredmények a két szervezet kutatói által végzett két tanulmány részét képezik, és nem kerültek szakértői értékelésre.

A ChatGPT 2022 végén történt elindítása hozzájárult a generatív mesterséges intelligencia őrületének elindításához. Azóta az emberek a kódolástól kezdve a helyettesítő terápiás ülésekig mindenre használják a chatbotokat. Ahogy az OpenAI-hoz hasonló fejlesztők egyre kifinomultabb modelleket és hangfunkciókat adnak ki, amelyekkel jobban utánozzák az emberi kommunikáció módját, vitathatatlanul több lehetőség nyílik arra, hogy az emberek paraszociális kapcsolatokat alakítsanak ki ezekkel a chatbotokkal.

Az elmúlt hónapokban újra felmerültek az aggodalmak e technológia lehetséges érzelmi ártalmaival kapcsolatban, különösen a fiatalabb felhasználók és a mentális problémákkal küzdők körében. Tavaly egy 14 éves fiú öngyilkossága után beperelték a Character Technologies Inc. vállalatot, mert annak chatbotja a beszélgetések során állítólag önpusztító gondolatokra ösztönözte a kiskorúakat.

A San Franciscó-i székhelyű OpenAI célja az új tanulmányokkal az volt, hogy segítségükkel jobban megismerje, hogy az emberek hogyan lépnek kapcsolatba népszerű chatbotjával, és hogyan hat rájuk. "A célunk az volt, hogy az emberek megértsék mit jelenthet a használatuk, és ezt a munkát a felelős tervezés érdekében végezzük” - mondta Sandhini Agarwal, aki az OpenAI megbízható MI csapatát vezeti és a kutatás társszerzője.


A vizsgálatok elvégzéséhez a kutatók közel 1000 embert követtek egy hónapon keresztül. A résztvevőknek széles körű korábbi tapasztalataik voltak a ChatGPT-vel kapcsolatban. Az alanyok véletlenszerűen vagy a chatbot szöveges változatát vagy két különböző hangalapú opció egyikét használhatták. Egyeseknek azt mondták, hogy nyílt végű beszélgetéseket folytassanak bármiről, másoknak azt, hogy személyes vagy nem személyes beszélgetéseket folytassanak a szolgáltatással.

A kutatók azt találták, hogy azok az emberek, akik hajlamosabbak érzelmileg jobban kötődni az emberi kapcsolatokban, és jobban bíznak a chatrobotban, nagyobb valószínűséggel érezték magukat magányosabbnak és érzelmileg függőbbnek a ChatGPT-től. A kutatók nem úgy találták, hogy a megnyerőbb hang negatívabb eredményhez vezetett volna.


A második tanulmányban a kutatók egy szoftver segítségével 3 millió a ChatGPT-vel folytatott felhasználói beszélgetést elemeztek, és megkérdezték az embereket arról is, hogy hogyan érintkeznek a chatrobottal. Azt találták, hogy valójában nagyon kevés ember használja a ChatGPT-t érzelmi beszélgetésekre.

A kutatás korai szakaszában van még, és továbbra sem világos, hogy a chatbotok mennyire okozhatják azt, hogy az emberek magányosabbnak érezzék magukat, szemben azzal, hogy a magányosság és az érzelmi függőség érzésére hajlamos emberek érzéseit a chatbotok súlyosbíthatják. Cathy Mengying Fang, a tanulmány társszerzője és az MIT végzős hallgatója szerint a kutatók óvakodnak attól, hogy bárki is az eredményekből arra következtessen, hogy a chatbotok nagyobb mértékű használata szükségszerűen negatív következményekkel jár a felhasználók számára. A tanulmány nem ellenőrizte, hogy az emberek mennyi ideig használták a chatbotot, mint fő tényezőt, mondta, és nem hasonlította össze egy olyan kontrollcsoporttal, amely nem használ chatbotokat.

A kutatók remélik, hogy a munka további tanulmányokhoz vezet arról, hogyan lépnek kapcsolatba az emberek a mesterséges intelligenciával. „Érdekes magára az MI-ra összpontosítani” - mondta Pat Pat Pataranutaporn, a tanulmány társszerzője, az MIT posztdoktori kutatója. „De ami igazán kritikus, különösen akkor, amikor az MI-t nagy léptékben alkalmazzák, az az emberekre gyakorolt hatásának megértése.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!