MTI

Nyílt forráskódra vált a német külügyminisztérium

Nyílt forráskódú programokra vált 2009 végéig a német külügyminisztérium, a tárca nagyobb biztonságot és kisebb költségeket remél az új rendszertől, mondta a tárca tanácsosa, Karl-Georg Schon Berlinben.

Az átállás már több mint négy éve tart, a külügyminisztérium szerverein már nyílt forráskódú szoftverek futnak, jelenleg a több mint harmincezer asztali gépre telepítik fel a rendszert. A teljes átállás 2009 végére fejeződik be, mondta Karl-Georg Schon. A remélt nagyobb biztonság és a kevesebb költség mellett az előnyök között van az is, hogy a különböző hibák és biztonsági rések könnyebben orvosolhatók, mint a licenchez kötött programok esetén, tette hozzá. Egyes szervereken azonban továbbra is a Windows marad, mert nem minden alkalmazás futtatható a nyílt forráskódú környezetben. Éppen ezért a tárca szeretné elérni, hogy a szoftvergyártók is alkalmazkodjanak az új irányzatokhoz.

A nyílt forráskódú programok használatának ötlete a kilencvenes években vetődött fel, amikor a tárcának le kellett cserélnie addig használt, elavult operációs rendszerét. Az átállás több mint nyolcvan százalékkal olcsóbb volt, mintha a világ legnagyobb operációs rendszerének következő verziójára álltak volna át. A Windows NT-ről a Windows XP-re való váltásra százmillió eurót kellett volna költenie a tárcának, de a Linux bevezetése csak 17 millióba került, mondta a tanácsos. Szerinte az átállás a Microsoftot is érzékenyen érinti, erre vall, hogy a vállalat vezetője, Bill Gates két hónappal ezelőtt személyesen lobbizott a német kancellárnál az ügyben.

A világon egyre több kormányzati szerv használ nyílt forráskódú programokat, a német külügyminisztérium információi szerint azonban tárcájuk az első az EU-ban, amelyik ilyenekre vált. Habár a külügyminisztérium átáll, összkormányzati döntés még nem született arról, hogy a német kormányzati szervek a jövőben nyílt forráskódú rendszereket használjanak. Egyúttal Németország nem bátorítja az uniós szerveket és a többi tagállamot arra, hogy nyílt forráskódú szoftvereket használjanak, mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy mik az igényei és lehetőségei, húzta alá Karl-Georg Schon. Németország egyébként is egyre fontosabbnak tartja az információs technológia terjesztését.

A német külügyminisztérium hétfőn jelentette be azt is, hogy a kormányzat új programot indít a digitális szakadék áthidalására a világ fejlett és fejlődő része között. A Konrad-Zuse ösztöndíj-program 2009-ben indul, az első évben tíz résztvevővel. Összesen több mint száz - főként fejlődő - országból várnak jelentkezőket a programra. Az ösztöndíjasok a tervek szerint havonta 1200 eurót kapnak majd 12 hónapon keresztül,mondta Henrich Tiemann külügyi államtitkár. Németország további programokkal is megpróbálja hangsúlyozni szerepét az információtechnológiában. Ezek közé tartozik az Ötletek földje (Land der Ideen) program, amelynek kiemelt célja, hogy bemutassa a világnak: Németország nemcsak az autógyártásban van a világ élvonalában, hanem a távközlésben és az információtechnológiában is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • acdc #20
    Igen arrakistor ebben tokeletesen igazad van, de amig en bevandorlo senkikent piti meloert kezhez kapok 1400£-ot es tobb megbecsulest elismerest kapok mint a sajat "hazamban" addig nem zavar milyen az itteni politikusok kampos orruk.Adozni en sem fogok,hogy legyen ingyen wifi a romaknak.Ja es itt meg sok helyen beerik fordokkal es hasonlo kormanykocsikkal nalunk meg audi,bnw,merci ala nem adjak pedig kicsiket tobb lovejuk van,csak nem akkora patkanyuok mint idehaza.
  • bvalek2 #19
    Szerintem neked mindenki ellenség akinek orra van. Egy gyerekkori baleset miatt nem kéne mindenkit utálni
  • floatr #18
    sathinel: bocs arrakistornak ment volna...
  • floatr #17
    Najó, azé mosmá kicsit kezd sok lenni

