Franczy

Az Intel 64 bites tervei

A napokban zajló San Francisco-i Intel Developer Forumon (IDF) a rendezvény házigazdája körvonalazta a 64 bites mikroprocesszor piaccal kapcsolatos, jövőt érintő elképzeléseit, és többek között említést tett a jelenleg Deerfield, Madison, illetve Montecito fejlesztési kódneveket viselő, közeljövőben debütáló újgenerációs processzorokról. Az Intel előadói többször is hangsúlyozták, hogy a következő generációs 64 bites Intel processzoroknak olyan nagy és neves gyártók hasonló kategóriába sorolt termékeivel kell felvenniük a harcot, mint például az IBM Corporation, a Sun Microsystems Inc., vagy az Advanced Micro Devices (AMD) Inc.

Az IDF-en arról természetesen nem sok szó esett, hogy a chipgyártó óriáscég elsőgenerációs 64 bites processzora, a Hewlett-Packarddal közösen egy közel egymilliárd dolláros projekt keretein belül kifejlesztett Itanium nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Mint arról már többször beszámoltunk, a szakma jeles képviselői egyértelműen azon az állásponton vannak, hogy az Itanium teljesítménye túl alacsony, ára pedig túl magas volt, ennek következtében pedig csak egy rendkívül szűk körben alkalmazták. Az Intel saját bevallása szerint az elmúlt évben világszerte alig 2500 darab Itaniumos szervert helyeztek üzembe, azonban az Intel ennek ellenére egyáltalán nem pesszimista, ugyanis véleménye szerint az Itanium lényegében csak egy, a második generációs IA-64 chipet, a McKinley-t megelőző tesztplatform volt.

A második generációs 64 bites Intel processzor, a McKinley fejlesztési munkálatai rendben haladnak, így várhatóan már semmi sem akadályozhatja meg a McKinley idén nyáron történő debütálását - nyilatkozta az IDF-en Mike Fister, az Intel Enterprise Platforms Group alelnöke és egyben vezérigazgatója. A 0,18 mikronos gyártási technológiával készülő McKinley tehát az ígéretek szerint hónapokon belül napvilágot lát majd, majd ezt követően várhatóan 2003-ban kerül majd forgalomba az a 0,13 mikronos csíkszélességgel rendelkező, jelenleg Deerfield fejlesztési kódnevet viselő új 64 bites processzor, mely állítólagosan kedvező áráról lesz ismeretes. A Deerfielddel nagyjából egy időben debütál majd a high-end kategóriás Madison, és valamikor 2004-ben érkezik az első, 0,09 mikronos gyártási technológiával készülő 64 bites Intel processzor, a Montecito.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Supergamer #39
    De letudod ha regisztralod magad a forum resznel, de ahogy elnezem semmire sem jo, mert ugyan regisztraltam magam a masik helyen siman irtak a nevemben....
  • Lt. Stinger #38
    Na jó, részemről nem csak felhasználó vagyok, de az emberek többsége az, és azok tényleg csak ennyiben látják a különbséget. A programkód eltéréseit meg pistike nem figyeli kvékezés meg chatelés közben.
  • Lt. Stinger #37
    Mi, kedves felhasználók ennyiben látjuk a különbséget, esetleg a sebbességben.
  • Lt. Stinger #27
    Laci, kis okítás :);
    a 16 bites oprendszer "egy kalap alatt" kezelte a programokat, rendszermag, satöbbi. Tehát ha egyvalami ugrott, ment vele minden. A 32 bites ugyanez, csak külön kezel mindent, mindennek van saját végrehajtási "területe", tehát elméletileg ha egyvalami megy, akkor az a többítől függetlenül bezárható. Ezt sajnos a Win9x rendszerek nem váltották be, mert azok 16/32 bites oprendszerek voltak. Az NT, a 2000 és az XP már tisztán 32 bites, de még itt sem működik minden tökéletesen.
    A 64 bites oprendszereknél már külön "síkok" vannak, így olyan, mintha több oprendszer futna ugyanazon a gépen egymástól függetlenül, de valójában nem így van, tehát ez már nagyon stabil(elméletileg). Szóval nem rossz az a 64 bit :)
  • Lt. Stinger #25
    Genesis, ne írj ilyen orbitális baromságot hogy az Itanium jobb mint a McKinley! Ennél nagyobb hülyeséget nehezen mondhattál volna.
    És a Yamhill? Le van írva hogy miért nem beszélnek róla nyilvánosan sehol. És azt se mondja senki, hogy az Intel beáll az AMD mögé, ez egy cikk neve volt egy bizonyos pro****v*r nevű helyen, és szerintem felháborító. Kérdezem, kinek fizet licencedíjat az AMD minden egyes lágyártott mikroprocesszor után? Na ennyit arról hogy az AMD túlnövi az Intelt, satöbbi, rémálmok. És már csak az kéne hogy bármelyik is kifingjon! A konkurenciaharcból csak mi (kedves vevők akiknek a zsebében PÉNZ van) járunk jól.
  • Turmoil #13
    Szeretném, ha a gépemnek csak ilyen "nem elhanyagolható teljesítménye" lenne.:)
    Azért erősen kétlem, hogy AMD-nek szégyenkeznie kellene miatta.
  • Turmoil #10
    Kétkedőknek: http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=14078&ido=3
    Bocs, hogy a konkurenciát reklámozom itt, de most ők voltak gyorsabbak.
    64 bites Linux és 32 bites Windows futott egy Hammer konfigon. Mindkettő megfelelő teljesítménnyel. "A Hammer révén a felhasználók problémamentesen térhetnek át a jövő 64 bites szoftvereire, miközben a ma 32 bites alkalmazásainak kifejlesztésére fordított milliárdok sem vesznek el." Marketingduma, de a proci specifikációit olvasva érthető. Egy gépet veszek, és ha akarom, akkor van egy csúcsszuper 32-bites gépem (3400+:), ha akarom, akkor egy csúcsszuper 64 bites erőgépem.
    Kinek van még kérdése? :)))
  • pilóta #5
    Laci73
    Miből gondoltad, hogy ezt otthoni Pc-be szánná az Intel?
    Eszébe sem jut ilyesmi.
    Mint ahogy nagyon kevés SUN és IBM proci ketyeg otthoni PC-ben.
  • Zerg #4
    Aruld mar el, milyen erdeked fuzodik ahoz, hogy meghaljon az AMD?
    Mazohista vagy es tobbet szeretnel fizetni a procidert?!
    Tudod, ha megszunik az AMD, akkor nem lesz konkurenciaja a home szekcioban az Intelnek, es ismet eszmeletlen dragan fog arulni! Nehogy azt hidd, hogy a te kedvedert viszik le igy a mostani Intel procik arat, hanem az AMD-vel valo ar/teléjesitmeny verseny hatasara!
    Lehet rajongani/utalni 1-1 gyarto processzorait, de azt kivanni, hogy dogoljon meg a masik, az hatalmas nagy ostobasagra vall!!!
  • Laalee #3
    az xp böl van 64bit es valtozat.