SG.hu

Extrém sportokat rögzítő drónból precíziós csapásmérő fegyver lett

Az ukrajnai háború megmutatta, hogy a hadviselés napról napra változik. Az is világos, hogy a mai háborúkhoz használt technológia költséges: míg a nagyobb országok tankok, helikopterek és precíziós csapásmérő rendszerek légióit engedhetik meg maguknak, addig a kisebb nemzetek olcsóbb védekezési módok után kutatnak.

Az Origin egy új védelmi technológiai startup Lettországból, olyan újrafelhasználható, autonóm drónok gyártására specializálódott, amelyek a hasonló megoldásoknál jóval olcsóbban képesek lőszert célba juttatni. A vállalatnak már két NATO-országgal van kereskedelmi megállapodása, bár ezek biztonsági okokból meg nem nevezettek. A 2022-ben Agris Kipurs és Ilya Nevdah által alapított Origin azután jött létre, hogy a páros kilépett az Airdogból, amely egy olyan autonóm drónt készített, amelyet extrém sportok rögzítésére használnak. Az Airdogot végül az Alarm.com amerikai okosotthon-megoldásokat fejlesztő cég vásárolta fel.

"Az Airdog egy fogyasztói drón volt. Mi voltunk az elsők a világon, akik 2015-ben elindítottunk egy autonóm módon repülő rendszert” - mondta Kipurs vezérigazgató. "Az Origint 2022 márciusában alapítottuk, válaszul az ukrajnai invázióra. Rájöttünk, hogy vissza kell térnünk ahhoz, amihez a legjobban értünk, a katonai alkalmazásokhoz. Tudtuk, hogy az a készség, amivel mi, mint csapat rendelkezünk, ritka, mivel több mint 10 éve építünk autonóm rendszereket”. A startup cég zászlóshajó terméke, a BEAK egy ISR (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance, azaz hírszerzés, megfigyelés és felderítés) drón, amely precíziós irányítási technológiával rendelkezik. Kamerát is tartalmaz, képes autonóm repülésre, és ellenáll az intenzív rádiózavarásnak. Emellett hordozható, így jól alkalmazható az ukrajnaihoz hasonló háborúkban.


Manapság sokunknak ismerősek a képek az „első szemszögből látó” (FPV) drónokról, amelyek gránátokat ejtenek le és járművekbe csapódnak, hogy felrobbantsák őket. Nyilvánvaló, hogy ezeket a drónokat le kell cserélni. A BEAK ahelyett, hogy felrobbantaná magát, úgy juttatja el a lőszert a célponthoz, hogy közben sértetlen marad, vagyis újrafelhasználható - a költségmegtakarítás tehát jelentős lehet. "A BEAK egy precíziós irányított fegyverrendszer” - magyarázta Kipurs. "Ez nem egy drón. Gondoljunk rá úgy, mint egy repülő Javelinre (tankelhárító rakétára). A drónokat jellemzően felderítő jellegű alkalmazásokra használják, nem pedig precíziós csapások végrehajtására. Ez inkább hasonlít egy hagyományos katonai drónra, csakhogy kicsi, és az egy csapásra jutó költsége körülbelül hússzor alacsonyabb, mint az alternatíváké”.”

Kipurs úgy véli, hogy a BEAK vonzó lesz a kisebb országok számára: „Lettországnak és a világ minden kis demokráciájának égető szüksége van arra, hogy a technológiai közösség mögéjük álljon. Rájöttek, hogy többé nem engedhetik meg maguknak a régimódi módon történő hadviselést”. Az Origin nemrégiben 2,4 millió eurót gyűjtött be egy finanszírozási körben, amelyet a Change Ventures vezetett, és amelyben a Silicon Roundabout Ventures is részt vett. A vállalat emellett 1,6 millió eurós uniós támogatást és a lett védelmi minisztérium támogatását is megszerezte, így a teljes finanszírozás 4 millió euróra emelkedett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #1
    A drónágazat jelenleg az a terület, ahol minimális tőkével egy kis ország is nagyot tud robbantani. Nem kell hozzá hatalmas háttéripar, csak jó szakemberek, tudás, ötlet és innováció.