Berta Sándor

Nem bizonyított a tonerek egészségkárosító hatása

Tudományosan nem támaszthatók alá azok a korábbi aggályok, amelyek szerint a lézernyomtatók által használt tonerek károsítanák az emberek egészségét, más lehet az irodai alkalmazottak által tapasztaltak oka.

Az első, konkrétan tonerekkel kapcsolatos bejelentésre 2000 októberében került sor, és 2006. december 15-ig a hasonló eseteket kivizsgáló német Szövetségi Kockázatértékelő Intézetnél összesen 99 bejelentést regisztráltak. Ezek közül a szakemberek 33 esetben állapították meg azt, hogy lehetséges összefüggés a tonerek használata és a megbetegedések között, azonban egyik eset sem volt különösen súlyos.

Emiatt Németországban a Zöldek Szövetség parlamenti frakciója vetette fel a kérdést: károsan hatnak-e a tonerek és a bennük lévő, illetve a lézernyomtatók működése közben felszabaduló anyagok (ózon, szemcsés anyagok stb.) az emberi szervezetre. A kormány szakemberei már februárban jelezték, hogy a felhasználóknak nem kell komolyan egészségkárosodástól tartani a lézernyomtatók és a multifunkciós készülékek használatával kapcsolatban. A vizsgálatok azonban nem igazán nyugtatták meg az embereket, ezért német tudósok újabb, még részletesebb kutatásokba kezdtek.

Az új teszteket a Munkabiztonsági Pályatársi Intézet és az Esseni Egyetemi Klinika Higiéniai és Foglalkozás-egészségügyi Intézetének szakemberei közösen végezték el. A kísérletek során a Canon, a Minolta, a Ricoh és a Xerox színes nyomtatóinak, illetve fénymásolóinak esetleges egészségkárosítói hatásait vizsgálták meg. Minden készüléket egy légmentes kamrába helyeztek és itt mérték meg a por-, gáz- és károsanyag-kibocsátásukat. Az eredmények a kutatókat igazolták, kiderült, hogy egyik eszköz sem károsítja az egészséget és az emberei szervezetet.

"Az elmúlt időszakban gyakran kaptunk és kapunk ma is kérdéseket, leveleket aggódó irodai munkát végző alkalmazottaktól. Egyesek légzési nehézségekre és tüdőproblémákra, illetve szemirritációra panaszkodtak. Azonban nem bizonyított, hogy ezek a tünetek kapcsolatban lennének a lézernyomtatók, fénymásolók és más irodai eszközök használatával. Viszont hasznos lenne, ha az adott munkahelyen szakemberek környezetterhelési vizsgálatokat végeznének, mert az segíthetne megtudni, hogy mi okozza az alkalmazottaknál ezeket a tüneteket" - jelentette ki Dr. Peter Egler, a Német Üzemi és Munkaorvosok Szövetségének (VDBW) foglalkozás-egészségügyi szakorvosa és elnökségi tagja. A szakember szerint ugyanakkor nem árt figyelni arra is, hogy a gyerekek a tonerekkel és a bennük lévő porral ne kerülhessenek kapcsolatba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Picivizipaci #4
    3 kollégém halt meg pajzsmirígyrákban, régebben fénymásolókat javítottam akárcsak ők ezért is hagytam abba. A gépekben ki kellenne cserélni a szűrőket, ami sohasem történik meg mivel drága. Szóval erről ennyit.
  • metaljesus #3
    különben is a legtöbb helyen az ilyen kétszáz kilós irodai fénymásolók meg nyomtatók nem Rozika íróasztala mellett vannak hanem egy kihalt sarokban vagy külön helyiségben
  • GABOR16 #2
    Vagy megeszik a papírt
  • kvp #1
    A valasz tobbnyire a legkondi hidege valamint szennyezett szuroi es a nedvessegelszivas miatti szarazsag. A tonerek csak rakot okoznak, mint a dizelmotorok fustje, tehat kozvetlen hatasuk nincs. Egyebkent a legtobb karos anyag a papiron marad, tehat csak azokat erintheti akik a gep mellett allnak vagy masolas utan kozvetlenul megfogjak a papirt.