• manypet
    #7
    "Se az amcsikra, se a kínaiakra, se az oroszokra nem jellemző igazán a társadalmi igazságosság támogatása. Orbánra meg főleg nem. Kikre gondoltál?"

    Hivatalosan a nácizmus és a kommunizmus is a társadalmi igazságosságért harcolt.
    Azaz a kérdésedre a válasz: mindegyikre.
    Ma a társadalmak/gazdaságok döntő többsége szociáldemokrácia.
    (Demokratikus szocializmus.)

    A szocializmus
    (meghatározása szerint) a teljesen állami irányítású kommunizmus és a teljesen szabad piaci kapitalizmus között van. Mindkettő van benne, azaz részben szabad piac, részben állami kontroll. Ez a szocializmus. És ma szinte mindenhol ez van, Kínától az USA-ig. Észak-Koreát és hasonlókat leszámítva sehol nincs full állami kontroll. És ugyanígy sehol nincs teljes szabad piac (azaz pl. állami szabályozás nélküli piac, adómentesség, stb. - azaz kapitalizmus). Pl. mindenhol adóztatnak, ami a tulajdon részben történő állami kontrollja (részben meg nálunk marad).
    Ez a szocializmus.

    Ezen belül az irányítása lehet autokratikus és demokratikus. Azaz lehet kevesek által vezetett, és lehet választások útján vezetett.
    Ebből a legtöbb helyen a demokratikus verzió van. Nálunk is.

    (Bár érdemes tudni, hogy az egyik bármikor átcsaphat a másikba, hiszen végső soron mindkettő megoldás oligarchia. Az autokratikus verziónál sem egy fő vezet, hanem egy hatalmon lévő csoport. A demokráciánál meg megszavazunk egy hatalmon lévő csoportot, azaz oligarchiát, négy évre. Utána már csak az a kérdés, hogy az így megszerzett hatalmat mikor használja a csoport arra, hogy tovább is a helyén maradjon, ne csak 4 évre.)