Berta Sándor

Szoftver a védett tartalmak fájlcserélése ellen

A Fraunhofer Intézet munkatársai által kifejlesztett CONFUOCO alkalmazás egyaránt védi a felhasználókat és a szerzőket, illetve a kiadókat a jogi védelem alá eső művek terjesztésétől.

A fájlcserélést korábban számos támadás érte, mondván segíti az illegális szoftver-, játék-, film- és zenei másolatok terjesztését. Egy ideje azonban változás figyelhető meg, egyre több cég ismeri fel a legális tartalmak cserélésére épülő rendszerek előnyeit. Ezeknek a vállalatoknak segíthet a Fraunhofer Intézet új szoftvere. A program sikerének alapfeltétele, hogy lehetőleg minél több szerverre telepítsék fel, hiszen csak így garantálhatja a szerzői és a kiadói jog által védett tartalmak kiszűrését.

Az alkalmazás folyamatosan elemzi - a bitminták és más jellemzők (például a dalok karakterisztikája vagy a melódiája alapján) - a már meglévő és a folyamatosan feltöltött zeneszámokat, albumokat, videókat és podcastokat. A szakemberek szerint így sokkal nagyobb az esélye az illegálisan másolt, ezenkívül tömörített vagy még ráadásul át is konvertált zeneszámok kiszűrésére. Amennyiben a CONFUOCO felismer egy a központi szerveren lévő feketelistán tárolt alkotást, akkor azonnal leállítja a rá vonatkozó fájlcserélési folyamatokat.

"A felhasználók így megbizonyosodhatnak arról, hogy mindig legálisan cselekednek. Emellett ez jelzés a fájlcserélő hálózat üzemeltetőjének és tulajdonosának is, hogy az ő rendszerében biztosan nincs illegális játék-, film-, zenei vagy szoftverkópia. A feketelista bármikor tetszés szerint bővíthető, így a már nem forgalmazott vagy éppen megjelenő új művekről is naprakész lehet" - hangsúlyozta Martin Schmucker, a Fraunhofer Intézet Grafikus Adatfeldolgozási Intézetének (IGD) kutatója.

A CONFUOCO emellett alkalmas arra is, hogy különböző szempontok alapján nyilvántartást vezessen a tartalmakról, így bármikor megnézhető, hogy például melyik művet hányan töltötték le.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AranyKéz #13
    "Csak az a gond ezzel, hogy ami üzleti szempontból értékes az nem feltétlenül művészeti szempontból is az."

    Igen, ezt szerintem mindenki észrevette :) Kicsit tudatosabbak is lehetnének a fogyasztók ezen a téren.

    Meg azért tényleg furcsa hogy egy ilyen batár dolgot senki nem vesz észre a szabad piacgazdaság kellős közepén. (Meg mi az hogy az előadó nem játszhatja le a saját szerzeményét anélkül hogy fizetne a kiadónak ? Meg mi az hogy nem rakhatja fel a netre az ő saját szerzeményét ?)

  • gforce9 #12
    Mert a kiadásra és terjesztésre kizárólagos jogot fektetett le a szerzővel kötött szerződésben. Mondjuk másmilyet szerintem nem is köt egy kiadó. Egyébként az összes kiadót én eltörölném a föld színéről :) Valami olyan megoldás kéne, amivel ténylegesen a szerzőket támogatjuk a vásárlásnál, nem pedig a kiadót, aki lényegében a legális tartalmak esetén, benyeli a lecsót, illetve ő mondja meg, hogy kinek a műve értékes üzleti szempontból. Csak az a gond ezzel, hogy ami üzleti szempontból értékes az nem feltétlenül művészeti szempontból is az. Így a ténylegesen értéket képviselő alkotásokról, illetve azok megjelenéséről, egy olyan valaki mondja ki az ítéletet, akinek semmilyen érdeke nem fűződik ahhoz, hogy tényleges értéket közvetítsen.
  • AranyKéz #11
    Apropó, elgondolkodott már valaki hogy a kiadók miért élvezenk monopolhelyzetet egy adott zenealbum eladása felett ?
  • HappyBoy #10
    Ha ezt valaki felteszi a gépére akkor majd békén hagyják? :)
  • bugger #9
    Kíváncsi vagyok, mekkora a téves riasztások aránya....
  • wanek #8
    "CONFUOCO alkalmazás egyaránt védi a felhasználókat és a szerzőket" - én felhasználó vagyok, nem szerző. De mint felhasználó, én nem igényelem ezt a védelmet :)
  • asdasdasd #7
    Nekem az szűrődött le, hogy ez nem arra van, hogy olyan hálózatokat iktasson ki, ahol illegális filecsere történik, hanem arra, hogy ha valaki olyan rendszert akar üzemeltetni, ahol csak legális forgalmat akar engedélyezni, akkor ebben segítse.
  • sonicXX #6
    Újabb halvaszületett ötlet a társadalmi-politikai-üzleti paranoia jegyében.
  • AranyKéz #5
    Nincs az a hülye aki felteszi a szerverére, amúgy is túlterheltek basszus, nemhogy még DSP meg kódtörő funkciókat is ellásson.

    És ki fogja megmondani hogy mi lesz ezen a feketelistán ?

    Gondolom minden amihez a kiadóknak köze van, vagy aki fizet hatalmas nagy summákat nekik, a kiselőadó meg megint nagyívben le van szarva.
  • teddybear #4
    "Van egy olyan találmányuk amely miliméter pontosságal képes lemásolni bármilyen szobrot, műalkotást és pl.porcelánporból létre is hozza azt."

    Másszóval műkincshamisító 3d-másoló.