Gyurkity Péter

Élesedik a verseny az LCD panelek gyártói között

A Finetech Japan FPD nevű kiállításon elhangzott nyilatkozatokból kiderült, hogy a japán vállalatok az agresszívan előretörő tajvani és dél-korai LCD panel gyártók árversenyétől tartanak.

A rendezvényen Fumiaki Sato, a Deutsche Securities elemzője kijelentette, hogy a szórakoztatóelektronikai eszközöket gyártó japán vállalatoknak nem lenne szabad az említett országok LCD panel gyártóitól vásárolniuk, mivel ezzel nagy bajba sodorhatják a hazai gyártókat, amelyek nagy valószínűséggel nem tudnának helytállni egy újabb árversenyben. Sato ezt annak ellenére hangsúlyozta, hogy jelenleg a tajvani cégek jóval kedvezőbb árakon kínálják eladásra az LCD paneleket: a szakember szerint a kedvezményes ár hosszútávon megbosszulja magát, és a japán vállalatok is kisebb haszonnal lesznek kénytelenek dolgozni, ha követni akarják majd a tajvaniak által diktált csökkenő árakat.

A tajvani és dél-koreai gyártók az elmúlt években agresszív terjeszkedő politikát folytattak, és a kedvező áraknak köszönhetően napjainkra mind a kapacitás, mind a termelési érték tekintetében megelőzték japán riválisaikat. Véleménye szerint a kemény verseny elsősorban azt jelenti, hogy nem mindenki marad majd talpon, és a piac számos szereplője kénytelen lesz belátni, hogy nem folytathatja a küzdelmet.


Hidetaka Fukuda, a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium kommunikációs és elektronikai osztályának igazgatója szerint a japán LCD panel gyártók nagy valószínűséggel nem élnének túl még egy árversenyt. Éppen ezért a jelenleginél nagyobb szerepet kell vállalniuk a globális TFT piac ellátásában - főleg a 40 hüvelykes és ennél nagyobb kijelzők esetében - és védelmezniük kell az intellektuális tulajdonukat képező technológiákat.

Elmondása szerint a japán vállalatok a túlélés érdekében már korábban is jelentős átszervezéseket hajtottak végre. A Fujitsu például eladta LCD részlegét a Sharpnak, míg a Sony felvásárolta a tajvani Chi Mei Optoelectronics tulajdonában lévő IDTech-et. A Hitachi, a Matsushita és a Toshiba viszont a szövetkezésben látta a kiutat és közösen létrehozták az IPS Alpha Technology nevű céget, amely a hatodik generációs panelek gyártását végzi.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Hedgehunter #6
    nemhiaba kellett az lcd re is ennyit varni holott a technika mar nagyon regota megvolt....
  • dez #5
    Persze, szerintem is. Csak úgy tűnik, azokra még egy kicsit várni kell (bár prototípusok már vannak), különben hülyék lettek volna a gyártók milliárd dollárokat LCD gyárakba ölni. :(
  • vax #4
    Hát szerintem az Oled meg azutána következő technológiáké a jövő. Mire beérná már jön az újabb, gyorsabb, többet tudó, olcsóbban gyártható stb.
  • dez #3
    Pontosítok. Azok a bizonyos tajvani és dél-koreai (pl. AU-Optonics, Samsung) cégek által gyártott olcsó, mindent elárasztó panelok nem mások, mint a már elavult technológiát képviselő TN panelfajta finomításai, amiknek - desktop kategóriában - egyetlen előnye (az ár mellett) a sebessége. De lassan már az sem: a Samsung másik gyártmánya, az S-PVA már csak elhanyagolhatóan lassabb (~12ms, és még középtónusok között is ugyanezt hozza, amiben a TN sem gyorsabb), de egyéb tekintetben is elég jó. Csakhogy ezeket a Samsung sem adja már olyan olcsón. A Japán gyártók meg - legalábbis eddig - nem voltak hajlandóak desktopra TN-t gyártani (csak pl. laptopokba, mert valamivel kevesebbet fogyaszt). (Pl. a Hitachi a csúcskategóriát képző S-IPS-eiről híres. Csak ennek a gyártása sem olcsó, így ez a legdrágább típus. És úgy emlékszem a Sharp is ilyet gyárt.)
  • dez #2
    Olcsó húsnak (általában) híg a leve.
  • trabant #1
    Sztem se szabadna olcsó szajrét venniük, vegyék csak a drágát, több marad ebből nekünk. :)