SG.hu

A Wikipédia sem tudja kivonni magát az Izrael-Hamász konfliktusból

Az Anti-Defamation League (Rágalmazásellenes Liga vagy ADL) szerint a Wikipédia antiszemita elfogultságot tartalmaz, miközben vita van arról, hogy az Izrael-Hamász konfliktus hogyan jelenik meg az oldalon.

A Rágalmazásellenes Liga antiszemita és Izrael-ellenes elfogultságra utaló bizonyítékokat talált a Wikipédián - áll a szervezet jelentésében, amely az újabb szakadást jelzi az érdekvédelmi szervezet és a világ legnagyobb online enciklopédiája között a tekintetben, hogy az izraeli-palesztin konfliktust hogyan kellene ábrázolni az oldalon. Az ADL azt állítja, hogy a Wikipedia szerkesztőinek - a népszerű információs honlap önkéntes moderátorainak - olyan hálózatát azonosította, akik a jelek szerint összehangoltan „kijátszották a Wikipedia irányelveit, hogy antiszemita narratívákat, Izrael-ellenes elfogultságot és félrevezető információkat írjanak be” az izraeli és palesztin vonatkozású bejegyzésekbe. A jelentés azzal is vádolja a Wikipédiát, hogy nem érvényesítette semlegességi politikáját.

A Wikipédia szerint azonban az ADL jelentése „megalapozatlan és problematikus állításokat tartalmaz” - áll az oldalt kezelő Wikimedia Alapítvány szóvivőjének nyilatkozatában. "Az Alapítvány komolyan veszi a Wikipédián belüli elfogultsággal kapcsolatos állításokat” - mondta a szóvivő. „Kategorikusan elítéljük az antiszemitizmust és a gyűlölet minden formáját. Sajnálatos, hogy a jelentés szerzői nem kértek meg minket arra, hogy olyan információkkal és összefüggésekkel szolgáljunk, amelyek segíthettek volna eloszlatni a felvetett aggodalmak egy részét.”

A zsidó polgárjogi csoport jelentése az online enciklopédia felhasználói és megfigyelői közötti széles körű feszültségek közepette született, amelyek az Izrael és a Hamász közötti háborúról való tudósítással kapcsolatosak. A szerkesztők leginkább a konfliktussal kapcsolatos események leírásának módjáról vitatkoznak. A Wikipédia azt állítja, hogy már eddig is dolgozott azon, hogy elhárítsa a platform manipulálásával vádolt rossz szereplőket.


Tavaly a Wikipédia szerkesztői az ADL-t „általában megbízhatatlannak minősítették az izraeli-palesztin konfliktust illetően”, mivel kettős szerepet tölt be, mint érdekvédelmi és kutatószervezet, de más témákban „általában megbízható” szerintük. Az ADL akkor azt mondta, hogy a döntés „szomorú fejlemény a kutatás és az oktatás szempontjából”, és hogy megakadályozza, hogy az antiszemitizmusról szóló információk eljussanak a nyilvánossághoz. A döntés óta „az ADL folytatta a Wikipédia jól bevált irányelveinek, politikáinak és végrehajtási mechanizmusainak félremagyarázását, amelyek hatékonyan kezelik a jelentésben és annak ajánlásaiban felvázolt problémákat” - áll a Wikimédia Alapítvány közleményében.

A Wikipédia külön megerősítette, hogy az ADL nyomására januárban nyolc szerkesztőnek megtiltotta az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos tartalmakhoz való hozzájárulást a rosszhiszemű szerkesztésekkel kapcsolatos aggályok miatt. A Wikipédia Döntőbizottsága - egy olyan önkéntesekből álló csoport, amelyet a többi szerkesztő választ meg, hogy irányítsa az oldalon tanúsított magatartást - a konfliktussal kapcsolatos cikkeket "kiterjesztett megerősített védelem alá helyezte”, ami azt jelenti, hogy azokat csak tapasztalt önkéntesek szerkeszthetik.

