Berta Sándor

Nem lesz zeneletöltési átalány Franciaországban

Christine Albanel francia kulturális és távközlési miniszter ellenzi azt a több szakember által is felvetett elképzelést, miszerint egységes zeneletöltési díjat vezessenek be, ami legálissá tenné a zeneletöltést.

"Az elnöknek azt fogom javasolni, hogy semmiképpen se foglalkozzon ezzel az ötlettel" - jelentette ki Christine Albanel a Midem francia zenei rendezvényen. A tervek szerint az internetszolgáltatók a hozzáférések árába építenék be a gyakorlatilag korlátlan számú zenei letöltéseket lehetővé tévő, mindössze néhány eurós összeget. Jogászok és a szerzői jogi társaságok képviselői azonban ellenzik a javaslatot. Az elképzelést legutóbb Jacques Attali vetette fel ismét.

Christine Albanel azzal indokolta merev elutasító álláspontját, hogy az ötlet megvalósítása számos jogi és technikai problémát vetne fel, ráadásul a díjnak köszönhetően a fájlcserélés is legálissá válna. "Szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy a művészek és az online cégek jelenleg is számos új, innovatív üzleti modellen dolgoznak, amelyek mindegyike a mindenki számára elfogadható szabályozáson alapul" - nyilatkozta a politikus. Albanel ezzel az Orange, a Neuf Cegetel, a Free és a Deezer.com legújabb terveire utalt.

A miniszter a Midemen elmondott beszédében jelentette be a zenei ipar megmentését és a kulturális ipar támogatását célzó új programját is, amelynek fő célja nem egy globális zeneletöltési licenc bevezetése, hanem az online fellelhető művekhez való könnyebb hozzáférés és a kalózok, illetve az illegális letöltők elleni harc, különös tekintettel az Autorité de regulation des mesures techniques (ARMT) nevű szervezet munkájára. Albanel ezenkívül támogatná az előadóművészeket és a kreatív zenei munkát, illetve a magán célú másolatok készítésének tilalmát kiterjesztené más készülékekre, például a mobiltelefonokra is.

Mint ismeretes, az egységes zeneletöltési díj bevezetését támogatta Gerd Leonhard jövőkutató, Peter Jenner, a Pink Floyd menedzsere, valamint két kanadai szervezet, a Kanadai Dalírók Szövetsége (SAC) és a Kanadai Zeneszerzők Egyesülete (CMCC) is. A szakemberek és a két egyesület úgy vélték, ez lehetne a megoldás a zenepiacon kialakult helyzet megoldására.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • JL666 #9
    miért támogatja az állam az egyházakat olyan adófizetők pénzéből akik nem is vallásosak, nem tagjai egyetlen felekezetnek sem?!
  • silanor #8
    Megvették!
  • Bagoly000 #7
    Én csak azt az 1 et nem értem ebben az átalánydijban.
    Hogyha felcsapok zeneszerzönek akármilyen szar zenével, akkor énis tarthatom a markom a pénzért?
  • QuippeR #6
    tudtad, hogy akkor is az utak fenntartása miatt kell magas benzinárat fizetned, ha fűnyíróba veszel üzemanyagot? vagy ha generátorba például. ha máshol működik, akkor itt is működhet.
  • haxy27 #5
    Hát ez marhaság! Mért fizessen az is aki nem töltött és sosem fog tölteni zenét a netröl. enyi erővel minden internetkapcsolattal rendelkezőt adóztassunk meg ha fizet adót hanem azon a címen mert lehet hogy elcsalja az adóját, és így be lehet halytani.

    Szerintem a legjobb megoldás az smsben való fizetés de nem 4000 -5000ft /album
    Komolyan a zeneipar és filmipar nál nagyobb vérszívó már csak a kormyányunk.
  • k0zi #4
    Szerintem 10 év után minden jogvédett anyagot szabadon terjeszthetővé kéne tenni, amennyiben a terjesztés nonprofit jellegű.
  • FoodLFG #3
    Egyébként ezzel az álltalánydíjas dologgal az a baj (többek közt), hogy a jogvédők majd szépen elkezdenek lobbizni a díjjak emelése érdekében ilyen-olyan mondvacsinált indokokra hivatkozva..
    Ezeknek sohasem elég a pénzből!
  • FoodLFG #2
    Ezt csak azért mondja, mert 130 kilós, elhízott szájberterroristák fogva tartják az 5 éves kislányát és legális fájlcserére kényszerítik.
  • kanesoban #1
    "ráadásul a díjnak köszönhetően a fájlcserélés is legálissá válna"

    A fájlcserélés már legális, úgyhogy emiatt nem kell aggódnia. :)