Berta Sándor

Nem tanácsos viharban mobilozni

A szakemberek az agydaganat kockázatának megnövekedése mellett újabb veszélyekre figyelmeztetik a mobiltelefon-tulajdonosokat. Amíg azonban előbbi nem egyértelműen bizonyított, a villámcsapás lehetősége bármikor fennállhat.

A legújabb vizsgálatok megerősítették, hogy a viharok idején a szabadban mobiltelefonálók esetében fennáll a veszélye annak, hogy az illetőket villámcsapás érje. Minél nagyobb egy vihar, a megnövekedett elektromos töltés miatt annál nagyobb az esélye egy ilyen balesetnek. A veszélyre három londoni orvos vizsgálata derített fényt. Az orvosok egy 15 éves lányt vizsgáltak meg, akit egy vihar idején villámcsapás ért, miközben egy városi parkban keresett menedéket és a mobiltelefonját használta.

A szakemberek először hasonló ügyek után kezdték kutatni és legnagyobb meglepetésükre rá is akadtak három hasonló balesetre, amelyekre 1999 és 2005 között Malajziában, Dél-Koreában és Kínában került sor. Mindez azért volt érdekes, mert az orvostudomány hasonló eseteket még nem jegyzett fel. A Northwick Park Hospital orvosai ezek után kezdtek komolyabban is foglalkozni a szabadban való mobiltelefonálások közben bekövetkezhető villámcsapásokkal. A vizsgálat nemrég zárult le. A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a működő mobil készülékek a beépített fémek miatt vonzzák magukhoz a viharok idején a villámokat.

Mivel egy villám mindig a legegyszerűbb utat keresi a földfelszín felé, ezért egy ázott, mobiltelefont használó ember ideális célponttá válhat - állapította meg Swinda Esprit, Prasad Kothari és Ram Dhillon.

Az orvosok leginkább azt kifogásolják, hogy nincs egy egységes, az egész világra kiterjedő figyelmeztető rendszer ebben a kérdésben. Amíg például Ausztráliában tilos vezetékes vagy vagy mobiltelefont használni vihar idején a szabadban, addig az Egyesült Államokban mindkét esetet biztonságosnak minősítették, ami igen csak nagy felelőtlenség az amerikai hatóságok részéről. Az amerikai Nemzeti Időjárás Szolgálat egyenesen azt állítja, "nincsen, nem lehet közvetlen kapcsolat Ön és egy villám között".

Nos, a 15 éves kislány esete ennek ellenkezőjét bizonyítja. A beteg szerencsésen túlélte az esetet, szívrohamot kapott, de az orvosoknak sikerült újraéleszteniük. Látszólag felépült, azonban egy idő múlva már csak tolószékkel tudott közlekedni, mentális zavarai és fájdalmai voltak és kiderült: a villámcsapás felőli oldalon beszakadt a dobhártyája is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat 02 #53
    "miközben egy városi parkban keresett menedéket és a mobiltelefonját használta."

    csaknem egy fa alá ált be ?
  • Stony #52
    Ezt nevezik népeség csökkentö eljárásnak.Csak igy tobább mobilguruk.
  • Frosty01 #51
    még szép hogy hír, nem olvasod a kiskegyedet? :D
  • G0blin #50
    - CSONKA PICI FÁRADTAN ÉBREDT -
    ez is hír akkor?
  • Mike #49
    szerintem rögtön a Nature-be :)
  • Mike #48
    csakhogy az autóban ülve nem csap beléd a villám
  • Mike #47
    és a mobil ra még szerel egy 5 méter hosszú antennát is
  • Mike #46
    egy emberbe belecsapott a villám, egyből meg kell kondítani a vészharangot: nem szabad mobilozni viharban!

    viharban mondjuk tehénnek lenni sem szabad
  • dtk1985 #45
    A következő cikk címe lassan az lesz, hogy Nem tanácsos széllel szemben hugyozni (már bocs)
  • CaNNaB1S #44
    Na ez eccer mind igaz!Attol mert egy 15 eves kislany dobot 1 hatast me a villam unta magat es fulon baszta a sok feherkoppenyes akinek jobb dolga nincs azt akarja, h az egyszeru ember taxit se tudjon hivni...