Franczy

Itanium 2: kétszeres Itanium teljesítmény

Az Intel képviselői szerdán újfent megerősítették azon korábbi híradásokat, melyek szerint a chipgyártó második generációs IA-64 architektúrájú processzora, az Itanium 2 legalább kétszer akkora számítási teljesítménnyel fog rendelkezni, mint elődje, a nem éppen túl sikeres Itanium. A Santa Clara-i (Kalifornia) székhelyű cég szóvivője az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a korábban McKinley fejlesztési kódnevet viselt Itanium 2 processzor fejlesztési munkálatai a legnagyobb rendben folynak, ami azt jelenti, hogy immár semmi sem akadályozhatja meg az újgenerációs chip idén nyárra tervezett debütálását.

Az Intel az Itanium 2 processzorokkal szerelt nagyteljesítményű szerver számítógépeket nem titkoltan a Sun Microsystems, illetve az IBM hasonló kategóriás rendszerei ellen kívánja harcba küldeni, vagyis elmondható, hogy a világ legnagyobb chipgyártójának e tekintetben semmiképp sincs könnyű dolga. Az Intel munkatársai szerint egyébként az Itanium 2 elődjénél sokkal fejlettebb mikroarchitektúrával, valamint magasabb működési frekvenciával fog rendelkezni, ezen változtatások pedig az Intel szerint bőven elegendők ahhoz, hogy a második generációs Itanium elődjénél sokkal nagyobb sikereket érjen el. Várakozások szerint egyébként a napokban a németországi Münchenben zajló Intel Developer Forumon számos új információ kerül majd nyilvánosságra az Itanium 2-vel kapcsolatban.

Azt már most is tudni lehet, hogy az Itanium 2 processzorok nem kevesebb mint 3 MB harmadszintű gyorsítótárral fognak rendelkezni, vagyis magméretük, valamint kereskedelmi áruk ennek megfelelően elég nagy, illetve magas lesz. Az Intel korábban azt nyilatkozta, hogy az Itanium 2 chipek kezdőfrekvenciája 1 GHz körül fog alakulni, ám elképzelhető, hogy ez ügyben még változtatásokat hajt végre a chipgyártó. Shannon Poulin, az Intel vállalati rendszerek fejlesztésével foglalkozó részlegének marketing menedzsere a napokban egyébként azt nyilatkozta, hogy már az Itanium 2 utódainak fejlesztése is javában folyik, így a Madison és Deerfield várhatóan 2003-ban, a Montecito pedig várhatóan 2004-ben fog debütálni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Power #10
    Inkább az a kérdés, hogy az AMD milyen nagyobb gyártókat tud meggyőzni arról, hogy érdemes az ő procija köré servereket esetleg szuperszámítógépeket építeni-e, mert jelenleg nincs ilyen gyártó. :-(
  • Power #9
    Pedig abba a szegmensbe ahová az Itanium-ot szánja az Intel a következő 3 évben(később biztos máshová is), ott ő se tartozik a nagypályások közé, hát még az AMD. Ez piac nagyon konzervatív, itt nem processzort vesznek, de még csak nem is pusztán számítógépet, hanem egy rendszert(HW+SW).
  • mir #8
    a HAMMER előreláthatólag a P4 ellenfele lesz, de a SLEDGEhammer a sok cache memóriájával, meg valóban kiemelkedő multi-processing képességeivel még akár az itanium2 ellenfele is lehet.
    számoljunk. amikor kijött az itanium 800 Mhz-en, akor olyan 2* teljesített jobban szerverekben, mint 1 1procis athlon 1.2 Ghz(valahol itt a SGen is volt cikk, csak nem emléxem...) tehát ha ez megduplázódott, akkor most kb. 1 2500+ jelzésű athlon szintjén lehet. ha beleszámoljuk, hogy a PR bizony csalhat, akkor 3000+. de már a CLAWHAMMER is 3400+ról indul, a Sledgehammer meg azért sokkal komolyabb, az előbb is említett sok cache miatt, nomeg a 128bites DDR memóriavezérlő miatt. (ami min. +50%!!!!!!!!!!!!! a 64bites DDR memórtiavezérlővel ellátott clawhammerhez képest. adatbáziskezelő szoftvereknél még több is)
    ehhez hozzájön, hogy több itanium csak 1 rendszerbuszon osztozik, a hammerek meg egészen más rendszerrel működnek. (a memóriasávszélesség a processzorok számával egyenes arányban nő) a procikban pedig bennevan 1 csomó olyan algoritmus, amit még a SUN is csak a solarisba tett bele. tehát van valós esély arra, hogy a SLEDGEhammer a szerverpiacon jókorát üssön az itaniumra.(teljesítményben) bár az AMD célja ezzel a procival közel sem az, hogy most kiüssön mindenkit, hanem hogy egyáltalán megjelenjen...
  • Pheel #7
    A Hammer nem igazi 64 bites lesz, hanem hibrid és az elején úgyis 99%-ban 32 bites kódot fog futtatni, úgyhogy igencsak a P4 ellenfele lesz. Aztán hátha lesz belőle valami...
  • Power #4
    Három oka van, hogy csak 1 GHz:
    1. A 7 szintes pipeline
    2. 0,18 mikronos gyártás
    3. A rengeteg tranzisztor

    A Hammer nem az Itanium2 ellenfele lesz, hanem a P4-é.