SG.hu

Az Amazon eltünteti a könyvek számítógépre történő letöltésének funkcióját

Február 26-tól 2025 az Amazon eltávolítja weboldaláról azt a funkciót, amely lehetővé tette a megvásárolt könyvek letöltését számítógépre, majd kézzel, USB-n keresztül történő másolását a Kindle készülékre.

Ezt a funkciót valószínűleg sok Kindle-felhasználó nem ismeri, mivel a könyvek könnyebben küldhetők el a készülékekre Wi-Fi-n keresztül, de különösen hasznos a vásárlások biztonsági mentése vagy más, nem Kindle e-olvasókkal kompatibilis formátumba való konvertálása esetén. Van néhány ok, amiért néhány Kindle-felhasználó hiányolhatja ezt a funkciót. Hasznos, ha az ember nem férsz hozzá Wi-Fi hálózathoz, és bár ez egy fárasztó folyamat, mivel a megvásárolt könyveket csak egyenként lehet letölteni, mégis megnyugtató a tudat, hogy minden könyvről készülhet offline másolat.

Megtörtént több esetben is, hogy az Amazon eltávolított egyes könyveket az online áruházából, és távolról törölte azokat a felhasználók termékeiről is, vagy átszerkesztette a címeket, és új példányokat töltött fel az emberek e-olvasóira. 2009-ben a vállalat eltávolította George Orwell Ezerkilencszáznyolcvannégy és Állatfarm című műveinek példányait, azzal magyarázva, hogy a könyveket tévesen adták ki. A közelmúltban Roald Dahl számos könyvét, köztük a Charlie és a csokoládégyárat is kicserélték módosított nyelvezetű, frissített példányokra. Ezekből eltávolították a sértőnek ítélt nyelvezetet, például a szereplők külsejének olyan leírásait, hogy "kövér" és "csúnya".

Sokan nem tudják, hogy a digitális tartalmak nagy része valójában nem kerül a vásárló tulajdonába, és az e-könyvek másolatainak biztonsági mentése nélkül akár teljesen elveszhetnek, ha azokat betiltják és törlik. A kivett funkció egyben a legegyszerűbb módja volt annak, hogy az Amazonról vásárolt könyveket más formátumba, például EPUB formátumba lehessen konvertálni, amely alternatív eszközökön, például egy Kobón is használható. Az Amazon weboldaláról letöltött könyveket a régebbi AZW3 formátumban szállítják, amely lehetővé teszi a DRM egyszerű eltávolítását különböző szoftvereszközökkel.


A régebbi Kindle modellek szintén AZW3 formátumban tárolják a könyveket, és a készüléket egy USB-kábellel egy számítógéphez csatlakoztatva lehet kinyerni őket. A modern Kindle-k azonban az újabb (először 2015-ben bevezetett) KFX formátumot használják, amely a betűk jobb elrendezését és olyan DRM-et vezetett be, amelyet szinte lehetetlen kijátszani. A letöltési funkció még azokból az időkből származik, amikor a Kindle-ek nem rendelkeztek Wi-Fi-vel, így azok a felhasználók, akik nem tudták használni az Amazon mobilos Whispernet szolgáltatását, a megvásárolt könyveket az e-olvasójukra tölthették.

"A vásárlók továbbra is olvashatják a korábban Kindle készülékükre letöltött könyveket, és hozzáférhetnek az új tartalmakhoz a Kindle alkalmazáson, a Kindle for web-en, valamint közvetlenül a WiFi képes Kindle készülékeken keresztül” - mondta Jackie Burke, az Amazon szóvivője. Miután ez a funkció megszűnik, továbbra is lehetőség lesz az ebook-fájlok és egyéb dokumentumok kézi másolására a Kindle-kre USB-n keresztül az Amazon alkalmazásai vagy harmadik féltől származó megoldások, például a Calibre segítségével. Csak a megvásárolt könyvek másolatát nem lehet majd letölteni a számítógépre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #7
    "Se az amcsikra, se a kínaiakra, se az oroszokra nem jellemző igazán a társadalmi igazságosság támogatása. Orbánra meg főleg nem. Kikre gondoltál?"

    Hivatalosan a nácizmus és a kommunizmus is a társadalmi igazságosságért harcolt.
    Azaz a kérdésedre a válasz: mindegyikre.
    Ma a társadalmak/gazdaságok döntő többsége szociáldemokrácia.
    (Demokratikus szocializmus.)

    A szocializmus
    (meghatározása szerint) a teljesen állami irányítású kommunizmus és a teljesen szabad piaci kapitalizmus között van. Mindkettő van benne, azaz részben szabad piac, részben állami kontroll. Ez a szocializmus. És ma szinte mindenhol ez van, Kínától az USA-ig. Észak-Koreát és hasonlókat leszámítva sehol nincs full állami kontroll. És ugyanígy sehol nincs teljes szabad piac (azaz pl. állami szabályozás nélküli piac, adómentesség, stb. - azaz kapitalizmus). Pl. mindenhol adóztatnak, ami a tulajdon részben történő állami kontrollja (részben meg nálunk marad).
    Ez a szocializmus.