Nem ez az első eset, hogy eltérő vélemények alakultak ki arról, hogy a vitás kérdéseknek hogyan kellene megjelenniük az internetes enciklopédiában. Hasonló nézeteltérések alakultak ki Hongkong Kínához fűződő viszonyának leírása és az amerikai Capitolium elleni 2021. január 6-i támadás kapcsán is. Elon Musk is ostorozta az oldalt az év elején, Wokepedia-nak nevezte és politikai elfogultsággal vádolta. A Wikipédia társalapítója, Jimmy Wales erre úgy reagált, hogy Musk bizonyára „nem örül, hogy a Wikipédia nem eladó”.


A viták egybecsengenek azokkal az aggodalmakkal, amelyek az elmúlt években merültek fel a közösségi médiaplatformok által megengedett és nem megengedett tartalom- és nyelvi kifejezésekkel kapcsolatban. Sok ilyen oldallal ellentétben azonban a Wikipedia sokkal decentralizáltabb, önkéntes szerkesztőkre támaszkodik a cikkek létrehozásában és szerkesztésében, miközben alakítja és betartja a szabályait és normáit, bár a platform azt mondja, hogy bizonyos típusú visszaélések ellenőrzésére automatizált moderációt alkalmaz. "A Wikipédiát azok az emberek írják és irányítják, akik részt vesznek benne” - mondta Loren Terveen, a Minnesotai Egyetem informatika professzora, aki a Wikipédiát és más online közösségeket tanulmányozta. "Viták állandóan előfordulnak a legkülönböző témákban” - mondta.

Az ADL azonban azt mondja, aggódik, hogy a platformon megjelenő antiszemita elfogultság veszélyes lehet. "Sürgetjük a Wikipédiát és a politikai döntéshozókat, hogy gyorsan cselekedjenek, mielőtt az egyik leglátogatottabb információforráson elharapózó dezinformáció tragikus következményekkel járna” - mondta Jonathan Greenblatt, az ADL vezérigazgatója a jelentéssel kapcsolatos nyilatkozatában.

A jelentés szerint az ADL azonosított egy 30 Wikipedia-szerkesztőből álló csoportot, amely állítása szerint összehangoltan változtatta meg az „Izraellel, Palesztinával és az izraeli-palesztin konfliktussal” kapcsolatos oldalakat. Azzal vádolja a szerkesztőket, hogy „lekicsinyelték a palesztin antiszemitizmust, az erőszakot és az Izrael elpusztítására való felhívásokat, miközben előtérbe helyezték az Izraellel szembeni kritikát”. A szerkesztők emellett eltávolították az említett témákkal kapcsolatos, jó hírű forrásokra, például tudományos kutatásokra és a mainstream médiában megjelent beszámolókra mutató hivatkozásokat - áll a közleményben.

Az ADL elemzése három csoportot hasonlított össze azzal a 30 szerkesztővel, akik szerintük „rosszhiszeműen” cselekedtek. Az egyik csoportot a Wikipédia összes oldalának aktív szerkesztői alkották. Egy másik csoport az USA-Kína kapcsolatok témájára koncentrált, a harmadik pedig az Izrael-Hamász háború oldallal foglalkozott, de nem sértette meg a Wikipédia szabályait. A jelentés megállapította, hogy a „rosszhiszemű” szerkesztők sokkal aktívabbak voltak, mint a másik három csoport. A Wikipédia azt állítja, hogy több százezer önkéntes szerkesztője van.

A jelentés szerint a 30 szerkesztő együttesen 10 000 Izraelhez és palesztinokhoz kapcsolódó cikket módosított, a szerkesztések pedig a Hamász 2023. október 7-i izraeli támadása óta felgyorsultak. Például egy „gyanús szerkesztő” eltávolította a „Palesztin politikai erőszak” című oldalról az Izrael elpusztítására való felhívásokról szóló mainstream médiabeszámolókra való hivatkozásokat. Azt is megállapítja, hogy a Hamász október 7-i támadásai során elkövetett szexuális erőszakra utaló médiajelentést eltávolították a csoportról szóló főoldalról. Az ADL azt írta, hogy ezek és más szerkesztések arra utalnak, hogy „szisztematikusan igyekeznek számos Wikipédia-bejegyzést elferdíteni egy Izraelt kritizáló narratíva népszerűsítése érdekében”, és „a kiegyensúlyozott történelmi beszámolókról” egy ferde narratíva felé terelik a bejegyzéseket.


