Berta Sándor

A böngészők még nem képesek az ékezetes domainnevek kezelésére

Ki ne gondolt volna már arra, milyen jó lenne, ha lehetne az ékezeteket használni az internetes címekben? Ez azonban egyelőre még a nem is olyan távoli jövője zenéje marad. Legalábbis egyelőre.

Németország mint oly' sok tekintetben, most is igyekszik kicsivel a világ előtt járni. Érdekes feladat előtt állnak az ottani vállalatok és magánszemélyek. Tekintve azonban, hogy például a magyar nyelvben jóval több az ékezetes magánhangzó, mint a német nyelvben, nem árt figyelnünk, hogy mire is vállalkoztak a németek.

Németországban 2004 március elsejétől a .de domainnevekben használhatók lesznek az umlautos magánhangzók. Ettől kezdve bárki regisztráltathat majd ilyen új, umlautos magánhangzót tartalmazó domainnevet és nem találkozunk majd a www.jager.de és hasonló, gyakran kisilabizálhatatlan és megfejthetetlen címekkel. Azt már most biztosan állíthatjuk, hogy az új rendelet nem vált ki osztatlan sikert és elismerést, lévén az emberek és a hivatalok, illetve a domainnév-regisztrációval foglalkozó vállalatok és szervezetek ugyan felkészültek az umlautra, ám az internetes böngészőprogramok például nem.

Az United Domains nevű német domainnév-regisztrációs cég felmérést készített, amelyből kiderül: a különleges jegyeket tartalmazó domaineket, amelyeket Punycode-szabványúnak is neveznek, jelenleg csak a 7.1-es és az annál frissebb verziójú Netscape, a Mozilla (1.4-es vagy újabb változat) és a 7.2-es vagy frissebb verziójú Opera internetes böngészők támogatják. A Microsoft által "jegyzett" és világszerte használt Internet Explorer böngésző- és az Outlook Express levelezőprogram azonban ezúttal is javításra szorul. A redmondi óriáscégnél azonban még semmi jele nincs annak, hogy bárki is érdemben foglalkozna az umlautos vagy az ékezetes magánhangzók megjelenítésének problémájával.

Jelenleg ugyan lehet umlautos magánhangzót használni az Internet Explorerben vagy az Outlook Expressben, ám ez meglehetősen bonyolult feladat. Először is csak kódoltan lehet "beadni" a karaktereket. A kódoláshoz a Punycode-eljárást használják. Egy umlautos domain "xn--" prefixén keresztül átkonvertálják ASCII formátumba a nevet. Így lesz az info@büro.de címből rövid időn belül info@xn- -bro-hoa.de cím. Az United Domains szerint azonban ez még nem minden. Gondot okozhat ugyanis az is, hogy a különleges domainnevek hossza csak legfeljebb 63 karakter lehet. A hossz azonban nem a különleges, hanem az átkonvertált formára vonatkozik. A büro.de cím így nem négy, hanem a Punycode-eljárás szerint tizenegy jelből áll.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Veriel #19
    mint programozó, igen nagy hülyeségnek tartom az ékezetes domain neveket, pedig ékezettel írok a fórumokba
  • MaDFoX #18
    Nagyugy! En csak ceges levelezesben hasznalok ekezeteket es ugyanugy olvasom ekezettel mint ekezet nelkul, nem okoz semmilyen problemat!
    A maganhangzokat is elhagyhatnank elobb utobb megszokna mindenki, jodarabig igy irtak, megsem haltak bele - bar erdekes lenne az tuti. ;)

    Ezzel az ekezetes marhasaggal megeroszakoljak a szabvanyokat, vajon mikor talaljak ki hogy legyen ithato mondjuk space vagy vesszo esetleg zarojelek meg alt255 a cimben?! :PPP Felesleges hajciho az egesz! De legyen, max nem hasznalom... ;)
  • Gabest #17
    Na persze, be lehet konfigolni, csak aztán majd találgathatom melyik 3 bill és milyen sorrendben a kismadárka szállott az ágra a lemenő napsugárban nevű kinai jel.
  • IrkaBirka #16
    a magánhangzók is feleslegesek nem? Elvégre az arabok nem is használják :)
    Amúgy meg csávók, akiknek nem kell az ékezetes: Kicsirigó, aztán mit csinálnál, ha ezt az oldalt is ékezetek nékül olvasnád :D vuháháháhááááá
    Vegyél egy normális billentyűzetet, vagy konfigold végre be a konzolodat rendesen.
    Stupidissimo :-S
  • RelakS #14
    vévévé.áramszü.net :D:D:D

    vagy vévévé.szmájlok.hú :P
  • Pintyőke #13
    Az ekezet a napi hasznalatban szukseges. A szamitogep alapvetoen angol nyelvre epul ill. angol karakterkeszletre. Becsulom a torekveseket a kulonbozo ekezetes meg krikraksz betuk behozatalara, csak hogy a francba fognak ezzel azok boldogulni, akiknek mas a billentyuzete? Es ez meg csak a jeghegy csucsa. Ha egyes emberek ismernek a Domain Name Server mukodeset, akkor rajonnenek, hogy ez nem is olyan egyszeru!!! Szamos kihivas ele allnak meg a szakik e teren. Ahhoz hogy gond nelkul mukodjon a dolog, rengeteg valtoztatast kellene megtenni oprendszer szinten is (gepeknel). Es meg nem beszeltem a tobbi celeszkozrol stb. Aki nem ert velem egyet, az jarjon picit jobban utana, aztan "hazafiskodjon" a karaktereivel. Ui.: imadom az ekezeteket. :)
  • Cat #11
    gondolkodtál azon milyen hülyeséget irtál? belőled kiindulva:
    "javasoljuk a magyar tudományos akadémiának, grétsy lászlónak, meg az összes nyelvésznek hogy szüntessék be az ékezeteket a magyar nyelvben!"
    ugye átérzed milyen abszurd?
  • Gabest #9
    Ha én lennék a MS, nem is támogatnám ezt az őrültséget a böngészőmben, hátha kihalna magától.
  • [HUN]PAStheLoD #7
    nemtom mert nem lehet megérteni hogy ígyis csak a nyűg van a sok ekezetbol ! aKi m3g 4|<4Rj4 |·|3|\||\|y3|\| 4 P|[5á|84 .. ;]]]
  • Cat #2
    ez csak egy lehetőség, nyilvánvalóan nem kötelező használni, és mindkét változat müködni fog
    én speciel örülök neki, ne a technikai lehetőségek határolják be a fantáziát és az igényeket, ráadásul ne szegényítsék el a magyar nyelvet a spec karakterek. Itt nem a kinaiakra kell gondolni, hanem ránk is (áéöüóőúű). Hogy a külföldiek nem tudják (vagy nehezebben tudják) elérni mondjuk a "köszörűcsiszoló.hu" -t? kit érdekel, eddig se nézték... meg nekik majd lesz egy angol verzió