Berta Sándor

A mobilok növelik az agy­da­ga­nat kockázatát

Egy svéd kutatóintézet szerint a rendszeres mobiltelefon-használat jelentősen megnöveli az agydaganat kialakulásának kockázatát.

A kérdésben, miszerint káros-e a mobiltelefonok mágneses sugárzása az emberi szervezetre vagy sem, a vita jelenleg döntetlennek mondható. Egy svéd kutatóintézet által végzett vizsgálatok viszont megerősítik a korábbi gyanút, vagyishogy a rendszeres mobiltelefon-használat jelentősen megnöveli az agydaganat kialakulásának kockázatát.

A svéd Arbetslivsinstitutet kutatóintézet felmérésében összesen 905, 20 és 80 év kor közötti több mint egy évtizede mobiltelefonáló személyeket kérdeztek, illetve vizsgáltak meg. A szakemberek a válaszok és az orvosi vizsgálatok végeredményének összevetése után olyan következtetésre jutottak, miszerint igenis van összefüggés a mobiltelefonálás és az agy­da­ga­natok kialakulása között.

"A 905 esetből 85-ben a felhasználók gyakran telefonáltak mobilkészülékükkel. Ez nem csak azt jelenti, hogy naponta több órán át használták, hanem azt is, hogy már korán elkezdték a rendszeres telefonálást. Ráadásul annál nagyobb az agydaganat kialakulásának a kockázata, minél többet telefonál valaki a mobiltelefonjával" - áll a svéd intézet kutatói által a vizsgálatok után kiadott tanulmányban.

"Az intenzív mobiltelefon-használat következtében akár 240 százalékkal is megnövekedhet a tumor kockázata. Az intenzív alatt azt értjük, ha valaki az élete során legalább 20 000 vagy annál több órán át mobiltelefonál. A kockázatot úgy csökkenthetjük, hogy amikor csak lehet kihangosítót használunk" - nyilatkozta Kjell Mild, a kutatásokat vezető tudós. A szakember ugyanakkor elismerte, hogy a 20 000 órás érték elvileg szinte bárkire igaz lehet.

A kutatással kapcsolatban megkerestük a svéd cég sajtósát, Hadnagy Juditot, azonban levele szerint csak a kutatásvezető nyilatkozhat a tanulmányról, aki cikkünk megírásáig sajnos még nem válaszolt. Korábban számos hasonló tanulmány készült, azonban a kutatók nem tudták egyértelműen kimutatni, hogy összefüggés lenne az intenzív mobiltelefon-használat és az agydaganat kialakulásának a kockázata között.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BettinaTB #14
    mi egészséges ebben a világban, és mi nem káros az emberi szervezetre???
  • torjoz #13
    Ha (nagy) városban laksz, akkor meg levegőt ne vegyél, mert attól meg tüdőrákot kapsz! Napra se menj, attól meg bőrrákot, és ne is egyél, vagy igyál, mert mindennek rákkeltő hatása van......
  • Elrond #12
    Felső zsebben hordott mobil : a mell izomban izom és hámszöveti elhalást eredményezet kisebb és nagyobb csomokban, amelyből egyet sebészeti úton eltávoltitottak. Az elhalás okozta elváltozás a mai napig látszik.
    Nadrág zsebben hordott mobil : a comb izomban olyan heves fájdalommal járó, folyamatos bőr ideg gyulladást okozott, hogy ilyenkor alig bírtam menni.
    A nadrágszijon tokban hordott mobil : a méretének megfelelő mértékü kemény csomot eredményezett a hasfal jobb oldalán sötét vörös foltokkal amely még most is látszik. Egész egyszerüen ki dudorodik.
    A fejemen olyan vörös foltok jelentek meg ami csak a mobil elhagyása után csökkent látható mértékben, az arcomon még most is kivehető a készülék körvönalának az egyik része.
    Június elején lesz 1 éve, hogy hósszú szenvedés után leraktam a mobilt, azóta csodálatos az életem.
    Hat évet töltöttem a homályban, és most jó újra friss levegőt szívni.
  • chuck #11
    Kérdés: Bluetoothos fejhallgató mennyire sugároz ?
    VAn, akinek egész nap a fején van, azok mennyi idő alatt kap agydaganatot ?
    3 év alatt már biztos eredmény ?
  • zidder #10
    Ha ez így lenne már minden 2. vagy 3. ember daganattal járkálna a fejében.
  • pepe003 #9
    Hosszabb mobilozáshoz érdemes beszerezni headsetet. Szerintem
  • Zoliz #8
    Mire alapozzák ezt a feltevést? Bár amúgy se élhet már egy civilizált ember 80 évig. Ebben teljesen biztos vagyok. Szóval nem mindegy mitől kapunk rákot? Tökmindegy.
  • pauly #7
    :D
  • haxoror #6
    Igen, elzsibbad mert hosszú ideig a füledhez szorítasz egy tárgyat és ez nem tesz jót a füled vérkeringésének. A zsibbadásnak a sugárzáshoz semmi köze.

    A mobiltelefon, a kaja, a levegő de még úgy általában maga az élet is veszélyes, kár ezen tökölni.
  • waterman #5
    a cikkből csak az maradt ki, hogy mégis mire építik ezt a megfigyelésüket..