A jelentés azt is állítja, hogy a Hamászhoz kapcsolódó arab Wikipédia-oldalak „dicsőítik” az Egyesült Államok által külföldi terrorszervezetként megjelölt csoportot, és „Hamász-párti propagandát folytatnak”. A Hamász arab nyelvű Wikipédia-oldala például „Palesztina felszabadításaként” említi a csoport céljait, és az öngyilkos merénylőket „mártíroknak” nevezi - áll a jelentésben, amely szerint a honlap nem érvényesíti következetesen a nem angol nyelvű tartalmakra vonatkozó szabályait.

A Wikipédia irányelvei szerint a szerkesztőknek „semleges nézőpontot” kell alkalmazniuk, ami azt jelenti, hogy olyan tartalmakat kell közzétenniük, amelyekkel „szinte mindenki egyetért”, de azt is világossá kell tenniük, hogy hol vannak vitás pontok. Az oldal szerint azoknak a szerkesztőknek, akik nagyobb változtatásokat eszközölnek a cikkeken, azokat a fórumon kell megvitatniuk a többiekkel, és előbb meg kell indokolniuk. "Azt kell felismerni, hogy az emberek a „semleges álláspontot” értelmezik” - mondta Terveen. „És az emberek erről vitatkozni fognak.”

A nonprofit Wikimédia Alapítvány közleményében azt írta, hogy az oldalnak „többféle irányítási folyamata” van, hogy „a vitás témák tisztességes és kiegyensúlyozott megközelítését helyezze előtérbe” „A Wikipédia jól dokumentált szabványai kifejezetten arra szolgálnak, hogy megakadályozzák az indokolatlan befolyást és megőrizzék független, nonprofit modelljét” - írta a szervezet. „A Wikipédia önkénteseinek komoly tapasztalata van abban, hogy sikeresen kezeljék a semlegességet a vitás témákban.”

A jelentésben szereplő ajánlások részeként az ADL felszólítja a Wikimédia Alapítványt, hogy dolgozzon ki egy olyan programot, amely szakértőkkel vizsgálja felül az Izrael és az izraeli-palesztin konfliktus vitatott oldalait pontosság és elfogultság szempontjából. Azt is szeretné, ha a Wikipédia értékelné az emberi felülvizsgálat hatékonyságát az automatizált eszközökkel együtt, hogy megakadályozza a visszaéléseket és a manipulációt. A Wikimédia Alapítvány szerint az ADL javaslatai közül sok már működik az oldalon.

Terveen megjegyezte, hogy egy olyan oldal számára, amely a tömegek által írt bejegyzésekre támaszkodik kihívást jelenthet, hogy konszenzusos véleményt alakítson ki a vitatott témákról. "A nagy probléma a lépték. Van-e elég emberi erőfeszítés ahhoz, hogy a dolgok jól legyenek elvégezve? És ez egy folyamatos kihívás” - mondta Terveen. „A Wikipedia jó munkát végez, de nem tökéletes munkát. És azt hiszem, bizonyos értelemben soha nem is végezhet tökéletes munkát.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • CommieSlayer #10
    "Ők nem tudnak sehova menni, ellentétben a palesztinokkal."
    Ez mit jelent? Ha máshol is élnek hozzád hasonló emberek, akkor téged nyugodtan el lehet űzni a földedről/lakásodból? És a zsidók miért tudnának kevésbé máshova menni? Rengeteg zsidó nem is Izraelben él.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2025.03.27. 11:19:47
  • Tetsuo #9
    Ennyi erővel zsidó holokausztot is tagadhatnál. A gázai mészárlás ráadásul a szemed előtt zajlik. A palesztinok jelentős része menekült a föld valamely pontján, többnyire arab országokban. Nem várható el más országoktól, hogy befogadjanak bárkit. Izraelt nem lett volna szabad megalapítani a 2. vh után. Sátáni gócpont az egész. Mindezek mellett megállpodás volt a kétállamiságról, a palesztinoknak ítélt területtel, persze jó zsidó szokás szerint több és több kell nekik. Izrael okkupációja is három szinten zajlik párhuzamosan. A jelenlegi terület, majd a Nagy Izrael illetve az egész Föld.
    Hogy mindez gördülékenyebben menjen, szítanak háborúkat, konfliktusokat, különböző kríziseket vagy vásárolnak meg vezetőket, pl. a szaúdi "királyi" családot.
    Az Iránnal való konfliktusok mindegyike például ide vezethető vissza. Irán és mellette az arab világ egy prosperáló, jól működő terület lenne síita-szunnita békével, ahogy Oroszország is szoros gazdasági együttműködésben lehetne Európával (a már elvesztett) világhatalmi státuszban ha a zsidóság nem kavarná a fekáliát oly szorgosan.
    És a világ ehhez asszisztál!
  • Cat #8
    "amelyik kiirtja maga körül az arabokat"
    Annyira írtja a palesztinokat gázában, hogy az 1967es 400ezerről a létszámuka 2024 végére 2,1 millióra nőtt. Tehát egyértelműen komoly népirtásról van szó, ezért biztosítják nekik az áramot és a vizet, nyilván ingyen, mert semmijük nincs amivel tudnának fizetni.

