Berta Sándor

Szoftver az aukciós csalások kiszűrésére

A Carnegie Mellon Egyetem kutatói olyan programot fejlesztettek ki, amelynek segítségével sikeresen kiszűrhetők a különböző online aukciós portálokon a csalók profiljai.

A Network Detiction via Propagation of Beliefs (Netprobe) nevű alkalmazás az aukciós oldalakon a regisztrált tagok adatait vizsgálja meg és gyanús tranzakciók nyomai után kutat. Így a szakemberek szerint nemcsak a csalók, de más rosszban sántikálók is sikerrel eltávolíthatók az aukciós közösségből. A világ legismertebb aukciós portálja, az eBay más megoldást használ, ahol a fő hangsúly a tagok közötti bizalmi kapcsolat kialakításán van és amelynél az eladók és a vevők egymást osztályozhatják. Azonban ez a rendszer kijátszható, hiszen bárki megkérheti a haverjait, hogy állítsanak ki róla kedvező véleményeket.

Az amerikai kutatók kísérletképpen lefuttatták a szoftvert az eBaynél regisztrált felhasználók egy részének profiljain. Próbaképpen 66 000 tag egymillió tranzakcióját vizsgálták meg. A Netprobe azonnal felismert tíz ismert csalót, valamint kiszűrt további tizenkét lehetséges csalót és a segítőiket. Christos Faloutsos, a Netprobe egyik kifejlesztője elmondta, hogy az egyik banánhéj, amin a csalók elcsúsznak az a szabály, miszerint ők, illetve a segítőik csak nagyon ritkán, vagy soha nem kötnek üzletet egymással. Persze nem ritka az sem, hogy valaki az ismerősei segítségével több profilt hoz létre és az ő nevükben is ő tárgyal az érdeklődőkkel.

Azonban pont az a megoldás lesz a csalók veszte, amiről azt hiszik, hogy megvédheti őket a lelepleződéstől. A Netprobe ezenkívül képes arra is, hogy kiszűrje, mely látogatói értékelések valósak és melyek mesterségesen létrehozottak vagy kozmetikázottak.

"Azonban továbbra is az a legfontosabb, hogy a felhasználók legyenek bizalmatlanok és óvatosak. Mert a csalók mindig újabb trükköket találnak ki és ezért roppant nehéz ellenük a védekezés" - jelentette ki a szakember.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Munkas #2
    Valamilyen szinten még a nagy áruházláncok is hintába ültetnek. Az igazán jó nevű cégek, meg drágábbak annyival, hogy még egy-két átveréssel együtt is jobban jár az ember. Ugyanez van a net-en is.
    Végül is a progi épp azt akarja elérni, hogy a net-en is belevésődjön az emberek tudatába, hogy nem csak az etika miatt kell korrektnek lenni, hanem, hogy könnyen rá is lehet faragni a csalásokra.
    De szvsz idővel amúgy is beáll ott is a rend. Minimális elővigyázatossággal még a külföldi vásárlások sem jelentenek igazi kockázatot, csak ezeket sokan még nem tanulták (tanultuk) meg.
    Ezért is tudnak még működni ilyen emberek, akik a való világban triviálisan hülye bűnözőnek tűnnének. Pl. természetes, hogy a boltban is csak a pénztárosnak fogsz fizetni, és könnyen fel is ismered őt, mert megtanultad, hogy kell. Vagy az aluljáróban sem fogod odaadni egy ismeretlen árusnak a fél fizetésedet egy jogtiszta AutoCad-ért, a másik felét meg nem küldöd el az ismeretlenbe, ha telefonon ajánl valaki hasonló „jó” üzletet stb.
    Ezekre is egyszerű szabályok vannak, amikre volt sok évünk, hogy megtanuljuk. Hátat lehet fordítani neki, csak kérdés, hogy érdemes e.
    Előbb utóbb meg kell tanulni, vagy a mások fogják rólad lehúzni hosszú évekig az árkülönbözetet.
  • wanek #1
    Aki nem akarja, hogy hintába ültessék, az ne vásároljon ilyen helyeken. Ilyen egyszerű a dolog. És ehhez nem kell semmilyen szoftver.