    Ezen belül az irányítása lehet autokratikus és demokratikus. Azaz lehet kevesek által vezetett, és lehet választások útján vezetett.
    Ebből a legtöbb helyen a demokratikus verzió van. Nálunk is.

    (Bár érdemes tudni, hogy az egyik bármikor átcsaphat a másikba, hiszen végső soron mindkettő megoldás oligarchia. Az autokratikus verziónál sem egy fő vezet, hanem egy hatalmon lévő csoport. A demokráciánál meg megszavazunk egy hatalmon lévő csoportot, azaz oligarchiát, négy évre. Utána már csak az a kérdés, hogy az így megszerzett hatalmat mikor használja a csoport arra, hogy tovább is a helyén maradjon, ne csak 4 évre.)
  • Cat #6
    Sajnos tényleg törölt. És nem az a botrány hogy letörölte a saját honlapjáról, hanem az, hogy belenyúlt az emberek Kindle olvasóiba, és azokról is törölte. Nagy botrány volt, keress rá. Pl.

    https://www.fastcompany.com/1347432/amazon-apologizes-destroying-1984-copies-offers-new-1984-copies-or-30
  • _svd_ #5
    Az első bejegyzésben hivatkozott könyv eltüntetés nem állja meg a helyét.
    A német Amazon 20 oldalon mutatja az 1984 ajánlatait. Egyes példányok elérhetőek nyomtatásban, elektronikus formában és hangoskönyvként is.
    Az Állatfarm esetében10 oldalon át mutatja az ajánlatokat.

    Nyilván lehetséges, hogy egy kiadást jogi problémák miatt vonnak ki a forgalomból Például a kiadó/eladó visszavonja a megbízást.
    De ez nem érinti a teljes kínálatot. Nem kellene városi legendákat gondolkodás nélkül osztani meg.

    A kapcsolódó hozzászólások egy része átgondolatlan.
  • nlght #4
    "A szociáldemokrácia baloldali politikai és gazdasági ideológia, a szocialista mozgalom egyik irányzata. Támogatja az állam gazdasági és szociális beavatkozását, elősegíti a társadalmi igazságosságot a piacgazdaság keretein belül."

    Se az amcsikra, se a kínaiakra, se az oroszokra nem jellemző igazán a társadalmi igazságosság támogatása. Orbánra meg főleg nem. Kikre gondoltál? A svájciakra?
  • kvp #3
    "Túl jól mutatta be a mai szociáldemokrata világ működését?"

    A konyvek jogainak orokosei ezzel akartak demonstralni a vilagnak, hogy az amazon DRM technologiaja lehetove teszi a tenyek es a megtortent esemenyek utolagos cenzurazasat es megvaltoztatasat. Egyfajta figyelmezetes volt a vilagnak, hogy vigyazzanak a ceggel. Plusz ugyebar az iro szellemisegehez nem illik, hogy olyan platformon aruljak a muveit ami lehetove teszi azok utolagos manipulalasat.

    Egyebkent minden zart (trusted platform-ra epulo) DRM technologia ilyen, az Apple rendszere is ugyanezt tudja. A kulonbseg az, hogy ok ritkabban nyulnak hozza a tartalmakhoz. Ha a hardver nem az ember iranyitasa alatt van, akkor azzal azt csinal a tulajdonosa (jelen esetben az Amazon) amit akar. Azt valtoztat meg amit akar, akar illegalis tartalmakat is tehet ra, ha pl. valamilyen bunugybe akarja belekeverni a keszuleket birtoklo (licenszelo, azaz berlo) embert. Ez ugyanaz az eset amikor valaki berel egy lakast, de a tulaj ragaszkodik hozza, hogy barmikor bemehessen a berlo tudta es jelenlete nelkul es azt csinaljon a lakasban amit akar. Aztan csodalkozik a berlo, amikor a rendorok a pinceben talaljak meg az elrabolt gyerekeket es nem hiszik el neki, hogy nem o, hanem a tulaj volt... Tomoren szolva ez az Amazon Kindle rendszere.

    ps: Fun fact: Az amazon osszes DRM-es konyvolvasoja tuz temaju, mivel az a celjuk, hogy a vilag osszes fizikai konyvet el tudjak egetni es kicsereljek a sajat keszulekeikre. Lasd Fahrenheit 451. (legalabb a cegnel nem hazudnak semmilyen magasztos celt)
  • manypet #2
    "2009-ben a vállalat eltávolította George Orwell Ezerkilencszáznyolcvannégy és Állatfarm című műveinek példányait, azzal magyarázva, hogy a könyveket tévesen adták ki."

    Túl jól mutatta be a mai szociáldemokrata világ működését?