    És az arabok 22 országban 473 millióan élnek, a zsidók meg vannak Izraelben összesen 7 millióan. Ők nem tudnak sehova menni, ellentétben a palesztinokkal.
  • Tetsuo #7
    Gyalázat, hogy a világ nagyrésze hagyja egyáltalán létezni azt az Izraelt, amelyik kiirtja maga körül az arabokat, konfliktusokat szít és galád módon befolyásol más államokat. Hihetetlen számomra az a közöny, amint az emberek jelentős része viszonyul ehhez a sátáni terjeszkedéshez!
  • Sippie #6
    Izraelt sem kell félteni azért. Elindulva a black_septemberes wikipedián, átjutva a 72-es münchenen át, eljutni az évtizedeken át tartó mossad terrorsorozathoz, ahol 11 izreali sportolóért cserébe több száz (ennyi a hivatalos, és gondolom jóval több a nem hivatalos) emberrel végeztek, mellettük nem kevés "járulékos veszteséggel". Azon se lennék meglepve, ha a müncheni terrort szándékosan engedték volna eszkalálódni, mert arra hivatkozva lehetett elkezdeni a mészárlást, kicsit olyan Gleiwitzi rádióállomás elleni akció szaga van... inkább azt lehetne mondani, hogy megérdemli egymást a két nép, csak jó lenne ha megmaradnának ott maguknak, európát meg békében hagynák.
  • nlght #5
    Szerintem a nacionalizmus csak a nyugaton megtelepedett baloldali ideológiában rossz. Közben még a baloldali komcsi Venezuela vagy Kína vagy É-Korea is nacionalista. Ne a szélsőbalos nyugati hírekből indulj ki és másik világ tárul eléd ;)
    Javaslom a ground.news oldalt a kiegyensúlyozott/független tájékozódáshoz. Itt azt is mutatják, hogy melyik hírt mennyire tolnak az egyes politikai körök a világban.
  • nlght #4
    "A zsidók itt vannak a nyakunkon. Felülreprezentáltak a politikában, médiában, hírközlésben stb. Tehát nyilván az ő szájízük szerint vannak közölve a hírek, terjednek a filmek stb."

    1. Izrael =/= zsidóság, a kettő között van különbség.
    2. Sok gazdag zsidó van Hollywoodban, bankszektorban, a facebook igazgatótanácsban, stb. Ezzel egyet is értek. De nem hinném, hogy a világ összes zsidója egyszerre megbeszélné, hogy manipulálják a tőzsdét/kereskedelmet/gyártást/stb. közösen 20-30 millió ember csapatmunkájával. Ez baromság. Azért, mert van kb. 100-200 nagy hatalmú zsidó család a médiában/bankszektorban/stb. még nem határozza meg sok millió ember napi viselkedését. A legtöbb zsidó csak normálisan szeretne a családjával élni, ahogy a legtöbb normális ember is erre vágyik.

