Berta Sándor

Nem káros a mobiltelefonok sugárzása

Dán szakemberek közel félmillió mobiltelefon-tulajdonost vizsgálták meg és arra a megállapításra jutottak, hogy nem lehet különbséget tenni a rendszeresen és az egyáltalán nem mobiltelefonáló emberek egészségügyi állapota között.

Napjainkban gyakorlatilag minden emberre jut legalább egy mobiltelefon. Németországban 80 millió mobil előfizetést tartanak nyilván és az emberek körülbelül egyharmada tart a készülékek, illetve az adótornyok és az átjátszó állomások által kibocsátott káros elektromágneses sugárzástól. Minden tizedik előfizető szerint az egészsége biztosan károsodik az elektroszmogtól. Nos, ezeket a félelmeket igyekeztek kivizsgálni dán kutatók. "Nem találtunk különbséget az évek óta rendszeresen mobiltelefonáló emberek érétkei és az átlagos értékek között" - nyilatkozta Joachim Schüz, a Koppenhágai Rákepidemiológiai Intézet munkatársa.

1982 és 1995 között összesen 420 095 dán vásárolt mobil készüléket, közülük 2002-ig összesen 14 249 személynél alakult ki valamilyen rákos megbetegedés. A szakemberek előzetesen a statisztikák alapján 15 000 rákos beteggel számoltak, vagyis jól látható, hogy az átlagos mennyiség alatt maradt a megbetegedések száma. Schüz elmondta: ez a végeredmény közel sem jelenti azt, hogy a mobil készülékek és berendezések elektromágneses sugárzása jó hatással lenne az emberi szervezetre.

Noha a mobiltelefonok elektromágneses hullámokat bocsátanak ki, amelyek behatolnak az agyba, a dán kutatók nem tapasztalták sem az agydaganatok, sem a hallórendszeri daganatok számának növekedését, s a leukémiás esetek kialakulásának kockázata sem nőtt. A kutatók megállapították továbbá azt is, hogy mellrák a dán nők körében az átlagosnál nagyobb, a férfiak esetében viszont az átlagosnál kisebb mértékben alakul ki. A nyaki vagy agydaganatok tekintetében azonban nincsen ilyen jelentős különbség a két nem képviselői között. A szakemberek munkáját nagyban megkönnyítette a Dániában használt úgynevezett CPR-szám, ami lehetővé teszi, hogy a mobil szolgáltatók azonosítsák az előfizetőt, az egészségügyi szakemberek pedig minden fontos adatot megtudjanak róla.

Joachim Schüz csoportja egyébként egy nagyszabású európai felméréshez kapcsolódva kutatta ezt a kérdést: e felmérés során 13 országban vizsgálják a mobilozás és a rák közötti esetleges kapcsolatot. A teljes összesítést még nem hozták nyilvánosságra, de a dán mellett már a német és a brit adatok is ismertek. Az eredmények azonosak: azok a vizsgálatok sem mutattak ki semmilyen kapcsolatot a mobiltelefon-használat, illetve az agydaganatok kialakulásának kockázata között.

A kutatók úgy vélik, hogy adataik - amelyeket a Journal of the National Cancer Institute című szaklapban hoztak nyilvánosságra - eléggé megalapozottak és biztosak ahhoz, hogy ezzel végleg kijelenthessék: a mobilhasználat nem jár a rák kockázatának növekedésével. A megnyugtató válaszok ellenére a kérdés vitája várhatóan még hosszú időn át nem fog véget érni. A rák kialakulását azonban sokkal jobban befolyásolhatják olyan tényezők, mint például a helyes táplálkozás.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Elrond #13
    Azt nem tudom, hogy lehet-e rákja a mobilozó embernek, de azt biztosan tudom, hogy 1 1/2 éve boldog ember vagyok mert le tettem ezt a mocskos szerkezetet. Hat évet töltöttem a homájban, 2 1/2 évig komoly fájdalmakkal, elég volt. Jó újra szabad levegőt szívni.
  • kev #12
    Tényleg..arról nincs szó, hogy ki pénzelte a "kutatást".
  • echo #11
    Gondolom a kutatást támogatta a mobilgyártók szakszervezete vagy valami ilyesmi.
  • wmatyi #10
    És lassan kimutatják azt is, hogy tényleg sajtból van a Hold... lári-fári...
  • BiroAndras #9
    "Azért jó hogy a technológia bevezetése UTÁN kezdték el vizsgálni hogy milyen hatása van az emberre."

    Előtte nem nagyon lehet vizsgálni. A kimutatható hatáshoz sokezer embert kell éveken át vizsgálni. Az elektromágneses sugárzás hatásait már jó sokat vizsgálták előtte is, így annyit tudtak, hogy valószínűleg nincs komoly kockázat. Amit nem tudtak biztosan, az a hosszú távú hatások.
    A tuti megoldás egyébként a headset használata, mert akkor a sugárzást nem közvetlenül az agyad kapja.
  • AranyKéz #8
    Azért jó hogy a technológia bevezetése UTÁN kezdték el vizsgálni hogy milyen hatása van az emberre. Teszteletlen gyógyszert, valaki ?
  • aaaaa #7
    Túl nagy pénz van a mobiltelfonálásban ahhoz, hogy egy ilyen kutatás pozitív eredménnyel zárulhasson. Ha netán kiderülne, hogy mégsem a legegészségesebb, gyorsan eltüntetnék az okoskodó kutatókat.(vagy megvennék őket kilóra) :(
    Ha ez bebizonyosodna és ettől csak 10% -kel esne vissza a mobilozási kedv, máris milliárdoktól esnének el egyesek. Tovább gondolom nem kell részletezni...
  • kbupdate #6
    :D
  • kbupdate #5
    Jaj, ez hányszor lesz még hír??

    Jó tudjuk, ezután meg az lesz a hír, hogy bizony káros az. Aztán meg megint nem...
  • akyyy #4
    nézzétek a kapcsolódó cikkeket