    Ahhoz h egy kormányszervet valamiről meggyőzzél, marhanagy erőforrásokat kell ráfordítanod, kivéve ha nem vagy csókos. Fel kell térképezni a kibecsukott szervezetet, a jelenlegi informatikai rencert, a kezelt adatkört, fel kell becsülni a lehetséges megoldásokat, neagyjaisten pilot-ot sem árt a nagy hombár arcuk elé tolni, hogy lássák mivel néznek szembe.
    Ez rohadt egy meló, és ha nem hazai körülmények közt próbálod elhelyezni, akkor rájössz h az ilyen szintű szakértés -- ami nem kis felelősséggel is jár azért -- marhadrága.
  • arrakistor #16
    na jó.. azért ORRbán Viktort nem..
  • arrakistor #15
    a globalista politikusoknak a világon mindenütt éppen ugyanolyan nagy hombár zsír fejűk és kampós orruk van, és mindegyiket kivétel nélkül ugyanúgy belel*ném a Dunába
  • sathinel #14
    "Nyílt forráskódra vált a német külügyminisztérium"
    Szövegétés??? hogy jön ide magyar politikus. De téged ismerve kihagytad a zsidózást. köv hozzászólásodban valsz már az is lessz:d
  • arrakistor #13
    már ne is haragudj nem téged akarlak bántani, de "1,7 -3,4 millióba kerülnek a szakértők..." namármost menjenek ezek a szakértők abba a '"+=/%/=!" teleb*sz*tt zsírfejű, posztkomonista, nagyorrú, bentfentes, szabadkőműves, dávidcsillagos, semmihezseértő jó b*d*s édesany**ájukba, amikor itt Magyarországon a küszöböt rágják, éheznek az egyetemet végzett okos matematikus programozók és éhbérért se kellenek a kutyának se, de maximum minimálbérért, nem bejelentve. Szagértsenek az édesanyjuk vérzivatatos p*cs*jában 1,7 millió (!) euróért... (gyengébbek kedvéért ez > 300 millió forint) es a cégek, meg a marketinglobbyk pedig akik még szagot sem értenek, csak verik a pöcküket a karib szigeteken azok pedig úgyszintén ...

    miféle kockázatot vállalnak ezek a cégek??? azt hogy összehullik a linux a semmihezse értő Silly Katalin vagy a hozzá hasolló alatt ??? hát .. mitnemondjak ... iszonyat nagy para... de tényleg.. több milliárd forint kiesés ez az államkasszának...

    nézzé má körbe ember !!!! én nem 50k-ért hanem 5k-ért tolok fel akármilyen oprencert a gépekre és nem is ismerek olyat ebben a szakmában (?) aki többet merészel elkérni, mert annyi a konkurencia.
  • neoG #12
    Ebben is van igazság
  • turul16 #11
    1.7-3.4 millioba kerulnek a szakertok akik megtervezik es levezenylik a migraciot.
    Ez kb. 10%-20%, a legtobb IT termek modeljeben enyit szannak fejlesztesre.

    Kell egy ceg aki , megyozi kormanyt, hogy neki ez jo szamoljuk ezt marketing/lobby koltsegnek altalaban 10-20%.

    A ceg(ek) kockazatot valalnak, es nyeresegre vagynak ezert kockazatert.

    Egy teljes rendszert oszerakni telepiteni, nemileg bonyolultabb mint egy gepre felgorni az Ubuntut. Tekintve, hogy legtobb desktop user nem tart igenyt pl. csoportmunkat eloseguto szofverekre (cimtar,iktatas..), hallozati nyomtatasra.

    Magyarorszagon, egy mezi Linux server(mail,http,ftp,ssh,mysql, tuzfal..) feltolsaert kb. 50k HUF-ot el szoktak kerni, ha jol tudom hasonlo arban van win szerverek telepitese. Ehhez kb. 200-300 oldalt kell elolvasnod (azon felul, hogy alpjaban ertesz a rendszerhez), hogy eleg jol tudd csinalni, egy komplexebb rendszer telepitesehez joval tobbet kell tudnod, es eleg sok lehetoseget kell ismerned, hogy a vasarlo igenyeihez minnel jobban tudjal igazodni.