    "Hülyeséget írtál amúgy, mert a cigány szót más nyelveken nem a primitívségre, hanem a vándorló, seftelő, csaló életmódra használják pejoratíve."

    Ha valaha jártál nyelvtan órán, akkor tudod, hogy nincs olyan hogy fix nyelv, minden nyelv változik folyamatosan, ahogy a generációk beszélik. Tapasztalataim alapján a cigány szót egész Kelet-EU inkább pejoratív jelentéssel használja a viselkedésre/kultúrára vonatkozóan a legtöbb esetben, és az átlagember ritkán beszél a cigányság népvándorlásáról, sőt a legtöbb ember azt se tudja honnan jöttek és mikor.

    A palesztinokra guglizz rá szerintem, ha nem vágod a témát. Jordánia befogadta őket a 20. században és a cigány palesztinok csak loptak/csaltak/romboltak a testvéreik otthonában vendégként, szóval végül polgárháború lett belőle. Micsoda remek emberek ezek a palesztinok; a saját - bajban segítő kezet nyújtó - testvéreiket is kicsinálnák. Volt, hogy levágták egy civil jordániai ember fejét és azzal fociztak az utcán a palesztinok.
    forrás:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Black_September

    Na ezért nem akar egyik muszlim ország sem belőlük. Saját magukat járatják le, de valamiért a marketingjük jó és sok agyhalottat meggyőztek hogy menjenek az utcára tüntetni Londonban és más nagyvárosokban.

    "Az irániak nem arabok"
    Az irániak siíta muszlimok. A másik ág a szunnita muszlim ág.

    "Szerintem alapvető humánum, hogy az ember nem a népirtó zsidók, hanem a szabadságért küzdő palesztinok mellett áll. Dehát kibe mekkora empátia szorult..."

    Addig lennél fene nagy humanista a terrorista palesztinok mellett, amíg nem lesz a szomszédod egy ilyen család. Utána sikítva keresnél vevőt a házadra.
    Btw 20 évvel ezelőtt még én is így láttam a helyzetet, mint Te. De azóta felnőttem és sok mindent láttam a palesztinokból, ami megváltoztatta a véleményem. Ne a zászlójukat és a színezett marketing cikkeiket nézd, hanem a tetteiket és a viselkedésüket!
  • CommieSlayer #3
    Miért van az, hogy a nacionalizmus mindenhol rossznak van kikiáltva, de Izrael meg lehet a legnacionalistább nemzet a Földön és nem lehet érte kritizálni? Most akkor a fehér etnikumok is csinálhatnak maguknak saját hazát, vagy ők sem?
  • Tetsuo #2
    Az a baj, hogy nem választhatsz. A zsidók itt vannak a nyakunkon. Felülreprezentáltak a politikában, médiában, hírközlésben stb. Tehát nyilván az ő szájízük szerint vannak közölve a hírek, terjednek a filmek stb.
    Hülyeséget írtál amúgy, mert a cigány szót más nyelveken nem a primitívségre, hanem a vándorló, seftelő, csaló életmódra használják pejoratíve. A palesztinok nagyon nem vándorolhatnak, mert koncentrációstábori körülmények között tarták őket a zsidók.
    Az irániak nem arabok stb. stb.
    Szerintem alapvető humánum, hogy az ember nem a népirtó zsidók, hanem a szabadságért küzdő palesztinok mellett áll. Dehát kibe mekkora empátia szorult...
  • nlght #1
    A palesztinokra még az arabok is úgy tekintenek, mint Kelet-Európában a cigányokra szoktak. Ezt egy Közel-Keleten született ismerőstől tudom. Ez így megmagyarázza azt is, hogy se Jordánia, se Marokkó, se Tunézia, se Algéria, se Egyiptom, se Katar, se az UAE, se Omán, se a szaudiak, se iránáiak, de semmilyen más arab civilizáció sem akarja befogadni a "testvéreiket", pontosan azért mert tudják hogy csak rombolni tudnak, de építeni és hozzáadni valamit a befogadó ország értékeihez már nem.
    Izraelről is lehet csúnyákat mondani, de ha választani kéne, hogy melyikük legyen a szomszédom, akkor nem sokat gondolkoznék.